کرملین: اظهارات اردوغان بی‌معناست

۰۷ آذر ۱۳۹۴ | ۲۳:۱۲ کد : ۱۹۵۴۲۵۲ سرخط اخبار

سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد حمله ترکیه به جنگنده روسی «سوخو ۲۴»، «اقدامی تحریک آمیز» بود و اظهارات رئیس جمهوری این کشور بی معناست.

به گزارش فارس، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین ضمن تأکید مجدد بر این مسئله که جنگنده روسی هرگز از مرز ترکیه عبور نکرده بود، اعلام کرد، حمله ترکیه به جنگنده روسی یک «اقدام تحریک آمیز» است که نه به نفع ترکیه، نه روسیه و نه ناتو بود. وی همچنین تأکید کرد: مسکو هم اکنون شاهد عدم وجود هماهنگی میان کشورهای ناتو و ترکیه است.

بنا بر گزارش خبرگزاری «اینترفکس»، وی با اشاره به اینکه «پیش بینی اقدامات رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه سخت است»، افزود: ترمیم آسیب وارد شده به روابط ترکیه و روسیه بسیار دشوار خواهد بود. اینکه رئیس جمهور ترکیه می گوید رهگیری جنگنده های ترکیه بر فراز سوریه یک اقدام تهاجمی است، اظهارنظری بی معنی است.

سخنگوی کاخ کرملین همچنین گفت: خط ارتباطی وییه میان ارتش ترکیه و روسیه غیرفعال شده و دیگر هیچ توافقی بر سر هماهنگی پروازها میان مسکو و آنکارا وجود ندارد.

پسکوف با اعلام اینکه «نقشه هایی که تا کنون ترکیه از رهگیری جنگنده سوخو24 روسی منتشر کرده همگی انیمیشن و ساختگی است»، گفت: از این پس حفظ جان تمام خلبانان روسی که در سوریه فعالیت می کنند در قبال وقایع مشابهی شبیه آنچه برای جنگنده ما طی هفته گذشته رخ داد، ضمانت شده است.

وی همچنین تأکید کرد: تمامیت ارضی و سیاسی کشورهای خاورمیانه باید بی چون و چرا پابرجا بماند. و «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه پس از حمله ترکیه به هواپیمای روسی به شدت فعال شده است. در حال حاضر روسیه با چالشی بی سابقه مواجه است.

پسکوف همچنین به موضوع تماس های روسیه با آمریکا در خصوص سرنگونی این جنگنده روسی پرداخت و بر ضرورت استفاده غرب از نفوذ خود بر آنکارا به منظور تضمین اقدامات بعدی قابل پیش بینی سران ترکیه تأکید کرد. وی علاوه براین گفت: در حال حاضر کانال ارتباطی برای تبادل اطلاعات میان روسیه و ارتش آمریکا در حال فعالیت است.

سخنگوی کاخ کرملین همچنین به مبارزات نیروهای پیشمرگه کرد علیه تروریست ها اشاره کرد و گفت: شبه نظامیان کرد در حال مبارزات موثر و کارامدی علیه داعش هستند.

پسکوف در بخش دیگری از اظهاراتش به سفر اخیر «فرانسوا اولاند» رئیس جمهوری فرانسه به مسکو پرداخت و گفت: دیدار روسای جمهور فرانسه و روسیه در مسکو بسیار امیدوارکننده بود. ارتش روسیه و فرانسه در حال مشخص کردن الگوهایی برای اقدامات مشترک هستند.

وی افزود: روسیه آماده هرگونه تعامل با ائتلاف به رهبری آمریکا در سوریه است اما در حال حاضر این تمایل را دو طرفه ارزیابی نمی کند.

سخنگوی کاخ کرملین همچنین گفت: بیانیه اولاند در مسکو در خصوص ضرورت تشکیل دولت موقت در سوریه تنها موضع پاریس است و مسکو هیچ اعتقادی به آن ندارد.

بنا بر این گزارش، روسیه از روز 30 سپتامبر حملات هوایی علیه مواضع داعش در سوریه را آغاز کرده است. این عملیات به درخواست مستقیم «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه انجام می شود.

روز سه شنبه گذشته دو فروند اف-16 ترکیه به جنگنده سوخو 24 روسیه در مرز سوریه حمله کرده و آن را بر فراز خاک سوریه هدف قرار دادند. یکی از دو خلبان این جنگنده کشته شد و خلبان دیگر روز چهارشنبه پس از 12 ساعت عملیات نجات و امداد، نجات داده و به پایگاه حمیمیم در لاذقیه منتقل شد. وی اعلام کرده که این جنگنده روسی به هیچ عنوان وارد حریم هوایی ترکیه نشده و آنکارا نیز پیش از انجام این حمله هیچ هشداری به سرنشینان این جنگنده سوخو24 نداده است.

ترکیه مدعی است که این جنگنده روسی حریم هوایی این کشور را نقض کرده و این اقدام تنها دفاع از امنیت ملی ترکیه بوده است.  مسکو از این اقدام آنکارا به شدت خشمگین است و اعلام کرده که از این پس تمام جنگنده های روسی در سوریه با پوشش کامل هوایی به انجام عملیات علیه مواضع تروریست ها خواهند پرداخت.

یک روز پس از این جریان، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه با استقرار سامانه پدافند هوایی اس-400 در پایگاه حمیمیم سوریه موافقت کرد و دو روز پس از این اقدام ترکیه، این سامانه در سوریه مستقر شد. علاوه براین منابع نظامی از استقرار یک فروند ناوشکن مجهز به موشک های کروز هدایت شونده و سامانه اس-300 در سواحل لاذقیه خبر دادند.

کلید واژه ها: جنگنده روسی کاخ کرملین کرملین


نظر شما :