شمخانی: ایران تسلیم زیاده طلبی های آمریکا نمی شود

۰۶ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۵:۰۱ کد : ۱۹۷۶۹۱۰ سرخط اخبار

به گزارش ایرنا، امیر دریابان علی شمخانی در گفت وگو با شبکه الجزیره درباره استراتژی آمریکا و تلاش این کشور برای تحمیل برخی شروط اظهار کرد: نامگذاری این طرح به عنوان استراتژی جدید درست نیست چرا که این طرح نه استراتژی و نه جدید است.
وی یادآور شد: این روزها گنده گویی و یاوه گویی مقامات آمریکایی کمی زیاد شده و فکر می کنند با این اظهارات واقدامات می توانند موانع زیاده خواهی شان را کنار بزنند و حرف ناحق خودشان را اعمال کنند و جمهوری اسلامی ایران در طول سال های بعد از پیروزی انقلاب به کرات ثابت کرده که هرگز تسلیم این نوع یاوه گویی ها و زیاده طلبی ها نمی شود.
دبیر شورای عالی امنیت ملی عنوان کرد: اصولا اگر به ریشه بیان این حرف ها وحتی دلایل خروج آمریکا از برجام توجه کنیم خواهیم دید که همه این اقدامات به تسلیم نشدن ایران در برابر خواست آمریکا بر می گردد. این گونه رفتار صرفا مربوط به رییس جمهور فعلی آمریکا نیست، اوباما هم همین حرفها را می زد؛ اوباما هم برای توجیه افکار عمومی آمریکا به دروغ می گفت که بدون شلیک یک گلوله ایران را به مسیر مورد نظر آمریکا هدایت کردیم. 
شمخانی تصریح کرد: ترامپ وقتی از برجام خارج شد انتظار داشت که 3 رخداد به وقوع بپیوندد. یکی اینکه اروپایی ها به سرعت با آمریکا همراهی کنند دوم اینکه بقیه کشورها هم به او بپیوندند و درنهایت مردم آمریکا از اقدامات او حمایت کنند. اما شرایط پدید آمده پس از خروج آمریکا از برجام باعث شد که ترامپ در سه برآورد مورد نظرش ناکام شده و با شکست مواجه شود.
وی افزود: البته این که رخدادهای ذکر شده تا چه زمانی ادامه پیدا کند موضوع دیگری است که گذشت زمان تعیین کننده آن است. ولی واقعیت امروز این است که اروپایی ها با ترامپ همراهی نکردند و با این استدلال که برجام یک سند مشترک جهانی است و تاثیر اساسی روی عدم اشاعه داشته و قسمتی از امنیت منطقه است به آن وفادار ماندند.
دبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: اروپا معتقد است در صورت نابودی برجام در وهله اول اتحادیه اروپا زیان خواهد دید. اروپا سند برجام را حاصل تلاش مشترک اتحادیه اروپا می داند و به آن به عنوان تنها دستاورد موفق این اتحادیه در عرصه بین المللی وابستگی اعتباری و حقوقی دارد. 
شمخانی توضیح داد: در میان سایرکشورهای جهان هم بجز رژیم صهیونیستی و تابعینش مثل سعودی و امارات و بحرین، کشورهای دیگر حاضر به همراهی با امریکا نشدند. بر اساس نظر سنجی های انجام شده از سوی موسسات معتبر آمریکایی نزدیک به 70 درصد مردم آمریکاهم مخالفت خود را با خروج آمریکا از برجام اعلام کردند. بنابراین ترامپ در این مرحله با شکست خرد کننده ای روبرو شد.
وی گفت: واقعیت غیر قابل انکار این است که آمریکا بدلیل اطمینان از ناکارآمد بودن ابزارهای تحریم و حمله نظامی برای متوقف سازی رشد ایران در فناوری های صلح آمیز هسته ای و بر اساس یک نیاز وارد مذاکره با کشورمان در مورد پرونده هسته ای شد و آمریکایی ها با تحلیل عملکرد ایران در 8 سال دفاع مقدس بخوبی می دانند با اهرم حمله نظامی امکان محدود سازی ایران وجود ندارد .
دبیر شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: علاوه بر این توان هسته ای صلح آمیز ایران نیز که کاملا بومی بوده و قابل انهدام نیست. تحریم هم نه تنها به محدود سازی توان هسته ای ایران منجر نشدبلکه شتاب توسعه آن را شدت بخشید لذا به این نتیجه رسیدند چاره آنان جنگ و تحریم نیست و از این رو به مذاکره رو آوردند. 
شمخانی یادآور شد: حضور ایران در سوریه به دعوت دولت قانونی سوریه و صرفا برای مبارزه با تروریسم بوده است. شکست داعش هیچ ارتباطی با ائتلاف به اصطلاح ضد تروریسم با محوریت آمریکا ندارد بلکه همکاری ایران ، روسیه و سوریه موجب شکست و نابودی مجموعه گروه های تروریستی از جمله داعش در سوریه شد. 

**حضور مستشاری ما در سوریه تا خواست آنها ادامه دارد 
وی عنوان کرد: تا زمانی که تهدید تروریسم در سوریه وجود داشته باشد و دولت قانونی این کشوربر حضور مستشاری ایران در سوریه تاکید کند ما در سوریه حضور خواهیم داشت. این راهبرد غیر قابل تغییر جمهوری اسلامی است وصرفا مربوط به سوریه و فقط در موضوع این کشور نیست. دفاع ما از فلسطین در برابر تجاوز رژیم صهیونیستی،حمایت ما از کویت در برابر تهاجم صدام حسین و حضور مستشاری در عراق برای کمک به سرکوب داعش نیز با همین رویکرد انجام شد. 
به گفته دبیر شورای عالی امنیت ملی، ایران بر اساس پیگیری این سیاست، اولین کشوری بود که از قطر در برابر محاصره نابحق و ظالمانه سعودی دفاع کرد ومجموعه امکانات خود را برای مقابله این کشور در برابر زورگویی های سعودی در اختیار دوحه قرار داد. 
شمخانی ادامه داد: سیاست اصولی ما ایجاد منطقه ای عاری از تنش و ناامنی ومشارکت برای تحقق صلح و ثبات و امنیت پایدار برای رفاه و توسعه مجموعه کشورهای منطقه است. 
وی تصریح کرد: دفاع از فلسطین را دفاع از عزت اسلامی می دانیم. حماس تشکیلات مورد تائید مردم فلسطین است حزب الله اخیرا در انتخابات لبنان باتفاق همپیمانانش مقام اول را کسب کردند. حشد الشعبی بر اساس قانون مصوب پارلمان منتخب مردم عراق بخشی از نیروهای مسلح این کشور است. 
دبیر شورای عالی امنیت ملی یادآور شد: آمریکا همانطور که با قلدری و بی توجهی به همه هنجارهای حقوقی از یک توافق بین المللی خارج می شود رای مردم کشورها را هم قبول ندارد. رای و نگاه بین المللی درمورد فلسطین راهم قبول ندارد.آمریکا برخلاف مصوبات سازمان ملل سفارت خود را به قدس شریف منتقل و زمینه کشتار دهها نفر از مردم بیگناه فلسطین توسط رژیم کودک کش اسراییل را مهیا کرد که این رفتارها خلاف مقررات و مصوبات بین المللی است .
شمخانی افزود: به طور قطع کشوری که باید سیاست هایش را بر مبنای خواست و اراده مردم کشورها تغییر دهد آمریکاست و نه ایران. براین اساس ما هیچگاه از سیاستهای اصولی خود در موضوع فلسطین و نفی تجاوز گری رژیم صهیونیستی عقب نشینی نخواهیم کرد. 

**آمریکا به نقض مکرر برجام اقدام کرده است 
وی همچنین درباره امکان مذاکره مجدد با آمریکا توضیح داد: دلیلی عقلانی برای مذاکره با کشوری که به تعهدات خود پایبند نیست وجود ندارد. آمریکا با خروج از برجام عملا این توافق نامه بین المللی را پاره کرد. البته این کشور از ابتدای شکل گیری برجام هم با نقض های مکرر در مسیر بی تعهدی گام برداشت و در انتها نیز به صورت یک جانبه از آن خارج شد. آیا به این کشور می توان اعتماد کرد؟ 
دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: آمریکا به هیچ وجه برای مذاکره قابل اعتماد نیست. توان موشکی ایران کاملا بومی ودفاعی است و ما برای توسعه توان دفاعی متعارف از هیچ کس اجازه نمی گیریم و حاضر به مذاکره در این حوزه نیستیم. در طول 40 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی ما آغازگر هیچ تهاجمی نبودیم و به دنبال توسعه سرزمینی هم نیستیم اما در مقابل رژیم صهیونیستی از سوی آمریکا به جنگنده های دور پرواز اف35 و انواع موشک ها و سلاح های پیشرفته مجهز می شود. 
شمخانی ادامه داد: علاوه بر این کشورهای منطقه به ویژه سعودی و امارات عربی متحده نیز با خریدهای تسلیحاتی سر سام آور به بزرگترین زرادخانه سلاح های غربی تبدیل شده اند. بر این اساس درخواست ایجاد محدودیت در توانمندی های دفاعی ایران چه پیامی بغیر از تلاش برای از میان بردن قدرت بازدارندگی ایران می تواند داشته باشد؟ 
وی تاکید کرد: ایران به دعوت دولت سوریه برای مبارزه با تروریسم در این کشور حضور دارد. ما میهمان دولت سوریه هستیم و طبیعتا این کشور همان گونه که در برابر تجاوز به کشورش حساس می باشد در قبال دفاع از مستشاران ایرانی حاضر در این کشور نیز احساس مسئولیت می کند. به طور قطع در چارچوب معادله ذکر شده هرگونه تعرض و تجاوز مشابهی نیز با قاطعیت و شدت عمل پاسخ داده می شود. 
دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار کرد: رژیم صهیونیستی با هدف قراردادن مستشاران نظامی ایران دچار خطای راهبردی شد و هزینه اشتباهش را نیز پرداخت کرد.این معادله غیر قابل تغییر است. 
شمخانی درباره ضمانت اجرایی اروپایی ها برای ادامه برجام یادآور شد: تجربه کار با اروپایی ها را قبلا داشتیم؛ مذاکرات اولیه ایران در دهه هشتاد شمسی با تروئیکای اروپایی انجام شد. ما معتقدیم اروپایی ها می بایست در محکوم سازی و متوقف کردن اقدامات اولیه آمریکا در نقض برجام جدی تر و قاطع تر عمل می کردند.
وی تصریح کرد: اروپایی ها قبل از خروج آمریکا از برجام سکوت کردند و این یک نوع پیام همراهی با آمریکا را تداعی می کرد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با طرح سئوالاتی همچون چرا این کشور منابع گسترده مالی و تجهیزات نظامی را در اختیار تروریست های تکفیری قرار داد؟ چرا در قبال جنایت های رژیم صهیونیستی سکوت می کند؟ اینها سئوالات مهمی هستند که حکومت سعودی باید در برابر افکارعمومی جهان اسلام به آنها پاسخ بدهد.چرا قطر را محاصره می کند ؟ اساسا تعارض قطر و سعودی به چه دلیل است و قطعا تعارض قطر و سعودی مثل تعارض یمن و سعودی است،گفت: عربستان می گوید من باید بگویم چه کسی رئیس جمهور یمن شود می گوید من باید بگویم که در قطر چه کسی حاکم باشد اینها منشاء تعارض عربستان در یمن و قطر است. 
شمخانی عنوان کرد: نظامیان آمریکائی وقتی می خواهند وارد خلیج فارس بشوند در بیسیم به یکدیگر اعلام می کنند که در حال ورود به دره وحشت هستیم. آمریکایی ها از خلیج فارس به دلیل حضور ایرانی ها به شدت هراس دارند . ولی واقعیت این است که راهبرد ما در خلیج فارس، دفاع از آب های سرزمینیمان است. کار خاصی نمی کنیم هیچوقت نمی کردیم اگر کسی تعدی به آبهای سرزمینی ما بکند حتما با او مقابله می کنیم اما سیاست ما تغییر پیدا نکرده است.سیاست دفاع و مقابله با تجاوز از قبل بوده و هنوز ادامه دارد .

کلید واژه ها: شورای عالی امنیت ملی رژیم صهیونیستی قطر خروج آمریکا از برجام


نظر شما :