رئیس ام آی 6: جلوی رسیدن ایران به تسلیحات هسته ای را گرفتیم!

۲۴ تیر ۱۳۹۲ | ۱۴:۵۸ کد : ۱۹۱۸۵۶۱ سرخط اخبار

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه انگلیسی «دیلی تلگراف»، «سر جان ساورز» رئیس سرویس جاسوسی MI6 انگلیس طی سخنانی مدعی شد که طی برنامه ای تلاش ایران برای دستیابی به تسلیحات هسته ای را خنثی کرده است.

وی گفت: عناصر MI6 تلاش های ایران برای دستیابی به تسلیحات هسته ای را بی نتیجه کردند اما این کشور خاورمیانه ای خواهد توانست تا طی دو سال آینده خود را به سلاح هسته ای مجهز کند.

جان ساورز در ادامه مدعی شد: عملیات های پنهانی توسط جاسوسان انگلیس، مانع از آن شد که ایران در اوایل سال 2008 به توسعه تسلیحات اتمی بپردازد.

رئیس سرویس جاسوسی انگلیس مدعی شد که ایران به هدف خود تا سال 2014 دست خواهد یافت و این موضوع احتمال حمله نظامی از سوی آمریکا و اسرائیل را افزایش خواهد داد.

ساورز در مارس گذشته گزارش محرمانه ای را به کابینه انگلیس درباره تهدید نظامی فزاینده ایران ارائه کرده بود اما این برای نخستین بار است که دیدگاه خود را در این باره آشکارا ساخته است.

رئیس MI6 این سخنان را هفته پیش در جمع حدود 100 نفر از کارمندان ارشد دولت در لندن مطرح کرد. این دومین سخنرانی عمومی وی از زمان انتصاب وی به این سمت در سال 2009 به شمار می آید.

وی در این سخنرانی گفت: ایران هم اکنون دو سال تا تبدیل شدن به کشور دارای تسلیحات هسته ای فاصله دارد.

سر جان ساورز افزود: در آن زمان اسرائیل یا ایالات متحده باید درباره انجام حمله نظامی تصمیم بگیرند.

رئیس MI6 گفت: ایران قاطعانه در حال طی مسیر تسلط بر تمامی زمینه های تسلیحات اتمی و تمامی فناوری هایی که آنها نیاز دارند، است.

وی افزود: این کاملا آشکار است در صورتی که ایران به یک کشور با تسلیحات اتمی تبدیل شود، آمریکا و اسرائیل با خطرات گسترده ای مواجه خواهند شد.

سر جان ساورز ادامه داد: بدون تلاش MI6 و تعامل با تهدید، از سال 2008 با ایران دارای تسلیحات اتمی مواجه بودیم اگر چه آنها دو سال دیگر با این موضوع فاصله دارند.

وی گفت: این به MI6 بستگی داشت تا این لحظه وحشتناک را به تاخیر بیاندازند چون در آن صورت سیاستمداران ممکن بود تصمیم بگیرند که بین پذیرفتن ایران مجهز به تسلیحات اتمی یا حمله نظامی علیه ایران یکی را برگزینند.

رئیس MI6 ادامه داد: در آن زمان من معتقد بودم که بسیار سخت است که نخست وزیر اسرائیل یا رئیس جمهور آمریکا، ایران دارای سلاح هسته ای را بپذیرند.

سر جان ساورز افزود: MI6 سلسله ای از عملیات ها را انجام داد تا اطمینان حاصل شود که تحریم های اعمال شده به طور بین المللی اجرا شده است و ما تمام چیزهایی که می توانیم در خاورمیانه انجام دهیم انجام دادیم تا چالش های باقی مانده را کاهش دهیم.

در ماه مارس نیز سر جان ساورز در جمع بیش از 20 وزیر درباره آخرین اطلاعات در زمینه افزایش نگرانی از احتمال حمله پیشگیرانه اسرائیل علیه تهران، سخنرانی کرد.

محرمانه بودن این جلسه تا بدان جا بود که وزیران کابینه مجبور شدند که تلفن های همراه خود را خارج از اتاق جلسه بگذارند.

گمان می رود این جلسه درباره توانایی نظامی اسرائیل در تخریب سایت های هسته ای ایران است که در اعماق زمین قرار دارد.

کلید واژه ها: mi6 اسرائیل تسلیحات اتمی جان ساورز انگلیس


نظر شما :