نواز شریف: استعفا نمی‌دهم

۱۱ شهریور ۱۳۹۳ | ۲۱:۱۱ کد : ۱۹۳۷۸۲۵ سرخط اخبار

در پی انتشار خبرهایی مبنی بر دیدار نخست وزیر پاکستان با رهبران ارتش برای حل بحران سیاسی کنونی، مقام های ارتش انتشار گزارش هایی مبنی بر استعفای نواز شریف را "بی پایه و اساس" خواندند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری سی ان ان، یک منبع آگاه در ارتش روز دوشنبه اعلام کرد که نواز شریف، نخست وزیر پاکستان با رهبران ارتش درباره استعفای موقت بحث و تبادل نظر کرد؛ ادعایی که ارتش آن را رد کرده است.

این اظهارات در حالی مطرح شده است که معترضان پاکستانی از حزب عمران خان و طاهر القدری به منطقه سکونت نواز شریف در اسلام آباد نفوذ کرده اند و همچنان شعار "استعفا، استعفا" سر می دهند.

طبق اعلام منابع پزشکی پاکستان، در جریان درگیری با نیروهای امنیتی دست کم سه تن کشته و 450 تن از دیگر معترضان زخمی شده اند.

در همین حال یک مقام دولتی پاکستان به شبکه سی ان ان گفت، در شرایطی که معترضان پاکستانی خیابان های اسلام آباد را مسدود کرده اند، نواز شریف با رهبران ارتش دیدار کرده تا گزینه ی استعفای سه ماهه را بررسی کند. در این رایزنی ها همچنین مساله ایجاد کمیسیون قضایی برای تحقیق درباره انتخابات گذشته که به پیروزی حزب نواز شریف انجامید، بررسی شد.

با این حال وب سایت روابط عمومی بین اداری که شاخه اطلاع رسانی ارتش پاکستان است، دیدار نواز شریف و احتمال استعفای وی را "کاملا بی اساس" توصیف کرد.

چندین هفته است که معترضان پاکستانی استعفای نواز شریف را خواستارند و با این وجود شریف متعهد شده تا به رغم تظاهرات های خشونت آمیز در سمتش باقی بماند. به گفته رهبران معترضان، در انتخابات پارلمان سال گذشته میلادی که طی آن حزب مسلم لیگ پاکستان شاخه نواز به پیروزی رسید، تقلب گسترده ای صورت گرفته است.

در پی ادامه پیشروی معترضان گروهی از آنان توانستند که وارد ساختمان رادیو و تلویزیون پاکستان شوند که پس از آن از ارتش برای حفاظت از آن درخواست کمک شد. برنامه رادیو و تلویزیون پاکستان برای مدت کوتاهی متوقف شد اما پخش برنامه ها پس از مدتی از سر گرفته شد.

منزل نواز شریف، نخست وزیر پاکستان در منطقه قرمز است و پس از ورود معترضان به این منطقه سربازان طبق درخواست مستقر شدند تا از سکونتگاه شریف و سایر ساختمان های دولتی این منطقه حفاظت کنند.

ارتش پاکستان پیشتر در سال 1999 و زمانی که پرویز مشرف، رئیس ارتش بود، به دوران نخست وزیری نواز شریف پایان داد و دولتش را عزل کرد.

از سوی دیگر پس از دیدار نواز شریف با رهبران 11 حزب سیاسی پارلمان، بیانیه مشترکی صادر شد که طی آن نخست وزیر پاکستان اعلام کرد که نه استعفا می دهد و نه کشور را ترک می کند. تمام این احزاب سیاسی بار دیگر حمایت خود را از نواز شریف برای اجرای قانون اعلام کرده و خواستار حل و فصل مناقشه سیاسی اخیر شدند.

نواز شریف نیز با تقدیر از پیام سیاستمداران گفت که هرگز سر فرود نمی آورد و به فشارها برای استعفا پاسخ مثبت نمی دهد. وی گفت: اگر ما تسلیم فشارها شویم آینده دموکراسی پاکستان به خطر می افتد و پس از آن هر کسی می تواند هزاران نفر از مردم را به خیابان ها بریزد تا خواسته خود را برآورده سازد.

با این حال وی برای مذاکره با رهبران حزب تحریک انصاف پاکستان و تحریک عوامی پاکستان اعلام آمادگی کرد.

کلید واژه ها: پاکستان نواز شریف نخست وزیر پاکستان


نظر شما :