ناگفته‌های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی

از اعتراف به شکست مالکی تا ضرب و شتم رهبر مخالفان اردوغان

۲۱ فروردین ۱۳۹۳ | ۱۹:۴۱ کد : ۱۹۳۱۲۴۹ اخبار اصلی خاورمیانه
اعتراف به شکست مالکی در جنگ با تروریسم، ضرب و شتم رهبر مخالفان اردوغان، شکست انتخاباتی طرفداران استقلال کبک از کانادا، سفر رئیس ائتلاف مخالفان اسد به چین و در گذشت عمه باراک اوباما از جمله ناگفته‌های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از اعتراف به شکست مالکی تا ضرب و شتم رهبر مخالفان اردوغان

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی" نام مجموعه ای است که هر هفته در روزهای پنج شنبه منتشر می شود. در این مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

اعتراف مالکی به شکست در جنگ با تروریسم

نوری مالکی، نخست وزیر عراق در نشستی با جمعی از رهبران ائتلاف ملی عراق اعتراف کرد که در تلاش برای مبارزه با تروریسم شکست خورده است.

به گزارش خبرگزاری براثا، وی در این نشست با انتقاد از عملکردش از سوی برخی افراد حاضر در نشست مواجه شد که در نهایت به شکست خود به مبارزه با تروریسم اذعان کرد.

به گفته یک منبع آگاه یکی از رهبران ائتلاف ملی در این نشست تاکید کرد، آقای مالکی با تنگنای خطرناکی دست و پنجه نرم می کند و در حال حاضر سر در گم است و این گونه به نظر می رسد که کنترل اوضاع را از دست داده است.

در پاسخ به این اظهارات نوری مالکی به شکست خود در عملکردش اعتراف کرد و گفت که بیشتر تقصیرها متوجه امریکایی ها است که به وعده های خود عمل نکردند. وزارت دفاع امریکا وعده داده بود که به ارتش عراق تانک هایی با توان شلیک گلوله تا فاصله 600 متری و خمپاره اندازه هایی با توان شلیک 10 کلیومتری بدهد اما به هیچ کدام از این وعده ها عمل نکرد. در حالی که در متن توافق نامه امضا شده با آنها بر لزوم تسلیم این سلاح ها تاکید شده است. همچنین نیروی هوایی ما به هیچ وجه کارآمد نیست و جنگنده های ما توانایی حمله صحیح به مواضع دشمن را ندارند.

مالکی تاکید کرد، ارتش عراق در وضعیت فعلی قابل اعتماد نیست برای این که مختلطی از شیعه و سنی و کرد است که اعتقاد چندانی به مبارزه ندارند. شیعیان از فساد اداری شکایت دارند در حالی که از سنی ها به مبارزه قانع نیستند و آمادگی درگیر شدن در جنگ های بزرگ را ندارند و گردها نیز انگیزه ای برای مبارزه ندارند.

عراق 12 جنگنده از چک می خرد

یک شرکت چکی سازنده جنگنده های نظامی خبر از فروش 12 فروند جنگنده به عراق به ارزش 200 میلیون دلار داد.

مارتین دانکو، سخنگوی مجموعه بنتا، مالک شرکت ایروفودوچودی اعلام کرد که این هواپیماها از طراز ال 159 هستند که سرعتی سریع تر از سرعت صوت دارند و از جنگنده های ذخیره ارتش چک محسوب می شوند.   

به گفته وی این جنگنده ها تا سپتامبر سال جاری میلادی به ارتش عراق تحویل داده خواهند شد.

این در حالی است که دولت عراق تا سپتامبر آینده نخستین محموله جنگنده های اف 16 خود را نیز از امریکایی ها دریافت خواهد کرد.

تظاهرات دانشجویی مصری ها علیه نامزدی السیسی

درحالی که دولت مصر و نظامیان این کشور تلاش می کنند که این گونه وانمود کنند که عبدالفتاح السیسی از محبوبیت ویژه نزد مصری ها برخوردار است و این مردم مصر هستند که طرفدار نامزدی او در انتخابات ریاست جمهوری این کشور هستند، جمعی از دانشجویان مصری علیه نامزدی وی دست به تظاهرات زده و خواستار برگزار زنجیره انسانی در دانشگاه های کل کشور برای جلوگیری از نامزدی وی شدند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، دولت مصر این افراد را وابسته به اخوانی ها دانسته و به بهانه بر هم زدن تجمع آنها دستور ورود نیروهای پلیس مصر به داخل دانشگاه ها داده است.

دانشجویان مصری همچنین در بیانیه ای اعتراضی خواستار برگزاری تظاهرات اعتراضی علیه نامزدی السیسی به مدت یک هفته در سراسر دانشگاه های کشور شده اند.

گفتنی است دانشجویان دانشگاه الازهر پیشتاز این تحرکات اعتراضی هستند.

سفر رئیس ائتلاف مخالفان اسد به چین

احمد الجربا، رئیس ائتلاف مخالفان سوریه با هدف بررسی امکانات یافتن راه حل سیاسی برای بحران سوریه راهی پکن می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، قرار است این سفر در 14 آوریل انجام شود.

دفتر اطلاع رسانی ریاست ائتلاف مخالفان با صدور بیانیه ای ضمن اعلام این خبر همچنین گفت که قرار است الجربا با شماری از مسئولان چینی مذاکره کرده و راه حل های سیاسی برای حل منازعات سوریه را بررسی کند.

نیمی از ساکنان غزه نیازمند کمک فوری هستند

یکی از مسئولان سازمان ملل متحد و مسئول امور پناهندگان فلسطینی، انروا، اعلام کرد که این سازمان بین المللی 24 هزار خانواده فلسطینی در نوار غزه را به فهرست "فقرای مطلق" افزوده که نیازمند کمک فوری انسانی به ویژه غذا و دارو هستند.

به گزارش روزنامه الحیات، چاپ بیروت، بنا به این گزارش شمار کسانی که از سوی این سازمان بین المللی کمک می شوند تا پایان سال جاری به 900 هزار نفر خواهد رسید که شامل نیمی از ساکنان نوار غزه که 70 درصد آنها را پناهندگان فلسطینی تشکیل می دهند، می شود.

ضرب و شتم رهبر مخالفان اردوغان

کمال کیلیچدار، رهبر اصلی مخالفان ترکیه روز سه شنبه در داخل مجلس ترکیه توسط افراد ناشناس مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، محافظان کلیچدار توانستند فردی را که اقدام به ضرب و شتم او کرده اند را دستگیر کرده و تحویل پلیس ترکیه دهند اما هنوز دلایل اقدام این فرد مشخص نشده است.

کیلیچدار بعد از این حادثه گفت: «راه دموکراسی در کشور مین گذاری شده است. نه راهی به جلو نه راهی به عقب داریم.»

پلیس ترکیه اعلام کرده است که فرد دستگیر شده 28 ساله و موسوم به اورهان اوویت، سابقه دار و برای پلیس ترکیه چهره ای شناخته شده است.

جریان صدر به فکر تصاحب 70 کرسی مجلس عراق

ضیاء الاسدی، رئیس هیئت امنا و از اعضای جریان صدر در مصاحبه با الحیات اعلام کرد که انتخابات پیش روی عراق شاهد تغییری حقیقی خواهد بود و باعث شکل گیری هم پیمانی های جدیدی خواهد شد که می تواند سرنوشت حکومت جدید را تعیین کند.

وی در این مصاحبه تاکید کرده است که جریان صدر تلاش دارد تا حداقل 70 کرسی مجلس عراق را به دست آورد و با توجه به جایگاه مردمی جریان صدر تحقق چنین هدفی امکان پذیر است.

مقتدا صدر به رغم این که اعلام کرده که از فعالیت های سیاسی کناره گیری کرده اما از مردم عراق خواسته است که حضوری پرشور پای صندوق های رای داشته باشند و بهترین گزینه را برای نمایندگی مجلس انتخاب کنند.

عمه اوباما درگذشت

زیتونه اونیانگو، عمه باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا که سال ها برای حق پناهندگی از امریکا تلاش کرده بود در سن 61 سالگی در بوستن درگذشت.به گزارش خبرگزاری یونایتد پرس اینترنشنال، وی دوشنبه شب در خانه سالمندانی در جنوب بوستن در گذشت.دفتر مارگرت وونگ، یکی از وکلای عمه رئیس جمهوری امریکا که در گرفتن حق پناهندگی برای او بسیار فعال بوده است، دراین باره اعلام کرد که وی در خواب دچار سکته شده و درگذشته است.

زیتونه اونیانگو خواهر ناتنی پدر باراک اوباما بوده که متولد کنیا است که در سال 2000 به جنوب بوستون پناهنده شده است. وی سال ها به طور غیرقانونی در امریکا زندگی می کند. در سال 2004 به وی دستور داده شده که خاک امریکا را ترک کند اما در سال 2010 در نهایت توانست از امریکا حق پناهندگی بگیرد.

استعفای وزیر فرهنگ انگلیس به اتهام فساد مالی

ماریا میلر، وزیر فرهنگ انگلیس بعد از آن که هفته گذشته گزارشی مبنی بر وجود تخلفاتی در دخل و خرج های شخصی اش منتشر شد، روز چهارشنبه از سمت خود استعفا کرد.به گزارش خبرگزاری رویترز، وی در نامه ای که به دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس نوشت یادآور شد که در وضعیت حیاتی فعلی کشور نیاز به دولتی دارد که بتواند بهتر از این کشور را اداره کند.

کمیته تحقیق مجلس عوام انگلیس میلر را متهم کرد که 5800 پوند به دولت بدهکار است و از نخست وزیر انگلیس خواست که وی را از سمتش عزل کند اما کامرون این خواسته نمایندگان مجلس عوام را نپذیرفت. اگر چه میلر مجبور به عذرخواهی از نمایندگان مجلس عوام شد اما در نهایت تحت فشار انتقادهای شدید نمایندگان و افکار عمومی مجبور به استعفا از سمت خود شد.

شکست جدایی طلبان کبک در انتخابات کانادا

جدایی طلبان کبک که تحت نام حزب کبک به رهبری پائولین ماروا در انتخابات پارلمانی کانادا شرکت کرده بودند در برابر حزب لیبرال به ریاست فیلیپ کویار، رئیس دولت فعلی این ایالت متحمل شکست شدند.به گزارش خبرگزاری فرانسه، در پی این پیروزی کویار همچنان ریاست دولت ایالت کبک را حفظ خواهد کرد و در پارلمان کانادا نیز حائز اکثریت آرا در برابر طرفداران استقلال کبک از کانادا خواهد شد.وی در سخنرانی خود بعد از اعلام پیروزی حزبش در انتخابات گفت که به یکپارچگی کانادا پایبند خواهد ماند و همه تلاش خود را برای حفظ این یکپارچگی و جلوگیری از تجزیه به کار خواهد بست.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: کبک کانادا مالکی مصر عراق


نظر شما :