با حمله اسرائیل به لبنان

شمارش معکوس برای یک جنگ تمام عیار آغاز شد؟

۲۹ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۶:۰۰ کد : ۲۰۲۶۶۷۰ نگاه ایرانی خاورمیانه
نویسنده خبر: محمد على مهتدى
محمدعلی مهتدی در یادداشتی می نویسد: برخی از ناظران امور احتمال بروز یک جنگ تمام عیار بین اسرائیل و لبنان را مطرح می کنند بویژه که نتانیاهو، نخست وزیر رژیم، تهدید کرده که به لبنان حمله می کند.
شمارش معکوس برای یک جنگ تمام عیار آغاز شد؟

دیپلماسی ایرانی: پس از جنایت وحشیانه رژیم صهیونیستی در اردوگاه نُصیرات، در نوار غزه که به شهادت بیش از 270 آواره فلسطینی و آزاد کردن چهار اسیر صهیونیست انجامید و نیز صدور قطعنامه شماره 2735 از شورای امنیت مبنی بر آتس بس در غزه و جزئیات واکنش ها و حواشی  پیرامونی، اینک تحولات نظامی در جبهه شمال اهمیت ویژه ای یافته و می رود تا مسیر تازه ای را برای این جنگ سرنوشتی رقم بزند.

   آغاز این تحول جدید در هفته گذشته، زمانی بود که رژیم صهیونیستی به ساختمانی در روستای جُوَیّا در جنوب لبنان حمله کرد و در نتیجه یکی از مهمترین فرماندهان نظامی حزب الله به نام طالب سامی عبدالله ملقب به حاج ابوطالب به شهادت رسید. گویا در آن ساختمان جلسه محرمانه ای برگزار می شده و رژیم ازآن مطلع شده لذا نخستین سؤال این بود که دشمن از کجا اطلاع یافته و آیا توانسته در دستگاه امنیتی مقاومت رخنه کند؟  در پاسخ این پرسش باید گفت که دستگاه امنیتی مقاومت بسیار نیرومند است و امکان رخنه در آن وجود ندارد.

تجربه چند دهه گذشته نشان داده که این دستگاه در جنگ امنیتی در برابر دشمنان پیوسته پیروز بوده اما مشکل در استفاده عموم از موبایل های هوشمند و دوربین های مداربسته ای است که از راه دور کنترل می شوند و دشمن به راحتی قادر به هک کردن آنهاست بطوریکه شخص سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله، بارها در این مورد هشدار داده اما افراد و ساکنان در جنوب لبنان این هشدارها را جدی نگرفته اند.

به هر حال، در پی این ترور، مقاومت بارانی از آتش را روی مواضع نظامی دشمن در منطقه جلیل فرو ریخت. این بار دامنه جغرافیائی عملیات تا مسافت 40 کیلومتر افزایش یافت و علاوه بر کلیه شهرک های صهیونیستی ،  شهرهای صفد، نهاریا و عکا را نیز در بر گرفت و برای نخستین بارخطی از بندر حیفا در ساحل مدیترانه به سمت شرق زیر آتش سنگین مقاومت رفت و هیچ جنبنده نظامی در این محدوده نتوانست از این حجم آتش در امان بماند. این تحول باعث شد که برخی از ناظران امور احتمال بروز یک جنگ تمام عیار بین اسرائیل و لبنان را مطرح کنند بویژه که نتانیاهو، نخست وزیر رژیم، تهدید کرده  که به لبنان حمله می کند، و اینکه آیا ممکن است این حمله به یک جنگ منطقه ای تبدیل شود.واقعیت این است که رژیم صهیونیستی بیشترین آسیب را از جبهه شمال می بیند وتا کنون همه تلاش های آمریکا برای خاموش کردن این جبهه چه با تهدید و چه با تطمیع به شکست انجامیده است. 

از سوی دیگر، مقاومت در لبنان، علاوه بر داشتن چند صد هزار موشک و پهپاد با ویژگی های مختلف، امکانات رزمی پنهانی دارد که آنها را به تدریج در شرایط خاصی آشکار می کند و همین مساله است که خواب را از چشمان مسؤلان سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی ربوده است. بطور مثال در همین درگیری های اخیر، حزب الله با شلیک موشک زمین به هوا پهپاد بسیار پیشرفته و گرانقیمت  ارتش صهیونیستی از نوع هرمس را سرنگون و هواپیماهای نظامی دشمن را وادار به فرار از آسمان لبنان کرد.حال با توجه به ازهم گسیختگی نیروی زمینی، چنانچه مقاومت با امکاناتی که هنوز آشکار نکرده، بتواند راه را بر نیروی هوائی دشمن نیز ببندد، رژیم صهیونیستی با چه امکاناتی می تواند به لبنان حمله کند؟همین واقعیات باعث شده که فرماندهان نظامی مرتبا به تصمیم گیران در رژیم صهیونیستی هشدار بدهند که ادامه  راه کنونی به نابودی اسرائیل خواهد انجامید.

اسحق بریک، ژنرال بازنشسته ارتش صهیونیستی ، اخیرا طی مقاله ای در روزنامه معاریونوشته است : ما در تاریکی و اندوه پیش می رویم و اگر ادامه بدهیم راهی برای بازگشت نخواهیم داشت. باید حقیقت را به مردم بگوئیم که اگر وارد جنگ در شمال شویم فاجعه ای بر سر ما فرود خواهد آمد که ما به هیچوجه آمادگی برای تحمل آن را نداریم. باید به مردم بگوئیم که در چنین جنگی روزانه 3000 موشک و پهپاد بر ما فروخواهد ریخت؛ زیرساخت های ما اعم از سیستم های آب، برق، گاز، حمل و نقل و صنایع ویران خواهد شد. 

جبهه داخلی ما هیچ آمادگی برای تحمل چنین فجایعی را نخواهد داشت.  در چنین شرایطی ، رژیم صهیونیستی که تا گردن در باتلاق غزه فرو رفته و در داخل با بحرانهای شدیدی در همه زمینه ها دست به گریبان مانده، بعید است وارد جنگ گسترده ای در شمال شود مگر آنکه مسؤولان سیاسی و نظامی ، تحت تاثیر خشم و جنون دست به یم ماجراجوئی حساب نشده بزنند که مسلما عواقب آن را سریعا دریافت خواهند کرد.

محمد على مهتدى

نویسنده خبر

کلید واژه ها: لبنان حزب الله لبنان اسرائیل اسرائیل و حزب الله جنگ اسرائیل حمله اسرائیل به غزه حمله اسرائیل به لبنان اردوگاه نصیرات محمدعلی مهتدی


( ۱۵ )

نظر شما :