ناگفته‌های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از نشست وزرای نفت عرب در کویت تا تقاضای نبیه بری از نصرالله

۰۲ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۴۳۳۹۸ اخبار اصلی اقتصاد و انرژی خاورمیانه
نشست وزرای نفت عرب در کویت، تقاضای نبیه بری از سید حسن نصرالله، انتظار افزایش چهار میلیون بشکه‌ای نفت عراق، انتظار افزایش همکاری های نفتی ایران و عراق و کناره گیری فرانسه از ائتلاف مبارزه با داعش از جمله ناگفته‌های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از نشست وزرای نفت عرب در کویت تا تقاضای نبیه بری از نصرالله

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی" نام مجموعه تازه ای است که هر آخرهفته منتشر می شود. در این مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

مک کین: باید پیاده نظام به عراق و سوریه فرستاد

جان مک کین، سناتور جمهوری خواه امریکایی، خواستار توزیع نیروهای پیاده نظام در عراق و سوریه برای جنگ با داعش شد.

او در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه تاکید کرد که بیش از یک ماه است که شهر کوبانی بمباران هوایی می شود اما هنوز داعش در آن حضور دارد و درگیری پایان نیافته است.

او خواستار افزایش نیروهای امریکایی و تقویت دستگاه امنیتی و طراحی نقشه ای یکپارچه برای سوریه و عراق شد.

مک کین اخیرا در راس هیئتی از سنای امریکا به کشورهای اسرائیل و قطر و عربستان سفر کرده بود.

 

ناکام شدن چهارمین حمله داعش به مرکز رمادی در 24 ساعت گذشته

پلیس استان انبار خبر داد که نیروهای امنیتی این استان چهارمین حمله داعش به مرکز رمادی در 24 ساعت گذشته را پاسخ داده اند.

به گزارش پایگاه خبری عین العراق نیوز، سرلشکر کاظم الفهداوی، فرمانده پلیس استان انبار، گفت که تروریست ها صبح روز سه شنبه حمله ای گسترده از سه محور به مرکز رمادی را آغاز کردند اما نیروهای امنیتی در برابر آن ها ایستادند و 10 تروریست را به هلاکت رساندند.

او گفت که این چهارمین حمله داعش از این نوع در 24 ساعت گذشته بوده است.

وی افزود که نیروهای امنیتی مستقر در استان در آماده باش کامل برای ایستادن در برابر حملات داعش به سر می برند.

 

نشست وزرای نفت عرب در کویت

روز چهارشنبه وزرای نفت و انرژی کشورهای عربی در کویت گردهم آمدند تا درباره کاهش قیمت نفت و چگونگی برخورد با آن گفت وگو کنند.

به گزارش روزنامه عراقی الصباح، قرار است وزرا و نمایندگان کشورهای عربی حاضر در این نشست در حاشیه آن با وزیر امور خارجه و امیر کویت نیز دیدار کنند.

کاهش قیمت در ماه های اخیر نگرانی های بسیاری را برای کشورهای صادرکننده نفت به وجود آورده است به گونه ای که پیش بینی می شود در سال جاری بسیاری از این کشورها با کسری بودجه سنگین مواجه شوند.

 

صادرات نفت عراق به چهار میلیون بشکه می رسد

عادل عبدالمدی، وزیر نفت عراق پیش بینی کرد که صادرات نفت عراق در سال جاری به بیش از 4 میلیون بشکه در روز برسد.

به گزارش روزنامه الصباح، چاپ بغداد، وی پیش بینی کرد با توافق نفتی ای که میان عراق و ترکیه صورت گرفته است و همچنین آغاز به کار خط انتقال نفت جیهان از خاک ترکیه به اروپا صادارت نفت عراق به روزانه چهار میلیون بشکه نفت برسد.

در حال حاضر میزان صادرات روزانه نفت عراق سه میلیون بشکه در روز است.

عراق انتظار دارد تا سال 2016 بتواند میزان صادرات نفت خود را روزانه به 5.5 میلیون بشکه برساند.

 

انتظار افزایش همکاری های نفتی ایران و عراق

منابع آگاه به دیپلماسی ایرانی گفتند که انتظار می رود طی ماه های آینده همکاری های نفتی ایران و عراق به شکل بی سابقه ای افزایش یابد.

به گفته این منابع سفر اخیر عادل عبدالمهدی، وزیر نفت عراق به ایران که هفته گذشته انجام شد، علاوه بر بحث صادرات گاز ایران به عراق موضوع گسترش همکاری ها و دادوستدهای نفتی میان ایران و عراق نیز مورد بحث قرار گرفت.

ایران امیدوار است با افزایش این همکاری ها بتواند بخشی از کمبود درآمدهای خود از طریق کاهش تولید و قیمت نفت را جبران کند.

 

پیوستن 12 هزار ترک به داعش

روزنامه لبنانی النهار به نقل از منابع آگاه امریکایی نوشت که 12 هزار شهروند ترک با اطلاع دولت ترکیه به داعش پیوسته اند.

بنا به این گزارش این مساله باعث نگرانی شدید مقام های غربی شده و آنها به موجب اسناد منتشر شده در این زمینه فشارهای تازه ای را به دولت آنکارا آغاز کرده اند.

ترکیه از روز اول شکل گیری داعش متهم به همکاری با این شبکه بوده و حتی گفته می شود که این شبکه با چراغ سبز آنکارا دفاتری را در استانبول و آنکارا دایر کرده است.

 

احتمال شکست کنفرانس مسکو بر سر سوریه

منابع آگاه به روزنامه لبنانی النهار گفته اند به دلیل تناقض شدید در خواسته های مخالفان و نمایندگان حکومت سوریه احتمال این که نشست مسکو از هم اکنون محکوم به شکست باشد، وجود دارد.

مخالفان بر لزوم تشکیل هیئت انتقالی که از تمامی صلاحیت های رئیس جمهوری برخوردار باشد و اسد جایی در آن نداشته باشد، اصرار دارند در حالی که روسیه و حکومت سوریه چنین خواسته ای را پذیرفتنی نمی دانند.

نشست مسکو قرار است در روزهای 26 و 27 ژانویه در مسکو برگزار شود.

 

کناره گیری فرانسه از ائتلاف مبارزه با داعش

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه در دیدار با جان کری، وزیر امور خارجه امریکا در پاریس که روز جمعه گذشته برگزار شد، گفت که پاریس تصمیم گرفته است تا زمانی که سرنگونی بشار اسد جزء اهداف پیمان بین المللی مبارزه با داعش نباشد از همکاری با این پیمان کنار بکشد.

به گزارش روزنامه الحیات، چاپ بیروت، فابیوس در دیدار با کری از او خواسته است که واشنگتن به طور واضح بگوید که سرنگونی اسد جزء اهداف پیمان مبارزه با داعش است.

کری به طور روشن به این خواسته فرانسوی ها پاسخ نداده اما تاکید کرده که اولویت پیمان مبارزه با داعش مبارزه با این شبکه تروریستی در سوریه و عراق است.

 

لاگارد: خروج یونان از حوزه یورو فاجعه بار است

کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین المللی پول گفت که خروج یونان از منطقه یورو تاثیری فاجعه آمیز بر یونان خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حزب سیریزا، از احزاب چپ افراطی است که احتمال پیروزی آن در برابر حزب محافظه کار حاکم در یونان بالا است. این حزب اصرار به خروج یونان از اتحادیه اروپا دارد و طرح هایی برای رویارویی با صندوق بین المللی پول نیز تدارک دیده است.

یونان برای فرار از بحران اقتصادی وام های سنگینی را از اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول دریافت کرده است که با خروج یونان از حوزه یورو می تواند مشکلاتی را در روابط این کشور با اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول به وجود آورد.

لاگارد در این باره گفت: «اولا و قبل از هر چیز باید بگویم که یونان بر اساس قواعد منطقه یورو اجازه خروج از این حوزه را ندارد، ثانیا، به اعتقاد من خروج یونان از این حوزه می تواند فجایع سنگینی را متوجه آن کند.»

 

نبیه بری: حزب الله در برابر اسرائیل خویشتنداری کند

روزنامه الحیات، چاپ بیروت به نقل از منابع آگاه خود مدعی شد که نبیه بری، دبیر کل حزب امل و رئیس پارلمان لبنان از حزب الله خواسته است در واکنش به حمله خصمانه رژیم صهیونیستی در ترور شماری از رهبران مقاومت از خود خویشتنداری نشان دهد.

انتظار می رود حزب الله ضربه ای مهلک در تلافی این حمله تروریستی به اسرائیل وارد کند و در برابر این اقدام صهیونیست ها دست بسته ننشیند.

الحیات همچنین به نقل از منابع آگاه مدعی شده است که نبیه بری این خواسته را در تماس تلفنی خود با سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان مطرح کرده است.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: یونان صندوق بین المللی پول ايران و عراق نبيه بري لبنان عراق


نظر شما :