واکنش اوباما به سخنان رهبر معظم انقلاب

۰۳ فروردین ۱۳۹۲ | ۲۱:۵۹ کد : ۱۹۱۴۲۱۸ سرخط اخبار

خبرانلاین: سخنان رهبر معظم انقلاب در آغازین روز از سال 92 در حرم رضوی که در آن به بیان نکاتی در مورد موضوع مذاکره با آمریکا و تهدیدهای اسرائیل مبنی بر حمله به ایران پرداختند، با واکنش رئیس جمهور آمریکا روبرو شد.
رهبر انقلاب در سخنان خود ضمن دسته بندی دشمنان ایران تاکید کردند:«رژیم غاصب صهیونیستی در حد و اندازه ای نیست که در صف دشمنان ملت ایران به حساب بیاید و اگر غلطی از آنها سر بزند، جمهوری اسلامی ایران، تل آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد.» باراک اوباما آخرین روز زمستان در سفر به سرزمین های اشغالی از مهم بودن امنیت رژیم صهیونیستی برای آمریکا سخن گفت.
حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود، سیاست های مقامات آمریکایی که در آن همزمان موضوع مذاکره و تحریم و فشار را در دستورکار قرار داده اند را در ادامه همان سیاست "پنجه چدنی زیر دستکش مخملی" دانستند و خاطرنشان کردند: «آنها بر خلاف این ظاهر فریبی ها، حرکت برنامه ریزی شده ای را آغاز کردند و انتظار داشتند بعد از چند ماه، ملت ایران تسلیم زورگویی آنها شود و دست از فعالیت های فزاینده علمی خود بردارد اما آنچه که اتفاق افتاد خلاف خواسته و پیش بینی بدخواهان بود.»

ایشان با تاکید براینکه به مذاکره با آمریکا خوش بین نیستند، افزودند: « آمریکائی ها مدتی است که از طرق گوناگون پیغام می دهند که خواهان مذاکره جداگانه با ایران در خصوص موضوع هسته ای هستند اما من بر اساس تجربه های گذشته به چنین گفتگوهایی خوشبین نیستم، البته من مخالفتی هم ندارم» .

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به پیغام امریکایی ها تصریح کردند: مرتب و پی در پی پیغام می دهند «در پیشنهاد مذاکره منطقی صادقیم»، من در جواب می گویم ما به شما بارها گفته ایم در پی سلاح هسته ای نیستیم [اما] شما باور نمی کنید؛ وقتی شما سخن منطقی و صادقانه را حاضر نیستند قبول کنید ما چگونه حرفی را که بارها شما زده اید و صادقانه نبودن آن اثبات شده است را باور کنیم؟!
مقام معظم رهبری با بیان اینکه« مذاکره یک تاکتیک آمریکایی و برای فریب دادن افکار عمومی دنیا و مردم ماست» تاکید کردند: باید ثابت کنید که اینگونه نیست.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا که به اردن سفر کرده بود شب گذشته به این سخنان رهبری واکنش نشان داد و در اظهاراتی دوپهلو هرچند بار دیگر «دیپلماسی» و راه حل های دیپلماتیک بدون در نظر گرفتن راه حل نظامی را مورد تاکید قرار داد؛ اما در عین حال تاکید کرد که همه گزینه ها در مورد ایران بر روی میز قرار دارد. آنچنان که سایت بی بی سی فارسی گزارش داده، اوباما که در کنفرانس مشترک با پادشاه اردن سخن می گفت خواهان حل مناقشه هسته ای ایران با جهان غرب از راه های غیرنظامی شد.
وی در بخشی از پاسخ خود به سوالی درباره آمادگی آمریکا درباره پیامدهای حمله احتمالی اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران گفت: «ایران می تواند پیشرفت کند و کسب و کار راه بیندازد و به گسترش تجارت بپردازد. باید بین مردم ایران و دیگر نقاط، از جمله ایالات متحده تعامل و سفر برقرار شود. دیدگاه ایران باید بر این اصل باشد، نه تهدید به یکسان کردن شهرهای اسرائیل با خاک»
در همین راستا آسوشیتدپرس گزارش داد «باراک اوباما» در کنفرانس خبری مشترک با «عبدالله دوم» پادشاه اردن، عنوان کرد امیدواریم در قبال پرونده هسته ای ایران نیازی به راه حل حمله نظامی نباشد. اوباما  افزود: بهترین راه در مقابل ایران دیپلماسی است و ما به فشارها بدون در نظر گرفتن راه حل نظامی ادامه می دهیم.
وی تاکید کرد اگر ایران به دنبال برنامه صلح آمیز هسته ای است باید به دنبال راهی باشد تا آن را به دیگر کشورها نیز ثابت کند و عضوی از جامعه بین المللی شود.
این در حالیست که اوباما در پیام نوروزی خود نیز با تکرار ادعاهای آمریکا در زمینه برنامه هسته ای ایران از دولت ایران خواسته بود تا با شفاف سازی در زمینه برنامه هسته ای خود زمینه حل و فصل مساله هسته ای خود را فراهم کند.

رییس جمهور آمریکا با تکرار این مساله که اولویت این کشور حل مساله هسته ای ایران از راه های مسالمت آمیز است ابراز امیدواری کرد که فصل بهار زمینه ای برای آغاز حل مساله هسته ای و روند بهبود در روابط ایران و آمریکا شود. اوباما در عین حال تهدید کرد که ادامه مسیرکنونی ایران در زمینه برنامه های هسته ای به انزوا و فشارهای بیشتر خواهد انجامید.

«باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا همچنین در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل که در جریان اولین سفر وی به اسرائیل بعد از دور دوم ریاست جمهوری اش صورت گرفته بود در عین تکرار اتهاماتی علیه برنامه هسته ای ایران گفته بود «هم اکنون زمان حل این موضوع به صورت دیپلماتیک فراهم شده است. سوال این است که آیا ایران این فرصت را می بیند. در صورتی که این موضوع به صورت دیپلماتیک حل شود، همه نفع خواهند برد

حضرت آیت الله خامنه ای در اولین روز سال نو با اشاره به اینکه هر وقت نزدیک به حل مسائل می شویم آمریکایی ها سنگی می اندازند تاکید کردند: اگر امریکایی ها صادقانه می خواهند کار تمام شود راه حل را ارائه می دهم«امریکایی ها از دشمنی با ملت ایران دست بردارند.» اگر می خواهند مشکلات فی مابین وجود نداشته باشد دست از دشمنی بردارند. ایشان یادآورشدند: 34 سال است با فهم غلط از ایران و ایرانی دشمنی هایی را اعمال کرده اند و حرکات خصمانه انجام داده اند. از دشمنان ریز و درشت ما حمایت کرده اند. علیه اقدصاد ملی ما اقدام کرده اند. تا به حال شکست خورده اند و اگر به این دشمنی ادامه دهند باز هم شکست خواهند خورد.
رهبر معظم انقلاب در پایان این بخش از فرمایشاتشان تاکید کردند: مسئولان امریکایی را هدایت می کنم، اگر به دنبال راه حل عاقلانه هستند دست از دشمنی بردارند.

کلید واژه ها: آمریکا مذاکره اوباما اسرائیل


( ۲ )

نظر شما :