تخت روانچی : هیچ توافق پشت پرده‌ای وجود ندارد

۲۶ مرداد ۱۳۹۴ | ۱۹:۳۵ کد : ۱۹۵۱۰۹۹ سرخط اخبار
معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه با بیان اینکه اعتقاد دولت بر تعامل با نمایندگان است، گفت: ما محدودیت در غنی سازی را پذیرفته ایم، اما بر سر اصل حق غنی سازی به کسی اجازه اظهارنظر نداده ایم.

به گزارش ایسنا، مجید تخت روانچی در نشست روز یکشنبه کمیسیون اصل 90 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی حضور یافت تا درخصوص توافق نامه هسته ای میان ایران و 1+5 و برجام توضیحاتی را به نمایندگان مجلس ارائه کند.

معاون اروپا و آمریکا وزارت خارجه کشورمان با بیان اینکه اعتقاد دولت بر تعامل با نمایندگان است، گفت: همه ما در چتر مجموعه نظام هستیم و از طریق گفت وگو نظرات مان را به هم نزدیک می کنیم و سیاست ما نزدیک شدن به مجلس و نمایندگان است.

وی با بیان اینکه آنچه که در وین به دست آمده با هر عنوانی باید با دید خرد و کلان نگریست، عنوان کرد: هر توافقی که نتیجه یک کار جمعی است، نمی تواند درخلأ بررسی شود و باید در چارچوب زمانی به آن نگریست و بدون درنظر گرفتن آن نگاه جامعی نخواهیم داشت.

معاون اروپا و آمریکا وزارت خارجه کشورمان با تاکید براینکه زمانی که مذاکرات شروع شد، ایران با شش قطع نامه شورای امنیت به عنوان تهدیدی علیه صلح و امنیت شناخته شده بود، تصریح کرد: در این زمان فضاسازی عجیبی درمورد کشور صورت گرفته و شورای امنیت خواستار تعلیق همه جانبه فعالیت های هسته ای ما شده بود.

برخی از قطع نامه ها در تاریخ سازمان ملل جزو لکه ننگ شورای امنیت است

وی با بیان اینکه درتاریخ سازمان ملل برخی از این قطع نامه ها جزو لکه ننگ شورای امنیت است، افزود: در مذاکراتی که با اعضای 1+5 داشتیم، دکتر ظریف به دفعات مطرح کردند که شما در جنگ تحمیلی با صدام همدست بوده اید.

تخت روانچی با تاکید براینکه اصل دعوا بر سر داشتن غنی سازی یا نداشتن آن بوده است، ادامه داد: آمریکایی ها می گفتند غنی سازی فردو، نطنز، آب سنگین و... همگی باید تعطیل شوند.

معاون اروپا و آمریکا وزارت خارجه کشورمان با بیان اینکه ما در چارچوب ان پی تی حق غنی سازی را برای خودمان مسلم می دانیم، تاکید کرد: بحث بر سر اصل غنی سازی است؛ بله، ما محدودیت پذیرفته ایم اما در مورد حق غنی سازی به کسی اجازه اظهارنظر نداده ایم.

وی با تاکید بر اینکه برجام علاوه بر اینکه برنامه هسته ای ایران را به رسمیت می شناسد، به کشورهای دیگر گفته می شود که برای پیشبرد آن به ایران کمک کنند، افزود: مقاومتی که در طول سال های مختلف انجام شد، قطع نامه هایی که ایران را ملزم به اجرایی کردن آن کرده بودند، ملغی کرد و سبب شد برنامه ایران مشروع دانسته شود و در راستای پیشبرد آن باید کمک صورت گیرد.

بحث های اولیه ای در ارتباط با تبادل سوخت هسته ای با روسیه انجام شده است

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با تشریح دستاوردهای برجام ادامه داد: همان شورای امنیتی که شش قطع نامه علیه ایران صادر کرده بود، حق غنی سازی ایران را به رسمیت می شناسد، اراک را به یک رآکتور مدرن تحقیقاتی تبدیل می کند و در زمینه تحقیق و توسعه به ایران کمک می شود.

وی با اشاره به اینکه در ارتباط با تبادل سوخت هسته ای بحث های اولیه ای با روسیه شده است، تصریح کرد: یکی از بحث هایی که با روسیه درحال مذاکره هستیم، بحث گداخت هسته ای است.

محدودیت ها برای تولید سوخت 8 سال است

تخت روانچی در ادامه با تاکید براینکه محدودیت ها برای تولید سوخت 8 سال است، گفت: اما در طول 8 سال بحث تحقیق و توسعه را در چهار نوع سانتریفیوژ IR2، IR4، IR6و IR8تولید خودمان ادامه خواهیم داد. صنعت هسته ای یک صنعت بطئی است و نیاز به زمان دارد تا آزمایش های مختلف روی آن انجام شود.

وی با اشاره به استفاده نکردن از IR8بعد ازگذشت زمان، بیان کرد: هر ماشینی خصوصیات خود را دارد؛ اکنون در روسیه با ماشین هایی تولید سوخت می شود که بسیار کوچک است. IR2و IR4به حدی رسیده اند که قابل اتکا هستند و در غنی سازی می توانند به ما کمک کنند.

معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه کشورها یک ماشین را به عنوان ماشین ملی انتخاب می کنند، ادامه داد: امیدواریم IR8ما به آزمایش های مختلف جواب دهد و به عنوان ماشین ملی ما انتخاب شود، در برجام آمده است برنامه ما به سمت تجاری سازی است.

وی با بیان اینکه سوخت اراک بعد از load اول توسط خود ایران تامین می شود، گفت: ما در 8 سال اول محدودیت داریم و پس از آن تحقیق و توسعه و سپس تجاری شدن آغاز می شود.

امکانات رآکتور جدید بیشتر از رآکتور فعلی است

تخت روانچی با تاکید براینکه امکانات رآکتور جدید بیشتر از رآکتور فعلی است، افزود: چیزی که در رآکتور اراک پر می شود، مخزن نیست، بلکه قلب آن است که هیچ مصرفی ندارد و این قلب برداشته شده و قلب جدید با طراحی جدید جایگزین آن می شود؛ قلب جدید به مراتب پیشرفته تر است و حدود چهار سال راه اندازی آن طول می کشد.

هیچ توافق پشت پرده ای وجود ندارد

معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه با بیان اینکه به جز برجام هیچ توافق دیگری با آمریکایی ها صورت نگرفته است، گفت: هر چه در برجام آمده تعهدات دو طرف است و هیچ توافق پشت پرده ای وجود ندارد.

وی با بیان اینکه پرونده مسائل مربوط به گذشته تا انتهای سال میلادی توسط آژانس و شورای حکام بسته خواهد شد، افزود: در برجام آمده است که اعضای 1+5 قطع نامه ای را به شورای حکام برای بسته شدن پرونده می دهند که توسط یوکیو آمانو ارائه می شود.

تحریم ها علیه ایران در روز اجرا لغو می شود

معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه با تاکید بر اینکه تحریم ها علیه ایران در روز اجرا لغو می شود، گفت: هر چیزی که به نحوی به اقتصاد و صنعت مربوط می شود از جمله تحریم های مالی، بانکی، نقل و انتقالات، بیمه ای همه و همه در روز اجرا لغو خواهند شد.

تخت روانچی روز اجرا را چهار روز دانست و افزود: اول روز نتیجه گیری است که آن را گذرانده ایم، دومین روز، روز توافق است که حداکثر 90 روز بعد از تصویب شورای امنیت صورت می گیرد؛ البته به شرط اینکه در ایران و آمریکا تصویب شود، اما در 5 کشور دیگر مذاکره کننده چنین روندی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه روز اجرا آن روزی است که تحریم ها لغو می شود، گفت: از آن روز اقدامات مقدماتی صورت می گیرد به طوری که شیرآلات نطنز قطع می شود و در اراک، قلب رآکتور درمی آید و آنها نیز شروع به فعالیت در زمینه لغو تحریم ها با دادن دستورالعمل به بنگاه ها و نامه نگاری با بانک ها می کنند.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با بیان اینکه اقداماتی که ما انجام می دهیم با اقدامات آنها ماهیتاً متفاوت است، افزود: اقداماتی که قرار است توسط ما صورت گیرد، زمان بر است و در این زمینه نمی خواهیم ضربتی کار کنیم، آنها کارهای دستورالعملی انجام می دهند که زمانش کمتر است.

معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه کشورمان با اشاره به اینکه ایران و آمریکا به یکدیگر اعتماد ندارند، بیان کرد: ما در روز توافق شروع به اجرای تعهدات می کنیم و آنها در این روز، یک مصوبه حقوقی را که آنها را به لغو تحریم ها متعهد می کند تصویب خواهند کرد.

زمان لغو تحریم ها بستگی به شروع تغییرات ما در نطنز و فردو دارد

وی با بیان اینکه در ابتدای کار که تحریم ها لغو می شود، راستی آزمایی آژانس کیفی است و نه کمّی؛ تصریح کرد: زمان لغو تحریم ها بستگی به شروع تغییرات ما در نطنز و فردو دارد و تلاش ما این است که در اسرع وقت کار انجام شود.

تخت روانچی روز لغو تحریم ها توسط اتحادیه اروپا و اوباما را روز اجرای توافق دانست و افزود: اما ما در این روز تنها شروع به کم کردن سانتریفیوژها در نطنز می کنیم.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با تاکید بر اینکه ما سه نوع تحریم داریم، افزود: تحریم اول مربوط به تحریم های شورای امنیت است که از روز اجرایی شدن توافق این تحریم ها نیز لغو می شود. تحریم دیگر مربوط به اتحادیه اروپا است که بخش های مالی آن لغو می شود.

وی با بیان اینکه تحریم های آمریکا دو نوع است، بیان کرد: نوع اول این تحریم ها در نتیجه دستور اجرایی رئیس جمهور وضع شده است که با امضای وی هم لغو می شود. بخش دوم این تحریم ها، مربوط به کنگره است که دولت نمی تواند آنها را لغو کند و این شبهه 8 ساله لغو تحریم ها مربوط به زمانی می شود که کنگره بخواهد تحریم ها را لغو کند و در طول این 8 سال دولت ایالات متحده متعهد می شود که تحریم های کنگره را اجرا نکند.

به گزارش ایسنا به نقل از خانه ملت، تخت روانچی با اشاره به یکی از دلایلی که این توافق نباید در مجلس به صورت یک قانون درآید، توضیح داد: اگر زمانی یکی از طرف ها تعهدات خود را زیرپا گذاشت، طرف مقابل بتواند به برنامه های قبل از توافق برگشت پذیری داشته باشد.

تحریم های ثانویه آمریکا که مربوط به بحث هسته ای است، در این توافق لغو می شوند

معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه کشورمان با بیان اینکه از زمان اجرای توافق پول های ما آزاد می شوند، نفت ما صادر می شود و بانک های ما با سایر بانک های دنیا به جز بانک های آمریکا می توانند ارتباط مالی برقرار کنند. تحریم های آمریکا با سایر کشورها تفاوت دارد و از ابتدای انقلاب برقرار شده که تحت عنوان تحریم های جامع آمریکاست. در این توافق ما با تحریم های ثانویه آمریکا کار داریم که مربوط به بحث هسته ای است و لغو می شود. یکی از ایرادات مخالفان توافق در آمریکا و لابی صهیونیستی این است که ایران پول های خود در خارج را به داخل آورده و در کشورهای مختلف هزینه می کند و هر نوع فعالیت اقتصادی در این کشور آزاد می شود.

وی با بیان اینکه بحث نظامی را از کانال خریدی که وجود دارد، بیرون کشیده ایم، افزود: تحریم های اشاعه ای مربوط به اقلام دوگانه است که این اقلام دوگانه هم در صنعت هسته ای و هم در صنعت نظامی کاربرد دارد. در برجام یک کانال خرید وجود دارد که کمیسیون مشترک مسئول آن است. 8 سال پس از روز توافق، تحریم های اشاعه ای نیز لغو می شوند، ممکن است کمتر از آن هم باشد.

کمیسیون مشترکی از 1+5 و نماینده اتحادیه اروپایی و ایران تشکیل خواهد شد

تخت روانچی با بیان اینکه کمیسیون مشترک از 1+5 و نماینده اتحادیه اروپایی و ایران که 8 عضو دارد، تشکیل خواهد شد، بیان کرد: کار این کمیسیون ایجاد کانال خرید است که در آن کشورهای صادرکننده به این کمیسیون می گویند ما می خواهیم قطعات وارد ایران کنیم و در این کمیسیون بررسی می شود و قطعات پس از یک ماه به داخل کشور وارد می شود. یک گروه کاری دیگر در کمیسیون در زمینه تحریم ها وجود دارد که ایران آن را اضافه کرده است و اگر کشورها به تعهدات خود در ارتباط با تحریم ها عمل نکردند، چه مسیری باید طی شود تا به آن تخلف رسیدگی شود.

معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه کشورمان با اشاره به وظیفه دیگر این کمیسیون مشترک بیان کرد: کار دیگر این کمیسیون حل و فصل اختلافات است که اگر ایران ادعا کند که طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکرده است، به کمیسیون مشترک گزارش می دهد و این کمیسیون در دو هفته به شکایت ایران رسیدگی می کند و تشکیل جلسه این کمیسیون در سطح وزرای امور خارجه است.

ماهیت برجام یک کنوانسیون بین المللی نیست

وی در رابطه با نقش مجلس با بیان اینکه اگر دولت بخواهد برجام را به صورت لایحه به مجلس بدهد، اگر رد کند که هیچ، اما اگر آن را تصویب کند، جز قوانین داخلی کشور می شود، ادامه داد: آیا به مصلحت است که برجام که شامل اقدامات داوطلبانه است، جزو قوانین داخلی کشور شود؟ ماهیت برجام یک کنوانسیون بین المللی نیست و قانون مجلس تنها در مورد کنوانسیون های بین المللی صدق می کند.

تخت روانچی با بیان اینکه مرجع متن انگلیسی برجام است، اظهار داشت: اگر می خواستیم تایید سند متن فارسی را از 6 کشور بگیریم، امکان پذیر نبود.

معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه کشورمان با بیان اینکه هیچ توافق جداگانه ای با آمریکا نداشته ایم، گفت: هیچ توافقی غیر از برجام وجود ندارد و هر چه در این برجام آمده است، تعهدات دو طرف است و قابل تصور نیست که غیر از این توافقی وجود داشته باشد و هیچ چیز پشت پرده ای وجود ندارد.
 

کلید واژه ها: برجام روانچی نطنز


نظر شما :