جدال جمهوری‌خواهان قبل از انتخابات نیوهمشایر

مناظره‌ای که پیشتازان را زمینگیر کرد

تد کروز پیروزی غیرمنتظره‌ای در آیووا داشت، اما آن‌گونه که انتظار می‌رفت در مناظره حاضر نشد. ترامپ هم که در مناظره قبلی شرکت نکرده بود، شب خوبی را سپری نکرد.
مناظره‌ای که پیشتازان را زمینگیر کرد

نویسنده: دیوید گراهام

دیپلماسی ایرانی: چه چیزی برای یک کاندیدای پیشتاز بد است؟ این که در جریان مناظره آن هم سه روز قبل از انتخابات مقدماتی نیوهمشایر، اتفاقاتی بیفتد. در مناظره شنبه شب در منچستر، مارکو روبیو، تد کروز و دونالد ترامپ با ضربه های بدی روبرو شدند، در حالی که سه فرماندار اغلب در سایه قرار گرفته کریس کریستی، جب بوش و جان کیسیک توانستند یکی از بهترین عملکردهایشان را در این کمپین تاکنون داشته باشند.

روبیو که در سطح کشور و نیوهمشایر در حال بهبود جایگاه خود است معتقد بود که یک هدف برای دیگران خواهد بود و درست هم گفته بود. کریستی مانند یک مرد تبر به دست بود که همانند روبیو از اول مناظره فعالانه ظاهر شده بود. حتی در یک مورد کریستی به جای پاسخ به کیسیک به روبیو حمله کرد. کریستی با حمله به روبیو وی را سناتوری توصیف کرد که هیچ گونه تجربه اجرایی که برای ریاست جمهوری لازم است را ندارد و در این رابطه به باراک اوباما استناد کرد.

روبیو برای پاسخ به این سوال آماده بود و گفت: «این مسئله بر این فرض استوار است که باراک اوباما نمی داند که چه کاری انجام می دهد؟ او دقیقاً می داند که چه کاری انجام می دهد.» روبیو تنها کاندیدایی نبود که معتقد بود اوباما دارای نبوغ شیطانی است و یک احمق نیست، بلکه تد کروز هم به این موضوع اشاره کرد ولی سخنانش در میان حضار چندان خریداری نداشت. ممکن است تعبیری که روبیو به کار برد زیرکانه بوده باشد.

روبیو همچنین در موقعی که بحث به اصلاح قانون مهاجرت رسید مورد حمله قرار گرفت. وی که یکی از اعضای گروه هشت نفره در رابطه با بررسی این لایحه بود و سپس از آن خارج شد، همیشه به خاطر این مسئله مورد انتقاد قرار گرفته و این یکی از بزرگترین نقاط ضعف سیاسی اش است که به آن اشاره شد. روبیو مجبور شد تا قبول کند که به پیشبرد این لایحه کمک کرده است اما زمانی که متوجه شد این لایحه در میان رای دهندگان جمهوری خواه به شدت منفور است، از آن کنار کشید و گفت قبل از انجام هرگونه اصلاحات، امنیت مرزها باید تقویت شود.

در پایان وی مجبور شد اظهارات مزخرفی کند: «این لایحه تصویب شد، اما با حمایتی روبرو نبود.» در اینجا بود که کریستی وسط بحث پرید و به شکست روبیو درباره این لایحه اشاره کرد و گفت اگر من بودم: «مبارزه می کردم، مبارزه می کردم، مبارزه می کردم و می بردم.»

مارتا راداتز، مجری مناظره هم روبیو را با اشاره به ادعایش مبنی بر این که داعش خطرناکترین گروهی است که ایالات متحده با آن روبرو است از وی پرسید که آیا منظورش از این بحث این است که ایالات متحده باید همانند جنگ های عراق و افغانستان با داعش مبارزه کند و او را به چالش کشید. در ادامه مناظره هم بوش و کریستی با یکدیگر همدست شدند و از روبیو به خاطر این عقیده اش که حتی در موارد تجاوز، زنای با محارم و آسیب به سلامت مادر هم با سقط جنین مخالف است، انتقاد کردند و گفتند که این مسئله به شدت تنگ نظرانه است و باعث رویگردانی رای دهندگان می شود.

تد کروز پیروزی غیرمنتظره ای در آیووا داشت، اما آن گونه که انتظار می رفت در مناظره حاضر نشد و دلیل آن هم این است که نیوهمشایر چندان با مواضع وی همراه نیست. وی هم با مناظره سختی روبرو بود. کروز به خاطر شایعه ای که در شب انتخابات آیووا توسط یکی از کارمندانش مبنی بر کناره گیری بن کارسون از رقابت ها منتشر کرده بود، از کارسون عذرخواهی کرد.

ترامپ هم که در مناظره قبلی شرکت نکرده بود، شب خوبی را سپری نکرد. بن کارسون هم عملکرد خاصی از خودش نشان نداد، البته یکی از دلایل ساکت بودن کارسون این بود که این مناظره به طور غیرمنتظره ای تبدیل به مناظره ای درباره سیاست خارجی شد.

علاوه بر داعش، کاندیداها درباره آزمایش موشکی کره شمالی هم بحث کردند. تد کروز گفت نمی تواند تا زمانی که به گزارش های اطلاعاتی رئیس جمهور دسترسی ندارد درباره حمله پیش دستانه به محل های پرتاب موشک صحبت کند. جب بوش هم با تکرار دکترین برادرش از حمله پیش دستانه حمایت کرد. کیسیک هم پیشنهاد داد تا ژاپن به کره شمالی حمله کند، امری که ناقض قانون اساسی مورد حمایت این کشور پس از جنگ جهانی دوم است.

منبع: آتلانتیک/ مترجم: حسین هوشمند

کلید واژه ها: روبیو کریستی کارسون ترامپ كروز انتخابات 2016 انتخابات آمريكا جمهوري خواه مناظره


نظر شما :