ایران چه تجهیزاتی به ارتش لبنان هدیه داد؟

۲۶ مهر ۱۳۹۳ | ۱۹:۴۵ کد : ۱۹۳۹۷۲۹ سرخط اخبار

تلویزیون المنار لبنان در گزارشی لیست پیشنهادی تجهیزات نظامی اهدایی جمهوری اسلامی ایران به ارتش لبنان را منتشر کرد.

به گزارش فارس، در حالی که هدیه نظامی روسیه به ارتش لبنان همچنان در حالت تعلیق به سر می برد و هدیه سه میلیارد دلاری پادشاه عربستان به منظور تجهیز ارتش لبنان با سلاح فرانسوی در هاله ای از ابهام به سر می برد، اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تجهیز  بدون قید و شرط ارتش این کشور مخالفت و سراسیمگی جریان های نزدیک به غرب در لبنان را به دنبال داشت.

شبکه خبری المنار در گزارشی از محتوای نامه سفارت ایران در بیروت به مقامات لبنانی پرده برداشت و تاکید کرد که تهران در نامه مذکور لیست تجهیزات نظامی اهدایی اش به ارتش لبنان را ارائه کرده است.

بر اساس این گزارش لیست تجهیزات نظامی اهدایی جمهوری اسلامی  ایران به ارتش لبنان بدین شرح است: تیربار دوشکا، مهمات دوشکا، توپ 120 میلیمتری، مهمات توپ 120 میلیمتری، توپ و مهمات توپ 60 میلیمتری، .موشک انداز ضد زره تاو، موشک تاو، گلوله توپ 155 میلیمتری، دور بین دید در شب، گلوله تانک «تی 55» و مهمات تانک «تی 55» و مهمات تانک «تی 62».

این گزارش حاکی است که لیست ارسالی از طرف جمهوری اسلامی ایران بر اساس پیشنهاد هیئت نظامی لبنانی که قرار است ظهر  شنبه (امروز) به ریاست «سمیر مقبل» وزیر دفاع لبنان به تهران سفر کنند، قابل افزایش است.

این گزارش حاکی است که با وجود استقبال حزب الله، وزیر امور خارجه و رئیس پارلمان لبنان و همچنین بسیاری از شخصیت های جریان 8 مارس از هدیه نظامی ایران به ارتش لبنان ولی «دیوید هیل» سفیر آمریکا در بیروت در دیدار با برخی از مقامات لبنانی از مخالفت واشنگتن با به سرانجام رسیدن این هدیه نظامی سخن گفته است زیرا آمریکا به هیچ روی دوست ندارد که لبنان از دایره نفوذش خارج شود.

به گزارش روزنامه «السفیر»، سمیر مقبل وزیر دفاع لبنان قرار است امروز با سفر به تهران از ماهیت و کمیت هدیه نظامی ایران به ارتش کشورش آگاهی پیدا کرده و اطلاعات این سفر را به منظور اتخاذ تصمیم نهایی به اعضای کابینه لبنان انتقال دهد.

چندی پیش «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران طی سفری به بیروت با «تمام سلام» نخست وزیر لبنان دیدار و از عزم تهران برای تقدیم هدیه نظامی به ارتش لبنان سخن گفت.

وی طی سخنانی مطبوعاتی در مقر نخست وزیری لبنان گفت: درباره تحولات سیاسی منطقه و تلاش های اسرائیل برای سوء استفاده از تحولات منطقه ای و همچنین درباره روابط دوجانبه گفت وگو کردیم.

شمخانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تصمیم دارد هدیه ای نظامی به ارتش لبنان تقدیم کند، تاکید کرد: زمان اعطای این هدیه طولانی مدت نخواهد بود بلکه در اسرع وقت و طی سفر وزیر دفاع ایران به لبنان به ثمر خواهد نشست.

تا کنون بسیاری از مقامات و جریان های سیاسی لبنان از جمله وزیر امور خارجه و حزب الله و جریان 8 مارس از هدیه نظامی ایران به ارتش لبنان استقبال کرده اند.

کلید واژه ها: ارتش لبنان هدیه نظامی مهمات


( ۷ )

نظر شما :