ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از تهدید به ترور پسر طالبانی توسط فرزند بارزانی تا نگرانی از سلامتی میشل عون

۲۳ آذر ۱۳۹۶ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۷۳۷۵۹ اخبار اصلی خاورمیانه
تهدید به ترور قباد طالبانی توسط مسرور بارزانی، نگرانی از سلامتی میشل عون، مطرح شدن دوباره فاروق الشرع برای ریاست دوره انتقالی سوریه و تلاش جبران باسیل برای رسیدن به کرسی ریاست جمهوری لبنان از جمله ناگفته های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از تهدید به ترور پسر طالبانی توسط فرزند بارزانی تا نگرانی از سلامتی میشل عون

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته" مجموعه ای است که در آن مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

مطرح شدن دوباره فاروق الشرع

پایگاه خبری تحلیلی ایلاف گزارش داد که که نام فاروق الشرع، معاون سابق رئیس جمهوری سوریه بار دیگر برای ریاست دوره انتقالی سوریه مطرح شده است.

به نوشته ایلاف مخالفان سوری طرفدار روسیه که با حکومت بشار اسد ارتباط دارند گفته اند که از حضور فاروق الشرع بر ریاست دوره انتقالی حمایت می کنند.

همچنین از فاروق الشرع برای حضور در نشست سوچی که قرار است در ماه فوریه 2018 برگزار شود، و در آن دست کم 1500 چهره مخالف سوری به همراه نمایندگان دولت این کشور حضور خواهند داشت، دعوت شده است.  

 

ادعای خروج 40 مستشار ایرانی از یمن

شبکه العربیه وابسته به حکومت عربستان سعودی ادعا کرد که طی یک هفته گذشته دست کم 40 مستشار ایرانی خاک یمن را ترک کرده اند. به ادعای این شبکه به ماموریت این افراد خاتمه داده شده است.

العربیه ادعا کرده است که این اقدام در پی تلاش ایران برای کاهش تنش در یمن صورت گرفته است.

ایران همواره حضور مستشاران خود در یمن را رد کرده و عربستان و متحدان عربش را متهم به اتهام زنی و دسیسه چینی کرده است.

 

جبران باسیل در فکر ریاست جمهوری لبنان

سرکیس نعوم، روزنامه نگار مشهور لبنانی در سلسله یادداشت های خود در روزنامه النهار که دیپلماسی ایرانی نیز آنها را منتشر کرده نوشته است که جبران باسیل، وزیر امور خارجه لبنان که داماد میشل عون، رئیس جمهوری لبنان نیز هست به فکر جانشینی میشل عون، رئیس جمهوری فعلی لبنان است.

به گفته او باسیل به این فکر می کند که اگر دوره ریاست جمهوری میشل عون به پایان رسید خود به جای او رئیس جمهور شود.

به نوشته نعوم باسیل همچنین به فکر رهبری مسیحیان لبنان به خصوص مسیحیان موسوم به شرق لبنان است.

 

نگرانی از سلامتی میشل عون

سرکیس نعوم، روزنامه نگار مشهور لبنانی در سلسله یادداشت های خود در روزنامه النهار که دیپلماسی ایرانی نیز آنها را منتشر کرده نوشته است که میشل عون، رئیس جمهوری لبنان به شدت بیمار است و این مساله نگرانی های تازه ای را درباره آینده کرسی ریاست جمهوری لبنان به وجود آورده است.

به نوشته نعوم نگرانی ها از سلامت میشل عون به قدری زیاد است که بسیاری بیم آن دارد که وی قبل از پایان دوران ریاست جمهوری اش از دنیا برود.

میشل عون در حال حاضر 81 سال سن دارد.

 

بازداشت 99 متهم در کربلا

پلیس کربلا 99 متهم را که حکم جلب آنها از سوی دستگاه قضایی عراق صادر شده است، دستگیر کرد.

به گزارش پایگاه خبری نون 14، از این تعداد 10 نفر متهم به دست داشتن در فعالیت های تروریستی هستند، 17 نفر متهم به سرقت و 5 نفر نیز متهم به قتل عمد هستند. همچنین از این تعداد شماری متهم به فساد مالی هستند. درباره دستگیری عده ای نیز اشاره به خصوصی نشده و تنها به اطلاعات سازمان امنیتی عراق اشاره شده است.

تمامی این افراد با اطلاعات به دست آمده از سازمان امنیت عراق دستگیر شده اند.

 

تلاش مکرون برای میانجی گری میان کردستان با بغداد

پایگاه خبری کنوز مدیا گزارش داد که امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در حال تلاش برای راضی کردن حیدر العبادی، نخست وزیر عراق است تا وی بپذیرد بدون لغو همه پرسی اقلیم کردستان عراق با اربیل مذاکره کند.

در حال حاضر حیدر العبادی به پاریس سفر کرده است.

 

ضبط پول های کلان ایرانی و عربستانی در فرودگاه نجف

پایگاه خبری الفرات نیوز گزارش داد که مقامات فرودگاه نجف اشرف مبالغ کلانی ریال ایرانی و عربستانی کشف و ضبط کرده اند.

به نوشته این پایگاه سه مسافر که شناسنامه های عراقی داشتند 190 میلیون تومان ایرانی و 400 هزار ریال عربستانی حمل می کردند که توسط مقامات امنیتی فرودگاه نجف اشرف بازداشت شدند.

گمرک عراق اعلام کرده است که انتقال این حجم پول نقد خارجی به فرودگاه مغایر با دستورات بانک مرکزی است و به همین دلیل از سوی نیروهای امنیتی فرودگاه این پول ها مصادره شده است.

 

فرزندان بارزانی پسر طالبانی را تهدید به ترور کردند

روزنامه عراقی الصباح گزارش داد که به دلیل تصمیم قباد طالبانی، معاون رئیس دولت اقلیم کردستان عراق برای انتشار اسامی افراد متهم به فساد که به پرونده «فرعون های فساد» در اقلیم کردستان مشهور شده، وی از سوی فرزندان مسعود بارزانی تهدید به ترور شده است.

به نوشته الصباح قباد طالبانی که پسر جلال طالبانی، رئیس جمهوری فقید عراق است بر افشای نام افراد فاسد در اقلیم اصرار دارد در حالی که خانواده بارزانی به شدت با این کار مخالفند.

بنا به این گزارش قباد طالبانی خود اخیرا گفته است که بعضی از رهبران حزب دموکراتیک کردستان با مسئولان اتحاد میهنی کردستان از جمله ملا بختیار تماس گرفته اند و تلاش کرده اند فضا را آرام کنند و اجازه ندهند تنش های موجود میان دو حزب به ویژه بر سر افشای افراد مرتکب فساد در اقلیم تشدید شود.

به نوشته الصباح مسرور بارزانی، پسر مسعود بارزانی تماس تلفنی با خانواده طالبانی گرفته و با لحن تندی با آنها صحبت و تهدید به ترورشان کرده است، این مساله سبب شده است تا بزرگان حزب دموکراتیک و اتحاد میهنی وارد عمل شوند و از تشدید تنش ها بکاهند.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: طالبانی میشل عون بارزانی


نظر شما :