انصارالله یمن: بنادر و فرودگاه های عربستان و امارات را می زنیم

۱۷ آبان ۱۳۹۶ | ۱۷:۰۳ کد : ۱۹۷۳۰۹۱ سرخط اخبار

همزمان با افزایش تنش در شبه جزیره عربستان، گروه انصارالله یمن تهدید کرد بنادر و فرودگاه های دو کشور عربستان سعودی و امارات متحده عربی را با موشک های بالستیک هدف قرار خواهد داد.

به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، گروه انصار الله یمن امروز (سه شنبه) با صدور بیانیه ای تهدید کرد: همه بنادر، فرودگاه ها و گذرگاه های مرزی دو کشور عربستان سعودی و امارات متحده عربی را هدف قرار خواهد داد.

انصارالله این اقدام را حق مشروع دفاعی خود خوانده است.

شنبه شب انصارالله یمن برای نخستین بار با شلیک موشک بالستیک دوربرد "برکان" شهر ریاض را هدف قرار دادند. دولت عربستان سعودی اعلام کرد این موشک را رهگیری و منهدم کرده است. موشک بالستیک شلیک شده از سوی انصارالله یمن مسافتی در حدود 800 کیلومتر را پیموده بود. این نخستین باری است که انصارالله شهر ریاض را هدف قرار داده است.

انصارالله یمن: بنادر و فرودگاه های عربستان و امارات را می زنیم

پس از این اقدام ائتلاف تحت رهبری عربستان برای حمله نظامی به یمن با صدور بیانیه ای مدعی شد این حمله موشکی را اقدام نظامی مستقیم از جانب جمهوری اسلامی ایران دانسته و برای خود حق پاسخگویی را محفوظ می داند.

امروز (سه شنبه) نیز "محمد بن سلمان" ولیعهد سعودی در گفتگوی تلفنی با "بوریس جانسون" وزیر امور خارجه بریتانیا اتهامات بیانیه دیروز ائتلاف تحت رهبری عربستان علیه ایران را تکرار کرد.

دولت عربستان همچنین اعلام کرده است در پاسخ به حملات موشکی انصارالله به این کشور، همه مرزهای زمینی، هوایی و دریایی یمن را به منظور جلوگیری از ارسال سلاح و تجهیزات نظامی از جانب ایران به انصارالله یمن، می بندد. جمهوری اسلامی ایران هرگونه ارسال سلاح و موشک به یمن را تکذیب کرده است.

سازمان ملل متحد در واکنش به تهدید عربستان، با ابراز نگرانی نسبت به پیامدهای محاصره همه جانبه یمن بر غیر نظامیان، از دو طرف منازعه خواست تا خویشتنداری کنند و اجازه دهند کمک های بشردوستانه به مردم یمن، ارسال شود.

از زمان آغاز حمله نظامی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به یمن نزدیک به 10 هزار نفر از غیر نظامیان یمنی کشته و دهها هزار نفر مجروح و آواره شده اند.

همچنین بنا بر اعلام سازمان های بین المللی نزدیک به 9 میلیون نفر از مردم یمن با سوء تغذیه مواجه اند.

گروه انصارالله از 3 سال پیش با به دست گرفتن کنترل شهر صنعا – پایتخت- دولت تحت حمایت عربستان سعودی را به دلیل عمل نکردن به تعهدات در قالب آشتی ملی، از قدرت ساقط کرده و "عبد ربه منصور هادی" رییس جمهور مخلوع یمن را از کار برکنار کرد.  

کمتر از 6 ماه پس از این واقعه، دولت عربستان سعودی با تشکیل یک ائتلاف نظامی، علیه انصارالله یمن وارد اقدام نظامی شده است. دولت سعودی تا کنون از جنگ 32 ماهه خود در یمن هیچ نتیجه ای کسب نکرده است.

کلید واژه ها: انصارالله انصارالله یمن


نظر شما :