سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران:

خطیب‌زاده: فرمانده گروه مستشاری ایران از وزیر دفاع سوریه مدال گرفت/گروسی با امیرعبداللهیان دیدار می کند

۲۴ آبان ۱۴۰۰ | ۱۲:۲۷ کد : ۲۰۰۷۶۱۲ اخبار اصلی خاورمیانه
وی در واکنش به ساخت سد توسط ترکیه بر رود دجله هم زمان با سفر وزیر امور خارجه ترکیه به تهران، تصریح کرد: سفر وزیر امور خارجه ترکیه در چارچوب تنظیم روابط است و از قبل پیش بینی شده بود و دارای دستورکار مذاکراتی مفصل است. همچنین درباره موضوعات مرزی و مدیریت آب‌های مشترک گفت وگو خواهد شد. مدیریت مشترک و در نظر داشتن ابعاد انسانی، محیط زیستی، حق‌آبه و منابع طبیعی مورد توجه است؛ باید از تصمیم منطقه‌ای صرف پرهیز کرد زیرا تاثیرات بلندمدت برای کل منطقه خواهد داشت.
خطیب‌زاده: فرمانده گروه مستشاری ایران از وزیر دفاع سوریه مدال گرفت/گروسی با امیرعبداللهیان دیدار می کند

دیپلماسی ایرانی: سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه از مدیرکل آژانس اتمی برای سفر به تهران دعوت شده و به زودی به ایران خواهد آمد، گفت: گروسی در این سفر با وزیر امور خارجه نیز گفت وگو خواهد کرد.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران ضمن اعلام خبر سفر امروز (دوشنبه) وزیر امور خارجه ترکیه به تهران گفت: وی علاوه بر دیدار با «امیرعبداللهیان» با رئیس جمهوری هم دیدار و گفت وگو می‌کند و گفت وگوها در موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی که از قبل تنظیم شده بود، متمرکز خواهد بود.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره انتشار خبری مبنی بر کم‌رنگ شدن روابط مستشاری کشورمان در سوریه، گفت: این خبرسازی‌های رسانه‌های صهیونیستی و بعضا برخی کشورهای دیگر تازه نیست. روابط ایران و سوریه در سطوح مختلف از عمق و دامنه بسیار گسترده‌ای برخوردار است و در سطوح راهبردی پیگیری می‌شود. فرمانده گروه مستشاری ایران در سوریه در پایان ماموریت موفق خود، مورد تقدیر وزیر دفاع سوریه قرار گرفت و از وی مدال دریافت کرد. همه از جایگاه و روابط دو کشور خبر دارند و این خبرسازی‌ها ارزش پرداختن ندارد.

به گزارش مهر، وی در واکنش به ساخت سد توسط ترکیه بر رود دجله هم زمان با سفر وزیر امور خارجه ترکیه به تهران، تصریح کرد: سفر وزیر امور خارجه ترکیه در چارچوب تنظیم روابط است و از قبل پیش بینی شده بود و دارای دستورکار مذاکراتی مفصل است. همچنین درباره موضوعات مرزی و مدیریت آب‌های مشترک گفت وگو خواهد شد. مدیریت مشترک و در نظر داشتن ابعاد انسانی، محیط زیستی، حق‌آبه و منابع طبیعی مورد توجه است؛ باید از تصمیم منطقه‌ای صرف پرهیز کرد زیرا تاثیرات بلندمدت برای کل منطقه خواهد داشت.

خطیب‌زاده در واکنش به اظهارات «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز گفت: او یک مراودات نزدیکی با سازمان انرژی اتمی کشورمان و دوستان ما در سفارت وین دارد؛ از او دعوت شده و تاریخ برای سفر وی هم پیشنهاد شده است که به زودی عازم ایران می شود. گروسی علاوه بر دیدار با رئیس سازمان انرژی اتمی با امیرعبداللیهان نیز دیدار خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی در خصوص ادامه مذاکرات وین، گفت: تمرکز ما در وین رفع همه تحریم‌هایی است که به صورت غیرقانونی توسط آمریکا علیه کشورمان اعمال شده است. آنچه برای ما مهم است رفع تحریم‌هاست.

خطیب‌زاده در خصوص مذاکرات ایران و عربستان و اظهارات وزیر امور خارجه این کشور نیز تصریح کرد: تحول جدیدی شکل نگرفته است و ما منتظر هستیم جدیت را در طرف مقابل ببینیم. موضوعات دوجانبه و برخی موضوعات منطقه‌ محور گفت وگوها است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به سفر «رابرت مالی» و برنامه کشورمان برای رایزنی با همسایگان، گفت: ایران با همه کشورهای منطقه به غیر از یکی دو کشور که روابط قطع است، رفت‌وآمد و رایزنی دارد. رفت و آمدها بین تهران و این کشورها حاکی از روابط نزدیک است؛ ما با منطقه درباره موضوعات منطقه‌ای صحبت می‌کنیم.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره خبر آزادسازی ۳.۵ میلیارد از پول‌های بلوکه شده ایران، گفت: در شرایط تحریمی، ما اطلاعات ریز تقریباً به کسی نمی دهیم. البته اگر بانک مرکزی مصلحت بداند خودش این موارد را خواهد گفت. ما منابع متعددی در خارج از کشور داشتیم و داریم که بعضاً خود شما متوجه شدید که ما در حال آزادسازی تدریجی آنها هستیم و به صورت تدریجی هم وارد چرخه اقتصاد شده است. همین که امروز کالاهای اساسی وارد کشور می‌شود، به این معناست که همه این دارایی ها به تدریج در حال وارد شدن است و تنها از یک منبع نبوده است. اجازه دهید بنده در همین حد بسنده کنم.

خطیب‌زاده اظهار داشت: بنده یک بار دیگر می‌گویم که نیت آمریکا و خواست آنان بازگشت‌ به برجام است و آنچه برای جمهوری اسلامی ایران مهم است، این است که ایالات متحده آمریکا نشان دهد که به طور موثر و قابل راستی آزمایی، تحریم هایی را که به صورت یک جانبه، غیرقانونی و فراسرزمینی علیه ملت ایران تحمیل کرده است، مرتفع می‌کند. این مسئله برای ما مهم‌تر از نیت و خواستی است که مدام ما از واشنگتن می‌شنویم. البته آنان می‌توانند نیت و خواست هم داشته باشند. ما در روابط بین‌الملل و گفت وگوهای خود در موضوعات مختلف هیچ‌گاه گفت وگوها را بر اساس خوش‌بینی یا بدبینی نچیدیم، بلکه آنچه برای ما مهم است، واقعیت‌های دروی زمین و در عمل است. اتفاقا این چیزی که «بایدن» گفته بیش از همه نشان می دهد که چقدر دنیا به هم متصل است و هیچ کشوری قابل حذف از هیچ بازاری نیست. بیش از چهار دهه است که ایالات متحده آمریکا تمام تلاش خود را کرده که ملت ما را از بازارهای جهانی به نوعی خارج کند، اما هر روز کمتر نتیجه گرفته است. علت این مسئله آن است که ما جوانانی داریم به صورت خلاق کار می‌کنند و هیچ سدی در مقابل آنان وجود ندارد. آمریکا هر چقدر تلاش کند، باز هم چند گام از جوانان ما عقب است. به دقت رفتار «بایدن» توسط تهران ارزیابی می‌شود و ما در وین بر اساس همین گفته ها و رفتارها، گفت وگوهای خود را جلو خواهیم برد و تضامین مان را پیگیری می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگار مهر، در تشریح جزئیات سفر «کاظمی قمی»، نماینده ویژه رئیس جمهوری در امور افغانستان نیز گفت: سفر او به عنوان نماینده ویژه ایران در امور افغانستان انجام می‌شود و گفت وگوهایی با هیئت حاکمه سرپرستی در افغانستان انجام خواهد گرفت. همچنین در مورد وضعیت امروز و فردای مردم افغانستان گفت وگو خواهد شد. ما تلاش کردیم مردم افغانستان کمترین تاثیر را از تحولات افغانستان و خروج فاجعه بار آمریکا از این کشور داشته باشند، لذا در خصوص مسئولیت هیئت حاکمه گفت وگو می‌شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه نگران افراطی‌گری و تروریسم هستیم و این نوع تروریسم در حمله به نمازگزاران منزجرکننده است، افزود: هیئت حاکمه مسئولیت مستقیم دارد که از امنیت نمازگزارن و مردم افغانستان حفاظت کند. اخباری از حضور داعش داریم که نگران کننده است و این از جمله موضوعاتی است که در این سفر گفت وگو خواهد شد.

کلید واژه ها: ایران و ترکیه ایران و سوریه مذاکرات وین مذاکرات هسته ای ایران و امریکا سعید خطیب زاده نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه نشست هفتگی سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران


نظر شما :