تهدید جمهوری‌ آذربایجان به هدف قرار دادن مرکز قره‌باغ

۱۷ فروردین ۱۳۹۵ | ۲۱:۳۰ کد : ۱۹۵۷۷۹۴ سرخط اخبار

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد، اگر نیروهای تحت حمایت ارمنستان همچنان به روی غیرنظامیان در نزدیکی مرز ناگورنو-قره باغ و آذربایجان آتش بگشایند، ارتش باکو برای حمله به مرکز این منطقه خودمختار آماده می شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، جمهوری آذربایجان مرکز قره باغ را «خان‏ کندی» می خواند اما ارامنه آن را «اِستِپاناکِرت» می نامند. نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان وارد چهارمین روز درگیری در منطقه قره باغ شده اند. نیروهای مستقر در قره باغ در واکنش به بیانیه وزارت دفاع جمهوری آذربایجان گفته اند که چنین اقدامی با پاسخی "دردناک" روبرو خواهد شد.

سرژ سرکیسیان، رئیس جمهوری ارمنستان گفته است که تجدید درگیری ها نه تنها می تواند بر امنیت و ثبات این منطقه بلکه کل اروپا تاثیر بگذارد. جان کری و سرگئی لاوروف، وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه نیز با ابراز نگرانی از طرفین خواسته اند تا درگیری ها را متوقف کنند.

نیروهای ارمنی مستقر در قره باغ تاکید کرده اند که نیروهای جمهوری آذربایجان در چند روز گذشته مرتبا به روی غیر نظامیان آتش گشوده و جان چندین تن از جمله یک پسربچه 11 ساله را گرفتند. به گفته وزارت دفاع قره باغ، از میان 20 تلفات دو تن کودک و سه تن دیگر کهنسال بوده اند. در همین حال 72 تن دیگر زخمی و 26 تن در جریان درگیری ها مفقود شده اند.

در همین حال گزارش ها حاکیست که صد ها نفر در ارمنستان برای کمک به جدایی طلبان قره باغ داوطلب شده اند. ارمنستان هشدار داده است که دور تازه خشونت ها می تواند به جنگی تمام عیار تبدیل شود.

با وجود اعلام آتش بس از طرف جمهوری آذربایجان، درگیری ها ادامه دارد و هر یک از دو طرف دیگری را به گلوله باران بیشتر متهم کرده اند.

از این درگیری به عنوان جدی ترین زد و خورد در دو دهه اخیر در این منطقه نام برده شده است.

درگیری ها در قره باغ روز شنبه گذشته ۲ آوریل (۱۴ فروردین) آغاز شد. گزارش ها حاکی است که تاکنون بیش از ۳۰ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر زخمی شده اند.

قره باغ علیا از طرف جامعه جهانی بخشی از خاک جمهوری آذربایجان شناخته می شود، اما تحت تسلط ارمنی های ساکن این منطقه است.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان به دنبال فروپاشی شوروی سابق بر سر منطقه قره باغ درگیر شدند که این درگیری ها ده ها هزار کشته بر جای گذاشت و تعداد زیادی از مردم را آواره کرد.

دو کشور در سال ۱۹۹۴ توافق نامه آتش بس امضا کردند، اما این توافق نامه هر از چند گاهی نقض می شود و به خصوص از سال پیش، آتس بس بسیار شکننده شده بود.

قره باغ علیا اعلام استقلال کرده، اما هیچ کشوری در دنیا استقلال آن را به رسمیت نشناخته است.

کلید واژه ها: قره باغ جمهوری آذربایجان ارمنستان


( ۶ )

نظر شما :