کرملین: پوتین فردا با اردوغان تماس می‌گیرد

۰۹ تیر ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۵ کد : ۱۹۶۰۶۳۱ سرخط اخبار

سخنگوی کاخ کرملین پس از ابراز تمایل مقامات ترکیه برای بهبود هر چه سریعتر روابط با روسیه گفت، متأسفانه بهبود روابط دوجانبه مسکو-آنکارا ظرف مدت چند روز امکان پذیر نخواد بود.

به گزارش فارس، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد، بهبود روابط دوجانبه با ترکیه در مدت کوتاه و ظرف چند روز امکان پذیر نیست.

سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه تأکید کرد، اینکه «رجب طیب اردوغان» به خاطر کشته شدن خلبان روسی در حادثه سرنگونی جنگند سوخو-24 بر فراز سوریه در ماه نوامبر سال گذشته عذرخواهی کرده است، گام بسیار مهمی است، اما به این معنی نیست که روابط دوجانبه کشورها ظرف چند روز بهبود می یابد.

وی در ادامه گفت: پیامی که رئیس جمهوری ترکیه ارسال کرده بود، هم شامل کلماتی است که در بیان تأسف ادا شده و هم کلماتی که پشیمانی را می رساند. وی در این نامه تأکید کرده که ترکیه هیچ قصدی برای تخریب روابط با روسیه ندارد و مسکو یک شریک استراتژیک برای آنکارا به حساب می اید.

بنا بر گزارش منابع خبری، پسکوف همچنین اعلام کرده که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه فردا با همتای ترکیه ای خود تماس خواهد گرفت.

روز گذشته، سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه با ارسال نامه ای به همتای روس خود، کشته شدن خلبان روسی در حادثه سرنگونی جنگنده «سوخو-24» در ماه نوامبر سال گذشته را تسلیت گفته است.

بنا بر این گزارش، در متن نامه اردوغان خطاب به رئیس جمهوری روسیه آمده است: ما هرگز قصد و تمایلی برای سرنگون کردن جنگنده فدراسیون روسیه نداشته ایم.

در ادامه این نامه آمده است: ما با برعهده گرفتن تمامی ریسک ها و علیرغم تمام خطراتی که وجود داشت، نهایت تلاش خود را به کار گرفتیم تا جسد این خلبان روس را از مناطق تحت کنترل مخالفان سوریه گرفته و به ترکیه منتقل کنیم. تمام این اقدامات به این دلیل انجام گرفت که روابط روسیه و ترکیه برای ما ارزشمند است.

بنا بر اعلام کاخ کرملین، اردوغان در ادامه این نامه تأکید کرده است: من مایلم مجددا همدردی و عمیق ترین تسلیت خود به خانواده این خلبان روسی را ابراز کرده و بگویم که متأسفم. از صمیم قلب، در درد آن ها شریک هستم. خانواده خلبان روس، برای ما مانند خانواده های ترکیه ای هستند. برای جبران درد و خساراتی که بار آمده، آماده هر ابتکار عملی هستیم.

بنا بر این گزارش، «اولگ پشکوف» خلبان روسی که جان خود را در این حادثه از دست داده، پس از هدف قرار گرفتن جنگنده موفق شده بود از هواپیما خارج شود اما یک گروه شبه نظامی مسلح وی را هدف قرار داده و به قتل می رساند.

بعدها، «آلپارسلان سلیچ» عضو گروه شبه نظامی فراملی «گرگ های خاکستری» ترکیه که گفته می شد در این منطقه فعالیت داشته، مشارکت خود در قتل این خلبان روسی را تأیید کرد.

بر اساس این گزارش، محاکمه این شهروند ترکیه ای در شهر ازمیر ترکیه آغاز شده است. سلیچ ظاهرا پیشتر از اتهام مشارکت در قتل این خلبان روسی تبرئه شده بود و هم اکنون به جرم مالکیت جنایی و حمل غیرقانونی تسلیحات در ترکیه محاکمه می شود.

کلید واژه ها: خلبان روسی کرملین کاخ کرملین


نظر شما :