4 اقدام جمهوری خواهان برای مخالفت

کنگره به دنبال نابودی روند بهبود رابطه با کوبا است

۰۷ دی ۱۳۹۳ | ۱۷:۳۰ کد : ۱۹۴۲۳۸۴ اخبار اصلی آمریکا
مخالفت جمهوری خواهان، رئیس جمهور اوباما را از ایجاد روابط حسنه با کوبا، باز نمی دارد. با رسیدن ماه ژانویه و آغاز به کار سنای جمهوری خواه، به طور حتم روبیو و کروز تمام تلاششان برای به شکست کشانیدن روند بهبود رابطه با کوبا را انجام خواهند داد.
کنگره به دنبال نابودی روند بهبود رابطه با کوبا است

دیپلماسی ایرانی: واکنش هایی از سوی برخی از افراد در واشنگتن قابل پیش بینی بود. مدت کوتاهی بعد از آن که رئیس جمهور اوباما، ابتکارش مبنی بر برقراری روابط دیپلماتیک ایالات متحده و کوبا – که شامل افزایش وجوه ارسالی به این جزیره، سفر قریب الوقوع معاون وزیر خارجه و افتتاح سفارت ایالات متحده در هاوانا و یک بسته صادراتی در زمینه محصولات کشاورزی و ارتباطی می شود - را اعلام کرد، قانون گذارانی همچون سناتور رابرت منندز و مارکو روبیو به همراه جکسون دیل، لیبرال جنگ طلب، با عصبانیت اقدام رئیس جمهور مبنی بر حذف یکی از آخرین بقایای جنگ سرد را محکوم کردند. در عین حال جمهوری خواهانی همانند جف فلیک و رند پال و اتاق بازرگانی آمریکا از این گشایش اعلام حمایت کرده اند.

لفاظی هایی که در این زمینه به وجود آمده اند ترکیبی از خشم، شور و هیجان، ناامیدی و هشدار بوده است. طبیعت جنگ طلبانه روبیو موجب شده است تا وی نظارت جدی ای بر سیاست خارجی و امنیت ملی داشته باشد، امری که به دلیل عضویت دو گانه وی در کمیته های روابط خارجی و امور اطلاعاتی سنا میسر است. کوبا جایگاه ویژه ای در سیاست خارجی وی دارد، چون زندگی اعضای خانواده وی همانند میلیون ها نفر از مردم کوبا با روی کار آمدن فیدل کاسترو در سال 1959 و به وجود آمدن موج انقلاب کمونیستی از هم فروپاشید.

زمین ها توسط دولت تصرف شدند، آزادی های فردی محدود شدند، هزاران نفر به زندان افتادند و کل سیستم حکومت کوبا به دست فیدل و برادرش رائول افتاد. این گذشته ای است که مارکو روبیو، تد کروز، ایلنا رز لتینن و ماریو دیاز بالارت در کنفرانس خبری شان به آن اشاره کردند. آنها اقدام دولت اوباما در برقراری روابط دیپلماتیک با کوبا را محکوم کردند. روبیو در بیانیه اش گفت که اوباما بدترین مذاکره کننده ای است که در طول عمرش دیده است.

مسئله ای که وجود دارد اعطای امتیاز سیاسی است. با این حال این اقدامات رئیس جمهور اوباما را از ایجاد روابط حسنه با کوبا، باز نمی دارد. با رسیدن ماه ژانویه و آغاز به کار سنای جمهوری خواه، به طور حتم روبیو و کروز تمام تلاششان برای به شکست کشاندن روند بهبود رابطه با کوبا را انجام خواهند داد. در ادامه اقدامات احتمالی سنا برای کارشکنی در این فرآیند بررسی می شود.

1- ایجاد مانع بر سر انتخاب سفیر

بخش محوری اصلاحات رئیس جمهور اوباما در مورد کوبا، موظف نمودن وزیر خارجه جان کری برای ایجاد روند دیپلماتیک گسترده میان مقامات ایالات متحده و کوبا است. ایجاد رابطه دیپلماتیک با کوبا بدون انتخاب سفیر در این کشور امکان ندارد. با توجه به انتخاب روبیو به عنوان رئیس کمیته فرعی نیمکره غربی در کمیته روابط خارجی سنا، شانس انتخاب سفیر کاهش پیدا می کند.

2- عدم تخصیص بودجه

تمام روسای جمهور برای انجام اقداماتشان در سیاست خارجی نیاز به پول دارند. وقتی کنترل پول در اختیار دموکرات ها بود، دولت اوباما می توانست هزینه های زیادی در زمینه صندوق همکاری ضد تروریسم و اختصاص 1.6 میلیارد دلار برای آموزش نیروهای امنیتی عراقی صرف کند. با آغاز ژانویه، دیگر این شرایط به پایان خواهد رسید. سناتور لیندسی گراهام در این رابطه گفته است: «من تمام تلاشم را خواهم کرد تا بودجه بازگشایی سفارت در کوبا را قطع کنم.»

3- مخالفت با تلاش وزارت خارجه برای خروج نام کوبا از لیست تروریستی

جان کری از باراک اوباما دستور گرفته است تا نام کوبا را از لیست کشورهای حامی تروریسم خارج کند. کوبا از 1 مارس 1982 در لیست کشورهای حامی تروریسم اداره مبارزه با تروریسم وزارت خارجه به خاطر حمایت از گروه های تروریستی آمریکای لاتین قرار گرفت. کری در این زمینه نمی تواند حمایت کنگره را همراه داشته باشد، چون ممکن است آنها به دنبال اعمال تحریم های جدید هم باشند. البته رئیس جمهور اوباما می تواند تحریم های جدید را وتو کند.

4- قطعنامه مخالفت

کنگره زمانی که با اقدام رئیس جمهور مخالف باشد، می تواند از قطعنامه مخالفت استفاده کند. اقدام یک جانبه دولت در برقراری روابط با کوبا بدون رضایت و مشاوره کنگره منجر به فرستادن این سیگنال توسط مجلس نمایندگان و سنا می شود که اقدام رئیس جمهور در برقراری روابط دیپلماتیک با کوبا، اقدامی دو حزبی نیست.   

منبع: نشنال اینترست/ مترجم: حسین هوشمند

کلید واژه ها: کوبا روبیو رئیس جمهور اوباما تد کروز سنا کنگره


نظر شما :