خداحافظی رهبر النهضه با اخوان المسلمین

راشد الغنوشی: متاسفانه اخوانی‌ها متحد تروریسم شده‌اند

۰۲ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۹۵۹۱۱۸ اخبار اصلی خاورمیانه
راشد الغنوشی، رهبر حرکت النهضه تونس در نامه‌ای به سازمان جهانی اخوان المسلمین نوشته است که لحظه جدایی او از این سازمان فرا رسیده و او دیگر بیش از این نمی‌تواند رفتارهای افراطی اخوان المسلمین را تحمل کند.
راشد الغنوشی: متاسفانه اخوانی‌ها متحد تروریسم شده‌اند

دیپلماسی ایرانی: راشد الغنوشی، رهبر حرکت النهضه تونس در نامه ای به سازمان جهانی اخوان المسلمین نوشته است که لحظه جدایی او از این سازمان فرا رسیده و او دیگر بیش از این نمی تواند رفتارهای افراطی اخوان المسلمین را تحمل کند.

وی این نامه را خطاب به نشست ویژه سازمان جهانی اخوان المسلمین که در استانبول با شعار "ترکیه متشکریم" که در ماه آوریل برگزار شده بود، فرستاده است. این نامه به تازگی به رسانه ها درز پیدا کرده است.

غنوشی در نامه خود آورده است: «من مسلمان تونسی هستم. تونس میهن من است، و من باور دارم که میهن مساله ای مهم و اساسی و محوری است و اجازه نمی دهم هیچ کس تونسی بودن مرا از من بگیرد، هیچ دشمنی ای علیه تونس را حتی اگر از سوی یک نفر از مخاطبان این نامه باشد، نمی پذیرم.»

وی در ادامه می افزاید: «من الآن در برابر شما می گویم که تونسی بودن من بالاتر و مهمتر از هر چیزی برای من است، نمی خواهم تونس، لیبی همسایه یا عراق دور (از ما) باشد، می خواهم تونس کشوری باشد که بتواند از فرزندان خود با همه طیف ها و رنگ های سیاسی اش حمایت کند، من الآن با صدای رسا اعلام می کنم که راه شما اشتباه است و باعث ایجاد مشکلاتی برای کل منطقه می شود، شما چشمانتان را به روی واقعیت بسته اید و نشان داده اید که آرزوها و توهماتی دارید و حساب ملت و ارزش های آن را نادیده گرفته اید. من به شما در مصر و سوریه و یمن هشدار داده بودم اما از زندگی هیچ کس دفاع نکردید، من الآن سربازی برای دفاع از سرزمین تونس هستم و اجازه نمی دهم که تروریسم با هر عنوانی که داشته باشد میهن مرا هدف قرار دهد، چرا که سرنگونی میهن به معنای سرنگونی من است، برای یک بار هم شده بیایید اشتباهایتان را جبران کنید و ببینید که چه کسی از آن استفاده خواهد کرد، برای ما این گونه به تصویر کشیدید که مصر فرو می پاشد و شما دوباره به قدرت در مصر ظرف چند هفته یا چند ماه باز می گردید، اما متاسفانه الآن ثابت کردید که نیرنگتان فاش شده است و با گروه های تروریستی هم پیمان شده اید تا میهنتان را ویران کنید، در حالی که اگر میهن ویران شود چه چیزی برای شما باقی خواهد ماند؟ باید درک کنید که صندلی (قدرت) هدف نیست و مهین از هر چیزی مهمتر است.»

وی در ادامه این نامه آورده است: «شما را به خدا و برای آخرین بار قسم می دهم که واقعیت ها را به طور جدی بررسی کنید و اشتباه روسایتان را تکرار نکنید، هر کدام از شما واقعیت ها را به خوبی ببیند، ببینید چگونه دو دسته یا حتی چند دسته شده اید و در کشورهای بسیاری در انزوا قرار گرفته اید در حالی که شما روی آغوش ملت حساب کرده بودید، در این مقطع ممکن نیست روی آغوش ملت حساب کنید بدون این که هویت ملی را در نظر بگیرید، به کجا می روید؟ در مهین و ملت هایتان تقوا پیشه کنید.»  

راشد الغنوشی در پایان نامه خود آورده است: «در پایان به روشنی به شما می گویم که ما در تونس حضور خود را در چنین نشست هایی که تبدیل به نشست های روتینی (روزمره) شده است، اعلام می کنیم و از این بالاتر تاکید می کنیم که این گونه نشست ها سلبی هستند و مضرات آن بیشتر از فواید آن است و از عقلا و واقع گراهای شما می خواهیم که به طور جدی به دنبال ابزارها و برنامه های جدیدی باشید که وحدت بخش باشد نه تفرقه برانگیز، جذب کند نه این که نفرت ایجاد کند. هیئت تونسی از الآن و بعد از خواندن این نامه نشست را ترک می کند و اعلام می دارد که حضور خود را در چنین نشست هایی به حالت تعلیق در می آوریم.»

 

منبع این مطلب و متن اصلی نامه را در الحیات الجدیده بخوانید.

کلید واژه ها: راشد الغنوشی اخوان المسلمین جنبش النهضه تونس


نظر شما :