تغییر موازنه به سود بیروت!

معادلات تغییر کرده اند؟

۱۱ مهر ۱۴۰۱ | ۰۸:۰۰ کد : ۲۰۱۴۹۹۳ اخبار اصلی خاورمیانه
با توجه به برخی اظهارنظرها توسط روزنامه نگاران و کارشناس تحولات منطقه به نظر می رسد اثرگذاری حزب الله لبنان با محوریت سیدحسن نصرالله پررنگ تر از قبل شده است.
معادلات تغییر کرده اند؟

حسین فاطمی، روزنامه نگار

دیپلماسی ایرانی: با توجه به برخی اظهارنظرها توسط روزنامه نگاران و کارشناس تحولات منطقه به نظر می رسد اثرگذاری حزب الله لبنان با محوریت سیدحسن نصرالله پررنگ تر از قبل شده است.

 در همین رابطه و به دنبال سخنان دبیرکل حزب‌الله لبنان طی عصر شنبه، رسانه‌های عبری زبان به شکست مقامات اسرائیلی در مقابل وی اذعان کردند، کما اینکه جاکی حوجی، نویسنده و کارشناس مسائل خاورمیانه در روزنامه عبری زبان «معاریو» اذعان کرد: «سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در نبرد آگاهی در مذاکرات ترسیم مرزها پیروز شد. نصرالله عصر شنبه درباره مذاکرات با اسرائیل صحبت کرد و حتی یک کلمه تهدید آمیز نیز به کار نبرد و برعکس ابراز امیدواری کرد که مذاکرات ثمر بخش باشد. ساده بگوییم در واقع او مأموریتش را با موفقیت به پایان برد؛ چراکه در اوج مذاکرات بر سر تعیین مرزها، نصرالله با تهدید همه طرف‌ها را تحت فشار قرار داد و همه چیز برنامه ریزی شده بود.»

این روزنامه نگار اسرائیلی ادامه داد: «نصرالله اکنون می‌تواند بگوید که به لطف تهدیدهایش اسرائیل نرمش و انعطاف نشان داده است و بدون حزب‌الله حق و حقوق آبی لبنان تضییع می‌شد.»

پیشتر سید حسن نصرالله به تل آویو درباره استخراج گاز از میدان نفی و گازی مشترک کاریش قبل از پایان روند ترسیم مرزهای جنوبی بین لبنان و اسرائیل هشدار داده بود.

اسلحه ای که نصرالله بر سر تل آویو گذاشت

رسانه‌های اسرائیلی در خصوص اهمیت نقش سیدحسن نصرالله در مناقشه میدان کاریش گفتند: « تل آویو در صحنه عمل مجبور شد به تهدیدات دبیرکل حزب‌الله لبنان گوش دهد فرا دهد و به بهانه‌ مسائل فنی از استخراج گاز منصرف شود.»

پیرو همین تاثیر گذاری حزب الله، میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان نیز پیشتر تصریح کرد: «مذاکرات برای تعیین مرزهای دریایی به مراحل پایانی خود رسیده است. در این مذاکرات حقوق لبنان برای استخراج گاز و نفت تضمین می‌شود.»

در همین راستا دانی دانون، نماینده سابق اسرائیل در سازمان ملل به شبکه ۱۳ این رژیم گفت: «ما با مذاکرات و توافق با لبنان موافق هستیم، اما در حال حاضر می‌بینیم که لبنانی ها با تهدید، مذاکره را اداره می‌کنند. نصرالله اسلحه بر سر ما گذاشته است. ما نباید در دوره انتخابات پارلمانی مذاکره کنیم.»

 هوشمندی در موقع حساس

در حالی که لاپید و دیگر احزاب و چهره های سیاسی اسرائیلی خود را برای انتخابات زودهنگام در سرزمین های اشغالی آماده می کنند مواضع سیدحسن نصرالله عملا تمام موازنه های انتخاباتی کنست را به هم ریخته است که بیشترین تهدید را متوجه نخست فعلی اسرائیل می کند. 

لذا زمان سنجی دبیرکل حزب الله برای تغییر معادلات به شدت تاثیر گذار بوده است. به همین دلیل نخست وزیر اسرائیل تهدید کرد که تل آویو عملیات مخفیانه‌ای را علیه حزب‌الله لبنان انجام می‌دهد. این ادعایی بود که هفته گذشته و در گفت وگوی یائیر لاپید با سایت «واللا» عنوان شد.

نخست وزیر اسرائیل در این مصاحبه گفت: «در سایه هر تهدید جدید حزب‌الله دلیلی برای ورود به جنگ نیست. همواره راهکارهای میانه‌ای وجود دارد. از جمله این راهکارها نبرد بین جنگ‌ها و عملیات مخفیانه است. در صورتی که تهدید سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان جدی و واقعی باشد و نتوان آن را مهار کرد در آن صورت ارتش اسرائیل باید پاسخ بدهد.»

این موضع گیری های لاپید می تواند تلاش او برای فرار از مخمصه سیاسی کاریش در آستانه انتخابات کنست تلقی کرد که سعی دارد با تهدید نصرالله، شرایط را برای بهبود موقعیتش در انتخابات فراهم کند. 

تهدیدی که جواب داد

سرانجام پس از کش و قوس های فراوان دیروز یکشنبه نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان و میشل عون، رئیس جمهور این کشور از دریافت پیش‌نویس توافقنامه ارائه شده از سوی آمریکا برای ترسیم مرزها در حوزه کاریش با اسرائیل خبر دادند؛ خبری که نشان می دهد تهدیدهای نصرالله توانست معادلات را تغییر دهد. 

موید این نکته به گفته های نبیه بری باز می گردد. رئیس پارلمان لبنان پس از دریافت پیشنهاد مکتوب آموس هوکشتاین، میانجی آمریکایی در پرونده ترسیم مرزهای دریایی از سوی دوروتی شیا، سفیر آمریکا در این کشور، در گفت وگو با روزنامه الشرق الاوسط این پیشنهاد را پیش نویس توافقنامه خواند و گفت: «این پیشنهاد اصولا خواسته‌های لبنانی‌ها را که مخالف هرگونه تاثیرگذاری بر توافق با اسرائیل درباره مرزهای دریایی هستند، برآورده می‌کند.»

ضمن آنکه یک منبع آگاه و عالی رتبه لبنانی که نخواست نامش فاش شود، روز شنبه اظهار کرد: «پیشنهاد میانجی آمریکایی درباره ترسیم مرزهای دریایی با اسرائیل مثبت است و در آن حقوق لبنان در میدان قانا و خط ۲۳ مرز دریایی و میدان‌های گازی (واقع در مرزهای آن) به شکل کامل حفظ شده است.»

این منبع در ادامه گفت: «پیشنهاد ارائه شده اصولا مثبت است و شرکت فرانسوی توتال می‌تواند (طبق توافقی که قبلا با بیروت امضا کرده بود) کار حفاری گاز در میدان‌های گازی لبنان را آغاز کند.» این مسائل حکایت از آن دارد که ذیل نقش حزب الله و دبیر کل آن، موازنه منافع به سود بیروت عملا کلید خورده است./ایران  

کلید واژه ها: لبنان حزب الله سید حسن نصرالله اسرائیل یائیر لاپید انتخابات کنست میدان کاریش لبنان آمریکا میشل عون نبیه بری


( ۴ )

نظر شما :