اقدام عملی واشنگتن برای تشکیل کشور مستقل فلسطین

چرا نتانیاهو کوتاه آمد؟

۱۳ مرداد ۱۳۹۲ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۹۱۹۴۱۴ اخبار اصلی خاورمیانه
نیروهای امریکایی در حال بررسی دو پرونده هستند: یکی وضعیت نهایی راه حل پرونده اسرائیلی و فلسطینی با توجه به رویکرد امریکایی و دیگری خروج نیروهای اسرائیلی از کرانه باختری رود اردن با حفظ نیروهای نظامی شان است.
چرا نتانیاهو کوتاه آمد؟

دیپلماسی ایرانی: روزنامه عبری معاریو به نقل از محافل امریکایی که آنها را واقعا مطلع توصیف کرده، نوشته است که تیمی متشکل از کارشناسان خبره امریکایی و اسرائیلی تشکیل شده تا ابعاد عقب نشینی احتمالی اسرائیل از کرانه باختری را بررسی کرده و ابعاد آن را بر امنیت دولت عربی در آینده مورد تحقیق قرار دهند. به گزارش روزنامه القدس العربی، چاپ لندن، این گروه همچنین تحولات احتمالی در منطقه را نیز به خوبی زیر نظر خواهد گرفت.

این روزنامه عربی همچنین به نقل از منابع آگاه نوشته که ارتباطات سیاسی ای را زیپی لیونی، وزیر دادگستری و مسئول مذاکره کننده اسرائیلی با فلسطینیان اداره می کند که عموما مرتبط با مسائل امنیتی است. زیر نظر وی هیئتی تشکیل شده که از سوی امریکا جان ایلان انتخاب شده که در حقیقت نماینده وزیر امور خارجه امریکا، جان کری در مورد مسائل امنیتی است.

بنا به این گزارش تیم جدید شامل 20 کارشناس زبده از اسرائیل و ایالات متحده امریکا و کشور اردن است که زیر نظر ایلان و لیونی فعالیت می کنند.

به گفته این منابع آگاه، تیم امریکایی در حال همکاری با همتایان اسرائیلی اش برای کنترل اوضاع امنیتی در صورت عقب نشینی اسرائیل از کرانه باختری اشغالی است. علاوه بر آن ژنرال ایلان دو نشست جداگانه ای را با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و ژنرال موشه بوگی یعالون، وزیر امنیت اسرائیل برگزار کرده و در آنها درباره جزئیات چگونگی عقب نشینی اسرائیل از سرزمین های اشغالی کرانه باختری رود اردن بحث و گفت وگو کرده است.

این روزنامه عبری می نویسد به دلیل اهمیت بسیار توصیه هایی که ایلان به طرف اسرائیلی می دهد دو طرف تلاش بسیاری می کنند که جزئیات آنها را به شدت سری و مخفی نگه دارند و اجازه ندهند که چیزی از مضمون آنها به بیرون درز کند.

این روزنامه عبری می نویسد به دلیل اهمیت بسیار توصیه هایی که ایلان به طرف اسرائیلی می دهد دو طرف تلاش بسیاری می کنند که جزئیات آنها را به شدت سری و مخفی نگه دارند و اجازه ندهند که چیزی از مضمون آنها به بیرون درز کند.

معاریو در ادامه گزارش خود می افزاید، ژنرال ایلان که در گذشته فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان بوده، تماس هایی را با سازمان امنیت رژیم عبری و نمایندگان ارتش اسرائیل و سازمان امنیت عمومی اسرائیل، شاباک، بر سر بازتاب های عقب نشینی اسرائیل از سرزمین های اشغالی برقرار کرده است.

به نوشته منابع آگاه مذاکرات دو طرف امریکایی و اسرائیلی به طور عمده متمرکز بر جوانب تاکتیکی و استراتژیکی آینده اوضاع در صورت عقب نشینی اسرائیل از سرزمین های اشغالی نوار باختری است.

این روزنامه به نقل از منابع امریکایی بدون ذکر نام یا منصبشان همچنین نوشت که ژنرال ایلان بر روی مرزهای فلسطین و اسرائیل به هیچ وجه کار نمی کند اما در حال بررسی مزیت هایی که اسرائیل در صورت عقب نشینی از سرزمین های اشغالی نسبت به وضعیت فعلی خواهد داشت، است.

این منبع همچنین می نویسد که ژنرال امریکایی با هدف تشکیل کشور فلسطینی در حال مذاکره و گفت وگو با طرف اسرائیلی است و این که نیروهای اشغالگر اسرائیلی نمی توانند وارد مناطقی که استقلال فلسطین بر آنها مسجل شده است، وارد شوند. تیم زیر نظر او نیز در حال یافتن راه حلی ابداعی یا خلاقانه با توجه به سیر تحولات جاری در منطقه تا سه سال آینده برای حل و فصل پرونده فلسطینی و اسرائیلی است. آنها در حال کار کردن بر روی مفهوم عملی کشور مستقل فلسطینی که خلع سلاح باشد اما در عین حال توانایی تامین امنیت خود را داشته باشند، هستند و در این همین چارچوب در حال بررسی حجم نیروهای فلسطینی، ماهیت آنها، چگونگی مسلح بودنشان و چگونگی برخورداری از توانایی کنترل پروازها به ویژه از فرودگاه بین المللی بن گوریون در صورت عقب نشینی اسرائیل از سرزمین های اشغالی نوار باختری هستند، به ویژه که این فرودگاه بسیار نزدیک به مرزهای کشور فلسطینی فرضی خواهد بود.

به گفته این منابع نیروهای امریکایی در حال بررسی دو پرونده هستند: یکی وضعیت نهایی راه حل پرونده اسرائیلی و فلسطینی با توجه به رویکرد امریکایی است، و پرونده دوم مطالعه بر سر دوره انتقالی مورد انتظار میان وضعیت فعلی با وضعیت آتی است که به گفته منابع امریکایی شامل مطالبه اسرائیل مبنی بر ابقای نیروهای اسرائیل در طول رود اردن است. به ویژه که نخست وزیر رژیم صهیونیستی بارها اعلام و تکرار کرده است که به هیچ وجه حاضر به چشم پوشی از منطقه الاغوار نیست چرا که احتمال گشوده شدن جبهه شرقی علیه این رژیم از این ناحیه وجود دارد. این تیم همچنین در حال بررسی تاثیر تشکیل کشور فلسطینی بر اردن و روابط اسرائیل با اردن نیز هست.

این روزنامه عبری به نقل از منابع امریکایی که نخواسته اند نامشان فاش شود، همچنین نوشته است که دولت عبری امروزه از بابت مرزهایش به اطمینان کامل رسیده چرا که ارتش اسرائیلی اعتماد بسیاری به ارتش اردن که در ارتباط دائم با آن است، دارد اگر چه ارتش اردن خوب می داند که ارتش اسرائیلی در طرف دوم میدان است و نیاز مبرم به آن دارد. در این میان سوال این است که چه تفاوتی میان ارتش فلسطینی با ارتش اردنی وجود دارد، در صورتی که نیروهای فلسطینی جایگزین آنها شوند و بنا باشد مطابق با مصالح دو طرف آرامش در این منطقه حاکم شود، چرا باید اسرائیل از بابت وجود آنها نگران باشد؟

لازم به یادآوری است که مرزهای اردن و اسرائیل طولانی ترین مرزهای دولت عبری محسوب می شود که نزدیک به 238 کیلومتر طول دارد.قرار است جزئیات این توافقات در مذاکرات صائب عریقات، مذاکره کننده فلسطینی و زیپی لیونی، مذاکره کننده اسرائیلی در مذاکرات صلح نهایی شود.به گفته این منابع همکاری کاملی میان ارتش اسرائیل و نهادهای سیاسی در تلاویو وجود دارد و ژنرال امریکایی مراتب خشنودی خود را از پیشرفت مذاکراتش در زمینه صلح فلسطین و اسرائیل بیان داشته است.  


تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: اسرائیل اردن سرزمین های اشغالی عقب نشینی اسرائیل


نظر شما :