با کارنامه اقتصادی اش در سال گذشته میلادی

آرزوهایی که ترامپ بر باد داد

۱۱ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۰ کد : ۱۹۷۴۷۴۱ اخبار اصلی آمریکا
روشن شد که تکمیل پرونده همکاری او با مسکو در جریان انتخابات ریاست جمهوری علیه رقیبش، هیلاری کلینتون چیزی جز خیال و توهم نبوده است، برای این که ملت امریکا به هیچ چیز جز اوضاع اقتصادی توجه نمی کند.
آرزوهایی که ترامپ بر باد داد

نویسنده: اشرف ابوالهول

دیپلماسی ایرانی: بعضی تحلیلگران عرب در حالی که تنها چند روز از رفتن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا به کاخ سفید گذشته بود، فکر می کردند که او به دلیل اتهامش به خیانت بزرگ از قدرت کنار گذاشته می شود برای این که ثابت شده بود او علیه کشورش با روس ها تبانی کرده است، و بعد در سناریویی دیگر انتظار داشتند که او به دلیل نداشتن سلامت روانی از قدرت کنار گذاشته شود، اکنون ثابت شده است که تمامی این تحلیل ها آرزوهای واهی بیش نبوده است و این مرد قرار نیست به این زودی ها قدرت را واگذار کند. برآوردهای اقتصادی در پایان سال نخست دولت ترامپ به او نمره A داد که کارنامه ای کاملا قابل قبول به نفع او محسوب می شود.

به این ترتیب روشن شد که تکمیل پرونده همکاری او با مسکو در جریان انتخابات ریاست جمهوری علیه رقیبش، هیلاری کلینتون چیزی جز خیال و توهم نبوده است، برای این که ملت امریکا به هیچ چیز جز اوضاع اقتصادی توجه نمی کند، بنابراین تا زمانی که این مرد در این زمینه موفق باشد، در کاخ سفید خواهد ماند و دور اول ریاست جمهوری خود را به پایان خواهد برد و چه بسا برای دور دوم نیز انتخاب شود.

اقتصاد امریکا در طول سال اول دوره زمامداری ترامپ شاهد رشد بوده، به گونه ای که نرخ بیکاری به پایین ترین سطح در 18 سال گذشته رسیده است. ترامپ برآورد کرده که به کمک این رشد بتواند سیاست های خود را تعدیل کند و به خوبی پیش ببرد و اصلاح مالیاتی که کنگره در طول ریاست جمهوری او به تصویب رسانده است می تواند این رشد را تقویت کند، به گونه ای که مجلس سنای امریکا در نیمه دسامبر گذشته، طرح اصلاح مالیاتی را تصویب کرد که به موجب آن، مالیات شرکت ها از 35 درصد به 20 درصد کاهش خواهد یافت. همچنین مالیات مالیات دهندگان دسته بندی شده نیز کاهش خواهد یافت که تاثیر این اقدام می تواند ظرف یک دهه آینده محسوس شود. همچنین انتظار می رود که قوانین فعلی به گونه ای گسترش یابد که مالیات دهندگان رسید مالیاتیشان به چیزی شبیه «کارت پستی» تبدیل شود.

تمامی اقدامات ترامپ تا کنون سبب شده است تا نرخ بیکاری در ایالات متحده به 4.1 درصد کاهش یابد و نرخ رشد به 2.4 درصد افزایش یابد. این آمار ما را بر آن می دارد که در نحوه اندیشیدنمان نسبت به این مرد تجدید نظر کنیم و راهی بیابیم تا بتوانیم با او و سیاست هایش کنار بیاییم به ویژه که انتظار می رود حجم دخالت هایش در امور منطقه بیش از پیش افزایش یابد. این ترامپ آن ترامپی نیست که عده ای آرزو داشتند که ظرف دو یا سه ماه آینده سقوط کند، او قرار نیست فعلا سقوط کند بلکه قرار است پول جمع کند و به کمک این پول ها به دخالت هایش در منطقه به سود کشورش ادامه دهد.

منبع: الاهرام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: ایالات متحده امریکادونالد ترامپ


نظر شما :