سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت وگوی هفتگی خود با خبرنگاران

خطیب زاده: برای پایان منازعه قره باغ طرح داریم/ایران درگیری در مرزهای خود و تعرض به خاکش را تحمل نمی کند

۱۴ مهر ۱۳۹۹ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۹۹۶۰۲۹ اخبار اصلی آسیا و آفریقا خاورمیانه
جمهوری اسلامی ایران طرحی را آماده کرده است که با مشورت با هر دو طرف موضوع یعنی جمهوری آذربایجان و ارمنستان و دولت‌های منطقه و همسایگان ما پیگیری خواهد شد. امیدواریم دو طرف با رسالت تاریخی خود از ادامه جنگ و خشونت اجتناب کنند. حقوق اصلی در مورد عدم تعرض به غیرنظامیان را با دقت رعایت کنند و توجه داشته باشند که جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند درگیری را در مرزهای خود و تعرض به خاکش را تحمل کند. اینها جزء خطوط قرمز ایران است که مرزهای ایران حتی مورد تعرض ناآگاهانه و غیرعمدی قرار نگیرد.
خطیب زاده: برای پایان منازعه قره باغ طرح داریم/ایران درگیری در مرزهای خود و تعرض به خاکش را تحمل نمی کند

دیپلماسی ایرانی: سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی خود با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

خطیب‌زاده در ابتدای این نشست فرارسیدن اربعین حسینی را تسلیت گفت و افزود: امسال برخلاف سال‌های گذشته که راهپیمایی بزرگ اربعین این خروش عاشقان حسین در عراق و این راهپیمایی بزرگ شیعیان از سراسر دنیا اتفاق می‌افتاد، به خاطر بیماری کرونا متاسفانه شاهد آن نخواهیم بود ولی دل‌های مومنان و شیعیان و دوستداران حضرت اباعبدالله از همه آیین‌ها و مشارب دینی، امسال هم راهی کربلاست. جمهوری اسلامی ایران و نهادهای مختلف در تلاشند برغم این اتفاقات بتوانند حتی به صورت دورادور هم که شده این عزای حسینی برپا باشد و دعا می‌کنیم در سال آینده خبری از این ویروس شوم نباشد و مجددا همگی در این مسیر تا کربلای معلی راهپیمایی کنیم.

خطیب‌زاده به تشریح تحولات هفته گذشته پرداخت و عنوان کرد: ۱۳ مهر ماه ظریف به نمایندگی از روحانی سفر نیم روزه‌ای را به کویت داشت که برای همدردی با دولت و مردم کویت در پی درگذشت امیر فقید این کشور صورت گرفت. ظریف با امیر جدید کویت ملاقات کرد که ضمن ابلاغ مراتب تسلیت ایران انتخاب جدید را تبریک و حمایت از کویت را اعلام کند و ملاقاتی با وزیر خارجه کویت داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: ۱۱ مهر ماه ظریف گفت‌وگوی تلفنی با لاوروف درباره موضوع قره باغ داشت که مفصل بود و یک روز قبل از آن هم با وزرای امور خارجه هلند و اتریش صحبت‌هایی را داشت و نهم مهر ماه نیز در سفارت کویت دفتر یادبود امیر فقید کویت را امضا کرد.

خطیب‌زاده در این نشست گفت: اتفاق و جنگی که در مرزهای شمال غربی ایران در جریان است با حساسیت و دقت و از نزدیک و در تماس مداوم با همه طرف‌ها در حال بررسی است. ایران از روز اول به همه طرف‌ها اعلام کرد مسیر نظامی برای حل و فصل این منازعه چند دهه‌ای وجود ندارد. ضمن احترام به تمامیت ارضی آذربایجان و خروج نیروها از شهرهای اشغالی، تاکید می‌کنیم باید هر چه زودتر درگیری‌های نظامی متوقف شود و برای آغاز گفت‌وگوهای سیاسی و زمان‌دار بین دو طرف جمهوری اسلامی ایران آماده است تمامی مساعی جمیله خود را به کار ببرد.

وی همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران طرحی را آماده کرده است که با مشورت با هر دو طرف موضوع یعنی جمهوری آذربایجان و ارمنستان و دولت‌های منطقه و همسایگان ما پیگیری خواهد شد. امیدواریم دو طرف با رسالت تاریخی خود از ادامه جنگ و خشونت اجتناب کنند. حقوق اصلی در مورد عدم تعرض به غیرنظامیان را با دقت رعایت کنند و توجه داشته باشند که جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند درگیری را در مرزهای خود و تعرض به خاکش را تحمل کند. اینها جزء خطوط قرمز ایران است که مرزهای ایران حتی مورد تعرض ناآگاهانه و غیرعمدی قرار نگیرد.

به گزارش فارس، سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به سوالی درباره استفاده ایران از ظرفیت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای حل مناقشه قره‌باغ بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران شاید یکی از کنشگران معدودی باشد که با همه طرف‌ها و کنشگران موضوع اعم از دو طرف درگیر و طرف های دیگر منطقه‌ای روابط بسیار خوبی دارد و از این بعد در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد. از این منظر تلاش کردیم به صورت دوجانبه با دو پایتخت ایروان و باکو در ارتباط مستمر باشیم و با کنشگران دیگر منطقه‌ای نیز به همین صورت، امیدواریم در چارچوب طرح ایران که در حال بررسی‌های نهایی است بتوانیم به این جنگ هر چه زودتر پایان دهیم.

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات وزیر امور خارجه عربستان مبنی بر اینکه ایران برجام را نقض کرده است، گفت: عربستان سعودی و رژیم اشغالگر قدس آخرین‌هایی هستند که حق دارند درباره برجام اظهارنظر کنند. این دو رژیم از ابتدا با هرگونه حل و فصل مسئله هسته‌ای مخالفت داشتند و پنهان نکرده و نمی‌کنند و این اظهارات خنده‌دارتر از آن است که پاسخ داده شود. عربستان در چارچوب ان.پی.تی موظف است به تعهداتش پایبند باشد. به دقت در حال بررسی تحولات منطقه هستیم و به ریاض هم تذکر می‌دهیم که توجه داشته باشد و به تعهدات بین‌المللی خود پایبند باشد و اجازه دهد مسیرهای بین‌المللی و حقوقی درباره فعالیت‌های بعضا پنهان و غیرآشکار عربستان سعودی با دقت پیگیری شود. 

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان مبنی بر اینکه محدودیت تسلیحاتی اروپا علیه ایران تا ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت، بیان کرد: اینکه اتحادیه اروپا چه تصمیمی بگیرد به خودشان مربوط است. آلمان و کشورهای اروپایی می‌دانند در چارچوب ۲۲۳۱ تعهد قطعی دارند که مانع انتفای ایران از رفع محدودیت‌های تسلیحاتی نشوند و هر اقدامی در غیر این مسیر انجام دهند اقدامی بر خلاف تعهدات خود در برجام و ۲۲۳۱ و منشور است و ایران از حق خود استفاده می‌کند.

وی درباره انتفاع اقتصادی ایران از برجام بیان کرد: اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام نشان داد که چقدر از اجرای تعهداتش ناتوان است. حتی در خصوص اینستکس، اتحادیه اروپا عملا جز تراکنش محدود کار دیگری نتوانسته انجام دهد.

این دیپلمات ارشد ایرانی به سه پایتخت اروپایی عضو برجام توصیه کرد که کمی دقت کنند تاریخ قضاوت قطعی خواهد داشت که کدام طرف‌ ناتوان بودند و کدام طرف به تمامی تعهداتش با قوت پایبند بود.

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره درگیری‌های ارمنستان و جمهوری آذربایجان و هدف قرار دادن غیرنظامیان گفت: ‌صریح، شفاف و روشن بدون لحظه‌ای مکث اعلام کردیم هر طرفی رعایت نکند از سوی ما مردود است. در این درگیری جان غیرنظامیان و اماکن غیرنظامی باید محفوظ باشد و همه باید کمک کنند این آتش درگیری خاموش شود و کسی کمک نکند که این آتش بالا بگیرد.

وی در پاسخ به پرسشی بیان کرد: در سفر اخیر وزیر امور خارجه عراق و مراودات با مقامات عراقی موارد متعددی را همواره صحبت کرده و می‌کنیم و بعد از ملاقات‌های تهران بیانیه‌ای را صادر کردیم و مواضع خود را اعلام کردیم، حفظ آرامش و ثبات سیاسی در عراق و احترام به مرجعیت جزو اولویت‌های ماست و تمامی مساعی جمیله ما در راستای کمک به دولت و ارکان حاکمیتی عراق است که اوضاع این کشور را آنگونه که خودشان می‌خواهند جلو ببرند. طرف‌های ثالث پنهان نمی‌کنند که در جهت خدشه وارد کردن به روابط ایران و عراق هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ادعای امارات در خصوص جزایر سه‌گانه‌ ایرانی و پروژه ساخت لوله‌های نفتی امارات همراه با اسرائیل در خلیج فارس بیان کرد: هر کشوری حتی هر چقدر هم خطا کند در همسایگی ما، سعی می‌کنیم با توجه به سیاست حسن همسایگی تلاش کنیم به مسیر درست کنش‌های منطقه‌ای برگردد. امارات سال‌هاست که در مسیر غلطی در برخی حوزه‌ها گام برمی‌دارد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران درباره جزایر سه گانه از کسی اجازه نمی‌گیرد در مرزها و سرزمین خود چه اقداماتی را انجام دهد. جزایر سه گانه ایران در خلیج همیشه فارس بدون شک و قطعی متعلق به ایران است و این اظهارات نه حقی برای کسی ایجاد می‌کند و نه تاثیری بر اعمال حاکمیت ایران. رژیم صهیونیستی در حضیض خود به سر می‌برد و سعی می‌کند در غرقی که اتفاق می‌افتد هر کس دیگری را با خود به زیر بکشد. امیدوارم امارات و دولت فعلی با این رژیم به زیر آب کشیده نشود.

وی در پاسخ به سوالی درباره لغو پروازها از ترکیه به ایران و بالعکس گفت: با دولت ترکیه صحبت‌هایی انجام شده است و این سفرها مادامی که مربوط به ایرانیان مقیم ترکیه، دانشجویان و آنهایی که ویزای بلندمدت و اقامتی را دارند با مشکل برنمی‌خورد و سفرهای توریستی باز نشده و ما هم تمایلی به باز شدن نداریم. سفرهای عادی و توریستی را باز کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره بدهی کره جنوبی به ایران عنوان کرد: رایزنی ها با کره جنوبی در جریان است، ولی با سرعتی که ما توقع داریم جلو نمی‌رود و کند پیش می‌رود و ما درباره خرید دارو با کره توافقاتی داشتیم و دو هفته اخیر در مورد خرید واکسن آنفلوآنزا و تامین مالی پیش خرید واکسن کرونا به محض تولید با یک تعلل‌هایی از سوی کره روبه رو هستیم و امیدواریم طرف کره‌ای حساسیت موضوع را متوجه و سرعت لازم را بدهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره گفت‌وگوهای آمریکا با طالبان و روند گفت‌وگوهای صلح در افغانستان خاطرنشان کرد: این افتضاح تاریخی برای واشنگتن باقی خواهد ماند که به افغانستان لشکرکشی و مردم بسیاری را بی خانمان کرد و زنان و بچه‌ها و ... را آواره و به مناطق غیرنظامی حمله کرد و همه اینها را به بهانه مقابله با طالبان صورت داد و ۱۸ سال بعد افتخار می‌کند که با گروهی که به بهانه آن به مردم افغانستان حمله کرده مذاکره می‌کند. مسیر آمریکا زورگویی است و این مسیر مدت‌هاست در منطقه بسته شده است. دولت آمریکا و خلیل‌زاد نماینده دولت افغانستان نیستند و این گفت‌وگوهای بین الافغانی باید بین افغان‌ها انجام شود و چارچوب آن قانون اساسی افغانستان و دستاوردهای مردم افغانستان در خصوص حقوق اقلیت‌ها و ... است و امیدواریم این گفت‌وگوهای بین الافغانی به صورت اصیل بین خودشان برگزار شود و ایران با همه طرف‌ها در ارتباط بوده و آماده است این گفت‌وگوها را تسهیل کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی بیان کرد: ایران در ۴۰ سالی که آمریکا و برخی کشورها محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران اعمال کرده بودند، بسیاری از نیازهای نظامی خود را تامین و در زمره صادرکنندگان است. در خصوص تعاملات نظامی بین ایران و روسیه و دیگر کشورها وزارت دفاع خود اقدام خواهد کرد. ایران بعد از پایان محدودیت‌های تسلیحاتی تعاملات خود را آغاز و نیازهای خود را تامین خواهد کرد. 

خطیب‌زاده همچنین در پاسخ به پرسشی خاطرنشان کرد: اصلا اهمیتی ندارد در داخل کمپین‌های آمریکا چه مطالبی عنوان می‌شود، آنچه برای ما مهم است قطعنامه ۲۲۳۱ و متن برجام است. اینکه کشوری به حضورش در برجام خاتمه داده و رئیس جمهوری آن کشور با خوشحالی و وقاحت کامل امضای خروجش از برجام را نشان می‌دهد و در این مدت کارزار فشار حداکثری اعمال و جامعه جهانی را برای همکاری با ایران تنبیه می‌کند، خیلی تفاوتی نمی‌کند کدام حزب بر قدرت بنشیند. آمریکا به عنوان کشور از برجام خارج شده و باید متوجه مسئولیت خود باشد. اگر این کشور بخواهد به برجام بازگردد باید بپذیرد اشتباه کرده و جنگ اقتصادی را متوقف و به تعهداتش برگردد و جبران کند. 

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره پرونده قاضی منصوری در رومانی و اظهارات برادرش مبنی بر اینکه که او می‌خواسته به ایران بازگردد، عنوان کرد:‌ سفارتخانه‌های ایران در خارج نماینده حاکمیت هستند و نه نماینده صرفا دولت. لذا در موضوعات مختلف تسهیل کننده مواردی هستند که دولت و ارکان حاکمیتی نظام از آنها درخواست می‌کنند. اینکه سفارت ایران بنابر وظیفه ذاتی خود برخی را به میزبان منتقل کند روش مرسومی است، ولی اگر اینترپل کسی را دستگیر کند با هماهنگی و درخواست اینترپل ایران بوده است و تمام اقدامات سفارت با هماهنگی مراجع ذیربط بوده است. 


خطیب‌زاده درباره اینکه برای ایران فرق می‌کند که چه کسی رئیس جمهور آمریکا شود و اینکه ترامپ دوباره مجددا انتخاب شود و امکان مذاکره مجدد هست؟ گفت: سیاست ایران در قبال آمریکا دقیق و محاسبه شده و برآمده از ابعاد مختلف در نظام بین‌الملل است. ایالات متحده مسئول ترور بزدلانه، ناجوانمردانه و در نیمه‌های شب در عراق است و در سطح ملی آمریکاست که باید پاسخگو باشد. ما شخصی به نام ترامپ نمی‌شناسیم ما رئیس جمهور آمریکا را می‌شناسیم و آمریکا باید پاسخگو باشد. در سطح شخصی ترامپ به اندازه کافی به جامعه جهانی و ملتش نشان داده که چه ویژگی‌هایی دارد و دایره ادب اجازه نمی‌دهد نزدیک شوم به بیان این ویژگی‌ها. آمریکا جنگ اقتصادی و تروریسم اقتصادی علیه ایران آغاز کرده و این ایالات متحده است که باید به مسیر درست برگردد. دولت فعلی و بعدی برای ما تفاوتی نمی‌کند. ما ترور سردار شهید را نه می‌بخشیم و نه فراموش نمی‌کنیم و مسئولان ما گفته‌اند ما اهل تهدید نیستیم، ما اهل اقدام هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی بیان کرد: دیپلماسی اقتصادی کلمه نیست مجموعه‌ای از اقدامات است و در حوزه اقتصادی ایران هم وزارتخانه‌های اقتصادی دارد با مسئولیت مشخص توسعه اقتصادی و تعاملات بانکی و مالی و ... که هیچ کدام از این اختیارات در نزد وزارت خارجه نیست. وزارت خارجه تسهیل کننده اقداماتی است که ارگان‌ها و وزارتخانه‌های مسئول باید انجام دهند. البته معاونت اقتصادی وزارت خارجه با همین درک برای هماهنگی ایجاد شد. فشار حداکثری، یک اسم نیست، یک تلاش بی نهایت توسط یک جماعت ضد ایرانی در واشنگتن و سرزمین‌های اشغالی و برخی پایتخت‌های دیگر است که گلوی ایران را فشار دهند. ‌وزارت امور خارجه شبانه روز در این حوزه کار می‌کند، ولی ما اهل لو دادن اقدامات نیستیم. وزارت امور خارجه به طور مداوم با کمیسیون‌های مجلس در حال رایزنی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره نقشه راه ۲۵ ساله ایران و چین عنوان کرد: این موضوع در سفر رئیس جمهور چین در دستورکار قرار گرفته است و با جدیت پیگیری می‌شود و ما اینها را انجام نمی‌دهیم که اقتصاد خود را به کسی وابسته کنیم. 

خطیب‌زاده بیان کرد: نوید خوبی را به مردم می‌دهم. اتفاقات میمونی در ایران رخ می‌دهد و خیلی ها دوست دارند اینها را نشنوند و نبینند. شرمنده مردم نجیب ایران هستیم. قول می‌دهیم با تمام قوا در اقتصاد مقاومتی و درون زا متمرکز شویم و اسناد راهبردی و سندهای جامع در راستای ظرفیت بخشی است و نه جوابگویی مشکلات روزمره.

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره اعلام برخی مواضع غیر از وزارت امور خارجه به خصوص در درگیری‌های اخیر در منطقه گفت:‌ زیبایی کشور ایران در همین گفت‌وگوها و مدام پویایی‌های این جامعه است. جامعه متصلب تک صدایی در داخل نداریم و این جزء افتخارات ایران است. تمامی جوامع مرجع در ایران حق اظهارنظر دارند. مواضع جمهوری اسلامی ایران را وزارت امور خارجه بیان می‌کند و آنچه من در مقام سخنگویی و وزیر امور خارجه بیان می‌کنیم مواضع جمهوری اسلامی ایران است و در موضوع قره باغ مواضع ما روشن و شفاف بوده است.


خطیب‌زاده درباره کارشکنی‌ عده‌ای در داخل کشور بیان کرد: هیچ وقت نباید سیاست خارجی را گروگان سیاست داخلی کرد. هر زمان سیاست خارجی موضوع سیاست داخلی شده منافع ایران به خوبی تامین نشده است. وزیر امور خارجه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران است. وزارت امور خارجه نیمی از حاکمیت است. سیاست داخلی را به سیاسیون واگذار و سیاست خارجی را به دیپلمات‌های کارکشته ایران واگذار کنید. 

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره نقشه راه همکاری ایران و چین گفت: هیچ مانعی در این زمینه وجود ندارد و نقشه راه در جریان است امیدواریم هر زمان نهایی شود آن را اعلام کنیم.

وی همچنین درباره ارسال تسلیحات از ایران به ارمنستان بیان کرد: گزارش‌هایی که بعضا در ترکیه در حال پخش بوده را دیدیم و قویا رد کردیم. ایران مسیر گذر ارمنستان است و متعهدیم مسیر گذر اقلام غیرنظامی برای دولت ارمنستان حفظ شود و این هیچ تضادی با سیاست اصولی ایران برای اینکه اجازه ندهد هیچ سوءاستفاده از این مرزها شود ندارد.

خطیب‌زاده تصریح کرد: اجازه نمی‌دهیم هیچ سوء استفاده‌ای از این مرزها شود و همه باید کمک کنیم این آتش زودتر خاموش شود. ضمن حل و فصل دائمی این بحران چند دهه‌ای باید.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره اظهارات وزیر جنگ رژیم صهیونیستی که با اشاره به توافقات اخیر با بحرین و امارات عنوان کرده که جبهه یکپارچه‌ای علیه ایران تشکیل خواهیم داد، تصریح کرد: ‌آنها نگران مرزهای خودشان باشند. رژیم اشغالگر قدس در بحران هویتی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی دامنه دار در حال غرق شدن است و این اظهارات ارزش پاسخ دادن ندارد. هر کسی که به این خانه سست خودش را در منطقه ما بیاویزد خودش را بدنام کرده است. رژیم اشغالگر قدس جوابش را در سرزمین‌های اشغالی گرفته و باز هم خواهد گرفت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره طرح پیشنهادی روسیه برای خلیج فارس بیان کرد:‌ امنیت خلیج فارس همواره تامین شده نه تنها امنیت ایران را تامین بلکه امنیت دیگر کشورها را در این منطقه تامین کرده‌ایم. طرح روسیه طرح جدیدی نیست و جدیدا دوباره سازمان جدیدی پیدا کرده است و یکی از نزدیک‌ترین طرح‌ها به طرح جمهوری اسلامی است. هر طرحی که فراگیر، جامع و تامین کننده اصول اولیه باشد همراهی خواهیم کرد ولی طرح ایران به عنوان طرح امید جامع‌ترین طرح است و این مسیر را ادامه می‌دهیم و خوشامد می‌گوییم به کسی که بخواهد با ما همراهی کند.

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی بیان کرد: روابط ایران و آژانس فنی و حرفه‌ای بوده و هر زمان آژانس از فشارهای طرف‌های ثالث دور بوده این همکاری‌ها به خوبی انجام شده است.

وی درباره مشکلات دانشجویان ایرانی در آلمان گفت: سفارتخانه‌های ایران در کشورهای دیگر به طور جدی این موضوع را پیگیری کرده و می‌کند. حوزه شینگن مقررات خاصی را دارد که ویزاهای توریستی و موقت همچنان امکان ورود ندارند و باید ویزاهای اقامتی باشد. در حال رایزنی هستیم. موضوع مهمی برای ایران است که شهروندان ایرانی بتوانند حضور یابند.

کلید واژه ها: سعید خطیب زاده منازعه قره باغ ایران و آذربایجان ایران و ارمنستان نشست مطبوعاتی سخنگوی وزارت امور خارجه


( ۳ )

نظر شما :

تبریزی ۱۴ مهر ۱۳۹۹ | ۱۷:۱۷
با این اوصاف ایران باید ضمانت هایی به طرف آذربایجانی بدهد تا ایشان را مطمئن کند که اشغالگران خاکش را تخلیه خواهند کرد چرا که قبلا در توافقات ژئلزنوودوسک و تهران و بیشکک و مادرید قرار بود قره باغ را تخلیه کنند ولی این اتفاق نیافتاد
Jupiter ۱۵ مهر ۱۳۹۹ | ۰۱:۳۰
صلح معنی نداره، باید ارتش و سپاه رو بفرستیم به اونجا و رژیم صهیونیستی الهام علیف و یهودیان موسادی ساکن باکو را تار و مار کنیم، بذارید کار این علیف خائن ملعون را یکسره کنیم، صلح خوب نیست، باید هندسه قفقاز رو تغییر بدهیم و هرچه شد، بشه. خاک ایران باید برگرده به ایران و از جاسوس های موساد و صهیون پاکسازی بشه
علی ۱۵ مهر ۱۳۹۹ | ۱۰:۰۷
بنده با اینکه ترک زبانم اما طرف داری کو کورانه از یک طرف را حماقت می دانم.موارد ذیل را یاد آور می شوم: 1.دولت آذربایجان رویای آذربایجان بزرگ به پایتخی تبریز را در سر می پروراند همانطور که ترکیه رویای امپراتوری عثمانی را دارد. 2. دولت آذربایجان همکاری نظامی نزدیکی با اسرائیل دارد و پایگاهها مخفی اسرائیل و آمریکا درآذربایجان دایر است . 3.منطقه قره باغ از دوران شوروی سابق حالت جمهوری خود مختار دارد و خواهان الحاق به آذربایجان ندارد و خواهان استقلال است. 4.داشتن نیم نگاهی به مناطق از دست رفته ایران و تلاش مدبرانه با استفاده از فرصت ها برای الحاق آنها به ایران اسلامی، باعث اعتماد بیشتر مردم به حکومت و تضعیف تلاشهای تجزیه طلبانه می شود. 5. حکومت آذربایجان نگاه به شدت ضد دینی دارد و غیر از سرکوب مذهبی ها شاهد رژه همجنس گراها در باکو بوده ایم. 6.آذربایجان دولتی به اسم جمهوری ولی موروثی است ودر آینده با قویتر شدن بر ضد جمهور اسلامی خواهد شد و از صدام هم بدتر خواهد بود. لذا بهتر است منافع جمهوری اسلامی در نظر گرفته شود و با دیپلماسی فعال و پشتیبانی نظامی، وارد معرکه شد .تقریبا همانطور که ترکیه وارد سوریه شد. لذا بهتر است ایران یک پیشنهاد ارائه کند به این شکل که نیروهای ایرانی وارد قره باغ شوند و دو طرف آتش بست داشته باشند و به گفتگو های سیاسی بپردازند.خوبی این طرح در این است که حکومت ارمنستان در حال حاضر ضعیف است و قدرت موثر و آمادگی لازم در رویارویی با آذربایجان را ندارد و احتمال زیاد با این طرح موافقت می کند و روسیه هم چون نمی خواهد مستقیم با ترکیه و آذربایجان در گیر شود مخالفت صریحی نخواهد داشت و ایران پس از این مسئله باید با قدرت وارد کارزار شود ودر قدم اول برای مقابله با راکت پراکنی ها به شهر های مرزی و در قدم دوم به ورود مستقیم به قره باغ و نیز برخی دیگر از مناطق آذربایجان ، کنترل اوضاع را بدست بگیرد و خیلی سریع با دیپلماسی فعال اوضاع را آرام کند . صد البته این طرح باید با درایت درست و افراد کار بلد انجام شود و ایراد کار دولت ضعیف و خود باخته ماست که باید مشاوران کار بلد و جسور آنها را بالاجبار هدایت و کنترل کنند.
كامران ۱۵ مهر ۱۳۹۹ | ۲۰:۳۷
علی جان شما با این طرز نگرش و نادیده گرفتن حقوق مردم اذربایجان نه تنها نمیتوانی انها را جذب کنی بلکه بیشتر باعث دوری انها خواهی شد. در ضمن روسیه هیچوقت به ایران اجازه ورود به قفقاز و در دست گرفتن ابتکار عمل را نخواهد داد.تنها راه نزدیکی با مردم جمهوری اذربایجان و حمایت از حقوق انان است که با دیدگاه افرادی مثل شما این فاصله دورتر خواهد شد.
خسرو ۱۵ مهر ۱۳۹۹ | ۲۱:۰۹
چرا در باره طرح پایان منازعه که ایران دارد چیزی نگفته اند ؟ شاید بتوان با اقناع طرفین به عقب نشینی گام به گام ارمنستان از اراضی آذربایجان ، و گارانتی آن از طرف روسیه و ایران و ترکیه و پاکستان ، صلح دائمی را بر پا کرد و سپس به محاکمه متجاوز و مجازات جنایتکاران جنگی پرداخته و عدالت را برقرار کرد
ایرانی ۱۶ مهر ۱۳۹۹ | ۰۲:۴۷
پاسخ به "علی".... بعنوان یک خوزستانی کاملأ با نظر شما موافق هستم فقط درقسمت آخر کامنت شما کمی عجیب به نظرم آمد ، اگر دولت ضعیف و خود باخته است شما چگونه انتظار دارید که مشاوران کار بلد و جسور آنها را بالاجبار هدایت و کنترل کنند ، لطفأ توضیح دهید ، ایران همیشه سربلند است و به الگوئی برای صلح و پیشرفت تبدیل شده ، بلائی که سر افغانستان یا عراق و سوریه و لیبی آمد سر ایران نخواهد آمد و دشمن آرزوهایش را با خود بگور میبرد .
ایرج ۱۷ مهر ۱۳۹۹ | ۱۰:۵۵
کامران جان الان ناتو و امریکا سامانه ها وپایگاهها در لهستان و اوکراین حیات خلوت شوروی برپا کردند در بلاروس در حال انقلاب مخملی هستند در حیاط خلوت آسیای مرکزی روسیه در قرقیزستان حاکمان وابسته روس را از قدرت به زیر میکشند چین نبض اقتصاد آسیای مرکزی به دست گرفته در گرجستان هم طرفدار غرب است ناچار است با ایران و چین همکاری کند و گرونه نا آرامی مجاور مرزهای خود در جمهوری‌های چون اینگوشتیا داغستان تاتارستان و...باید شاهد باشد اما کامران جان الآنم آنها از ایران دور هستند و ترکیه و اسراییل از این خلا برای نهادینه کردن دشمنی و سیاست پانترکی بهره میبرند حمایت و روابط اقتصادی سیاسی تسلیحاتی امنیتی با اسراییل و ترکیه نمی بینید یا ...هستید خسرو جان باز کردن پای ترکیه و پاکستان در مناقشه باعث گره بیشتر و عدم قبول ارمنستان و جبهه غربی است باید فقط ایران آذربایجان ارمنستان و روسیه و غرب باشد