درخواست نتانیاهو از فرانسه برای ورود به پرونده درگیری با حزب‌الله لبنان

۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۸:۰۲ کد : ۲۰۲۵۶۷۵ سرخط اخبار

منابع وابسته به ریاست جمهوری فرانسه از درخواست تخست وزیر رژیم صهیونیستی از پاریس برای ورود به پرونده درگیری با حزب‌الله لبنان و آرام کردن این جبهه پرده برداشتند.

به گزارش ایسنا، نوار مرزی لبنان و شمال سرزمین‌های اشغالی فلسطین طی روزهای اخیر شاهد تشدید تنش بوده است و هم‌زمان مقامات رژیم صهیونیستی به انجام حملات گسترده به لبنان تهدید کرده‌اند.

این درگیری‌ها در پی حملات رژیم صهیونیستی به غیرنظامیان در خاک لبنان و در مقابل حملات موشکی شدید حزب‌الله به مواضع و پایگاه‌های ارتش رژیم صهیونیستی تشدید شد.

شبکه المیادین به نقل از منابع نزدیک به کاخ «الیزه» گزارش داد که تحرکات جدید فرانسه درباره لبنان به درخواست مستقیم «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی صورت گرفته است.

طبق گفته این منابع، نتانیاهو از فرانسه خواسته است که ابتکارعمل خود برای آرام کردن جبهه لبنان را از سر بگیرد.

پاریس چندین ماه پیش تحرکاتی را برای آرام کردن جبهه درگیری میان حزب‌الله و رژیم صهیونیستی را آغاز کرده بود که بدون دستیابی به هیچ نتیجه‌ای متوقف شد.

طبق این گزارش، اخیرا دیدارهای در مقر ریاست جمهوری فرانسه میان «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور این کشور و «نجیب میقاتی» نخست‌وزیر موقت لبنان و همچنین ژنرال «ژوزف عون» فرمانده ارتش لبنان انجام شده است و این دیدارها در چارچوب ترویج مجدد ابتکارعمل قدیمی فرانسه، با برخی تغییرات صورت گرفت.

ابتکار قدیمی فرانسه خواستار آن شده بود که رزمندگان حزب الله هفت کیلومتر از مرز با فلسطین اشغالی فاصله بگیرند تا به شهرک نشینان صهیونیست اجازه داده شود در ازای توقف حملات رژیم اشغالگر به لبنان، به شهرک‌های شمال اراضی اشغالی بازگردند. همچنین در این ابتکارعمل وعده‌هایی مبنی بر ترسیم حدود مرزهای زمینی، به جریان افتادن پرونده نفت و گاز لبنان و همچنین روند سیاسی این کشور داده شده بود.

منابع نزدیک به الیزه در این باره گفتند اصلاح اساسی که در ابتکار فرانسه رخ داده است، کنار گذاشتن تقاضای دور شدن مقاومت از مرزهای فلسطین اشغالی و جایگزینی آن با بند دور کردن توانمندی‌های نظامی خاص حزب‌الله از مرزها است.

طبق گفته این منابع، در مقابل، رژیم صهیونیستی تمامی حملات خود و حتی نقض حریم هوایی لبنان را متوقف می‌کند و بندهای جدیدی نیز در رابطه با مرزها و پرونده نفت و گاز به ان افزوده شده است.

طبق این گزارش، ماکرون، میقاتی را در جریان تحولات ابتکار فرانسه قرار داده و این کشور منتظر پاسخ‌های مشخص طرف‌های لبنانی در خصوص پیشنهادات جدید است.

محافل فرانسوی در این باره گزارش دادند ابتکار فرانسه که نتانیاهو درخواست اجرای آن را داشت، از حمایت آمریکا برخوردار است.

این محافل این تغییر موضع و اصلاحات انجام شده در ابتکار قدیمی فرانسه را ناشی از تحولات حمله ایران به اراضی اشغالی در پاسخ به تجاوز به کنسولگری ایران در دمشق ارزیابی کردند.

بمباران متقابل حزب‌الله و نیروهای اشغالگر در مرز جنوبی لبنان با گسترش و نوع حملات، علی‌رغم تلاش‌های دیپلماتیک با هدف مهار بحران همچنان ادامه دارد.

یک روز پس از آغاز تجاوزات رژیم اشغالگر به نوار غزه از هفتم اکتبر، حزب‌الله لبنان اولین طرف در محور مقاومت بود که با انجام حملاتی به شمال فلسطین اشغالی، رسما به عملیات فلسطینی طوفان الاقصی ملحق شد و پس از آن مرزهای لبنان و سرزمین‌های اشغالی فلسطین به‌صورت روزانه و تقریبا ۲۴ ساعته صحنه تبادل آتش میان حزب‌الله لبنان و ارتش رژیم صهیونیستی شده است.

رسانه‌های عبری گزارش دادند از زمان آغاز نبرد طوفان الاقصی و شلیک موشک از جنوب لبنان، چندین افسر و نظامی صهیونیست کشته و ده‌ها پایگاه نظامی آن‌ها توسط حزب‌الله هدف گرفته شده است و به همین دلیل کابینه تندرو «بنیامین نتانیاهو» مجبور به تخلیه هزاران شهرک‌نشین از شمال فلسطین اشغالی شد و تعدادی از شهرک‌نشینان هم خودشان از منطقه فرار کردند.

اخیرا رسانه‌های عبری فاش کردند که این شهرک‌نشینان صهیونیست حاضر به بازگشت به خانه‌هایشان نیستند و می‌گویند که کابینه نتانیاهو توجهی به سرنوشت آن‌ها نداشته و آن‌ها را رها کرده است.


( ۲ )

نظر شما :