مقاومت قطر مقابل فشارهای عربستان

۲۰ اسفند ۱۳۹۲ | ۱۶:۵۴ کد : ۱۹۲۹۹۳۸ سرخط اخبار

وزیر خارجه قطر در اظهارات جدیدی از قصد کشورش برای مقاومت در برابر فشارهای عربستان سعودی و عدم تغییر سیاست های دوحه در برابر موضوعات منطقه ای خبر داد.

به گزارش عصر ایران، در هفته گذشته، سه کشور عربستان سعودی، بحرین و امارات به صورت همزمان و مشترک، سفرای خود را از دوحه قطر فراخواندند.

به گفته کارشناسان، این اقدام به رهبری ریاض، با هدف اعتراض به حمایت های قطر از اخوان المسلمین مصر صورت گرفت.

در همین ارتباط، رسانه های سعودی از گام های بعدی علیه قطر در صورت عقب نشینی این کشور خبر می دهند.

روزنامه الوطن کویت هم نوشت امیر قطر با درخواست خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی  گروه فلسطینی حماس برای ترک دوحه و استقرار در کشور دیگر با هدف کاهش فشارها بر قطر، نپذیرفته است.

قطر: عقب نشینی نمی کنیم

خالد بن محمد العطیه وزیر خارجه قطر گفت استقلال سیاست خارجی دولت قطر غیرقابل مذاکره است و کشورش سیاست خارجی مستقل به دور از هر گونه تاثیر خارجی را دنبال می کند.

وی اضافه کرد: قطر دنباله رو محورهای موجود در منطقه خاورمیانه نیست بلکه مسیر و شیوه ویژه خود را دنبال می کند. مبانی و ارزش های قطر در مراحل مختلف تاریخ و زمان، تغییر نمی کند بلکه از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود.

العطیه که در نشستی در مرکز تحقیقات سیاسی پاریس سخن می گفت ادامه داد: مبنای اساسی در سیاست خارجی قطر، پایبندی این کشور در حمایت از حق ملت ها در تعیین سرنوشت خود و حمایت از حقیقت عدالت و آزادی و دموکراسی های جدید بعد از بهار عربی است. قطر تصمیم گرفته است در حاشیه تاریخ باقی نماند بلکه به دنبال نقش بزرگ در امور جهانی و ارتباط با کشورهای دیگر و میانجیگری در نزاع ها و حمایت از پناهندگان است.

وزیر خارجه قطر درباره اقدام مشترک و همزمان سه کشور عربستان سعودی، بحرین و امارات در فراخواندن سفرای خود از دوحه نیز گفت: این موضوع ارتباطی با امنیت داخلی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس ندارد بلکه دلیل این موضوع تفاوت شفافت در نظرات درباره مسائل بین المللی است.

گام های بعدی فشار علیه قطر

رسانه های سعودی به نقل از منابع آگاه می نویسند: در صورتی که قطر به درخواست های ریاض، پاسخ مثبت ندهد عربستان سعودی قصد دارد به همراه امارات و بحرین سلسله اقدامات دیگری را علیه قطر اعمال کنند.

عربستان سعودی قصد دارد بعد از فراخوانی سفیر خود از دوحه، مجموعه اقدامات محدود کننده اقتصادی را علیه قطر اعمال کند. از جمله این اقدامات، محدودیت هایی برای شرکت هواپیمایی قطر و شبکه الجزیره است.

هم اکنون خبرهایی درباره برنامه دولت عربستان سعودی برای تعلیق فعالیت دفتر نمایندگی شبکه الجزیره در این کشور منتشر شده است.

علاوه بر این شماری از فعالان رسانه ای و تحلیلگران و کارشناسان حوزه های مختلف در کشورهای بحرین، عربستان سعودی و امارات، همکاری و ارتباط با رسانه های قطری را متوقف کرده اند.
قطر در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده گاز طبیعی ال ان جی جهان به شمار می رود.

کلید واژه ها: قطر عربستان سعودی دوحه امارات بحرین


نظر شما :