انتخابات ریاست جمهوری برزیل به دور دوم کشیده شد

۱۴ مهر ۱۳۹۳ | ۱۳:۲۰ کد : ۱۹۳۹۲۷۴ سرخط اخبار

فرارو نوشت:

انتخابات ریاست جمهوری برزیل در دور اول برنده ای نداشت. دیلما روسف رئیس جمهور چپ گرای برزیل توانست بیشترین آرا را کسب کند. آسیو نیوس از حزب راست میانه در دور دوم انتخابات با روسف رقابت خواهد کرد.

بامداد روز دوشنبه ( ۶ اکتبر /۱۴ مهر) ساعاتی پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری در برزیل شمارش اولیه از کسب بیشترین آرا توسط دیلما روسف، رئیس جمهور فعلی این کشور حکایت دارد.

با این حال این نامزد چپ گرا از حزب چپ میانه کارگر حدود ۴۲ درصد آرا را کسب کرد و انتخابات به دور دوم کشیده شد.

آسیو نیوس، نامزد حزب راست میانه نیز با کسب ۳۴ درصد آرا در جایگاه دوم قرار گرفت و به دور دوم راه یافت.

مارینا سیلوا نامزد هوادار محیط زیست نیز با کسب ۲۱ درصد آرا سوم شد.

سیستم رای گیری در برزیل الکترونیکی است و نتایج رسمی به سرعت روشن شد.

بیش از ۱۴۲ میلیون نفر واجد شرایط برای شرکت در رای گیری در پی مبارزاتی پرهیجان بودند. میزان مشارکت ۸۰ درصد بود.

رای دادن در برزیل برای افراد ۱۸ تا ۷۰ ساله اجباری است.

برزیلی ها در روز یکشنبه همچنین اعضای کنگره و دولت های محلی را انتخاب کردند.

سه هفته سرنوشت ساز
در آغاز مبارزات انتظار می رفت که روسف از حزب چپ میانه کارگر به راحتی پیروز شود اما مرگ ادواردو کامپوس نامزد اصلی از حزب سوسیالیست در یک سانحه هوایی تاثیر زیادی بر رقابت ها داشت. سیلوا جای او را در رقابت ها گرفت.

روسف سه هفته پر تنش را در پیش خواهد داشت تا از خود در برابر انتقادات تند رقیب راست گرای خود دفاع و برای جلب حمایت تعداد بیشتری از رأی دهندگان تلاش کند.

رئیس جمهور فعلی برزیل امیدوار است تلاش حزبش در ۱۲ سال گذشته برای کاهش فقر و ایجاد فرصت های شغلی بیشتر، رأی دهندگان را قانع کند که بار دیگر سکان هدایت کشور را به دست وی بسپارند.

یک نظر سنجی سراسری در روز شنبه چهارم اکتبر نشان می داد که روسف با ۴۸ درصد در برابر ۴۲ درصد آرا، از حمایت بیشتری نسبت به نیوس برخوردار است.

با این حال به نظر می رسد همچنان آسیو نیوس شانس قابل توجهی برای پیروزی در دور دوم انتخابات دارد. عمل کرد قوی وی در دور اول انتخابات می تواند سبب آن شود که تعداد بیشتری در دور دوم به این نامزد راست میانه اقبال نشان دهند.

ناظران سیاسی در برزیل می گویند که که پس از اعلام نتایج دور اول، هواداران خانم روسف نگران تر از گذشته به نظر می رسند.

رقابت راست و چپ میانه
انتظار می رود با شروع هفته، بازار بورس به موفقیت غیرمنتظره نیوس در انتخابات ریاست جمهوری واکنش مثبت نشان دهد.

روسف که در میان طبقه کارگر هواداران زیادی دارد، به لطف برنامه های رفاه اجتماعی سخاوتمندانه خود و سابقه حزبش در کاهش شکاف طبقاتی همچنان امیدوار به پیروزی در دور دوم است.

حمایت سیلوا از یکی از راه یافتگان به دور دوم که ۲۱ درصد آرا را کسب کرده می تواند بر نتایج این دور تاثیرگذار باشد. وی هنوز در این باره اظهار نظری نکرده است.

در انتخابات اخیر ریاست جمهوری برزیل بیش از ۱۴۲ میلیون نفر واجد شرایط رأی دادن بودند. شرکت در انتخابات برای افراد ۱۸ تا ۷۰ سال اجباری است. میزان مشارکت در انتخابات ۸۰ درصد گزارش شده است. در برزیل اخذ رأی به شیوه الکترونیکی صورت می گیرد و نتایج آن به سرعت مشخص می شود.

کلید واژه ها: برزیل روسف


نظر شما :