سید حسن نصرالله: دلارهای آمریکا نمی گذارند بحران سوریه پایان یابد

۲۷ آذر ۱۳۹۱ | ۱۲:۵۸ کد : ۱۹۱۰۴۵۴ سرخط اخبار

به گزارش خبرگزاری فارس، «سید حسن نصرالله»، دبیرکل حزب الله لبنان در مراسم جشن سالانه فارغ التحصیلی دانشجویی در مجتمع «سید الشهدا» در جنوب لبنان طی سخنانی اظهار داشت: از جمله نشانه های سعادت و خوشبختی این است که در این مراسم مبارک شرکت می کنیم که یکی از ابعاد آن پاسخ و اجابت به ندای پیامبر(ص) در طلب علم و دانش اندوزی و تلاش برای تبدیل شدن به امتی از دانشمندان و علما است.

دبیرکل حزب الله لبنان که سخنانش به طور مستقیم از شبکه خبری المنار پخش شد، افزود: این مراسم را شما به وجود آورده و خلق کردید و ما نیز از این حیث خوشحال و خرسند هستیم، چون دستاور این موفقیت به همه تعلق دارد.

سید حسن نصرالله در ادامه سخنرانی خود که در آن نمایندگان رئیس جمهور، رئیس پارلمان و نیز نمایندگان جریان های سیاسی حضور داشتند، گفت: این مراسم ارائه دهنده بخش کوچکی از تصویر و چهره واقعی مقاومت و حزب الله در لبنان است، این درحالی است که باید گفت، این تصویر جدیدی نیست و اگر بخواهیم برای آن عددی قائل شویم باید بگوییم که این روندی 30 ساله و سی وسومین جشن از این دست است. چنین مراسم فارغ التحصیلی برای اولین بار در سال 1984 برگزار شد.

تکنولوژی بدون تعهد ویرانگر است

سید حسن نصر الله گفت: کسانی که منتسب به این مقاومت هستند، هم به تحصیل علم و دانش می پردازند و هم به مقاومت و ایستادگی خویش ادامه می دهند و برخی در این راه در حالی که دانشجو بودند و برخی پس از فراغت از تحصیل به شهادت هم رسیدند و این تاکید می کند که راه جهادی و ایمانی ما جنبشی سازنده علمی و انسانی است، همانگونه که جنبشی آزادیبخش است.

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه افزود: ما همواره بر ملتزم بودن به علم و دانش و اخلاق و تقوا یا همان تعهد علمی به ارزش های آورده شده از سوی پیامبران تاکید کرده ایم، چون این تعهد و التزام به وجود آورنده تضمینی است تا علم و دانش در خدمت به مردم و وطن و نه رساندن آسیب به دیگران مورد استفاده قرار گیرد، بسان آنچه در حال حاضر شاهد آن هستیم و می بینیم که پیشرفت تکنولوژی بدون التزام و تعهد به ارزش ها غارت و چپاول ملل و کشتار میلیون ها انسان را به دنبال داشته است.

امکانات گسترده در اختیار طبقه ای محدود است

وی گفت: امکانات بسیار موجود تنها برای سیر کردن طبقات و گروه هایی محدود مورد استفاده قرار می گیرد و همین موجب شده تا آنها به قدرت متوسل شوند، در حالی که این علوم و دانش ها می توانستند موجبات انتشار و گسترش عدالت و رفاه در سراسر جهان شوند. در فرهنگ این یک اصل است که خداوند امکاناتی و خیراتی را در زمین قرار داد تا به واسطه آن بتوانیم زندگی شرافتمندانه ای را برای میلیاردها نفر فراهم و تامین کنیم، اما مردم به خاطر زیاده خواهی شان از نعمت ها سوء استفاده کردند.‬

دولت باید به دانشگاه لبنان توجه کند

سید حسن نصرالله ادامه داد: به برخی مسائل خواهم پرداخت و نخستین آن وضعیت دانشگاه لبنان است این دانشگاه همانند گذشته باید مورد توجه استثنائی قرار گیرد، زیرا دانشگاه فقرا است و تعداد لبنانی هایی که زیر خط فقر قرار دارند، بیشتر می شود و چشم انداز آینده نیز نشان نمی دهد که تعداد آنها کم می شود بلکه تعداد آنها زیاد خواهد شد و این مسئولیت دولت است و این یعنی اینکه دانشگاه لبنان باید مورد اهتمام دولت قرار گیرد و به طور خلاصه باید درباره اساتید بازنشسته صحبت کرد؛ در اینجا حقوق دائمی وجود دارد و این پرونده از جمله پرونده های پیچیده لبنان است و همواره مشکل تحمیل سقف تعداد وجود دارد و اداره نیز با این سقف اساتید را برای بازنشستگی معرفی می کند و در اینجاست که همه چیز شیر تو شیر می شود و برخی ها این مسئله را یک نیاز مبرم و ضروری می دانند که گروه های سیاسی نیز وارد آن می شوند اما برخی ها نیز از این سقف ضرر می کنند.

ضرورت توجه به اساتید دانشگاه مانند نیروهای امنیتی

وی افزود: من از دولت لبنان می خواهم که این موضوع را به صورت رویکردی متفاوت بررسی کند، دولت نباید سقف برای تعداد اساتید تعیین کند، تاکید می کنم ساختاری که اداره بر آن تکیه دارد هر چه باشد در حق خیلی ها عدالت رعایت می شود و در مورد برخی ها نیز بی عدالتی می شود به این ترتیب که تقریبا هر سال 80 استاد بازنشسته می شوند و دانشگاه توسعه می یابد این دانشگاه به اساتید نیاز دارد و باید نیاز دانشگاه به اساتید را بدون قرار دادن سقف برای تعداد اساتید بدانیم، افراد بازنشسته می شوند و اولویت نیز با قدیمی هاست و همه رهبران سیاسی مداخله خواهند کرد اما چرا؟ در دولت سابق وزارت داخلی به افزایش تعداد و تثبیت 4 هزار بازنشسته در نیروهای امنیت در یک جلسه واحد اشاره کرد و این خوب است.

نصرالله اظهار داشت: من از دولت می خواهم که اساتید را جزء پرسنل نیروهای امنیت داخلی به حساب آورد و دیگر نیازی نیست که هر سال و یا هر دو سال یکبار با اساتید کشمکش داشته باشد.

افزایش جرم و جنایت به علت بحران های اقتصادی 

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در بخشی از سخنرانی خود در مورد بحران معیشتی و موضوعات انسانی لبنان، حجم سختی های مردم را بسیار زیاد دانست و تاکید کرد که بسیاری با بحران های واقعی در این سطح ها مواجه هستند، بویژه بعد از آغاز سال تحصیلی جدید و با آغاز زمستان این مشکلات بیشتر شده است و انعکاس این مشکلات نیز واضح تر خود را نشان می دهد، به همین علت است که جرم ها و سرقت و بیماریهای روانی و بحران های روانی برخی ها در اثر این مشکلات ایجاد شده است و مردم نمی دانند چگونه با این مشکلات مدارا کنند.

گروه مخالف توجهی به مشکلات معیشتی مردم نداشته اند

وی افزود: البته در این میان برخی نیروها و جمعیت ها دست یاری به سوی مردم دراز کرده اند، اما این مشکل را حل نمی کند، چرا که بحرانی در این سطح باید از سوی دولت با تمامی موسسات آن حل شود. راه حل این موضع نیز با افزایش درآمدها نیست، بلکه باید هزینه های مردم کم شود و ما در این زمینه نیاز به برنامه ریزی واقعی داریم، اما متاسفانه بسیاری از گروه های سیاسی در کشور توجهی به  این موضوع نمی کنند و از سال 2004 و زمان صدور قطعنامه شوم 1559 تاکنون از طریق سخنرانی ها و بیانیه های خود مهم ترین موضوع برای آنها مقاومت و سلاح آن بوده است و تمامی سخن آنها در مورد سلاح است.

وی افزود: امروز نیز در حالی که سال 2012 است، باز هم می بینیم که آنها مانند نواری این سخنان را تکرار می کنند و حتی خون رفیق حریری نیز به عنوان ابزاری برای ضربه زدن به مقاومت مورد استفاده واقع شده است.

مشکل فقر لبنانی ها باید حل شود

به گزارش خبرگزاری فارس، نصرالله ادامه داد: این اوضاع در حالی است که امروز فقر دیگر تنها یک طایفه را تهدید نمی کند و از  سطح گروه ها فراتر رفته است، اما از سال 2004 تاکنون کسی در این کشور سعی نکرده راهکارهای حل بحران معیشتی مردم را بررسی کند، اگر ما بر سر موضوع فلسطین و اسرائیل با هم اختلاف نظر داریم، اما در این موضوع توافق داریم، بنابراین باید در این زمینه با هم گفت وگو کنیم.

وی ادامه داد: در سالهای اخیر تمامی بازیها برای براندازی مقاومت و جنگ های نظامی علیه آن به شکست رسیده و همه می دانند که این مقاومت بود که اسرائیل را شکست داد، مقاومت الان جریانی ریشه ای است که در وجدان و ضمیر اهالی خود نقش بسته و قوی تر از آن است که توطئه ها بتوانند آن را از بین ببرند.

باید کارگروهی فراتر از اختلافات سیاسی برای حل مشکلات ایجاد شود

دبیرکل حزب الله لبنان ابراز داشت: در تمامی این مدت جریان های آگاه و بویژه مراجع دینی مطلع نسبت به فروپاشی طایفه ای در کشور هشدار داده اند، این بحران از سوی دولت حل نمی شود، چرا که برخی گروه های سیاسی هستند که در دولت حضور ندارد، بنابراین همه گروه های لبنانی باید گروه کاری ملی را تشکیل دهند و به دور از حرف و حدیث در مورد مخالفان و موافقان دولت این را بررسی کنند که قبل از فروپاشی طایفه ای کشور طوری باید این مشکل را حل کرد، این وظیفه دینی و ملی است و اگر این گروه ها تشکیل شود، منافعی برای کشور دارد، چرا که در این صورت مشکلات کنار گذاشته می شود و گروه های سیاسی برای بررسی موضوعات انسانی مرتبط با روحیه و زندگی مردم لبنان بحث خواهند کرد.

هدف جریان مقابل از تعطیل کردن دولت تصویب نشدن قانون انتخابات است

نصرالله در ادامه سخنانش به اوضاع سیاسی کنونی در کشور پرداخته و گفت که میز گفت وگوها وجود ندارد و هیئت عمومی نیز تشکیل نمی شود و در کار کشور نیز تعطیلی ایجاد شده است، چرا که گروه مقابل تصمیم به تحریم گرفته است و هدف از این اقدام نیز از بین بردن دولت اعلام شده، اما دولت نه از طریق خیابان ها و نه از طریق تحریم ها ساقط نمی شود، بنابراین اگر هدف تحریم کنندگان براندازی باشد، می دانند که این موضوع محقق نخواهد شد، با این حال اصرار آنها بر تحریم نشان می دهد که هدف آنها براندازی و فشار بر دولت نیست، بلکه هدف این است که مجلس نمایندگان تعطیل باشد تا نتواند قانون انتخابات را تصویب کند و ما را در برابر دو راهی برگزاری انتخابات با قانون شصت یا عدم برگزاری انتخابات قرار دهد که هر دوی آنها بد است.

وی ادامه داد: ما میانجی نیستم، چرا که گروهی هستیم که هدف قرار گرفته است، من نمی توانم خودم میانجی باشم، ما در جایگاه کنونی خود هستیم و به این جایگاه افتخار می کنیم و در آن باقی خواهیم ماند، اما این مانع از آن نمی شود که دیگران را نصیحت نکنیم، با این وجود ما در مقابل گروهی هستیم که اگر آنها را نصیحت کنیم، ما را متکبر خواهند خواند.

معارضان سوری نمی توانند قدرت را در دست بگیرند

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه سخنرانی خود در مراسم جشن سالانه فارغ التحصیلی دانشجویی در مجتمع «سید الشهداء» در جنوب لبنان درباره قضیه سوریه و بحران جاری در این کشور گفت: اوضاع در سوریه همین طور به سمت پیچیدگی بیشتر بیش می رود و کسانی که تصور می کنند، معارضان می توانند قدرت را در سوریه به دست گیرند، اشتباه می کنند، چون اختلاف بین نظام و مردم نیست و این نمی تواند توصیف حالت و وضعیت سوریه باشد.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: هم اکنون در سوریه شکاف مردمی به امری حقیقی و واقعی تبدیل شده است، از یک سو نظام و مردمی قرار دارند که از آن حمایت می کنند و از سوی دیگر گروهی قرار دارد که از نیروها و قدرت های منطقه ای و بین المللی کمک می گیرند و همین موجب رویارویی مسلحانه بین آنها شده است.

تروریست های سوری به چه بهانه ای شهروندان را می کشند؟

وی افزود: من از هرکس که در امور اخلاقی دستی دارد، این سوال را مطرح می کنم که آیا اهالی حلب یا جرمانا یا بسیاری از شهرهای دیگر سوری نیستند، پس چطور معارضان که خود را سوری می نامند، راضی می شوند که هنگام بازگشت دانش آموزان از مدرسه و کارگران به منازل شان راه آنها را بمب گذاری کنند. این نهایت رذالت است. من از آنها سوال می کنم به نظر شما مردم سوریه در قبال کشتار آنها توسط معارضان یا از بالا به پایین انداختن آنان و کشتار آنها از ساختمان ها آن هم مقابل دید دوربین ها یا از بین بردن و ترور هویت آنها باید چه موضع اخلاقی اتخاذ کنند. در سوریه نظامی وجود دارد که از باورهای خود دفاع می کند و در برابر آن گروه های مسلحی قرار دارند که جنگ خونین و خشونت باری و طولانی مدتی را به راه انداخته اند.

دبیر کل حزب الله لبنان در ادامه سخنانش درباره بحران سوریه گفت: رد مذاکرات و گفت وگوها توسط معارضان مسلح به معنای خواست آنها برای ادامه نبرد مسلحانه و ریختن خون هاست.

سید حسن نصر الله با مطرح کردن این پرسش بر معارضان مسلح که چرا راه حل سیاسی را رد می کنند، گفت: ما می دانیم کشورهایی هستند که دارای اموال و پول های کلانی هستند و برخی قدرت های منطقه ای از این نزاع و درگیری پیش آمده بین ما و القاعده استفاده می کنند.

آمریکا و دلارهای خارجی نمی گذارند بحران سوریه پایان یابد

به گزارش خبرگزاری فارس، سیدحسن نصرالله گفت: من این پیام را می دهم و می گویم برخی حکومت ها در جهان اسلام و غرب برای شما در سوریه دام گسترانده است و به شما به اصطلاح «در باغ سبز»  را نشان داده اند تا با کشاندن شما به اینجا به جان همدیگر بیفتید و شما در این دام افتادید.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: حتی اگر در نظر بگیریم که این جماعت ها بتوانند موفقیتی را هم احراز کنند، این سوریه است که بهای آن را می پردازد، همانطور که کشورهای دیگر آن را پرداخت کردند.

وی سپس خطاب به جریان 14 مارس گفت: من به جریان 14 مارس می گویم که آمریکا نمی خواهد بحران سوریه پایان یابد، تا انسان های بیشماری دیگری به قتل برسند و با به زانو درآوردن سوریه این کشور را از محاسبات و جایگاه ملی حذف کند.

گفت وگوهای سیاسی راهکار حل بحران در سوریه است

سید حسن نصر الله گفت: اگر می گوییم که قلب های ما از هر انسانی که در سوریه کشته می شود، مالامال درد و اندوه می شود، این احساسی طبیعی است، احساسی بشردوستانه است، به همین دلیل باید برای گفت وگوی سیاسی اقدام کرد و هر کس که مانعی برسر راه این گفت وگو شود، جنایتکار است و مسئولیت قتل و کشتار در سوریه متوجه اوست. بحران سوریه هم اکنون پیچیده تر شده و کسانی که به تجارب برجای مانده از این نیروها در کشورهای دیگر نگاه کنند، می بایست که نگران شوند و در اینجا مسئولیت اخلاقی و ملی این است که تمام تلاش ها را برای پذیرش گفت وگو و مذاکره که نتیجه آن سازش سیاسی باشد، متمرکز کنیم.

موضع نصرالله از سفر هیئت 14 مارس به غزه

سید حسن نصرالله در ادامه سخنرانی خود در مراسم جشن سالانه فارغ التحصیلی دانشجویی در مجتمع «سید الشهداء» در جنوب لبنان گفت: هیئت 14 مارس به غزه رفت تا تبریک بگوید و من بسیار خوشحال شدم و این چیز خوبی است و من تشویق می کنم که این گروه به غزه سفر کند و ما نمی خواهیم که سلاح مقاومت در لبنان را تائید کنند، زمانی که آنها به مقاومت در غزه تبریک می گویند، مقاومت در لبنان نیز به حق خود می رسد، برخی شخصیت ها پس از بازگشت از غزه گفتند که ما هرگز حتی از یک وجب خاک فلسطین نمی گذریم و این بسیار خوب است و اگر موضع شما به دفاع از مقاومت غزه تبدیل شود ما نیز شما را در محاسبات خود قرار می دهیم.

نصرالله درباره پیروزی که مقاومت در غزه محقق کرد، اظهار داشت: ما جنگ جولای را به شما یادآوری می کنیم، چه چیزی پس از آن گفته شد، برخی گفتند که حزب الله پیروز نشد و اسرائیل شکست نخورد؛ برخی ها نمی خواهند به پیروزی ما اعتراف کنند، اسرائیل ده ها تیم تشکیل داد تا درس عبرت بگیرند و ارتش جدید با امکانات جدید تشکیل شد و از سال 2006 تا به امروز آموزش دیدند و در تاریخ اسرائیل تاکنون چنین آموزشی ندیده بودند با این اعتبار که اسرائیل قوی تر خواهد شد و در هر جنگی پیروز می شود و در سال 2012 درس عبرت را گرفت و با چشمان خود مشاهد کردیم که چگونه 2 یا سه موشک به تل آویو شلیک شد و 3 موشک رهبران اسرائیلی را مجبور کرد که به پناهگاه بروند و باعث شد که در برابر نوار غزه بی سلاح و محاصره شده تسلیم شوند.

اسرائیل قدرتمند تا ابد به پایان رسید

وی تصریح کرد: در حقیقت اسرائیل شکست خورد و این نشان می دهد که آنچه در سال 2006 و 2009 رخ داد بی فایده نبوده و در نهایت نیز اتفاق 2012 رخ داد و ما باید بدانیم که اسرائیل قدرتمند و رعب انگیز تا ابد به پایان رسید.

نصرالله تاکید کرد: مسیر سراشیبی اسرائیل از سال 2000 آغاز شد؛ زمانی که اسرائیل شکست خورده و با تحقیر و خواری بدون قید و شرط عقب نشینی کرد و این میخی در تابوت اسرائیل بود و میخ های بعدی نیز در راه است.

روابط ایران، حماس و حزب الله تغییری نکرده است

نصرالله در ادامه سخنانش با اشاره به جنگ اخیر غزه گفت: در مورد جنگ غزه کسانی بودند که سخنان زیادی گفته و در خصوص رابطه بین حماس، حزب الله و ایران شک و شبهه ایجاد کردند و تحلیل های زیادی بود مبنی بر اینکه حماس آغوش ایران را رها کرده و به آغوش اعراب آمده است و ما بر اساس تجربه می دانیم که همه اینها تنها امید و آرزوست و واقعیت ندارد.

وی افزود: من درباره این رابطه می گویم که این روابط طبیعی و عادی است و هیچ چیزی عوض نشده و درباره ایران باید گفت که این کشور به وظایف اعتقادی خود عمل می کند و اگر رهبران گروه های فلسطینی موردی را پیدا کردند که ایران در امور داخلی فلسطین دخالت می کند، می توانند بگویند.

دبیرکل حزب الله تصریح کرد: ایران در طول 30 سال بدون هیچ قید و شرطی به مقاومت فلسطین کمک کرده و حتی توقع تشکر خالی را هم نداشته است، ایران در غزه به وظایف خود عمل می کند، اگر کشورهای عربی به غزه پول و سلاح و موشک می دادند و آنها را آموزش داده و تجارب نظامی را به آنها انتقال می دادند ما به این کشورها درود گفته و پشت سر آنها حرکت می کردیم، اما این پول و سلاح را ایران می دهد، تمامی آن چیزی که ایران می خواهد این است که فلسطین سرزمین خود را باز پس گیرد و چیز دیگری نمی خواهد، چه کسی می خواهد پرچم دار مقاومت باشد؟ مصر ... پس ما نیز می گوئیم که در کنار تو هستیم و به خاطر فلسطین پشت سر تو حرکت می کنیم و این موضوعی است که ملاحظه ای در آن وجود ندارد.

کلید واژه ها: لبنان سوریه مقاومت سیاسی حزب الله بحران اسرائیل وی الله لبنان دانشگاه اساتید حزب الله لبنان مراسم دبیرکل حزب سید حسن کنند دبیرکل سید


نظر شما :