تشدید تنش برای جلوگیری از تهدید

چرا اوکراین برای روسیه مهم است؟

۲۴ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۴:۰۰ کد : ۲۰۰۹۸۰۲ اروپا انتخاب سردبیر
نویسنده خبر: رامین فخاری
رامین فخاری در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: دلیل اینکه اوکراین برای روسیه اهمیت دارد این است که این یک منطقه امنیتی است و پیوستن اوکراین به ناتو می تواند یک تهدید را برای روسیه در مرزهایش به وجود آورد زیرا با پیوستن اوکراین به ناتو میزبان موشک ها و نیروهای ناتو خواهد شد. 
چرا اوکراین برای روسیه مهم است؟

دیپلماسی ایرانی: در روزهای گذشته نگرانی ها از وقوع یک منازعه با تجمع بیش از ۱۰۰ هزار سرباز روسی در امتداد مرز با اوکراین تقویت شده است. نگرانی روسیه از بابت این مسئله است که اوکراین نباید هرگز به ناتو پیوندد. چرا اوکراین تا این اندازه برای مسکو حائز اهمیت است؟

دلیل اینکه اوکراین برای روسیه اهمیت دارد این است که این یک منطقه امنیتی است و پیوستن اوکراین به ناتو می تواند یک تهدید را برای روسیه در مرزهایش به وجود آورد زیرا با پیوستن اوکراین به ناتو میزبان موشک ها و نیروهای ناتو خواهد شد. 

قلمرو اوکراین از سال ۱۸۱۲ به عنوان یک منطقه امنیتی برای روسیه بوده است. اوکراین که در امتداد مرز غربی روسیه قرار دارد. در طول جنگ جهانی دوم سرزمین اوکراین در تحولات این جنگ و شکسته آلمان موثر بوده است زیرا آلمانی ها مجبور بودند بیش از ۱۶۰۰ کیلومتر را از اوکراین عبور کنند تا به مسکو برسند. اگر اوکراین در دست ناتو باشد این فاصله به ۴۰۰ کیلومتر کاهش پیدا می‌کند. اوکراین بخشی از چیزی بوده که روسیه را از دست ناپلئون نجات داده است.

روسیه به شدت مخالف این مسئله است که اوکراین بخشی از ناتو باشد و این درخواست های امنیتی را برای ایالات متحده آمریکا فرستاده است. فهرست خواسته های روسیه توقف هرگونه رزمایش نظامی ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه و همچنین خروج ناتو از اروپای شرقی را شامل می شود. همچنین روسیه به دنبال تضمین های حقوقی است که سیستم های تسلیحاتی در مجاورت خاک روسیه مستقر نشوند. یک سوم جمعیت اوکراین که عمدتاً در مناطق شرقی این کشور در مرز با روسیه حضور دارند به زبان روسی تکلم می کنند. همچنین بخش دیگری از کلونی های ساکن در بخش غربی و شمالی این کشور نیز به طور گسترده به زبان روسی صحبت می کنند.

مورد بعدی این است که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را به عنوان بزرگترین فاتحه ژئوپلیتیک قرن توصیف کرده است. روسیه از جدا شدن جمهوری های سابق از مسکو خوشحال نیست. این کشورها دارای میلیون‌ها نفر از مردم روس زبان هستند که در اوکراین، لیتوانی و قزاقستان تحت کنترل دولت های غیر روسی قرار دارند. همچنین پوتین به دنبال احیای عظمت سابق اتحاد جماهیر شوروی است برای همین طبیعی است که در راستای تلاش های روسیه برای احیای عظمت سابق این کشور توجه ویژه ای به همسایگان خود داشته باشد و سعی کند که در این کشورها نفوذ بکند.

حرکت اوکراین به سمت بلوک غرب باعث شده که نظام روسیه احساس کند که به هویت ملی و تاریخی این کشور خیانت شده است. اوکراین به طور فزاینده ای به یک کشور هوادار غرب تبدیل شده که این مسئله خشم روسیه را برانگیخته است. 

روسیه شبه جزیره کریمه را در سال ۲۰۱۴ به عنوان یک منطقه استراتژیک در دریای سیاه به خاک خود ضمیمه کرد و از اواخر سال ۲۰۱۳ از جدایی‌طلبان روسی در اوکراین حمایت کرده است. در شرق اوکراین نیز این روسیه است که دیگر جنگ های چریکی طراحی شده علیه کیف و تامین سلاح و مشاوره نظامی عناصر هوادار روسیه را تقویت کرده است.

روسیه پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی کشورهای بالتیک را از دست داده است. همچنین نفوذ روسیه در سراسر شرق اروپا نسبت به زمانی که مسکو قدرت پیشرو در این منطقه بوده به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. برای همین روسیه احساس می‌کند که نباید اوکراین را به غرب واگذار کند. 

همچنین روسیه دوست ندارد که در امتداد مرزهای غربی خود با اعضای زیادی از اتحادیه اروپا همسایه باشد. تلاش مسکو برای مقابله با حضور ناتو و اتحادیه اروپا در اوکراین در راستای جلوگیری از خطرات بیشتر برای منافع ملی و منافع امنیتی روسیه است. اوکراین بزرگترین کشوری است که پتانسیل واقعی و تمایل طیف گسترده ای از پیش نیازها را برای عضویت در اتحادیه اروپا دارد و می‌تواند به یکی از بزرگترین کشورهای اتحادیه اروپا تبدیل شود. اتحادیه اروپا نیز در راستای منافع خود و مقابله با گسترش ژئوپولتیک روسیه تمایل به پیوستن اوکراین به این اتحادیه را دارد.

این حساسیت مسکو نسبت به سایر همسایگانش نیز وجود دارد و اعلام کرده است در صورتی که سوئد و فنلاند تصمیم به پیوستن به ناتو را داشته باشند به این اقدام آنها پاسخ نظامی خواهد داد. همچنین بنا به گفته دبیرکل ناتو، روسیه در نمایش های نظامی از جمله جنگ شبیه‌سازی شده علیه سوئد را انجام داده است. 

رامین فخاری

نویسنده خبر

کارشناسی علوم سیاسی و کارشناسی ارشد مطالعات خاورمیانه علامه طباطبایی

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: روسیه اوکراین روسیه و اوکراین اروپا جنگ اوکراین ناتو گسترش ناتو


( ۶۲۷ )

نظر شما :

خسرو ۲۴ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۹:۴۲
روسیه قدرت نرم لازم برای جذب همسایگان و بخصوص اکراین را نادیده گرفته است و قدرت سخت نظامی نیز اهداف روسیه را تامین نخواهد کرد حتی اگر قسمت کوچکی از شرق اکراین را که جمعیت روس داردرا ملحق کند باز خطر عضو شدن قطعی اکراین در ناتو و تسلیحات غربی شدیدتر خواهد شد -- اگر طرز فکر ملی روسها در رابطه با ملل همسایه تعدیل نشود ، روسیه بسمت تنهایی بیشتر یا حتی تجزیه خواهد رفت
ر ۰۲ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۲:۴۹
پس برای عضویت باید از روسیه اجازه بگیرند.عجب پررویی پوتین.
دانیال ۰۳ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۶:۰۱
استقلال این کشور ها از روسیه فقط برای ظاهر سازی بود و روسیه قصد داشت دهن اروپا و آمریکا را ببندد اما پس از گذشت سالیان و تغییر حکومت ها در این کشور ها و البته بی توجهی روسیه باعث شد روسیه نفوذش را از دست بدهد. حالا با روی کار آمدن پوتین که مخالف سرسخت آمریکا است و به دنبال نفوذ گذشته میگردد آمریکا سعی دارد جلوی او را بگیرد و حتی از راه انداختن جنگ جهانی سوم هم واهمه‌ای ندارد.
کیانوش ۰۶ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۲:۳۲
به نظر میرسه که این دلیل نیست، بهانه ست... گمون نکنم روسیه انقدر کوتاه اندیش باشه!
ایرج ۱۲ اسفند ۱۴۰۰ | ۲۲:۲۹
اگر چهل سال پیش کسی به برژنف می گفت که روزی روسیه (قسمتی از شوروی) به اوکراین ( قسمتی دیگر از شوروی) حمله خواهد کرد ، هرگز باور نمی کرد . شوروی تکه تکه شده است و تکه های آن هر کدام کشوری شده اند . برخی از این تکه ها مانند اوکراین هم خود توسط جدایی طلبان تکه تکه شده اند . الان این تکه های کوچک مانند کریمه با اوکراین مشکل دارند . اوکراین و روسیه هم با هم مشکل دارند . عاقبت جدایی و جدایی طلبی همین است . دهه ها پیش پاکستان جزئی از هند بود . پس از اینکه از هند جدا شده مردم پاکستان خوشبخت تر از هندی ها نشده اند . دائما هم با هند درگیر هستند . این ها را نوشتم‌تا برخی حدایی طلبان داخلی بدانند که نتیجه جدا شدن یک تکه از یک کشور و مستقل شدن آن معمولا بدبختی و درگیری به همراه دارد ....
ریحانه ۰۷ تیر ۱۴۰۱ | ۱۸:۵۷
بسیار عالی