کابوس آمریکایی‌ها

ترامپ، احمدی‌نژاد آمریکا است

ریاست جمهوری ترامپ می‌تواند امنیت ملی آمریکا را به مخاطره اندازد و آمریکا را تبدیل به مایه تمسخر همگان کند.
ترامپ، احمدی‌نژاد آمریکا است

نویسنده: نیکلاس کریستوف 

دیپلماسی ایرانی: آیا کابوسی وحشتناک تر از ریاست جمهوری دونالد ترامپ در شرایط بین المللی بحران زده فعلی وجود دارد؟

«جان بیلینگر» مشاور حقوقی وزیر امور خارجه آمریکا در دوران ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش ترامپ را به عنوان خطری علیه امنیت ملی آمریکا معرفی کرده است. عمده مباحث در مورد ترامپ بر سیاست داخلی تمرکز دارد. اما سیستم "چک اند بالانس"، عملکرد رئیس جمهور را در حوزه داخلی کنترل و محدود می کند، در صورتی که قانون اساسی دست فرمانده کل قوا را در امور خارجی به مراتب بازتر گذاشته است. این موضوع عامل اصلی نگرانی تحلیل گران مسائل خارجی شده است. مجله اشپیگل ترامپ را خطرناکترین انسان در جهان توصیف کرده است. حتی رهبر حزب ملی گرای سوئد که کار خود را به عنوان یک گروه نژادپرست نئونازی آغاز کرد نیز ترامپ را تایید نکرده است. رولینگ نویسنده مشهور هری پاتر نیز در حساب توئیتر خود ترامپ را از ولدمورت شخصیت منفی این رمان نیز بدتر خوانده است.

کارشناسان برجسته عرصه سیاست خارجی در حزب جمهوری خواه با انتشار نامه ای سرگشاده در چند روز گذشته نسبت به عدم حمایت خود از ترامپ هشدار دادند. «مایکل چرتوف» وزیر سابق امنیت داخلی، «رابرت زوئلیک» قائم مقام پیشین وزارت امور خارجه و بیش از 100 تن دیگر این نامه را امضا کرده اند. در این نامه ذکر شده است که سخنان و دعاوی دونالد ترامپ این جمع را به این نتیجه رسانده است که وی در صورت موفقیت، امنیت آمریکا را به مخاطره می اندازد.

نکته اول به بی اهمیت جلوه دادن موضوعات بین المللی در سخنان ترامپ و لزوم عدم درگیری آمریکا در این موضوعات بر می گردد. ترامپ در آخرین مناظره خود در پاسخ به این سوال که آرای سیاست خارجی کدام یک از بزرگان را قبول دارد به ژنرال «جک کین» اشاره کرد در حالی که حتی نام وی را نیز اشتباه تلفظ کرد. سال گذشته در پاسخ به پرسش در مورد برنامه وی برای بحران سوریه نیز گفت که دست داعش را برای از پای در آوردن دولت سوریه باز خواهد گذاشت. داعش گروهی تروریستی است که تا کنون هزاران نفر را به قتل رسانده و آثار باستانی را تخریب کرده است. آیا ترامپ با وجود همه این حقایق خواهان کنترل داعش بر دمشق است؟

دومین نکته این است که ترامپ در صورت موفقیت، جنگی تجاری یا جنگی واقعی را به راه خواهد انداخت. ترامپ در ماه فوریه اعلام کرد که خواهان اعمال تعرفه 45 درصدی بر کالاهای چینی است و پس از آن سخنان خود را تکذیب کرد. این دعاوی در صورت به فعلیت رسیدن می تواند جنگی تجاری میان دو ابرقدرت اقتصادی جهان به راه اندازد. ترامپ همچنین خواستار افزایش سربازان نیروی زمینی آمریکا در عراق و بمباران سایت های هسته ای کره شمالی شده است. یک رئیس جمهور نادان و جنگ طلب می تواند ویرانی های بیشماری به ارمغان آورد و در این مورد فرقی میان دونالد ترامپ با کیم جونگ اون نیست.

سومین خطر متوجه اعتبار و قدرت نرم آمریکا است. جورج دبلیو بوش و اوباما هر دو تلاش کردند تا جمعیت یک میلیارد و ششصد میلیون نفری مسلمانان جهان را متقاعد کنند که آمریکا در جنگ با اسلام نیست. تا همین حالا نیز تصویر آمریکا به اندازه کافی خدشه دار شده است. حضور ترامپ در راس قدرت می تواند اعتبار آمریکا را بیش از حد تصور تخریب کند. ترامپ آمریکا را تبدیل به موضوع تمسخر همگان کرده است. وی احمدی نژاد آمریکا است. «پیتر فیور»، استاد علوم سیاسی دانشگاه دوک و مقام پیشین وزارت خارجه در دوران جورج دبلیو بوش بر این اعتقاد است که عمده جمهوری خواهان بر این نکته اتفاق نظر دارند که باراک اوباما و هیلاری کلینتون به ایالات متحده آسیب زده و مسئولیت رئیس جمهور بعدی را سنگین تر کرده اند. با این وجود وی اعتراف می کند که آنچه ترامپ وعده می دهد می تواند در همه ابعاد اوضاع را وخیم تر کند. به گفته فیور: «چرا در شرایطی که کشور به تیم درجه یک خود نیاز دارد باید یک دلقک به روی کار آید؟»

منبع: نیویورک تایمز / ترجمه: تحریریه دیپلماسی ایرانی / 25

کلید واژه ها: ترامپانتخابات ریاست جمهوری امریکاانتخابات 2016حزب جمهوری خواه


نظر شما :