شبهاتی تازه درباره پیوندهای سیاسی رئیس جمهور مصر

محمد مرسی جاسوس امریکایی‌ها است؟

۱۹ فروردین ۱۳۹۲ | ۱۵:۴۵ کد : ۱۹۱۴۶۸۳ اخبار اصلی خاورمیانه
روزنامه لبنانی الدیار مدعی شده است که محمد مرسی نزدیک به بیست سال است که با سازمان امنیت امریکا همکاری می‌کند و این همکاری همچنان ادامه دارد.
محمد مرسی جاسوس امریکایی‌ها است؟

دیپلماسی ایرانی: محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر فارغ التحصیل امریکا است. در عین حال وی یکی از چهره های مورد حمایت امریکایی ها نیز محسوب می شود. زمانی که اخوان المسلمین به قدرت رسیدند و محمد مرسی رئیس جمهوری مصر شد، زمزمه های بسیاری درباره حمایت امریکایی ها از او مطرح بود. حتی اخیرا که تنش های سیاسی در مصر بالا گرفته و کار به درگیری های خیابانی کشیده شده است و همه احزاب مخالف برای مرسی و اخوان المسلمین خط و نشان می کشند، همه جریان ها متهم می کنند که امریکا از محمد مرسی حمایت می کند. حتی چندی پیش منابع خبری گزارش دادند که جان کری، وزیر امور خارجه امریکا به صراحت به مخالفان مرسی اعم از عمرو موسی، محمد البرادعی و ایمن نور فشار می آورد که به مخالفت های خود با مرسی پایان دهند و دولت اخوانی او را به رسمیت بشناسند. حتی برخی تحلیلگران تا آن جا پیش رفتند که سفر اخیر وزیر امور خارجه امریکا به قاهره را در راستای حمایت از مرسی و دولت اخوانی او بر شمردند.

اکنون در همین رابطه روزنامه لبنانی الدیار مدعی شده است که محمد مرسی نزدیک به بیست سال است که با سازمان امنیت امریکا همکاری می کند و این همکاری همچنان ادامه دارد. البته مشابه چنین خبری را مدتی پیش همین روزنامه منتشر کرده بود که با واکنش دفتر ریاست جمهوری مصر مواجه شده بود و از این روزنامه خواسته بود که تکذیبیه او را منتشر کند که این روزنامه نیز این کار را کرد. اما این روزنامه مجددا خبری را در این رابطه منتشر کرده و نوشته است که به اطلاعات تازه ای دست یافته که نشان می دهد واقعا مرسی با سازمان امنیت امریکا در تماس بوده است و همچنان این تماس ادامه دارد.

به نوشته این روزنامه محمد مرسی فارغ التحصیل رشته مهندسی از دانشگاه قاهره در مصر است. وی مدرک کارشناسی ارشد خود را نیز در همین رشته از دانشگاه قاهره دریافت کرده است اما پس از آن به کالیفرنیا می رود تا در رشته مهندسی هوا فضا دکترا بگیرد. پس از آن از او خواسته می شود تا در ناسا مشغول به کار شود که می پذیرد و از همین جا ارتباطات وی با سازمان امنیت امریکا نیز برقرار می شود. وی در ناسا در بخش مطالعات مرتبط با فضاپیماهای کلمبیا و شالنجر مشغول به کار می شود و اطلاعات سری بسیاری را به دست می آورد. این اطلاعات تنها زمانی در اختیار مرسی قرار می گیرد که وی تعهد می دهد با سازمان امنیت امریکا همکاری کند.

روزنامه الانباء نیز در همین رابطه می نویسد، شایعاتی که درباره ارتباطات مرسی با سازمان های امنیتی امریکا زده می شود ظاهرا صحیح است. امریکایی ها چنین اطلاعات ذی قیمتی را به کسی که از لحاظ امنیتی به او اعتماد نداشته باشند به هیچ وجه نمی دهند. او آزمون های متعدد بسیاری را برای جلب اعتماد امریکایی ها گذرانده است.

به نوشته این روزنامه مرسی از 20 سال پیش که به امریکا رفت تا زمان سقوط مبارک به مصر بازنگشت. در طول این مدت وی در جنبش اخوان المسلمین به عنوان یک عضو فعال فعالیت می کرد و امریکایی ها نیز از فعالیت های او کاملا آگاه بودند. حتی زمانی که وی به استخدام ناسا در آمد، امریکایی ها می دانستند که مرسی عضو اخوان المسلمین است، اما با این حال پذیرفتند که وی در ناسا مشغول به کار شود. سوال های بسیاری درباره مرسی مطرح می شود. از جمله این که وی به رغم این که در اخوان المسلمین فعالیت می کرده و امریکا نیز در آن زمان علیه اخوان مبارزه می کرده، پذیرفته است که او به عضویت ناسا در آید. یا این که وی بدون این که نامش از مجلس مشورتی اخوان بگذرد و در آن جا به رای گذاشته شود، رئیس اخوان المسلمین می شود و بعد از آن فورا به پست ریاست جمهوری مصر می رسد. به اعتقاد بسیاری چنین چیزی به هیچ وجه امکان پذیر نیست مگر این که حمایت سازمان امنیت امریکا را پشت سر داشته باشد. به ویژه گفته می شود که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق امریکا نیز با تمام توان از انتخاب او حمایت کرد و از همه ثقل سازمان های امنیتی و سفارتخانه امریکا در قاهره بهره برد تا مرسی به کرسی ریاست جمهوری مصر برسد. یکی از بزرگترین دلایل همکاری مرسی با امریکایی ها کاهش قیمت گاز بلافاصله پس از انتخابش به سمت ریاست جمهوری مصر بود. قیمتی که حتی پایین تر از قیمت دوران مبارک، رئیس جمهوری مخلوع مصر به امریکایی ها فروخته می شود. همان گازی که در زمان مبارک به دلیل اختلاف بر سر نرخ آن صادراتش به امریکا قطع شده بود.

تحریریه دیپلماسی ایرانی

کلید واژه ها: امریکا مصر اخوان المسلمین محمد مرسی سازمان امنیت امریکا


نظر شما :