چگونه اردوغان از مبارزه با تروریسم استفاده انتخاباتی می کند؟

حامی داعش به دنبال بازی با کارت داعش

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۰۸:۰۰ کد : ۲۰۱۹۱۵۲ اخبار اصلی خاورمیانه
با داغ تر شدن تنور انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان برای جا نماندن از کورس رقابت با کمال قلیچدار اوغلو دست به هر کاری می زند و از دادن هیچ وعده عجیب و غریبی هم ابا ندارد. در تازه ترین مورد رئیس‌جمهوری ترکیه در یکی از مصاحبه های انتخاباتی خود عنوان داشت که نیروهای ارتش ترکیه موفق شده‌اند یکی از رهبران داعش در سوریه را از پای دربیاورند که به نظر می رسد بازی انتخاباتی با کارت داعش باشد.
حامی داعش به دنبال بازی با کارت داعش

نویسنده: حسین فاطمی

دیپلماسی ایرانی: با داغ تر شدن تنور انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان برای جا نماندن از کورس رقابت با کمال قلیچدار اوغلو دست به هر کاری می زند و از دادن هیچ وعده عجیب و غریبی هم ابا ندارد. در تازه ترین مورد رئیس‌جمهوری ترکیه در یکی از مصاحبه های انتخاباتی خود عنوان داشت که نیروهای ارتش ترکیه موفق شده‌اند یکی از رهبران داعش در سوریه را از پای دربیاورند. رجب طیب اردوغان در گفت وگوی روز یکشنبه با شبکه خبری تی‌آرتی ادعا کرد نیروهای امنیتی ترکیه حسین قریشی را روز شنبه در عملیاتی از پای درآوردند. به گفته او نیروهای امنیتی ترکیه از مدت‌ها پیش به دنبال قریشی بوده‌اند. آنطور که گفته می‌شود این عملیات نظامی در شهر جندریس در شمال سوریه و در نزدیکی مرز ترکیه انجام شده است.

در رابطه با ادعای اردوغان، منابع مطلع روز یکشنبه از هلاکت یک سرکرده مهم داعش در جریان عملیات دستگاه اطلاعات ترکیه در شمال استان حلب سوریه خبر دادند. در تشریح ابعاد این حمله، روزنامه العربی الجدید اعلام کرد که یکی از سرکردگان برجسته داعش در نتیجه عملیات امنیتی انجام شده توسط «سرویس اطلاعات ترکیه  (MİT) با مشارکت شورشیان سوری موسوم به ارتش ملی سوریه در منطقه شاخه زیتون در شمال استان حلب به هلاکت رسید.»

یک منبع آگاه در نیروهای موسوم به «پلیس نظامی» وابسته به شورشیان سوری تحت امر ترکیه در این باره به العربی الجدید گفت که این سرکرده‌ داعش خود را منفجر کرد. هدف از این عملیات دستگیری وی بود؛ اما او خود را منفجر کرد. این منبع همچنین گفت که وظیفه «پلیس نظامی» در جریان این عملیات تامین امنیت جاده‌ها و ایست‌های بازرسی برای اطلاعات ترکیه بوده است.

لوانت کمال، روزنامه‌نگار ترکیه‌ای نیز در توئیتی در حساب رسمی خود در این باره نوشت: «درگیری‌هایی که شنبه شب در شهر جندیرس رخ داد، در نتیجه یک عملیات برای دستگیری یکی از سرکرده‌های برجسته داعش بود این سرکرده داعش پس از ناامیدی کمربند انتحاری خود را منفجر کرد.»

- بازی با کارت تروریسم

در بحبوحه رقابت های انتخاباتی اردوغان همه کارت های بازی را برداشته است تا بتواند حکومت 20 ساله خود را ادامه بدهد. انتشار خبر کشته شدن یکی از سران داعش توسط ترکیه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ اردیبهشت ماه این کشور می‌تواند موقعیت اردوغان که حضور نظامی این کشور در خاک سوریه هزینه‌های زیادی را به مردم ترکیه تحمیل کرده و انتقادات زیادی را علیه او برانگیخته است، تقویت کند.

رجب طیب اردوغان در حالی روز یکشنبه از مبارزه با تروریسم گفت و سعی دارد از کارت داعش به نفع خود استفاده کند که طبق برخی اسناد، شواهد و باور ناظران، ترکیه و شخص اردوغان در سال های ابتدایی جنگ سوریه در کنار قطر و عربستان از حامیان جدی داعش به شمار می رفت.

ژوئن 2014 بود که مسئولان حزب جمهوری خلق ترکیه رجب طیب اردوغان را متهم کرد ند که از نیروهای مسلح داعش در سوریه و عراق حمایت می کند. همچنین برخی از عناصر داعش از طریق ترکیه به عراق و سوریه می روند. در همان سال (2014)، روزنامه جمهوریت ترکیه به نقل از کمال کلیچدار، رئیس حزب جمهوری خلق ترکیه نوشت که داعش مستقیما از رجب طیب اردوغان، محموله سلاح هایی که با کامیون های ترکیه ای ارسال می شوند را در خاک سوریه دریافت می کند. اما محافل سیاسی، رسانه ای وتحلیلی آن ادعا داشتند که ارتباط اردوغان و داعش چیزی بیش از حمایت تسلیحاتی صرف است تا جایی که خانواده اردوغان هم درگیر روابط با داعش هستند. 

7 سال پیش پایگاه ویکی لیکس اسنادی منتشر کرد که نشان می داد میان داماد اردوغان با واردات نفت گروه تروریستی داعش به ترکیه ارتباط هایی وجود دارد. در همین باره آن زمان پایگاه المیادین گزارش داد که حکومت ترکیه «شرکت پاورترانس» را از منع واردات، صادرات و انتقال نفت یا مشتقات آن را مستثنی نموده است. این شرکت به واردات نفت از گروه تروریستی داعش متهم شده است. اسناد افشا شده از سوی ویکی لیکس حکایت از رابطه برات آلبایراک، وزیر نفت ترکیه و داماد رجب طیب اردوغان، با این شرکت دارد. 

این اسناد شامل 57 هزار و 934 پیام از پست الکترونیکی داماد اردوغان است. رابطه آلبایراک با شرکت پاورترانس به 2012 بازمی گردد، سالی که حکومت ترکیه به این شرکت حق انتقال نفت را اعطا نمود. این اسناد که تاریخ آن آوریل 2000 تا 23 سپتامبر 2016 است نامه نگاری میان آلبایراک و شخصیت های سیاسی، تجاری و اعضای خاندان حاکم است که نشان دهنده تاثیر زیاد داماد اردوغان در صحنه های سیاسی و حیات ترکیه می باشد. در ان میان انجام سلسله عملیات های تروریستی در خاک ترکیه توسط داعش سبب شد که اردوغان به تدریج قید روابط با این گروه تروریستی را بزند. 

البته ناظران اعتقاد دارند که هزینه های سرسام‌آور اقتصادی، لجستیکی، نظامی، دفاعی و امنیتی حمایت اردوغان از گروه های تروریستی حاضر در خاک سوریه و همچنین سلسله عملیات‌های ارتش این کشور (ترکیه) در سوریه، آن هم در شرایط بحرانی اقتصادی ترکیه سبب شد که انتقادات گسترده ای علیه اردوغان طی سال های اخیر شکل بگیرد.

لذا به نظر می رسد رئیس جمهور ترکیه با دو هدف عمده سعی کرده است از کشته شدن یکی از رهبران داعش استفاده انتخاباتی کند؛ نخست ایجاد شکاف در پایگاه رای رقبا. چرا که از نگاه ناظران یکی از مهمترین پایگاه های رای کمال قلیچدار اوغلو به طیف های ضد جنگ و مخالفان حضور ترکیه در سوریه باز می گردد و دوم توجیهی برای تداوم حضور ترکیه در خاک سوریه برای منتقدین که بخشی از جامعه رای دهنده هستند. این در حالی است که دولت سوریه اساسا حضور ترکیه در خاک این کشور را به هر دلیل و با هر نام و عنوانی را غیرقانونی می‌داند و بارها از آنکارا خواسته است که خاک سوریه را ترک کند.

کلید واژه ها: اردوغان ترکیه انتخابات کمال قلیچدار اوغلو داعش ویکی لیکس سوریه تروریست


( ۱۰ )

نظر شما :

علی ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۶:۲۴
بیشترین مبارزه با داعش توسط ترکیه انجام گرفته هست و چندین تن از مسئولین رده بالای داعش تا کنون توسط ترکیه یا دسکگیر یت کشته شده است و این هم یکی از انها است.اردوغان نیازی به تبلیغات انتخاباتی در این موضوع ندارد ، چون با چندین گروه تروریستی مبارزه میکند و تا حالا هیچ حکومتی در ترکیه در مبارزه با تروریسم به این صورت موفق نبود. ادعای همکاری ترکیه با داعش شده اما هنوز سندی دال بر ان ارائه نشده و تمام این تهمتها توسط امریکا سرویس شده است.اگر ترکیه از داعش نفت میخرید چرا امریکا محموله ها رو هدف قرار نمیداد ؟ ادعای حزب مخالف ترکیه علیه اردوغان موضوع جدیدی نیست و چون قلیچداراوغلو بیش از ده بار است که در انتخابات مختلف از اردوغان شکست میخوره از هر دروغ و تهمتی که وجه اردوغان رو خراب کنه دریغ نمیکنه .ذاتا در ترکیه به قلیچداراوغلو لقب دستگاه تولید دروغ رو داده اند. خیلی جالبه اون کشورهایی که ادعای مبارزه با داعش رو دارن ، داعش در کشور اونا هیچ عملیاتی انجام نداده اما داعش در ترکیه دهها عملیات تروریستی و انتحاری انجام داده این در حالیست که کشورهای مخالف اردوغان ادعای همکاری داعش با ترکیه رو دارن.
ناشناس ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۱:۵۹
علی پانترکه چقدر راحت دروغ می گه . راستی چوپان دروعگو به ما بگو ببینم اون فرودگاه کدوم کشور بود که شده بود قهوه خانه ی بین راهی داعشیها ؟