اردوغان: از شکایت علیه توهین کنندگان به خودم گذشتم

۱۰ مرداد ۱۳۹۵ | ۰۲:۴۲ کد : ۱۹۶۱۷۴۴ سرخط اخبار

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه اعلام کرد از شکایت های مربوط به توهین به خودش صرف نظر می کند.

به گزارش عصر ایران به نقل از سی ان ان ترک اردوغان دیروز در مراسم خاکسپاری جمعی از قربانیان کودتای اخیر این کشور در آنکارا اعلام کرد در پاسخ به همبستگی و اتحاد مردم ترکیه برای مقابله با کودتای نافرجام اخیر در این کشور او از صدها مورد شکایت درباره توهین به خودش صرف نظر می کند.

اردوغان گفت که این اقدام نشانی از حسن نیت اوست.

گفته می شود در دو سال گذشته نزدیک به 2 هزار پرونده شکایت از شهروندان ترکیه به اتهام توهین به رییس جمهور (اردوغان) در محاکم این کشور تشکیل شده است.

او همچنین دیروز در سخنانی در مرکز فرماندهی پلیس در آنکارا با حمله به انتقاد کنندگان غربی از موج دستگیری های پس از کودتا در کشورش گفت :سرتان به کار خودتان باشد.

پنج شنبه گذشته ژنرال " جوزف وتل" فرمانده نیروهای "سنتکام" در اظهاراتی با انتقاد از موج دستگیری های افسران ارتش ترکیه پس از کودتای نافرجام اخیر در این کشور، گفته بود این اقدام ممکن است به روابط نظامی واشنگتن – آنکارا آسیب بزند.

اردوغان اما دیروز در پاسخ به اظهارات وتل گفت:" به جای آن که از ترکیه که یک کودتا را دفع کرده تشکر کنید، از عاملان کودتا طرفداری می کنید. کودتاچی همین الان در کشور شما است. "

دولت ترکیه فتح الله گولن روحانی ترک ساکن آمریکا را به طرح ریزی کودتا متهم کرده و از دولت آمریکا خواسته است او را به ترکیه مسترد کند.

او در واکنش به ابراز نگرانی های ژنرال وتل گفت: این مساله هیچ ارتباطی به تو ندارد. تو مگر کیستی که این طور صحبت می کنی! جایگاه خودت را بدان.

ژنرال وتل دیروز پس از اظهارات اردوغان با صدور بیانیه ای هر گونه ارتباط و نقش خود را در کودتای نافرجام اخیر در ترکیه رد کرده و تاکید کرده است از ابراز نگرانی اخیر او سوء برداشت شده است. او ترکیه را یکی از متحدان مهم واشنگتن خوانده و بر ضرورت ادامه همکاری دو کشور برای مقابله با داعش تاکید کرده است.

اردوغان دیروز همچنین با متهم کردن آمریکا گفت:" مردم من به خوبی می دانند چه کسی پشت طراحی این کودتا است ... شما با این اظهارات (جانبدارانه از کودتاگران) دست خودتان را رو می کنید و سعی دارید این مساله را از خودتان دور کنید."

او همچنین با انتقاد از موضع کشورهای غربی در قبال کودتا در ترکیه گفت هیچ یک از مقامات اتحادیه اروپا یا شورای اروپا پس از کودتای نافرجام اخیر در ترکیه به نشانه ابراز همبستگی و همدردی با قربانیان کودتا به ترکیه سفر نکرده اند.

او خطاب به غربی ها گفت : شما فقط در حرف پیام تسلیت می دهید و ابراز همدردی می کنید اما بلافاصله پیام هایی نیز در نگرانی از وضعیت دستگیر شدگان و اخراجی های پس از کودتا صادر می کنید.

کلید واژه ها: نافرجام نافرجام اخیر در کودتای نافرجام کودتای نافرجام اخیر در


نظر شما :