ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از فرار استاندار الانبار به ترکیه تا شعارهای ضد ایرانی طرفداران صدر

۱۹ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۷۰۸۱۳ اخبار اصلی خاورمیانه
فرار استاندار الانبار به ترکیه، دستور مقتدی صدر به پاک کردن شعارهای ضدعربستانی، شعارهای ضد ایرانی طرفداران مقتدی صدر، سفر قریب الوقوع مالکی به تهران و دستور توقف انتشار مجله اربین بیزنس از جمله ناگفته های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از فرار استاندار الانبار به ترکیه تا شعارهای ضد ایرانی طرفداران صدر

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته" مجموعه ای است که در آن مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

بازگشت چهره ها به مجلس اعلای اسلامی عراق

منابع آگاه به پایگاه خبری المسله گفتند که جمعی از کسانی که به جریان حکمت عراق به ریاست سید عمار حکیم پیوسته بودند از او جدا شده و به مجلس اعلای اسلامی عراق بازگشته اند.

به گفته این منابع از جمله این چهره ها رضا جواد تقی، نماینده پارلمان و الشهرستانی از افراد نزدیک به حکمت عراق است. همچنین گفته می شود شیخ حمید المعله، سخنگوی سابق مجلس اعلای اسلامی که بعد از جدایی سید عمار حکیم از مجلس اعلا به جریان وابسته به او پیوسته بود نیز از جریان حکمت جدا شده است.

 

مقتدی صدر: عربستان به من 10 میلیون دلار برای کمک به آوارگان داد

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر پس از بازگشت از عربستان سعودی با صدور بیانیه ای اعلام کرد که عربستان سعودی به او 10 میلیون دلار جهت کمک به آوارگان عراقی داده است.

به گزارش نهرین صدر این پول را متعلق به ملت عراق دانست و گفت که این پول را به دولت عراق تحویل خواهد داد.

 

دستور مقتدی صدر به پاک کردن شعارهای ضدعربستانی

مقتدی صدر با صدور بیانیه ای از هواداران خود خواست که از این به بعد دیگر علیه عربستان سعودی شعار ندهند و دیوارنویسی ها و شعارنویسی روی دیوارهای شهرهای مختلف علیه عربستان را نیز پاک کنند.

وی در سخنانی در جمع هواداران خود گفت با این کار تلاش می کنیم بذر مودت و محبت بکاریم و عراق را از تنش های موجود دور کنیم. ضمن این که روابط خود را با کشورهای دوست نظیر عربستان نیز گسترش خواهیم داد.

 

شعارهای ضد ایرانی طرفداران مقتدی صدر

طرفداران مقتدی صدر جمعه گذشته با شرکت در تظاهراتی که مقتدی صدر فراخوان برگزاری آن را داده بود علیه ایران شعار سر دادند.

به گزارش سومریه نیوز در این تظاهرات طرفداران صدر شعارهایی در دفاع از عربستان سعودی و در مدح سفر مقتدی صدر به عربستان سر دادند و در مقابل شعارهایی ضد ایران گفتند.

این تظاهرات دو روز بعد از بازگشت مقتدی صدر از عربستان سعودی برگزار شد.

 

مالکی به زودی به ایران می آید

منابع آگاه به وب سایت خبری اسکای پرس گزارش دادند که نوری مالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون، معاون رئیس جمهور و نخست وزیر سابق عراق به زودی به ایران سفر خواهد کرد.

منابع آگاه گفته اند که سفر او به ایران بسیار مهم خواهد بود و به ائتلاف های جدید و روند سیاسی در عراق مرتبط است. به گفته این منابع سفر مالکی به ایران می تواند روند انتخابات پیش رو در عراق را سازماندهی کند.  

 

دستور توقف انتشار مجله اربین بیزنس

روزنامه الحیات گزارش داد که مقامات اماراتی در دبی دستور توقف چاپ مجله «اربین بیزنس» را به اتهام نشر «اخبار دروغ» صادر کردند.

به نوشته الحیات به گردانندگان این مجله اطلاع داده شده است که باید فعالیت سایت این مجله نیز دست کم برای یک ماه متوقف شود.

به نوشته الحیات یکی از دلایل اصلی توقف انتشار این مجله پوشش خبری شرکت های در حال ورشکستگی یا ورشکسته اماراتی به خصوص در بخش مسکن و ساختمان سازی بود که باعث خشم مقامات اماراتی شده است.

 

اخراج خبرنگار انگلیسی به اتهام ضدیت با یهودیان

روزنامه الحیات گزارش داد که روزنامه ساندی تایمز از مقاله ای که نویسنده اش، کوین مایر، که خود یهودی است، علیه یهودیان نوشته، عذرخواهی کرد.

الحیات در تحلیل این اتفاق نوشت که اتهامی که به این نویسنده وارد شده نابه جا و عذرخواهی روزنامه نیز بی مورد بوده است.

مایر در مقاله ای به حقوق برابر کارکنان «رادیو و تلویزیون» حمله کرده و گفته دو نفر از کارکنان این سازمان، وانیسا فیلتز و کلودیا وینکلمن که هر دو یهودی هستند خواستار حقوق برابر با دیگر کارگران رادیو و تلویزیون شده اند.

منتقدان به این مقاله می گویند اشاره صرف نویسنده به مذهب این افراد به معنای حساسیت نویسنده به یهودی هاست و این مساله قابل قبول نیست.

ساندی تایمز کوین مایر را به دلیل نوشتن این مقاله از این روزنامه اخراج کرده است.

 

فرار استاندار الانبار به ترکیه

صباح کرحوت، عضو شورای استانداری الانبار اعلام کرد که صهیب الراوی، استاندار الانبار به ترکیه فرار کرده است.

به گزارش المسله، صهیب الراوی متهم به فساد مالی شده و دستور بازداشتش صادر شده است.

وی از طریق اربیل در کردستان به ترکیه فرار کرده است.

 

تاسیس پایگاه امریکایی در نزدیکی تلعفر

سرهنگ مهدی الخفاجی، مسئول واحد جنگ افزارهای سنگین در ارتش عراق گفت که امریکایی ها برای نظارت بر عملیات تلعفر در مبارزه با داعش یک پایگاه نظامی در نزدیکی این شهر در شمال غرب عراق تاسیس کرده اند.  

به گزارش خبرگزاری آناتولی، خفاجی گفت که امریکایی ها 50 درصد ساخت این پایگاه را پیش برده اند و به زودی آن را تکمیل خواهند کرد.

قرار است از این پایگاه برای نظارت بر عملیات آزادسازی تلعفر از گروه های تروریستی داعش استفاده شود.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: عراقنوری مالکیمقتدی صدر


نظر شما :