درصورت بازنگری برجام، ترامپ شگفت‌زده خواهد شد

۳۰ دی ۱۳۹۵ | ۱۲:۰۹ کد : ۱۹۶۶۳۰۶ سرخط اخبار

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد تصریح کرد که اجلاس آستانه برای گسترش آتش بس در سوریه تلاش خواهد شد.

به گزارش فارس، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان امروز (چهارشنبه) اعلام کرد آتش بس در سوریه باید گسترش یافته و همچنین ایران و عربستان باید حول بحران سوریه همکاری کنند.

ظریف طی سخنرانی در نشستی در حاشیه اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس با موضوع آینده سیاست خارجی ایران گفت موفقیت را نمی توان با هزینه دیگران به دست آورد و در حالی که دیگر کشورها ناامن هستند، نمی توان امنیت داشت.

وی با اشاره به مذاکرات صلح سوریه در «آستانه» پایتخت قزاقستان تاکید کرد که انتظارات از این نشست باید در سطح متعادل باشند اما امیدواراریم که حداقل بتوان آتش بس را در سوریه گسترش دهیم.

وزیر خارجه ایران در بخشی از صحبت هایش با بیان اینکه دلیلی برای خصومت میان تهران و ریاض نمی بیند، خواستار همکاری میان ایران و عربستان برای حل سیاسی بحران سوریه شد.

ظریف تصریح کرد سیاست بین المللی ایران ادامه داشته و تهران خواستار ثبات و آرامش در منطقه است.

وی با اشاره به دولت جدید آمریکا به ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» گفت نزدیک به 40 سال سیاست های آمریکا را زیر نظر داشته و معتقدم بهتر است قبل از قضاوت زودهنگام داشته باشیم، باید صبر کنیم (تا ببینیم چه خواهد شد.)

وزیر خارجه ایران درباره همکاری تهران و ریاض اظهار داشت: «ما می توانیم برای پایان دادن به وضعیت اسف بار مردم سوریه، یمن و بحرین و هرجای دیگری در منطقه همکاری کنیم...ایران و عربستان سعودی توانستند تاخیر روند انتخاب رئیس جمهور لبنان را متوقف کنند.»

ظریف در واکنش به اظهارات ترامپ و برخی گزینه های پیشنهادی او جهت تصدی پست های مهم دولت جدید آمریکا درباره برجام، تاکید کرد اگر او بخواهد توافق هسته ای را که به سختی توسط دولت اوباما و دیگر قدرت های جهانی با ایران بدست آمد، بازنگری کند، شگفت زده خواهد شد.

وی با درنظر گرفتن بدترین سناریوی ممکن درباره توافق هسته ای، تصریح کرد: «اگر او (ترامپ) تلاش کند از توافق هسته ای عقب نشینی نماید، جهان به پایان نمی رسد...او می خواهد مردم را شگفت زده کند، پس (از طرف ما) شگفت زده خواهد شد.»

وزیر خارجه ایران در این نشست حاشیه ای از دولت اوباما نیز بخاطر عدم اجرای تمام تعهداتش انتقاد کرد.


نظر شما :