یونان و بحران سوریه

۰۷ مهر ۱۳۹۲ | ۱۹:۴۹ کد : ۱۹۲۲۱۶۷ باشگاه خوانندگان
عملکرد رسانه ها و انجمن های مردم نهاد یونانی درباره جنگ در سوریه.
یونان و بحران سوریه

*مترجم: رضا عسگری 

در حالی که با حمایت آمریکا و همیپمانان عربی- غربی از گروه های تروریستی مسلح، منازعات مسلحانه در سوریه ادامه دارد، این مساله در مطبوعات یونانی به روش های متفاوتی ارایه می شود و دیدگاه ها سازمان های مردم نهاد با دیدگاه دولت تفاوت عمده ای دارد.

به رغم داشتن روابط حسنه و دیرینه یونان با سوریه در زمان حافظ اسد و ادامه این روابط در زمان بشار اسد، دولتمردان این کشور به بهانة همراهی با کشورهای اروپایی و آمریکا از اولین کشورهای عضو اتحادیه اروپا بود که سفیر سوریه را اخراج و با مواضع کشورهای متخاصم اروپایی- عربی بر علیه این کشور همگام گردیدند.

دولتمردان یونانی بارها به صورت مستقیم و غیرمستقیم دولت بشار اسد را مقصر درگیریهای داخلی قلمداد کرده، خواستار کناره گیری وی از قدرت و آماده سازی ایجاد دمکراسی معنادار و همگام با کشورهای اروپایی و آمریکا در این کشور شده اند.

پس از رخداد کاربرد سلاح شیمیایی در حومه دمشق یونان اعلام کرد که گرچه هنوز آمریکا از این کشور برای ارایه تسهیلات در حمله نظامی به صورت رسمی یا غیر رسمی درخواستی نکرده، ولی این کشور آماده است که پایگاه نظامی سودا واقع درجزیره خانیون و پایگاه نیروی هوایی کالاماتا و بنادر این کشور را به منظور تسهیل در اقدام نظامی علیه سوریه دراختیار نیروهای عمل کننده قرار دهد. ولی نیروهای مسلح این کشور به طور مستقیم وارد درگیریها نخواهند شد.

 این موضع گیری دولت یونان با عکس العمل شدید احزب سیاسی مخالف جنگ مواجه گردید و احزاب سیاسی این کشور خواستار برگزاری اجلاس اضطراری پارلمان این کشور برای بررسی و تعیین مواضع کشور دربارة مساله سوریه شدند و از دولت یونان خواستند تحت هیچ شرایطی با نیروهای مهاجم همراهی و همکاری نکند.

این احزاب سیاسی با انتقاد از دولت یونان درخصوص اتخاذ مواضع خصمانه علیه دولت سوریه گفتند، در شرایطی که پارلمان انگلیس با حضور نیروهای مسلح این کشور در جنگ علیه سوریه مخالفت کرده است، دولت یونان از ارجاع این مساله به پارلمان خودداری می کند.

احزاب سیاسی با صدور بیانیه های مکرراً اعلام کردند که دولت یونان حتی از دولت انگلیس در باره مساله سوریه فراتر رفته و طبل جنگی که آمریکا و کشورهای همپیمانش به صدا در آورده اند، بیشتر همراهی می کند و بدون توجه به دیدگاه نمایندگان پارلمان کشور آمادگی خود را برای ارایه تسهیلات به جنگ¬طلبان آمریکایی و اروپایی را اعلام داشته است.

دولت یونان دراین باره مدعی شد که در چارچوب وظایف خود به عنوان یکی از اعضای پیمان آتلانتیک شمالی( ناتو) و بر اساس دوستی دیرینه با آمریکا و به منظور همگام بودن با کشورهای عضو اتحادیه اروپا تسهیلات لازم را در اختیار نیروهای ناتو و آمریکا قرار خواهد داد. این موضع گیری دولت با خشم احزاب سیاسی و سازمان های مردم نهاد روبرو شد و “انتونیوس ساماراس" نخست وزیر این کشور را متهم به نادیده گرفتن پارلمان این کشور کردند و مخالفت خود با حضور نیروهای یونانی در جنگ علیه سوریه و استفاده نیروهای آمریکایی از پایگاه های نظامی این کشور بر علیه سوریه را اعلام داشتند.

سازمان و انجمن های مردم نهاد احزاب چپگرای سیاسی نیز به نشانه مخالفت با جنگ آمریکا و همپیمانانش چندین بار به برپایی تظاهرات اعتراضی و ضد جنگ در شهر آتن پایتخت یونان و دیگر شهرهای این کشور اقدام کردند.

انجمن مردم نهاد "همپیمان ضد جنگ”، “انجمن مردم نهاد ضد فاشیزیم” و حرکت یک کشتی برای غزه” همایشی تحت عنوان” حمله امپریالیزم بر علیه سوریه و دفع آن” با حضور اندیشمندان، شخصیت های سیاسی، نماینده کردهای مقیم یونان برگزار کردند.

در این همایش شرکت کنندگان طی سخنانی مخالفت خود را با هرگونه اقدام نظامی علیه سوریه اعلام داشتند و از همراهی دولت یونان و مواضع ترکیه در قبال جنگ و حمایت از گروه های تروریستی مسلح در سوریه را به شدت محکوم کردند.

دراین همایش جنگ گروه های مسلح تروریستی درسوریه را زورآزمایی بین المللی در این کشور قلمداد کردند که برمردم و به منظور تخریب زیرساختهای این کشور توسط آمریکا، کشورهای غربی- عربی و ترکیه تحمیل شده و مردم سوریه قربانی این طرح شوم امپریالیزم هستند.

احزب سیاسی چپگرا نیز بارها با انتشار بیانیه هایی اعلام کردند، نه تنها دولت یونان نبایستی با نیروی های نظامی آمریکا برعلیه سوریه شرکت کنند، بلکه بایستی پایگاه های نظامی امریکا که به عنوان محلی برای اهداف سلطه جویانه این کشور به کار گرفته می شوند، نیز تعطیل گردند.

در همین حال رسانه های خبری یونان اکثرآً همراه با دولت اخبار ضد دولت بشار اسد را منتشر می کنند و جنگ گروه های تروریستی مسلح بر علیه دولت سوریه را به عنوان جنگ داخلی و قیام مردمی این کشور بر علیه دولت بشار اسد قلمداد می کنند.

در میان رسانه های گفتاری و نوشتاری نیز تعدادی وجود دارند که تروریست های سوریه را مقصر اصلی این درگیرهای معرفی می کنند که به نیابت از آمریکا، تعدادی از کشورهای غربی و عربی به همراه ترکیه بر علیه ملت و دولت سوریه و در راستای تضعیف ارتش این کشور در مقابل اسرائیل می جنگند.

این رسانه هامقصر اصلی کاربست سلاح شیمیایی را گروه تروریست معرفی می کنند و نوشته اند، درحالیکه گروهای تروریستی درحال نابودی و شکست سختی قرارگرفته اند، به استفاده از سلاح شیمیایی دست زده اند تا بدین ترتیب زمینه حمله نظامی آمریکا و همپیمانانش به کشور و مردم سوریه را فراهم آورند.

این رسانه های در گزارشات خود نیز نوشته اند، در حالیکه ارتش سوریه در نبرد علیه گروهای تروریستی دست بالا را دارد و این گروه ها در آستانه شکست فاحشی قرار دارند، از نظر منطقی دلیلی وجود ندارد که ازسلاح شیمیایی استفاده نماید.

 این رسانه ها دولت یونان را به باد انتقاد گرفته و نوشته اند درحالیکه گروه های تروریستی مسیحیان و به خصوص مسیحیان ارتدوکس یونانی را قتل عام می کنند، دولت یونان با این گروها و کشورهای حامی آنان همراهی و همکاری می کند.

گفتنی است که یونان دارای خلیفه گری اعظم ارتدوکس در دمشق است و تعدادی کلیسای مسیحیت ارتدکس در شهرهای مختلف سوریه می باشد.

سامانه دینفس نت نیز مساله جهاد النکاح را با تیتر برجسته منتشرکرد و گفته است، زنان تونسی برای ارضای جنسی گروه های تروریستی به سوریه می روند و پس از همبستر شدن با آنان حامله و به این کشور بر می گردند تا جایی که وزیر کشور این کشور در پارلمان تونس با انتقاد از این اقدام خواستار یافتن راه حلی جدی برای آن شده است.

این سامانه خبری گروهای تروریستی را اعضای القاعده و گروه النصره معرفی می کند و با انتقاد از عملکرد آمریکا نوشته است، درحالیکه آمریکا شعار مبارزه با ترویزم و القاعده را در جهان سرمی دهد و خود را حامی اصلی مبارزه با تروریسم جهانی معرفی می کند در کنار نیروهای القاعده که گروه های تروریستی جنایتکاری قرارگرفته که در طول تاریخ چنین جنابتکارانی وجود نداشته اند و به آنان کمک های تسلیحاتی ومالی می کند تا با جنگ بر علیه نیروهای نظامی سوریه این کشوررا ضعیف، ساختارهای زیربنایی آن را نابود و مردم این کشوربکشند.

 رسانه های مخالف جنگ افروزی آمریکا در جهان و به خصوص منطقه حساس خاورمیانه همچنین می نویسند که این اقدامات آمریکا و کشورهای عربی- غربی در راستای خدمات خود به رژیم اسرائیل و برای تامین منافع و سلطه خود بر منطقه خارومیانه صورت می گیرد.

منبع: رایزنی فرهنگی در آتن

یونانیان مهمان نواز

بنا بر یک تحقیق انجام گرقته توسط وبسایت هتل دات کام با نظر خواهی از 27 هزار گردشگر در سراسر جهان ، کشور یونان در میان ده کشور برتر میهمان نوازومقصد گردشگری قرار گرفت. این وبسایت با درنظرگرفتن معیارهایی از قبیل میزان ورود جهانگردان،سهم درآمد ازجهانگردی (ده درصد) و قیمت پایین هتلها نسبت به کیفیت آنها، یونان را در میان کشورهای آمریکا، اسپانیا، ژاپن، تایلند، ایتالیا، مکزیک، آلمان ، انگلستان و استرالیا قرارداد.

یونان در میان 68 کشور جاذب گردشگران خارجی در دنیا دارای رتبه 25 از نظر ارزانی نرخ هتلها در شش ماهه اول امسال بوده است .نرخ متوسط هتلها در این کشور برای یک اتاق دو تخته درحدود 106 یورو و بدون تغییر نسبت به سال گذشته بوده است.درحالیکه در کشورهای رقیب این نرخ گرانتر و بطور مثال در ترکیه 118 یورو و مصر با افزایش 25 درصدی به شبی 110 یورو رسیده است.قبرس نیز دارای شرایط مشابه یونان است درحالیکه این نرخ در اسپانیا با افزایش دودرصدی نسبت به سال 2012 به 104 یورو رسیده اسیده است.کشورتونس با رشد 22 درصدی سالانه به 87 یورو افزایش پیداکرده است.

* کارشناس فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وکارشناس میز یونان هستم

کلید واژه ها: یونان بشار اسد ترکیه


نظر شما :