بازیگر محتاط تنش زدایی در خاورمیانه

عمان دنبال «توافق کوچک» ایران و امریکا

۲۶ تیر ۱۴۰۲ | ۱۸:۰۰ کد : ۲۰۲۰۶۸۹ اخبار اصلی خاورمیانه
موضوع اصلی که این سلطان نشین در آن سرمایه گذاری کرده، برنامه هسته ای ایران است. این سلطان نشین از تلاش‌های تهران و واشنگتن برای توسعه نوعی «توافق کوچک»، یک برجام حداقلی که پس از مصالحه سال ۲۰۱۵  حمایت می کند.
عمان دنبال «توافق کوچک» ایران و امریکا

نویسنده: بنیامین بارته

دیپلماسی ایرانی: سلطان نشینی که مورد اعتماد ایالات متحده امریکا، عربستان سعودی و همچنین ایران است، دیپلماسی میانجیگری فعالی را در منطقه انجام می دهد.

سلطان فعلی مسقط مانند قابوس بن سعید آل سعید که در طول پنجاه سال سلطنت خود به عنوان رابط بین جهان فارس، عرب و غرب خدمت کرد، نقش میانجیگر اختلافات خاورمیانه در منطقه ای که در حال بازسازی کامل است، ایفاء می کند.

موضوع اصلی که این سلطان نشین در آن سرمایه گذاری کرده، برنامه هسته ای ایران است. این سلطان نشین از تلاش‌های تهران و واشنگتن برای توسعه نوعی «توافق کوچک»، یک برجام حداقلی که پس از مصالحه سال 2015  حمایت می کند. مسقط همچنین به مأموریت خود در زمینه مشکلات درگیری یمن ادامه می دهد، جنگ داخلی که در حال حاضر متوقف شده است، اما احتمالاً در صورت عدم وجود آتش بس رسمی، در هر زمانی از سر گرفته خواهد شد.

این کشور در مرزهای شبه جزیره عربستان همچنین در خط مقدم کارزار بازگشت سوریه بشار اسد به اتحادیه عرب بوده است، تصمیمی که در ماه مه در نشست جده تصویب شد. و استعداد او به‌عنوان یک مصالحه گر مورد توجه قرار گرفته است که این امر باعث نارضایتی شدید کویت و عربستان سعودی شد که خود را مالکان انحصاری آن معرفی می‌کنند.

حسنی عبیدی، کارشناس علوم سیاسی ژنو، گفت: «میانجیگری در دی ان ای دیپلماتیک عمان است. این کشور با مذهب اباضیه، شاخه اقلیت افراطی اسلام، توانسته از نفاق سنی و شیعه که نزدیک به پنجاه سال است خاورمیانه، به ویژه درگیری ایران و عراق را گرفتار کرده، دور بماند.»

حسنی عبیدی ادامه می دهد: «بی طرفی و احتیاط سلطان عمان را به واسطه ای مطمئن برای همه طرف ها تبدیل می کند. این منطقه به مرکزی برای مذاکرات در منطقه تبدیل شده است که همه دیپلمات‌ها و ماموران اطلاعاتی غربی باید حضور داشته باشند یا حداقل رفت و آمد کنند.»

منبع: لوموند / تحریریه دیپلماسی ایرانی 

کلید واژه ها: عمان سلطنت عمان ایران و عمان ایران و عمان و امریکا ایران و امریکا مذاکرات ایران و امریکا روابط ایران و عمان توافق موقت


( ۴ )

نظر شما :