دوحه بغداد را میانجی خود با واشنگتن قرار می دهد

پیشنهاد قطر برای ایران و عراق

۰۳ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۷:۳۰ کد : ۱۹۶۹۱۵۶ اخبار اصلی خاورمیانه
دوحه پیشنهاد داده است فعالیت های دیپلماتیک سه جانبه ای میان دوحه – بغداد – تهران برای حل مشکلات منطقه آغاز شود.
پیشنهاد قطر برای ایران و عراق

دیپلماسی ایرانی: در کمتر از 24 ساعت از پایان سفر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا به عربستان سعودی، قطر وزیر امور خارجه اش، شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی را به عراق فرستاد.

منابع آگاه سیاسی به روزنامه العرب، چاپ لندن، می گویند که دوحه به خوبی درک کرده که دولت جدید امریکا به دنبال احیای استراتژی بازگشت به خاورمیانه است و در بازسازی حضور سیاسی و نظامی و اقتصادی و امنیتی امریکا در عراق به عنوان یکی از مهمترین کشورهای خاورمیانه جدی است. ارسال فوری وزیر امور خارجه قطر به بغداد با هدف اطمینان دادن به دولت امریکاست و این که دولت عراق میانجی روابط قطر با امریکا شود.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق روز دوشنبه با شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی ملاقات کرد و با او درباره تقویت روابط دو جانبه و اوضاع در منطقه بحث و تبادل نظر کرد. اداره رسانه ای دولت عراق با صدور بیانیه ای در این باره گزارش داد: «در این دیدار راه های تقویت روابط دو جانبه و اوضاع جاری در منطقه در سایه مشکلاتی که با آن مواجه است، همچنین جنگ با داعش و پیروزی هایی که در این رابطه به دست آمده بحث و گفت و گو شد.»

وزیر امور خارجه قطر نیز بر اهمیت تقویت روابط با عراق و کار با یکدیگر برای غلبه بر مشکلات موجود در منطقه تاکید کرد و اظهار داشت که کشورش از عراق در مبارزه با تروریسم حمایت می کند.

عبادی همچنین از وزیر امور خارجه قطر دعوت رسمی شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر را برای سفر به دوحه دریافت کرد.

دوحه پیشنهاد داده است از روابط خود با تهران که با وجود فشارهای بسیار عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی هم سو با آن هیچ وقت قطع نشده، استفاده شود تا فعالیت های دیپلماتیک سه جانبه ای میان دوحه – بغداد – تهران برای حل مشکلات منطقه آغاز شود.

در همین رابطه شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، انتخاب دوباره حسن روحانی به سمت ریاست جمهوری ایران را تبریک گفت.

این در حالی است که عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین هیچ واکنشی نسبت به انتخاب مجدد روحانی نشان ندادند.

قطر تلاش دارد وجهه خود را در جامعه جهانی و نزد واشنگتن بهبود بخشد، این تلاش ها بعد از انتشار گزارشی بین المللی که می گفت رابطه ای میان دوحه با گروه های سیاسی اسلام گرای تندرو وجود دارد، افزایش یافته است.  

تحلیلگران می گویند که قطر تلاش دارد از عراق که رابطه خوبی با دولت جدید امریکا دارد استفاده کند تا روابط نزدیک تری با دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده داشته باشد.

قطر روز شنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که قربانی حملات رسانه ای سازمان های هم سو با تروریسم شده و تاکید کرد، "مغالطه ها و اتهام های سراسر دروغ و اشتباهی علیه قطر صادر شده است." دولت قطر در این بیانیه همچنین اظهار داشت که این کشور از عمد در آستانه سفر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا به منطقه که از روز شنبه آغاز شده مورد حمله رسانه های مغرض قرار گرفته است.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: عراقایرانقطرایالات متحده امریکادونالد ترامپ


نظر شما :