ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از بیماری سخت محمود عباس تا تلاش ولیعهد عربستان برای ملاقات با مراجع نجف

۲۴ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۷۵۵۶۰ اخبار اصلی خاورمیانه
بیماری سخت محمود عباس، تلاش ولیعهد عربستان برای ملاقات با مراجع در نجف اشرف، احتمال برکناری مک مستر ظرف روزهای آینده، حکم حبس ابد برای پسر استاندار نجف اشرف و تلاش بارزانی برای جلوگیری از انتخاب جایگزینش از جمله ناگفته های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از بیماری سخت محمود عباس تا تلاش ولیعهد عربستان برای ملاقات با مراجع نجف

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته" مجموعه ای است که در آن مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

بیماری سخت محمود عباس

روزنامه مصری الاهرام گزارش داد که وضعیت جسمی محمود عباس وخیم است و او از بیماری سختی رنج می برد.

بنا به این گزارش بیماری رئیس حکومت خودگردان فلسطینی در روزهای اخیر تشدید شده به گونه ای که اعضای کادر رهبری جنبش فتح و افراد پیرامون محمود عباس به دنبال تعیین جانشینی به جای او هستند.

هنوز هیچ منبع رسمی ای نامی از جانشین احتمالی وی به میان نیاورده است.

 

احتمال برکناری مک مستر ظرف روزهای آینده

روزنامه امریکایی وکس گزارش داد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا از هربرت مک مستر، مشاور عالی امنیت ملی خود خواسته است استعفا دهد تا وی مجبور نشود که او را از سمتش برکنار کند.

بنا به این گزارش، ترامپ دیدارهایی را نیز با جان بولتون، نماینده اسبق امریکا در سازمان ملل داشته و با او درباره جانشینی مک مستر صحبت کرده است.

این در حالی است که روزنامه شیکاگو تریبیون گزارش داد که به دلیل هم جنس گرا بودن بولتون احتمال این که وی نتواند برای این سمت انتخاب شود وجود دارد.

 

تلاش محمد بن سلمان برای دیدار با مراجع نجف

منابع آگاه به دیپلماسی ایرانی گفتند که سفارت عربستان در عراق که در حال تهیه مقدمات سفر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به عراق در صدر هیئتی عالی رتبه اقتصادی و سیاسی است، با بیوت مراجع در نجف اشرف تماس گرفته است تا شاید بتواند آنها را مجاب کند که ولیعهد عربستان را به حضور بپذیرند.

به گفته این منابع تا کنون تلاش های دولت عربستان برای این کار به نتیجه نرسیده است و بیوت مراجع چهارگانه نجف اشرف تا به حال پاسخ مثبتی برای انجام این دیدار نداده اند. با این حال گفته می شود که تلاش های سفارت عربستان ادامه دارد و حتی افرادی را برای میانجی گری به کار گرفته است.

در خبرها آمده است که محمد بن سلمان قصد دارد علاوه بر بغداد به نجف نیز سفر کند و با علمای این شهر دیدار کند اما نامی از این علما به میان نیامده است.

 

پیشنهاد امارات برای بازسازی مسجد جامع موصل

دولت امارات متحده عربی طرحی را برای بازسازی مسجد جامع نوری و مناره باستانی الحدباء که داعش در موصل آن را ویران کرد، پیشنهاد داده است.

به گزارش روزنامه الحیات دفتر رسانه ای دولت عراق روز دوشنبه اعلام کرد که «حیدر العبادی، نخست وزیر در دفتر خود در بغداد حسن احمد الشحی، سفیر امارات در عراق را به حضور پذیرفت که او نیز مراتب تبریک و قدردانی کشور امارات، دولت و مردم، از آزادسازی کامل اراضی عراق را انتقال داد و از ثبات امنیتی که در عراق به وجود آمده است، ستایش کرد.»

سفیر امارات در عراق در این دیدار همچنین افزود که «شیخ محمد بن زاید، ولیعهد و معاون فرماندهی عالی ستاد نیروهای مسلح امارات به گسترش روابط دو جانبه میان دو کشور برادر و بر نقش عراق در مبارزه با تروریسم ایمان دارد. ایشان خودشان بازسازی مسجد النوری و مناره الحدباء در موصل را پیشنهاد داده اند.»

وی تاکید کرد، به زودی نماینده ویژه ای از سوی دولت امارات متحده عربی به همین منظور به بغداد خواهد آمد.

 

تلاش بارزانی برای جلوگیری از انتخاب جایگزینش

پایگاه اطلاع رسانی السیاسه نیوز گزارش داد که مسعود بارزانی تلاش می کند که فعلا تعیین جانشین برای او تعلیق شود. وی همچنین تلاش بسیاری دارد تا از برگزاری انتخابات برای تعیین جانشینی برای منصب ریاست اقلیم هم زمان با انتخابات نمایندگی کردستان جلوگیری کند.

این در حالی است که عده ای نیز به دنبال حذف این منصب هستند و عده ای دیگر نیز تلاش دارند قانونی را بگنجانند که به موجب آن، مسئول این منصب از سوی پارلمان انتخاب شود.

 

فواد معصوم شناسنامه بریتانیایی خود را واگذار کرده است

فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق تاکید کرد که از شناسنامه و گذرنامه بریتانیایی خود بعد از این که به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد، صرف نظر کرده است.

به گزارش السیاسه نیوز وی در جمع خبرنگاران گفت: «من در گذشته و در دوران حزب بعث گذرنامه عراقی نداشتم و این مساله مرا مجبور کرد که به لندن بروم تا شناسنامه و گذرنامه بریتانیایی بگیرم که به من داده شد و تا قبل از این که رئیس جمهور شوم از آن استفاده می کردم. اما وقتی که رئیس جمهور شدم آن را واگذار کردم.»

وی در ادامه افزود: «دو روز بعد از آغاز به کارم به عنوان رئیس جمهور پیامی را به سفارت بریتانیا دادم و از این که کمک کردند و به من شناسنامه و گذرنامه انگلیسی دادند تشکر کردم و به آنها گفتم به موجب قانون اساسی فعلی عراق دیگر نمی توانم دو ملیت داشته باشم برای همین مطابق قانون گذرنامه خود را پس می دهم. سه ماه بعد سفارت بریتانیا برگه ای را به من ابلاغ کرد و به موجب آن گفت که من دیگر بریتانیایی نیستم. از آن موقع تا کنون من فقط شناسنامه عراقی داشته ام.»

 

محکومیت حبس ابد برای پسر استاندار نجف

پایگاه خبری السیاسه نیوز گزارش داد که دستگاه قضایی عراق پسر لوی الیاسری، استاندار نجف اشرف را به اتهام قاچاق مواد مخدر به حبس ابد محکوم کرده است.

وی در حال حاضر به همین اتهام در زندان به سر می برد.

حدود دو ماه پیش خودروی پسر لوی الیاسری در حالی که خودش رانندگی می کرد در جاده بغداد متوقف شد و مورد بازرسی قرار گرفت که از این خودرو مقادیر زیادی مواد مخدر کشف شد. بعدا در تحقیقات اعلام شد وی در قاچاق مواد مخدر از سوریه به عراق دست داشته است.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: نجفمحمد بن سلمانعربستان سعودیعراق


نظر شما :