در حق کابل بیش از اندازه نیکی کرده ایم

نمک نشناسی و سوء استفاده افغانستان از بزرگ منشی ایران

۰۱ تیر ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۰ کد : ۱۹۹۲۴۹۹ آسیا و آفریقا نگاه ایرانی
مصطفی زندیه در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: واقعا جای تامل است که نمایندگان مجلس افغانستان به جای قدردانی از خدمات ۴۰ ساله دولت و مردم ایران به سه میلیون اتباع کشورشان در ایران، درخواست می کنند که دولت ایران از آنها عذرخواهی کند. روشن است که جمهوری اسلامی ایران در بحث آموزش، بهداشت و سایر موارد که کم هم نیست در حال بهترین خدمات رسانی به اتباع افغانستانی است. حتی شرایط به گونه ای است که نخبگان خودمان در مقطع دکترا از آن بی بهره هستند. حالا به جای تشکر از این همه زحمات، مجلس نمایندگان این کشور برای جمهوری اسلامی ایران شرط و شروط هم تعیین می کند. شاید بد نباشد فیلمی از جرایم و جنایات برخی از افغان ها که علیه اتباع ایرانی صورت گرفته تهیه و در کابینه و پارلمان افغانستان نشان داده شود تا اندکی عرق شرم بر پیشانی مسئولین افغانی بنشیند.
نمک نشناسی و سوء استفاده افغانستان از بزرگ منشی ایران

مصطفی زندیه، کارشناس ارشد مسائل حوزه افغانستان و پاکستان

دیپلماسی ایرانی:

مقدمه:

بنا به اعلام سخنگوی وزارت امورخارجه قرار است یک هیات 50 نفره از وزارت امورخارجه افغانستان به سرپرستی حنیف اتمر سرپرست آن وزارتخانه به منظور پیگیری وقایع مربوط وقایع هریرود و یزد روزیکشنبه مورخ 1/ 4/ 1399 به تهران سفر کند. رسانه های افغانی پیش از این اعلام کردند محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در نشست هیأت دولت اعلام کرده که  اتمر به ایران می‌رود تا روی «موضوعات کلیدی » مهاجران با مقام‌های ایرانی گفت‌وگو کند. 

جمهوری اسلامی ایران بیش از 40 سال است سخاوتمندانه و با آغوش باز میزبان حدود 4 میلیون مهاجر افغانستان است. تحصیل رایگان، خدمات پزشکی رایگان، استفاده از سوبسید سوخت و انرژی و بسیاری خدمات دیگر که اتباع افغانستان همانند دیگر هموطنان مان از آن بهره مند بوده و هستند از جمله این خدمات است. به عنوان مثال در تازه ترین اقدام، جمهوری اسلامی ایران اعلام داشت اتباع افغانی که مبتلا به بیماری کرونا هستند را به طور رایگان مداوا می کند. در همین راستا و در آخرین تحول رخ داده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد، بیش از یک میلیون پناهجوی قانونی و دو میلیون پناهجوی غیرقانونی در ایران از بیمه خدمات درمانی بهره‌مند هستند که این مساله ایران را پیشتاز ارائه کمک ‌هزینه درمانی به پناهجویان کرده است. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در این گزارش که برای تهیه آن به تعدادی از پناهندگان افغانستانی در ایران مراجعه کرده می افزاید، پناهندگان افغانستانی در ایران از بیمه‌ای بهره‌مند هستند که مزایای آن با مزایای بیمه شهروندان ایرانی یکی است. گذشته از این رایگان بودن تحصیل مهاجران افغان‌ اعم از قانونی و غیرقانونی، کمک هزینه درمان‌ در بیمارستان همچون جراحی‌ها و همچنین داروهای درمانی و مراقبت از بیمار برای خانواده‌های پناهنده‌های پذیرفته شده در سراسر ایران، از جمله خدمات جمهوری اسلامی ایران است که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در این گزارش به آن اشاره کرده است. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در پایان گزارش خود از ابتکار عمل دولت ایران در ارائه خدمات به پناهندگان قدردانی کرد. دراینجا شایسته است این رفتار انسانی جمهوری اسلامی ایران مقایسه شود با کشوری اروپایی همانند مجارستان که اقدام به اخراج دانشجویان ایرانی مبتلا به کرونا کرد و این در حالی است که این دانشجویان اقامت قانونی و رسمی مجارستان را داشتند و یا مقایسه کنیم با کشورهای اتحادیه اروپا که حاضر نشدند چند صد هزار مهاجر سوری و افغانی را بپذیرند. این در حالی است که ایران اسلامی در دوران جنگ تحمیلی و تحریم، میلیون ها افغان را پذیرفته و این اتباع افغانستان در ایران مشغول به زندگی و کار هستند و از محل درآمد خود، هزینه خانواده های خود در افغانستان را تامین می کنند که با این حساب شاید بتوان گفت حدود ۱۰ میلیون افغانی در داخل ایران و یا در خاک افغانستان در کنار سفره سخاوتمندانه ایران بهره مند هستند.

علی رغم تمامی این خدمات و مهمان نوازی از مهاجرین افغانستان، متاسفانه بسیاری از مواقع شاهد نمک نشناسی برادران افغان خود هستیم که دل هر انسان منصفی را به درد می آورد. در شرایطی که جمهوری اسلامی ایران می تواند در مقابل این وضعیت از ابزار مهاجرین استفاده کند ولی متاسفانه این دولت افغانستان و برخی از سیاستمداران معلوم الحال این کشور هستند که تلاش می کنند از این مهاجرین به عنوان ابزاری برای اعمال فشار بر جمهوری اسلامی ایران بهره برداری کنند و اهداف و مقاصد اربابان خود یعنی آمریکا و برخی از کشورهای منطقه ای رقیب ایران را تامین کنند. 

وقایع غرق شدن تعدادی از شهروندان هریررود و نیز کشته شدن چند تن از اتباع افغانستان در شهر یزد بار دیگر دستمایه ای برای راه اندازی موج جدیدی از حملات بر علیه جمهوری اسلامی ایران و ایجاد موجی از ایران هراسی در رسانه های محلی، ملی افغانستان و بنگاه های خبرپراکنی بین المللی بر علیه کشورمان شد. برگزاری تجمعات اعتراض آمیز در شهرهای مختلف افغانستان و آتش زدن پرچم مقدس و نیز مقامات عالیه کشورمان را  می‌توان مورد اشاره قرار داد.

در کشوری به نام افغانستان که متاسفانه هر روز صدها نفر بر اثر جنگ، درگیری، زد و خورد و تسویه حسابهای شخصی و یا توسط باندهای جنایتکار کشته می‌شوند و هیچگاه نیز عاملین این جنایات نه شناسایی، نه مجازات و نه از سوی دولت و دیگر نهادهای این کشور و حتی نهادهای بین المللی مورد پیگیری قرار می گیرند، پذیرش این نکته بسیار سخت است که در حوادثی همانند غرق شدن افغان ها در هریرود و یا حادثه یزد دغدغه دولتمردان افغانی جان اتباع کشورشان باشد. به نظر می رسد در مورد جمهوری اسلامی ایران حساسیت و پیگیری دولتمردان کابل در حوادثی همانند هریرود، یزد و موارد قبل از آن به هیچ وجه به دلیل استیفای حقوق اتباع این کشور صورت نمی پذیرد بلکه اهداف دیگری در سر دارند و در نگاه کلان مقاصد دشمنان منطقه ای و بین المللی جمهوری اسلامی ایران را پیگیری و اجرا می کنند و در این میان قطعاً منافع سرشاری نیز نصیب آنان می شود. با این توصیف می‌توان به خوبی درک کرد که چرا شبکه های معاند و مزدور همانند بی بی سی و ایران اینترنشنال به طور گسترده این اخبار را پوشش می‌دهند. 

به عنوان مثال چند روز قبل از سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران، نیروهای آمریکایی در یک رشته حملات هوایی بیش از ۵۰ نفر از غیر نظامیان و از جمله زن و کودک افغانی را در منطقه شیندند ولایت هرات کشتند و هیچ صدایی از مقامات مسئولین، رسانه ها و سازمان های حقوق بشری این کشور شنیده نشد. در این میان نقش برخی از عوامل مرموز و انجمن‌های به اصطلاح حامی مهاجرین همانند انجمن دیاران که در قضیه هریرود اقدام به انتشار مقاله ای به قلم آقای جلایی پور بر علیه کشورمان کرد و یا در ماجرای کشته شدن تبعه سیاهپوست آمریکایی به دست پلیس این کشور بلافاصله اقدام به مقایسه این حادثه با رفتار با افغان ها در ایران و انتشار آماری در خصوص نگاه شهروندان تهرانی به اتباع افغانستان پرداختند را نمی توان نادیده گرفت.

به طور خلاصه می توان گفت روابط ایران و افغانستان دو وجه دارد یک طرف ایران قرار دارد که از نگاه افغان ها همیشه متهم، بدهکار و از قبل محکوم و طرف دیگر افغانستان که علیرغم جرایم بی شمار اتباع آن کشور در نقض حاکمیت و قانون ایران، همواره طلبکار، حق به جانب و همیشه پیروز جنجال‌های رسانه‌ای بوده و به طور خلاصه جای شاکی و متشاکی عوض شده است.

در اینجا بد نیست به برخی از جرایم اتباع افغانی علیه هموطنان ایرانی اشاره کرد، بریدن سر زن ایرانی توسط شوهر افغانش در افغانستان، تجاوز به دختر خردسال شش ساله ایرانی توسط چند تبعه افغانستان در شهر مشهد، قتل زن ایرانی و فرزند خردسالش توسط همسر افغانش در مشهد، تجاوز به زنان شوهردار ایرانی در حضور همسرشان در یکی از بزرگراه های تهران توسط چند تبعه افغانی، تجاوز به توریست فرانسوی در تهران، گروگانگیری اتباع ایرانی در داخل ایران و یا انتقال آنان به افغانستان، اغفال و یا گروگانگیری دختران و زنان ایرانی و انتقال آنان به افغانستان، ربایش کودکان و انتقال آنان به افغانستان و هزاران هزار مورد دیگر که می توان به آن اشاره کرد. 

متاسفانه برخورد کریمانه و بزرگ منشی جمهوری اسلامی ایران در عدم انعکاس اینگونه وقایع باعث شده تا برخی تصور کنند که سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال اتباع افغانی اشتباه و انفعال بوده و برهمین اساس از افشای این دست از جنایات افغانها بر علیه اتباع خود چشم پوشی کرده و سانسور می کند. در مقابل طرف افغانی در سایه سکوت همراه با بزرگ منشی مقامات و مسئولان ایرانی از اتباع خود که به خاک جمهوری اسلامی ایران تجاوز کرده و حاکمیت آن را نقض می کنند همانند حادثه اخیر هریرود و یزد به شدت دفاع و علیه جمهوری اسلامی ایران و ارکان آن و از جمله نیروی انتظامی می تازد و به این مقدار نیز بسنده نکرده و به این حوادث ابعاد بین‌المللی بخشیده و با آبرو و حیثیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بازی می کند.

در حالی که سالیانه حدود 500 هزار تن از اتباع افغانستان به طور قاچاق و غیرقانونی از مرز ایران عبور می کنند، به جای آنکه مقامات دولت افغانستان پاسخگوی نقض حاکمیت جمهوری اسلامی ایران باشند با نهایت بی انصافی از موضع طلبکاری برخورد می کنند. در عین حال آنچه در این میان جای تاسف و شگفتی دارد فارغ از برخورد و سیاست کریمانه و بزرگ منشی، انفعال بیش از اندازه مسئولین کشورمان در قبال این سیاست و رفتار طرف افغانی است و همین امر باعث جری تر شدن آنان شده و اینجاست که می گوییم جای شاکی و متشاکی عوض شده است. (بخصوص اینکه اخیراً در فضای مجازی تصاویری از توهین های آشکار شامل نصب بنر و نیز شعارنویسی های بسیار زشت بر دیوار سفارت جمهوری اسلامی در کابل و نیز سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات منتشر شده که به هیچ وجه شایسته روابط تاریخی دوکشور نیست. دردناک تر این که این اتفاقات توهین آمیز در شرایطی رخ داده که مامورین دولتی هیچگونه ممانعتی از تظاهرکنندگان به عمل نیاورندند.)

از سوی دیگر در حادثه اخیر در یزد و در حالی که در همه کشورهای دنیا چنانچه راننده ای به اخطار پلیس توجه نکند مورد تعقیب و هدف گلوله قرار می گیرد ولی در نهایت ناباوری و در شرایطی که انتظار می رفت سفیر افغانستان در تهران به وزارت امور خارجه شبانه احضار شود این شخص سفیر بود که در روز تعطیل جمعه به یزد سفر کرده و مسئولان استان را به محل کارشان فرا می خواند تا به وی توضیح دهند! روشن نیست چطور مسئولین و دیگر ارگان های ذیربط کشورمان انجام این سفر را در روز جمعه پذیرفتند؟! ( هرچند که بعدازاین ماجرا و نیز توهین های صورت گرفته به مقامات عالیه کشورمان در شهرهای مختلف افغانستان به خصوص در کابل و هرات، سفیر آن کشور در تهران به وزارت امورخارجه کشورمان برای ارائه پاره ای از توضیحات توسط مقام ذیربط فراخوانده شد.) آیا از نظر مقامات کابل و اربابان غربی و منطقه‌ای آنان به راستی به صرف اینکه کسی تبعه افغانستان باشد می تواند مجوزی برای ارتکاب جرایم داشته باشد؟ آیا قرارداد کاپیتالاسیونی بین دو کشور امضا شده که دست آنان برای هرگونه جرم و تجاوز آزاد گذاشته و شهروندان ایرانی از آن آگاه نیستند؟ این در شرایطی است که در هیچ جای دنیا عبور غیرقانونی از مرز و نقض حاکمیت پذیرفته نیست. در اینجا لازم است به رفتار طرف افغانستانی با اندک اتباع ایرانی که به طور غیرقانونی وارد خاک افغانستان می ‌شوند نگاهی انداخته تا قضاوت دراین خصوص قدری روشن تر شود. بر اساس برخی شواهد و اخبار منتشره اتباع ایرانی پس از احراز ورود غیرقانونی به خاک افغانستان بازداشت شده و بلافاصله به اتهام تروریسم و اعمال خرابکارانه روانه زندان شده اند و پس از برگزاری دادگاه تا ۱۲ سال به زندان محکوم می شوند. 

از سوی دیگر از نظر افغان ها بهترین همسایه آنها ترکمنستان است، می دانید چرا؟ چون به افغان ها ویزا و اقامت نمی دهد و هر کسی که از مرز بخواهد به صورت قاچاق وارد این کشور شود بلافاصله با تیر مستقیم مورد هدف قرار می گیرد. آیا به راستی باید انتظار داشت اتباع افغانستان و یا هر کشور دیگری که به طور غیرقانونی قاچاقی وارد کشور می‌شوند مورد رأفت اسلامی قرار گیرند؟ 

اینکه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به‌طور مداوم و مکرر مورد حملات و تاخت و تاز باندهای قاچاق، سیاستمداران فاسد و رسانه های معاند خود فروخته قرار دارند به این دلیل است که این نیروی مقتدر کشورمان است که تا حدود زیادی جلوی بسیاری از این مفاسد و جنایات را گرفته و به همین دلیل مورد هجمه و تاخت و تاز قرار دارد. جای بسی تأسف است برخی عوامل معلوم الحال نیز در داخل و خارج از کشور که خود را ایرانی می‌دانند به مدافعان امنیت و مرزهای کشور که در شرایط بسیار حساس منطقه، وظیفه تامین امنیت را بر عهده دارند حمله می کنند و با این شبکه های قاچاق انسان و مواد مخدر همراهی و خوش خدمتی می کنند.

چه باید کرد؟

اخیراً کمیسیون بین الملل مجلس نمایندگان افغانستان از کم کاری وزارت امور خارجه افغانستان انتقاد کرده و موارد زیر را از آن وزارتخانه مطالبه کرده اند:

1. پاسخگویی آقای حنیف اتمر به دلیل ضعف برخورد با حادثه هریرود
2. درخواست عذرخواهی دولت ایران
3. پرداخت غرامت به بازماندگان
4. محاکمه ماموران مرزبانی ایران با حضور نماینده افغانستان در دادگاه و مجازات آنان
5. قطع روابط با ایران در صورت عدم اجابت خواسته های طرف افغانستانی 

نیکی چو از حد بگذرد نادان خیال بد کند... ناگفته پیداست وقتی چنین توهماتی در کمیسیون مثلاً حرفه‌ای مجلس یک کشور مطرح می شود، نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت. افرادی در مقام نماینده مردم که در ارتباط با سیاست خارجی کشور باید بر مبنای واقعیات اظهار نظر و تصمیم گیری می کنند متاسفانه چشم بر بسیاری از واقعیات های دیگر بسته اند. در واقع اینها همان کسانی هستند که در برابر کشتار کودکان و نوزادان و حمله به عروسی ها و زایشگاه ها کر و لال بوده اند و حالا ناگهان در قبال حقوق چند شهروند متجاوز خود چنین غیرتمند شده و توهم زده اند که گویی ایالات متحده در حال دفاع از حقوق شهروندان خود در سومالی است! شایسته است پاسخ مناسب و متناسب به این رفتار باید توسط کمیسیون مشابه مجلس شورای اسلامی متضمن تهدید به تحدید تسهیلات گسترده ای که در اختیار افغان های قانونی و غیرقانونی مقیم کشور است تنظیم و ارائه شود. ضمن اینکه واقعا جای تامل است نمایندگان یادشده به جای قدردانی از خدمات 40 ساله دولت و مردم ایران به سه میلیون اتباع کشورشان در ایران، درخواست می کنند که دولت ایران از آنها عذرخواهی کند. روشن است که  جمهوری اسلامی ایران در بحث آموزش، بهداشت و سایر موارد که کم هم نیست در حال بهترین خدمات رسانی به اتباع افغانستانی است. حتی شرایط به گونه ای است که نخبگان خودمان در مقطع دکترا از آن بی بهره هستند. حالا به جای تشکر از این همه زحمات، مجلس نمایندگان این کشور برای جمهوری اسلامی ایران شرط و شروط هم تعیین می کند. شاید بد نباشد فیلمی از جرایم و جنایات برخی از افغان ها که علیه اتباع ایرانی صورت گرفته تهیه و در کابینه و پارلمان افغانستان نشان داده شود تا اندکی عرق شرم بر پیشانی مسئولین افغانی بنشیند.

جمع بندی:

به نظر می رسد جمهوری اسلامی ایران باید هم زمان با تداوم رفتار و برخورد کریمانه و بزرگ منشی که از نظر برخی منتقدین به انفعال تعبیر می شود، با صدای بلند اعلام کند: جمهوری اسلامی ایران که ۵۰۰ هزار شهید و جانباز در دفاع مقدس از مرزهای خود تقدیم کرده هر آن کسی که بخواهد حاکمیت و مرز کشور را نقض کند به سزای اعمال خود رسانده و کسانی که حاکمیت و مرزهای مقدس جمهوری اسلامی ایران را مورد خدشه قرار داده و نقض کنند و به طور غیرقانونی وارد کشور شوند مورد هدف و تعقیب قرار می‌گیرند و مسئولیت آن بر عهده حاکمان افغانستان است و باید هزینه‌ها و غرامت آن را نیز بپردازند. باید کسی پیدا شود و با صدای بلند بگوید اینجا ایران اسلامی است که تابع قانون است و کسانی که بخواهند از رافت کارگزاران جمهوری اسلامی ایران سوء استفاده کنند و قوانین ایران را که صدها شهید برای آن تقدیم شده تخطی کنند با شدیدترین نوع برخورد مجازات خواهند شد. وقت آن رسیده است که جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با مقامات افغانی شیطنت های ارگ ریاست جمهوری افغانستان را مدنظر قرار دهد و قدری در نگاه مملو از عطوفت و بزرگ منشانه و در پاره‌ای موارد ساده انگارانه به آنان تجدید نظر کند تا بدانند که سیاستمداران و برخی از افراد در افغانستان بر اساس ماموریتی که بر عهده آنان گذاشته شده در زمین هم پیمانان خود یعنی آمریکا، عربستان و دیگر دشمنان ایران در حال بازی علیه ایران اسلامی هستند. خود افغان ها می دانند که چسبندگی نیازهای حیاتی بسیاری از مناطق افغانستان به خصوص مناطق غربی و جنوبی این کشور به جمهوری اسلامی ایران به قدری گسترده است که در صورت جدیت در تداوم شیطنت های طرف افغانی، کافی است تا مسئولین خیرخواه کشورمان بخواهند در سیاست خود در قبال مهاجرین و مقیمین افغانستان در ایران قدری تجدیدنظر کنند و طرحی نو دراندازند. آنگاه این احتمال قویاً وجود دارد که سیاست بازان فریب خورده افغانی در رفتار خود تجدیدنظر کنند.

کلید واژه ها: ایران و افغانستان افغانستان حادثه هریرود حادثه یزد تهران و کابل اشرف غنی احمدزی


( ۵۳ )

نظر شما :

الیاس ۰۱ تیر ۱۳۹۹ | ۱۳:۵۷
مشکل خود ماییم که در این شرایط تحریم داریم بطور برابر هزینه اموزش و درمان و غیره رو میپردازیم باید در کمترین حالت ممکن اعلام بشه که ما قادر به تامین هزینه مهاجرین افغانی نیستیم و باید سازمان ملل و سایر سازمان های کوفت زهرماری هزینه رو بپردازن و همچنین هزینه ترانزیت رو اندکی بالا ببریم و تعدادی از افاغنه رو ب کشورشون ارجاع بدیم ما قادر به تامین هزینه های کشورمون نیستیم این دست مو نداره چرای باید صرف دیگران شه
رضا ۰۱ تیر ۱۳۹۹ | ۱۴:۱۷
سلام جناب زندیه یه کم آهسته. این افغانه همان هایی بودند که فاطمیون را تشکیل داده و پا به پای ما ور سوریه برعلیه داعش جنگیدند.
نادر ۰۱ تیر ۱۳۹۹ | ۱۴:۲۱
متاسفانه ایران در برابر افغانستانزیاد کوتاه امده الان باید چماق نشانشان دهیم
امیر ۰۱ تیر ۱۳۹۹ | ۱۵:۲۹
ما از برادران ایرانی کمال تشکر داریم حساب دولتها ازملتها جداست ملتها همیشه بودت وهستن وخواهند بود دولتهادرحال تغییر وسیاستمداران قابل اعتمادنیستن ماوشما ملت واحد هستیم زبان فرهنگ دین مذهب ما یکی است ولی نویسنده این را ازقلم انداخته قتل عام سنگ سفید وتل سیاه اینم گوشه ای ازجنایت است یاخیر انصاف داشته باشیم سیاستمداران راستگو نیستن حقیقت را نمیتوان تاابد پنهان کرد
علی ۰۱ تیر ۱۳۹۹ | ۱۶:۰۶
مقاله خیلی خوبی بود این نکات که عرض فرمودید سال ها دغدغه ایرانی ها بوده ولی متاسفانه توجهی نشده جدا ازین موارد رفتار مهاجران افغان در فضای مجازی به شدت علیه ایران و ایرانی هست و بسیار زننده هست در این شرایط سخت اقتصادی باید مرزها سفت و سخت کنترل شوند و پیشاپیش اعلام شود ورود غیر قانونی به مرز با عواقب جدی مواجه میشه
جامی ۰۱ تیر ۱۳۹۹ | ۱۶:۳۶
حساب مردم افغانستان از دولت( پشتونها) جداست.هنگامی که نیروهای طالبان (پشتونها) مزارشریف رو گرفتند با ماشینهای شأن در شهر می چرخیدند می گفتند «تاجیکان بروند به تاجیکستان،ازبکها بروند به ازبکستان،هزاره ها هم بروند به قبرستان».این دقیقا نظر دولت افغانستان است نسبت به غیر پشتونها.
ایرانی ۰۱ تیر ۱۳۹۹ | ۱۷:۱۵
بله وقتی که نخبگان ما چشم بر روی یک سری نمک نشناسی افغان ها می بندند و باعث تقسیم شدن سفره کارگران ایرانی با برادران به اصطلاح افعانی می شوند(البته من به طور قطع در برادری ایشان شک دارم)و اگر برخوردی از جانب مردم با متجاوزان صورت بگیرد به ایرانیان انگ نژاد پرستی زده می شود (همین چند روز پیش انصاف نیوز یه مقاله نوشته بود جوری می گفت که انگار بعد هیتلر ایرانیا نزاد پرست ترین بشر هستند)عمو باور کنید ما مردم هم حالیمون هست که منافعی در کار هست ولی صبر خوبه تا جایی که طرف مقابلت به سستی تعبییرش نکنه
iranzamin ۰۱ تیر ۱۳۹۹ | ۱۷:۴۸
هر انسانی تحقیرش کنی نمک نشناسی خواهد کرد؟! نمک خورده دیگر معنایی ندارد؟ من و شما خوب میدانیم از روزی که افغانها وارد ایران شدن با وجود اینکه به یک زبان صحبت میکنند ولی کاملأ دوستانه با آنها برخورد نشده.مهمان را راه نده ولی که راه دادی درست حسابی از او مراقبت کن.من در اینجا جوان افغانی دیدیم تازه آمده اینجا ۲۰ تا ۲۲ ساله؟ زاده تهران است با لهجه غلیظ تهرانی ها صحبت میکند ولی دلش خون است از محل تولدش و بزرگ شدندش و تحقیرهای که کشیده؟!بنی آدم اعضای یکدیگرند..
علی ۰۱ تیر ۱۳۹۹ | ۱۹:۰۱
واقعا رفتار مسئولان و ملت و مهاجران افغان با ایران شرم آور است. چهل سال لقمه دهانمان را در دهان میلیون ها افغانی گذاشتیم درحالیکه می دانستیم افغانستان مرکز مواد مخدر و سلفی گری و هابیت و طالبان است اما در جهانی که افغانستان را مرکز القائده و شرارت می دانست بی مهابا از سال 1357 تا کنون درهای مرزها را به روی آنها باز گذاشتیم از جیب ملت خود خرج تحصیل و اقامت و بهداشت و درمانشان کردیم اما فقط ناسپاسی دیدیم به دروغ عده بسیار قلیل فاطمیون و شهدای افغان حاضر در جنگ ایران وعراق را وسیله ای برای تسلط و امتیاز گرفتن بر ایران کرده اند صد رحمت به آمریکا و اسرائیل.
حامد ۰۲ تیر ۱۳۹۹ | ۰۰:۳۹
باسلام دولت ایران در جاهایی واقعا دلسوزی کرده ولی تحصیل رایگان من به شخصه ندیدم وقتی که از اتباع خودش پول میگیرد چطور از اتباع خارجی نمیگیرن پروندهای دادگاه به نفع اتباع ایرانی تمام میشود در کشورهایی که اتباع خارجی بیش از مدتی میمانند یک مدرک محکمی میدهند ولی در ایران اتباعی هستند که بیش از 35یا40سال بیشتر در ایران هستند ولی مدرکی که یک اتباعی شاید 10سال نمیشود در ایران آمده همان مدرک را دارد و جالب این است که باید بابت آن مدرک پول دهند من نمی‌گم که دولت ایران در قبال افغانها کاری انجام ندادند انجام داده اند ولی رایگان نبوده است افغان‌هایی که در زمان خفاش شب که افغان اعلام شد وچه قدر از افغانها را کشتند خانه‌هایشان را آتش زدند دولت ایران کجا بود که بعدش اعلام شد که از قوچان ایران است افغانها در زمان 8سال دفاع مقدس حضور داشتندواز این آب و خاک دفاع میکردند و عراق که این همه کارهای ناپسند انجام دادند الان اتباع عراق را بیشتر تحویل می‌گیرند واقامت میگیرند اگر به تاریخ برگردیم افغانها نمک خور ونمکدان شکن نیستن حالا که برای اولین بار دولتمردان افغانستان غیرتی شده اند نمکدان شکن شدن چون میخواهد حق پایمال نشود اگر جنایاتی که در قبال افغانها در ایران میشود در مجلس ایران نمایش دهندکی شرمنده میشود کار فرمایانی که حق کارگران زحمت کش افغان را میخورند وقتی دادگاه میروند از آنها مدرک میخواهد ومدرک که میبرند به بهانه نداشتن قرداد حق آنها خورده میشود حرف زیاد است قزاوت با شما
zabi ۰۲ تیر ۱۳۹۹ | ۰۱:۲۸
واقعن اگر کسی دنبال واقعیت هست باید بیاد از من مهاجر سوال کنه ن حرف اینو اون.
مهدی ۰۲ تیر ۱۳۹۹ | ۱۰:۴۰
با سلام،واقعا برای شما متاسفم آقای زندیه که اینقدر از حقوق بین الملل بی اطلاع هستید این مقاله کاملا نژاد پرستانه بود و برای سایت شما هم متاسفم،نمک نشناس واقعی شما هستید آقای زندیه و امثال شما که قشر مظلوم شیعه هزاره افغانستان را اینگونه خطاب میکنید،این افغانی ها نبودن که در جنگ شما با عراق جنگیدند این افغانی ها نبودن که در لشکر فاطمیون که حدود ۵۰هزار نفر شامل شدند با تکفیری ها جنگیدن،حرف از چه تسهیلاتی برای مهاجرین میزنید!حتی حق گرفتن یک سیم کارت یا داشتن یک حساب بانکی به دلشان مانده چه برسد به گواهینامه وملک وبیمه درمان واقعی...شما از زندگی مهاجرینی که حدود ۵۰سال در ایران زندگی میکنند چه میدانید از رنج ها،تمسخر ها وکنایه ها،وضعیت افغانی های مقیم ایران از سیاهپوستان آمریکا هم گاهی بدتر است،نمایندگان پارلمان افغانستان نماینده همه مردم افغانستان نیستند،مثل شما که نماینده هیچ کسی نمیتوانید باشید،با تشکر
Ddddd ۰۲ تیر ۱۳۹۹ | ۱۰:۴۶
صحبت های خوبی بود ولی ای کاش کاستی هایی ک صورت گرفته رو هم ذکر میکردی جمهوری اسلامی حمایت زیادی از افغان ها کرده ولی اینکه مثل شهروندان خود انها را دیده و ب انها خدمات ارائه داده را نمی توان پذیرف چون در جامعه هستیم و میبینیم
abdulhameed ۰۲ تیر ۱۳۹۹ | ۱۰:۵۲
خیلی هم به افغان رسیدید شما ایرانی ها ارزه هرکاری را ندارید میدید به افغانی ها. چه حق شهروندی به افغانهای بیچاره دادید. هر افغانی ایران اومده یا راننده بیل یا فرغون شده و فرزندانشون هم همینطور حتی پاکستان هم به افغانها کارت اقامه و اجازه هرکار و سفر به تمام نقاط پاکستان را داده اموزش و هر مزیتی که به پاکستانیها داده افغانها برخوردارند. از مجبوری افغانها هم مثل شما سو استفاده را هم نکردند. نه در جنگ کشمیر استفاده و نه هیچ جای دیگه برعکس شما که در سوریه و یمن و جنگ 8 ساله خود افغانها را به جنگ فرستادید. البته شما خودتون ایرانی ها جربزه کاری را ندارید
Sara ۰۲ تیر ۱۳۹۹ | ۱۳:۲۹
سلام بیاین حساب سیاستمدارها ودولت مردانی که فقط منفعت خودشون براشون مهم هست رو از حساب مردم جدا کنیم لطفا. من خودم یک افغانستانی هستم 20 سال ایران زندگی میکنم. تو کشور خودم بخاطر هزاره بودنم وشیعه بودنم باید ترس از بی امنیتی داشته باشم تو کشوری هم که بزرگ شدم هرجای دولتی که میرم باید چوب افغانستانی بودنمون بخورم کی میگه آموزش رایگان؟ خدمات بیمارستانی رایگان؟ از کجا میدونید سالانه سازمان های مختلف چقد پول برای هر نفر پناهنده به اون کشور میده؟ وقتی این چنین چیزا رو در مورد خاکش وخونه اش که کشورشه معلومه احساساتی میشه و این رو دولت مردان خوب بلدن که چطوری احساسات مردم جریحه دار کنن. درسته هیچ شخصی هویت خودشو رو از یاد نمی‌بره نمیتونی نادیده بگیری از کجای، کدوم ملتی، اما قبل همه ی اینا ما یک انسانیم آفریده یک پروردگاریم در حق هم مهربانی کنیم مطمئنن خدا لقمه سفره ایراینها(صاحب خانه) رو در دهان مهمان(افغانستانی ها) نمیزاره. هر انسانی هر جای دنیا باشه برای ادامه بقای خودش زحمت میکشه واگر بجای رسیدن از تلاش وزحمت وخون دل خوردن خودشون بوده هیچ وقت لقمه آماده کسی نمیزاره دهن کسی. من خودم به شخصا تا زنده ام هیچ جای رو به اندازه ایران دوست نخواهم داشت وهمیشه مدیون مردمی بودم که انسانیت داشتن. اما دولتش هیچ وقت حقشون ادا نکردن واین حسابش جداست و اینها هم سیاست شون. ممنونم روز تون خوش
جاوید ۰۲ تیر ۱۳۹۹ | ۱۴:۲۷
چیزایی که شما گفتین مثل واقعیت نیس کدوم تحصیل رایگان کدوم خدمات درمانی رایگان واقعا شماها فکر میکنید دارین به ما خوبی میکنید منبع درامدی دارید واسه خودتون از طریق اتباع افغانستانی من این همه سالی که ایران بودم ندیدم خدمات تحصیلی درمانی و سایرشون رایگان باشه فقط اونم یک سال بود که تحصیل رو رایگان کردن تموم شد رفت الان بخاطره همه چی از گذشته تا به امروز داریم پول پرداخت میکنیم موندم الان منت چیو دارین میزارین شماها این آقایی که اون همه سخنرانی کرده اطلاع دقیق نداره حتما یبار بیاد ببینه واقعا ما داریم خدمات درمانی و تحصیل و چیزای غیره دیگه ای رایگان دریافت میکنیم همونجوری که دوستان ایرانی این روزا کلی هزینه ی خرج مخراج زندگیشون رو میکنن ماها که هیچی ن یارانه داریم ن بیمه ای هیچی هزینه های دکترمون که دوبله اس تحصیل خرج مخراج یه مدرک درست حسابی هم نداریم بخاطرش هی میگیرن ول میکنن یه سیم کارت حساب بانکی باز نمیکنن هی طرح جدیدی میاد فقط خواهشن چیزایی رو که نمیدونید الکی بیان نکنید یبار که مثل ماها دستو بالتون بند باشه مفهمید چی میگم
مونسی ۰۲ تیر ۱۳۹۹ | ۱۴:۵۴
نیکی چون ازحد بگذرد نادان خیال بد کند
محمد ۰۲ تیر ۱۳۹۹ | ۱۵:۴۸
هر چند همه ی افغان ها قابل احترام هستند و من همیشه به آنها احترام گذاشته ام و خواهم گذاشت ، ولی باید بپذیریم که میزان مهاجرت افغان ها به ایران بسیار بیشتر از توان و ظرفیت اقتصادی و اجتماعی ایران بوده است. وضعیت میزبانی ایران را نباید با شرایطی که برخی کشورهای مهاجر پذیر برای مهاجرین فراهم می کند مقایسه کرد. کشور درگیر جنگ و یا درگیر تحریم و یا در گیر تا امنی نمی تواند که موضوع مهاجران را جزو اولویت های اول خود قرار دهد.
kabiri . bakhtyarih ۰۲ تیر ۱۳۹۹ | ۱۶:۲۶
با عرض سلام من یک ایرانی هستم . درسته ایران برای افغانی ها کار های زیادی انجام داده ولی ما نبا ید از یاد و خاطر خود ببریم که همین افغان ها بودند که به دفاع از میهن ما با عراق جنگیدند . یکی از آن دلاور مردان نسیم افغانی بود که جسدش تقریبا دو هفته پیش پیدا شد. ما باید در برابر کشور های خارجی اتحاد خودمونو حفظ کنیم . نه پته ی هم رو روی هم بریزیم.
فرشید ۰۲ تیر ۱۳۹۹ | ۱۶:۴۸
اگه یکم کلی تر به قضیه نگاه کنیم متوجه میشیم که یه دستای پشت پرده تو کاره که ایران عزیز تقسیم شه ولی اونی که خدا بخاد میشه هیچ قدرتی جلودار ایرانی نیست و هیچ مردمی هم به مهربانی ایرانیا نیست تمدن ۲۵۰۰ سالش اینو میگه ؛ولی جنگ بین ایران و افغان که هر دو فارس زبونن کار عربای خائنه که چشم عجم جماعتو ندارن یکم تفکر و تدبیر لازمه همین؛سیایتمدارا توجه داشته باشن از این کشمکش کی بیشتر سود میبره....
راحل موسوی ۰۲ تیر ۱۳۹۹ | ۱۷:۴۹
ایران و افغانستان؛ نیازمند بازتعریف روابط راهبردی راحل موسوی حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه در رأس یک هیئت بلندپایه سیاسی، اقتصادی و امنیتی به تهران رفته و با همتای خود محمدجواد ظریف و برخی مقام‌های دیگر ایرانی دیدار و گفتگو کرده است. وزارت خارجه کشور در صفحه رسمی توییتر خود نوشته است که هیئت اعزامی کشور به ایران شامل نمایندگان هفت وزارتخانه، پنج ریاست مستقل، مشاور حقوقی رئیس جمهوری و دفتر شورای امنیت ملی خواهد بود. سخنگوی وزارت خارجه ایران هم گفته است که هیئت دولت افغانستان با مقامات دولتی ایران در «چارچوب سند همکاری‌های جامع ایران و افغانستان» روی مسایل اقتصادی، مرزی، مهاجران، همکاری‌های رسانه‌ای، امنیتی، بهداشتی و کارگروه همکاری‌های آب و انرژی دیدار و گفتگو خواهد کرد. ایران از همسایگان مهم و مؤثر افغانستان است و پذیرایی چهل ساله این کشور از میلیون‌های مهاجر افغانستانی، از خدمات انکارناپذیر و فراموش‌ناشدنی جمهوری اسلامی برای اهل انصاف است؛ اگرچه در این مورد کاستی‌ها و کژتابی‌هایی هم وجود داشته است که باز هم در جای خود غیر قابل چشم‌پوشی است. ایرانی‌ها نیز همواره با استناد به پذیرایی چهل‌ساله خود از میلیون‌ها مهاجر افغانستانی، در پی قبولاندن احسان بی‌چشمداشت خود به مردم افغانستان هستند. در این مورد شک و شبهه‌ای وجود ندارد، اما در همین جا به مناسبت بد نیست یادآوری کنیم که خدمات متقابل مهاجران افغانستانی به جانب میزبان خود، کمتر از مهمان‌نوازی برادران ایرانی خود نبوده است. سهم کارگران مهاجر افغانستانی در پویایی اقتصادی و پیشرفت صنعتی ایران، بسیار برجسته و انکارناپذیر است، اما مهم‌تر از آن نقش‌آفرینی آنان در میدان‌های نبرد با دشمنان ایران در جنگ هشت‌ساله ایران و عراق و هم‌اکنون در جنگ سوریه در برابر گروه تروریستی داعش است که مشخصا برای به زانو درآوردن جمهوری اسلامی به میان آمده و نیروهای داوطلب برخاسته از میان مهاجران افغانستانی، نقش بازدارنده محوری از دست یافتن این جریان تروریستی به اهداف شوم و شیطانی خود داشتند. بنابراین باید اذعان کرد که احسان انجام‌شده، متقابل و دوسویه بوده و اگر نیک بنگریم احسان مهاجران افغانستان با احتساب هزینه‌هایی که از زندگی خود برای حمایت از جمهوری اسلامی پرداخته‌اند، به مراتب بیشتر و ماندگارتر از احسان ایران در پذیرایی از آنان بوده است. با این حال و به رغم آن‌که در چهل سال گذشته، روابط ایران و افغانستان فرازوفرود ملموسی و محسوسی نداشته و از نوعی ثبات در حسن همجواری برخوردار بوده است، اخیرا اما رویدادهایی به میان آمد که به صورت طبیعی با واکنش‌های متقابل دو کشور همراه بود و البته در کنار آن برخی واکنش‌های غیرطبیعی مثل آتش زدن پرچم و تصویر رهبران مذهبی ایران در اعتراضات ضد ایرانی برخی حلقات مسمی به جامعه مدنی رخ داد که خارج از دایره انصاف و مغایر با منافع راهبردی ملی افغانستان در مناسبات حسنه و دیرینه آن با جمهوری اسلامی ایران بود؛ کاری که بدون شک برآمده از فتنه‌انگیزی‌های عوامل داخلی و خارجی معاند جمهوری اسلامی ایران بود و آنان از تنش تازه به وجودآمده در روابط دو کشور در پی بهره‌برداری به نفع اغراض و امراض سیاسی و ایدئولوژیک خود علیه ایران بودند. بر پایه این واقعیت، غوغاسالاران چند ده نفری برپاکننده تظاهراتِ به زعم خود مدنی و مسالمت‌آمیز، نه‌تنها نمایندگان مردم افغانستان نیستند، بلکه در معنایی دقیق‌تر و عمیق‌تر، در ضدیت با مردم خود قرار دارند؛ زیرا اگرچه این نوع اقدامات خودسرانه و سبک‌سرانه، آسیبی جدی به روابط و پیوندهای تاریخی دو کشور وارد نمی‌کند، اما بدون شک برای میلیون‌ها هموطن افغانستانی مقیم ایران بدون پیامد نیست و می‌تواند شرایط را بر آنان که یا در ایران به تحصیل مشغول‌اند و یا سر در کار کسب و تجارت دارند، با سختی و دشواری همراه سازد. از سوی دیگر از این واقعیت نیز نباید چشم پوشید که کارنامه مدیران سیاست خارجی دو کشور در مهار و مدیریت تنش‌های اخیر، بسیار ضعیف و فاقد معیارهای خردورزی عادلانه و واقع‌بینانه بود و این به نوبه خود مزید بر علت شد و میدان را برای ترکتازی عناصر و عوامل مخرب و تفرقه‌افکن بازتر و هموارتر کرد و البته برکاتی هم داشت که برای فرصت‌طلبان فرقه‌ای‌اندیش ناخوشایند است؛ یکی از آن برکات، تنبُّه مدیران سیاست خارجی هردو کشور درک این مهم بود که روابط ایران و افغانستان، به رغم دیرینگی و پرپیشینگی تاریخی، نیازمند بازتعریف در قالب طراحی و تدوین راهبردی جامع و همه‌جانبه در حوزه‌های حیاتی و مهم برای پایداری و آسیب‌ناپذیرسازی این رابطه دوسویه است. به گونه‌ای که در یک نگاه کلی و کلان هیچ چیز از ریز تا درشت امور متقابل میان ایران و افغانستان از قلم نیفتد و از سیاست تا امنیت و تجارت و مهاجرت و مرزداری را تحت پوشش قرار دهد. بر اساس همین تعامل راهبردی و استراتژیک است که میزان تعهد هر دو طرف به منافع یکدیگر افزایش می‌یابد و الزامات مسؤولیت‌آور آن، هم ایران و هم افغانستان را در برابر تخطی‌های احتمالی از مواد و مفاد آن سند راهبردی، پاسخگو می‌سازد. بنابراین آنچه از سفر آقای اتمر و هیئت همراه به جمهوری اسلامی ایران انتظار می‌رود این است که دو طرف به توافق راهبردی‌ای دست پیدا کنند که هم دندان طمع بدخواهان روابط دوستانه ایران و افغانستان را بیرون بکشد، هم زمینه‌های وقوع حوادث ناگوار اخیر را منتفی سازد و هم در صورت روی دادن این‌گونه اتفاقات، مواجهه عاقلانه و عادلانه دیپلماتیک با آن صورت گیرد و به حلقات مریض و مغرض مجال ماهی‌گیری از آب گل‌آلود به نفع مقاصد سیاسی و ایدئولوژیک خود و اربابان داخلی و خارجی شان داده نشود.
پرویز ۰۲ تیر ۱۳۹۹ | ۱۹:۲۳
کدوم بزرگ منشی منظورتون حمایت از دشمن دیروز و دوست امروز ( طالبان ) هست که آرامش و ثباتو از افغانستان سلب کرده ؟!!!!
Mahdi ۰۲ تیر ۱۳۹۹ | ۲۰:۳۵
چه خدماتی یک دونه سیم کارت خرید نمیتوانند از یک شهر به شهر باید نامه تردد بگیرند هیچی بنام نمیشود با ادعا میکنید همه چیز رایگان بیمه تعلق نمی گیره مدرسه پولی کارت اقامت پولی کجا مجانی ده کشورهای بعد ۸ یا نه سال اقامت تابیعت میگیری ولی ده ایران چی مردم چهل سال کار کردند هنوز یک مدرک ندارند که راحت راه بروند درست هست من پنج سال المان هستم ماشین کار و راحت زندگی میکنم بدون ترس از افغانی بگیر ده بچه هایم مثل آلمانیها حقوق انسانی دارند باز شما ایرانیها میگید خدمت چه خدمتی شما المان ببینید از کل دنیا اینجا زندگی میکنند هیچ کس از کسی برتر نیست ولی ایران تحقیر میشودیم حق مان را میخورند هیچ نمی توانستیم بگیم اگه من دروغ میگم از ایرانیهای خارج از ایران بپرسید که بعد ۸ یا ۱۰ سال تابیعت گرفتن اگه مثل ماها داخل کشورها برخورد میکردن که هیچ ایرانی تابیعت کشور دیگه ای را نداشت تو کانادا افغانستانی شده نماینده پارلمان اما داخل ایران شده گچ کار بنا کانال کن وغیره و کارهای سخت
شهروند افغان ۰۲ تیر ۱۳۹۹ | ۲۱:۵۳
شما هم کم از دیگران ندارید با این تندروی تان!
احسان الله امینی ۰۲ تیر ۱۳۹۹ | ۲۳:۴۶
عرض سلام دارم خدمت ایرانیان عزیز اما بعد اینجانب چند تا از موارد را خدمت شما عرض میکنم مردم مظلوم افغانستان همیشه قدردان شما است و سپاس گذاری هم میکنیم مجلس را که شما نامبردید با رای مردم انتخاب نشده حتا خود حکومت برحال ما با رای مردم انتخاب نشده این اشخاص دست نشانده آمریکا هستند و من منحیث یک شهروند افغانستان از شما میخواهم چند تا اشخاص که تابعیت دوگانه دارند از تمام افغانستان نمایندگی نمیتوانند.
حسین ۰۳ تیر ۱۳۹۹ | ۰۰:۱۳
دیپلماسی ایرانی همییشه تو زمینه های نژاد پرستی و اختلاف افکنی قلم میزنه چیز جدیدی نیست یه روز به افغانسان یه روز به ترکیه ، یا روز با عراق و ... میپره بنظر میاد مشگل خود بزرگ بینی دارن
Sayedlayeq ۰۳ تیر ۱۳۹۹ | ۰۸:۰۴
اشتباه است من قبول ندارم اگر دانشجویان درس می خوانم پول و هزینه تحصیل خود رو میدن و ماند مریض آنها هم دکتران ایرانی دو چند سایر ایرانی ها پول می‌گیرند از افغانها هیچ خدمت نکردند اگر تابحال ماندن افغانها از بازو وزور خود ماندم کار کردن عرق ریختند.
Moammad ۰۳ تیر ۱۳۹۹ | ۰۸:۴۶
سلام نظر همه بزرگان مورد احترام است باید اینو در نظر گرفت که اگر افغان ها یک بار به ایرانی ها رو آزار رساندن اما ایرانی ها از همان روزا های که اتباع افغان وارد ایران شدند از همان روز تا الان همیشه مورد آزار و اذیت قرار میگرفتن اما هیچ وقت اینجوری که سربازان ایران با مردم افغانستان رفتار میکنن هیچ وقت سربازان افغانستان با مردم ایران همچین رفتاری نداشتن از تر طرف که نگاه کنی همیشه افغان ها همیشه مورد آزار و اذیت قرار داشتن از طرف سربازان ایران چه داخل راه ها چه داخل اردوگاه ها. بازم این همه مسایل حل نشده هست میان دو کشور و الان بخاطر اینکه می‌خوان موضوع این آتش زدن را مشخص کننن شما میگین افغان ها نمک نشاناین واقعا جای تعصبع
حیدر ۰۳ تیر ۱۳۹۹ | ۰۹:۴۷
آقای زندیه تواین چهل سال خدمت که افغانها به شما کرده هم بگوید بله ماممنونیم از جمهوری اسلامی اما نه اینقدر که مارا اکرکشتند هم تشکر کنیم منم ازآتش زدن پرچم جمهوری اسلامی ناراحت شدم متاسفانه یک تعداد که نوکران کشورهای غربی هستن دارن ازاین آب کیل آلود ماهی میگیرن ویک تعداد عجیرشده گان ایرانی هم آن هارا همراهی می‌کنند باید جمهوری اسلامی دولت افغانستان هوشیار باشند
Samad ۰۳ تیر ۱۳۹۹ | ۱۰:۲۰
در بعضی از این نظرات افاغنه در این سایت یکی از اینها مدعی شجاعت افاغنه در سوریه و یمن است و ایرانیها را بزدل خطاب میکند و جای تعجب است که این افغان دم از شجاعت افاغنه میزند ولی ناموس افاغنه زیر چکمهای اجانب و امریکاییهاست و جرعت رو در رو شدن ندارند و به کشورهای دیگر پناه میبرند.حضور این مدعیان شجاع در سوریه و یمن بخاطر پول و اقامت دائم در ایران است نه دفاع از ایران چون ایران نیاز به اینها به دفاع از کشورش ندارد و ملت غیور ایران علی الخصوص ملت آذربایجان که خار چشم این افاغنه هستند حافظ این خاک هستند.
نوروزعلی ۰۳ تیر ۱۳۹۹ | ۱۱:۴۱
شما نماینده خدا هستید
خسرو ۰۳ تیر ۱۳۹۹ | ۱۲:۵۲
نویسنده محترم و بعضی از کامنت نویسها ، متاسفم از طرز فکر نژاد پرستانه و مغرورتان ، افغانها را نمی پسندید ، به عربها ...می گویید ، پاکستانی ها را نمی پسندید ، ترکها را نمی پسندید ، محض رضای خدا کمی فکر کنید مگر می توانید همسایه های ایران را عوض کنید ؟ باور کنید که ایرانیها برتر از برادران عرب و افعان وپاکستانی و ترک نیستند ، برادری اسلامی بهتر از نژاد پرستی است ، دست از آریا بازی بردارید
مهدی عادل ۰۳ تیر ۱۳۹۹ | ۱۳:۳۸
کارهای خوبتان بدون تشکر و پاداش نمانده و نخواهد ماند ولی اینکه کار زشتی که کردین رو قبول نمیکنید و عذرخواهی نمیکنید عذر بدتر از گناه هست.
احمد ۰۳ تیر ۱۳۹۹ | ۱۳:۵۳
سلام دوستان که هر کدام شما یک نظری دادین قبل از این که حرفی بزنید لطفا کمی تحقیق کنید اگر اتباع افغان در ایران نبور اقتصاد ایران دراین حدی که الان هست نبود اگر افغان نبود کار های شاقه را کی یا کدام ایرانی انجام می‌داد یا در گفتار جناب سفیر در کشور شما چیزی رایگان افغانها داده نشد شما تاجی که توانستی نان ما را بریدجگ های افغانستان انتحاری های افغانستان شما دولت که با افغان ها مشکل دارید پس چرا دردفعات جلو رفتن افغانها و گرفتین یا همین الآن افغان هارو از کشورتان خارج نمی کنید افغان هست که ایران هست حرف زیاد خواهشی دارم از افغانی های عزیز وبرادران باغیرت الان وقت عاقل شدن است
Pouya ۰۳ تیر ۱۳۹۹ | ۱۴:۲۳
در واقع ما آنچنان اطلاعات دقیقی درباره بودجه و هزینه ای که از طرف سازمان ملل واگذار میشه برای مهاجران نداریم ولی آنچه که روی کاغذ مشهوده خیلی غیر منطقی بنظر میاد کشوری هم چون جمهوری ایران بخواد محض رضای خدا کاری واسه مهاجران اون هم از نوع افغان انجام بده پس خواهشا اینقدر چوب و سرکوفت هزینه هایی که برای مهاجرین میکنید رو نزنید تو سر افغان ها. ب والله مهاجرین افغانستانی یک منبع درآمد و سوده برای شما از یک طرف شهدای سوریه از طرفی شهدای هشت سال دفاع مقدس...اینا همه فراموش شده #التماس تفکر
مرتضی ۰۵ تیر ۱۳۹۹ | ۲۰:۴۳
اقا شما خیلی خوب هستید ما بدیم بلند شید برید کشور خودتان نه برید اروپا یا امریکا دستم بشکن بخاطر محبتهای زیادی که به خاطردلسوزی به شماها کردم در باره فاطمیون گفتید نمیرفتید ما برای حضرت زینب جان دادیم و میدیم هرکسی به این راه امد با دلش میاد منت بر کسی نداره در مورد تحصیل براتون بگم برید ورامین کرج باقر اباد قم وجاهای دیگه نه قرار بزارید ببرم به مدارس نشون بدم چقدر دانش اموز افقانی رایگان تحصیل میکنن همین کامنتهاتوننشون میده که نمک نشناس هستید نه مقصر مایم خوبی که از حد بگذرد افغانی خیال دیگری کند بین مرز دیوار کشده شده که شما افغانیها با مواد مخدر ایرانیها رو بدبخت نکنید برید به کشور خودتون خوش باشید ما بدیم وسلام
علي ۰۸ تیر ۱۳۹۹ | ۰۸:۰۷
نژاد پرستی ایرانیان (البته نه همشون، یه عده خاص پانفارسیست- پان ایرانسیت) واقعا مایه ننگ است.
پوریا ۰۸ تیر ۱۳۹۹ | ۰۹:۵۱
می گویند که مهاجران در ایران فقط کارگری می کنند.کاش فقط کارگری می کردند.این ها الآن تجارت پسته کرمان را در دست گرفته اند و به چنان ثروت عظیمی در استان کرمان رسیده اند که مخ ما سوت می کشد.واقعا این ها اگر در اروپا بودند؛نمی توانستند با قانون های سفت و سخت مالیاتی اینقدر درآمد کسب کنند ولی خب این جا ایران است و بدون دادن یک قران مالیات،برای خودشان شبکه تجاری راه انداخته اند.
سینا ۰۹ تیر ۱۳۹۹ | ۰۰:۴۵
اعتبار یافتن پاسپورت ایرانی از اهداف اعلانی دولت مستقر بود که گویا در یزد خودمان انهم در برابر افغانها اعتبار نداریم؟!
عارف ۱۰ تیر ۱۳۹۹ | ۰۷:۵۵
تاکنون ایران میزبان بیش از 12 میلیون مهاجر افغان در چهل سال گذشته بوده است یعنی از هر دو افغان حداقل یکی در ایران زندگی کرده است و الان هم سه میلیون مهاجر افغان در ایران هستند که بیشتر از نیمی از آنها بصورت غیرقانونی حضور دارند
ایرانی ۱۰ تیر ۱۳۹۹ | ۱۵:۴۷
پاسخ به Mahdi شما افغانستانی ها را از زمان ورود شوروی سابق به افغانستان میشناسم ، بهتر بگویم از دوران دانشجوئی و رشته تحصیلی ام که سروکارم همیشه با مردم و مشکلات مردم بود آنهم خارج از ایران ، کمک به افغانستانیها گاهی اوقات فراتراز محدودیت کاری بود بطوریکه بچه ها را درخانه خودم مجانی درس میدادم و دفتر و قلمشان را خودم تهیه میکردم که بتوانند در مدارس دولتی به انگلیسی مسلط باشند و از کارم رازی بودم ، هرچند این پناهندگان در خیلی موارد رفتارخشن و قلدرانه داشتند و میگفتند ما پتان هستیم ، بفضل خدا در هیچ حزب ودسته و گروهی نبودم که گرایش خاصی داشته باشم و تا بوده مثل یک ایرانی با ارزش های اخلاقی زندگی کردم و مثل مادر تریسا که در خدمت نیازمندان بود به پناهندگان افغانستانی بی وقفه کمک میکردم که اگر آنزمان مثل حالا انترنت و کامپیوتر بود خاطراتم را آنلاین میگذاشتم تا همه بخوانند که ما ایرانیها کی هستیم ، مردان شما در محل کارم به من توهین کردند و یکبارهم بهنگام ورود به ساختمان کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد به من بیشرمانه حمله کردند که به کمک نگهبان توانستم بروم داخل در حالیکه لباسم پاره شده بود ، ناگفته نماند آنها کسانی بودند که درارائه موارد پناهندگی رد شده بودند و بقول خودشان میخواستند حقشان را بگیرند آنهم نه درخاک کشور همسایه بلکه کشوری که به لحاظ فرهنگی و معنوی شباهتی به افغانستان ندارد ، البته و صد البته انسانهای شریف و مظلومی هم بودند که حسابشان از قلدرهای وحشی کاملأ جدا بوده و هست ، اکنون با گذشت بیش از چهل سال که با مهاجرین فارسی زبان کارکردم و تجربه دارم به این نتیجه رسیدم که افغانستانی جماعت هیچ تغیری نکرده بلکه طلبکارتر هم شده و همیشه ناشکری میکنند ، ای کاش این قلدری ها را به امریکائی ها نشان میدادند که روی جنازه های بی جان درافغانستان ادرار کردند و عکس سلفی گرفتند ، داشتن ایمان و غرور درشما افغانستانی ها از بین رفته آنهم بدست خودتان و با مهاجرت به کشورهای غربی خودتان را گم میکنید تا جائیکه نه فرهنگ غرب را میشناسید و نه فرهنگ بومی خودتان را ، در کشور کانادا وقتی اروپائیها آمدند و مستقر شدند نسل اول آنها زمین جارو میکردند و تن به کارهای بسیار سخت میدادند که فرزندانشان به مدرسه بروند وبا سواد باشند حال اگر عده ای سواد و تخصصی داشتند مسلمأ کارهای راحت تری پیدا میکردند ، خیلی از هموطنان ایرانی خودمان که نسل اول مهاجر بودن راننده تاکسی شدند یا دررستوران کار کردند که فرزندانشان از درس خواندن عقب نمانند با اینکه سواد دانشگاهی داشتند و مشکل بیشتر به زبان انگلیسی مربوط میشود که باید مسلط باشیم وکسانی که سر از پارلمان در آوردند درس خواندند و تعدا آنها دو یا سه نفر بیشتر نیستند که در خیلی از موارد موضع مخالفت با ایران را دارند (که خودش قابل بحث است) ، درهمان آلمان مگر جوان افغانستانی را دیپورت نکردند که وقتی رسید به افغانستان خود کشی کرد ، حالا افتخار شما شده کشور آلمان که اگر کسی بگوید هولوکاست چیست و چگونه اتفاق افتاد هم جریمه نقدی و هم زندانی دارد ، در کانادا آموزش و پرورش برای تمام ملیت ها زبان هر کشوری را مجانی در اختیارمهاجرین قرار داده که کودکان زبان و میراث فرهنگی خودشان را حفظ کنند و در رده بندی زبان فارسی ، دری و پشتو تفکیک شده اما یک نفر برای نمونه در زبان دری ثبت نام نکرد در حالیکه دولت پول خوبی به خانواده های بچه دار میداد و هنوز هم میدهد ، و اگر سراغ ایرانیها را بگیرید باید بگم مدرسه تا حد دبیرستان هم افتتاح کردند که خصوصی هست اما اعتبار دارد و دارای مجوزهستند.....خدا کند این کامنت را بخوانید و متوجه بشودید که این خود مهاجر است که مسیر زندگی خودش را پیدا میکند نه کشور میزبان ، تمام بچه های نسل دوم و سوم افغانستانی در کانادا سواد خواندن و نوشتن زبان دری را ندارند در حالیکه میتوانستند بطور مجانی یاد بگیرند ، من اگر درایران بودم تمام کارگران افغانستانی را که به شغل شریف و پر زحمت بنائی ، گچکاری و غیره مشغول هستند را جمع میکردم بعد اسم و رسم شما را پیدا میکردم و شما را وادار میکردم که از آنها معذرت خواهی کنید چون شما به آنها توهین کردید و بحساب تحقیر گذاشتید غافل از اینکه تحقیر در وجود شما مقایسه افغانستان با ایران است و حس حسادت نه خود ایرانیها که گفتید حق شما را خوردند ، هر پناهنده ای که اسم و رسم و سن و سال جعلی ارائه میدهد و دروغ میگوید خودش تحقیرکننده خودش میباشد ، پاسخ نمک نشناسی و و فرصت طلبی شما را فقط خداوند میتواند بدهد .
رها ۲۵ تیر ۱۳۹۹ | ۲۱:۳۹
خدا خیرت بده. تورو خدا کاری کنید افغانیها برن. روزی ایران رو میگیرن. این مردم نادانن. نمی فهمن. چشم و گوش بسته به شبکه های بی بی سی و ... گوش میکنن و غافل که پشت همه اینها انگلیسه. و قصد داره ایران رو بده به افغانیها
هادی ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۸:۳۸
سلام در جواب آفای خسرو باید بگویم نویسنده مقاله جناب زندیه کجاش نژاد پرستانه است بنده خدا می گوید مسئولین ونمایندگان افغانستان واقعیت ها را نمی بینند خدمات ۴۰ ساله کم زیاد ایران را و کشته شدن زنان و بچه های افغان توسط پهبادهای آمریکایی ،حملات طالبان و داعش نمی بینند چسبیدند به قضیه مشکوک هریرود خوب که تاحالا مورد دیگه ای بین ایران و افغانستان نبود وگر نه اعلام جنگ می کردند اگه ایران برای افغان ها بده چرا ۳ملیون افغان نمی روند یه جایی دیگه من یک دوست افغانی دارم بچه مزار شریفه وچهل ساله ایرانه وروابط خانوادگی دارم بهش میگویم حالا که افغانستان خوب شده چرا نمی روی به افغانستان میگه هادی جان هرات ومزار شریف هنوز امنیت نداره وشبانه مغازتو خالی می کنند و هیچ کس کاری نمیتونه بکنه مگه به باند های تبهکار باج بدی این نمایندگان بجای درست کردن این وضعیت وتهیه مقدمات اتحاد با ایران دنبال مسائل حاشیه ایند من فهمیدم افغانستان با داشتن چنین نمایندگانی تا صد سال دیگر کشور بشو نیست حتی با کمک امریکا به امید اتحاد هرچه زودتر دو ملت