یکی از متحدان اصلی ترکیه در سوریه

با نیروهای مسلح ترکمنی آشنا شوید

۰۶ آذر ۱۳۹۴ | ۱۳:۳۴ کد : ۱۹۵۴۱۶۳ اخبار اصلی خاورمیانه
در ابتدای ناآرامی‌های سوریه احزاب ترکمن سوری زیر نظر ترکیه تحت عنوان تجمع ترکمن‌های سوریه یکپارچه شدند و توانستند به ائتلاف نیروهای مخالف حکومت سوریه وارد شوند.
با نیروهای مسلح ترکمنی آشنا شوید

دیپلماسی ایرانی: با سقوط جنگنده روسی توسط جنگنده های ترکیه و کشته شدن خلبان روس نجات یافته از این حادثه توسط گروهی موسوم به گروه مسلح ترکمن ها، صحبت از گروه تازه ای به میان آمده که پیش از این نامی از آنها شنیده نمی شد؛ گروه مسلح ترکمن های سوریه که علاوه بر کشتن خلبان روس یک بالگرد روسی را نیز هدف قرار داده اند. گروه مسلح ترکمن های سوریه دقیقا کیستند؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایلاف، ترکمن های سوریه ترک هایی هستند که در سوریه، عراق و ایران از قرن یازدهم میلادی زندگی می کنند. اما تمرکز اصلی آنها عموما در شمال سوریه، در کوه های ترکمان در منطقه لاذقیه نزدیک مرز ترکیه – سوریه است. همچنین بخش هایی از آنها در حلب، ادلب، حمص، طرطوس و بعضی از محله های دمشق زندگی می کنند. تا کنون رقم دقیقی از جمعیت آنها در دسترس نیست، اما تخمین زده می شود بین 1.5 میلیون تا 3.5 میلیون جمعیت آنها باشد.

در دوران حکومت بشار اسد و حتی قبل از آن، قبل از این که حوادث اخیر در سوریه آغاز شوند، ترکمن ها حق نداشتند به زبان مادری شان یعنی ترکی صحبت کنند، بنویسند یا اثر مکتوبی را منتشر کنند. برای همین این گونه تعبیر می شد که حکومت تمایل ندارد آنها را به رسمیت بشناسد. البته بر اساس ایده های حزب بعث اقلیت در کشور معنا ندارد و بر اساس وحدت عربی دولت قُطری حرف اول و آخر را می زند.

وقتی که درگیری های مسلحانه در سال 2011 در سوریه آغاز شدند، ترکمن ها نیز دست به سلاح بردند و علیه حکومت دمشق عملیات مسلحانه را آغاز کردند، ترکیه در این مبارزه از آنها حمایت قاطع می کرد و در عین حال از آنها علیه کردها نیز استفاده می کرد.

در همان ابتدای ناآرامی های سوریه احزاب ترکمن سوری زیر نظر ترکیه تحت عنوان تجمع ترکمن های سوریه یکپارچه شدند و توانستند به ائتلاف نیروهای مخالف حکومت سوریه وارد شوند. این احزاب همچنین نیروهای مسلح مختلفی را تشکیل دادند که آموزش های نظامی را در ترکیه می دیدند. ترکیه از آنها بریگادهای مسلحی متشکل از 10 هزار نیروی جنگجو تربیت کرد که عملا در سال 2012 تشکیل شدند. این بریگاد در لاذقیه بیش از هر جایی فعالیت می کند و مهمترین آنها بریگاد موسوم به «جبل الترکمان» است که در سال 2013 تشکیل شد که متشکل از 12 گردان شبه نظامی مسلح است که در کنار دیگر گروه های مسلح در شمال لاذقیه فعالیت مسلحانه می کند.

در ابتدای سال جاری میلادی فرقه ای موسوم به «فرقه ساحلی دوم» تشکیل شد که وابسته به غرفه عملیاتی ارتش آزاد سوریه بود. این فرقه همچنان فعال است. گزارش ها حاکی از آن است که فرقه ساحلی دوم و دیگر مجموعه های ترکمنی با گروه های مسلح دیگر در شمال لاذقیه مثل جبهه النصره که با القاعده بیعت کرده و وارد فهرست گروه های تروریستی شده و همچنین جبهه احرار الشام اسلامی ارتباطات تنگاتنگی دارد. برای همین وقتی که در مناطقی که جبهه النصره و احرار الشام اسلامی در حال مبارزه هستند و درگیری های سختی مشارکت دارند گروه های مسلح ترکمنی نیز در کنار آنها می جنگند. از جمله در مناطقی که نبرد با ارتش سوریه و نیروهای وابسته به ایران و گروه های شبه نظامی لبنانی و عراقی با حمایت هوایی جنگنده های روسی در جریان است. در درگیری هایی که احیانا میان جبهه النصره و احرار الشام اسلامی با داعش صورت می گیرد نیز ترکمن ها در کنار جبهه النصره و احرار الشام می جنگند.

در این میان بریگادی موسوم به «سلطان سلیم» متشکل از افراد ترکمنی تشکیل شده که مورد حمایت کردها است و در اطراف کوبانی حضور دارد. این بریگاد با نیروهای «واحد حمایت ملت کرد» متحد است و حتی پیوستن خود را به پیمان کردستانی که مورد حمایت ایالات متحده و نیروهای موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه است نیز اعلام کرده است.
 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: لاذقیه احرار الشام ترکمن های سوریه جبهه النصره تركيه سوريه


( ۴۳ )

نظر شما :