فشارهای پشت پرده عربستان به پاکستان

۳۰ آذر ۱۳۹۱ | ۲۳:۳۶ کد : ۱۹۱۰۶۱۰ سرخط اخبار

وب سایت " اکسپرس تریبیون" با انتشار گزارشی، از تلاش های پشت پرده حاکمان عربستان برای فشار به دولت پاکستان برای فاصله گرفتن از ایران پرده برداشت.

به گزارش عصر ایران در این گزارش به نقل از برخی منابع آگاه دیپلماتیک نوشته است که مقامات ریاض به همراه آمریکا فشارهای زیادی به دولتمردان پاکستان می آورند تا آنها را از خرید نفت ایران و نیز مشارکت در پروژه خط لوله گاز ایران به پاکستان منصرف کنند.

بر اساس این گزارش در پی افزایش فشارها و نگرانی های عربستان خانم " حنا ربانی کهر" وزیر خارجه پاکستان قرار است به زودی به عربستان سفر کند تا درباره نگرانی های مقامات ریاض از مسایل مرتبط با روابط ایران و پاکستان رایزنی کند.

این سفر به دعوت مقامات ریاض انجام می شود و در دیدار اخیر وزیر خارجه پاکستان با سفیر عربستان در اسلام آباد ، رسما از خانم ربانی برای سفر به ریاض در آینده نزدیک دعوت شده است و وزیر خارجه پاکستان این دعوت را پذیرفته است.

عربستان و آمریکا مهم ترین کمک کنندگان مالی به پاکستان هستند و مقامات پاکستانی در دهه های گذشته تلاش داشته اند در مقابل دریافت کمک های مالی ازحاکمان سعودی ، آنها را نرنجانند.

اکسپرش تریبیون همچنین نوشت: یکی از دلایل لغو سفر آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان به ایران که قرار بود هفته گذشته انجام شود ، فشار مقامات ریاض بوده است.

بر اساس این گزارش مقامات سعودی از پیشنهاد اخیر ایران به پاکستان برای فروش نفت با قیمتی ارزان تر و تعیین مهلت زمانی طولانی برای دریافت پول آن ،ناراحت هستند.

منابع اکسپرس تریبیون به این خبرگزاری گفته اند که مقامات ریاض به پاکستان پیشنهاد داده اند در صورت لغو طرح خط لوله گاز ایران به پاکستان ؛ مقامات ریاض از طرق دیگری نیازهای انرژی این کشور را تامین خواهند کرد.

کلید واژه ها: پاکستان ریاض مقامات ریاض عربستان


نظر شما :