امضای اولین قرارداد نفتی زنگنه

۰۸ مهر ۱۳۹۲ | ۱۳:۵۹ کد : ۱۹۲۲۲۰۰ سرخط اخبار
همزمان با برنامه ریزی وزارت نفت برای باز کردن پای شرکت های بزرگ نفت آمریکایی و اروپایی به صنعت نفت، اولین قرارداد نفتی وزارت بیژن زنگنه بین شرکت های ملی حفاری ایران و عراق امضا شد.

به گزارش خبرنگار مهر، هر چند سیاست وزارت نفت در دولت یازدهم ایجاد شرایطی به منظور بازگشت شرکت های بزرگ بین المللی نفت و گاز جهان به صنعت نفت ایران است، اما اولین قرارداد نفتی وزارت بیژن زنگنه با عراق امضا شده است.

از اینرو شرکت ملی حفاری ایران و عراق (IDC) یک تفاهم نامه جدید همکاری به منظور خدمات آموزشی و دریافت گواهینامه های بین المللی توسط ایران به کارکنان نفتی عراق امضا کرده است. بر اساس این توافق جدید نفتی تهران – بغداد، صنعت حفاری ایران با توجه به کادر مجرب، توان علمی، تخصصی و داشتن آموزشگاه حفاری در زمینه اجرای عملیات حفاری، مهندسی برق، مکانیک و سیال، تعدادی از کارآموزان شرکت حفاری عراق را آموزش داده و گواهینامه بین المللی را صادر می کند.

در فاز دوم این همکاری، توافق شده است که همکاری ها در بخش های نظارت بر عملیات حفاری، حفاری جهت دار، کنترل فوران، HSE ، سیمانکاری، اسیدکاری، لوله مغزی سیار در دستور کار قرار بگیرد.

حمیدرضا گلپایگانی مدیرعامل شرکت ملی حفاری در تشریح جزئیات بیشتر این قرارداد نفتی، با اشاره به گستره عملیاتی حفاری ایران از شمال تا جنوب کشور، حوزه های نفت و گاز خلیج فارس و در بیش از 10 استان کشور، گفت: این حوزه عملیاتی گسترده، نقش اساسی شرکت مادر تخصصی ملی حفاری را در پاسخگویی به نیازهای صنعت نفت ایران به خوبی نمایش می دهد.

این مقام مسئول با اشاره به  حفر و تکمیل 3500 حلقه چاه نفت و گاز، ارائه متنوع ترین خدمات فنی و مهندسی و توان تخصصی کارشناسان و متخصصان به عنوان مزیت های صنعت حفاری ایران، تصریح کرد: در سه دهه گذشته تاکنون تمامی فرایندهای مربوط طراحی، مهندسی، اجرای عملیات پشتیبانی کالا و مواد با برنامه ریزی و استفاده از توانمندی متخصصان ایرانی انجام شده است.

وی با اشاره به توان مهندسی صنعت حفاری ایران، تصریح کرد: با توجه به اینکه مطالعات مهندسی، سرآغاز اجرای هر پروژه عملیاتی است از این رو شرکت ملی حفاری همواره به تقویت مدیریت مهندسی توجه ویژه ای داشته است، به طوری که هم اکنون تمامی فعالیت ها با نظارت مهندسی، برنامه ریزی، طراحی و اجرا می شود.

این مقام مسئول با اشاره به توان داخلی صنعت حفاری ایران در ارائه بسته کامل خدمات فنی و این صنعت بخش بالادستی صنعت نفت، تبیین کرد: هم اکنون متخصصان نفتی ایران با داشتن امکانات، تجهیزات و تخصص بالا، متنوع ترین خدمات جنبی چاه های نفت و گاز در زمینه لوله مغزی سیار، اسیدکاری، سیمانکاری، حفاری با هوا، لوله گذاری، حفاری فرو تعادلی و حفاری جهت دار را ارائه می کنند.

وی با یادآوری ایجاد و تاسیس آموزشگاه تکنولوژی، کادر آموزشی مجرب و بر اساس استانداردهای روز مجهز در صنعت حفاری، یادآور شد: در حال حاضر ایران، توان ارائه خدمات در زمینه عملیات حفاری، خدمات فنی و مهندسی، آموزش تئوری و عملی حفاری چاه های نفت و گاز را به تمامی کشورهای منطقه به ویژه کشور عراق دارد کند.

این تفاهم نامه نفتی بین حمیدرضا گلپایگانی شرکت ملی نفت حفاری ایران و محمد احمد بطوش الربیعی قائم مقام شرکت حفاری عراق امضا شده است.

 

کلید واژه ها: حفاری ایران عراق نفت و گاز صنعت حفاری ایران صنعت نفت


نظر شما :