تحلیل واشینگتن پست از وزیر دفاع احتمالی آمریکا

هگل در مورد ایران چه می گوید؟

۲۸ آذر ۱۳۹۱ | ۱۳:۳۹ کد : ۱۹۱۰۳۸۰ آمریکا ترجمه برگزیده
هگل مانند اوباما بر اولویت دیپلماسی در تعامل با ایران تاکید دارد. اما در حالی که اوباما، از مدت ها پیش اعلام کرده گزینه نظامی علیه ایران، آخرین گزینه است، اظهارات هگل در این زمینه مبهم است.
هگل در مورد ایران چه می گوید؟

دیپلماسی ایرانی: چاک هگل، سناتور سابق آمریکایی فردی است که به گزارش بلومبرگ در صدر فهرست باراک اوباما برای تصدی پست وزیر دفاع ایالات متحده قرار دارد. پیش از این نیز شایعه هایی در مورد انتخاب هگل منتشر شده بود. دو هفته قبل جاش روگین، از فارن پالیسی به این احتمال اشاره کرده بود که شاید هگل وزیر دفاع یا امور خارجه بعدی آمریکا باشد. اینک سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل نام خود را از فهرست کاندیدا ها برای راهیابی به وزارت خارجه آمریکا خارج کرده و اکنون موضع هر کاندیدایی پست وزیر دفاع یا وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص ایران، ارزش بررسی کردن را دارد.

در ارزیابی مواضع هگل در مورد ایران باید گفت که تصاویر چندان واضح نیست. هگل مانند اوباما بر اولویت دیپلماسی در تعامل با ایران تاکید دارد. اما در حالی که اوباما، رئیس جمهور آمریکا از مدت ها پیش اعلام کرده گزینه نظامی علیه ایران، آخرین گزینه است، اظهارات هگل در این زمینه مبهم است. وی در دوران ریاست جمهوری بوش به طور علنی با اقدام نظامی علیه ایران مخالفت می کند اما به نظر می رسد از زمانی که اوباما روی کار آمده، موضع وی نیز تغییر کرده است. در اویال سال جاری، نام هگل در کنار 5 نویسنده ای در روزنامه واشینگتن پست قرار گرفت که اقدام نظامی را گزینه ای قابل قبول توصیف می کردند. آنها گفتند از زمانی که بوش کابینه را ترک کرده، نتوانسته اند اظهار نظر روشنی در مخالفت یا حمایت از گزینه نظامی پیدا کنند.

اما در صورت انتخاب هگل از سوی اوباما، اظهاراتی که وی در زمان ریاست جمهوری بوش علیه جنگ مطرح کرده بود، اهمیت پیدا می کند. البته این احتمال وجود دارد که هگل از آن پس با توجه به تحولات در برنامه های هسته ای ایران، ایده خود را تغییر داده باشد. با این وجود وی همچنان در مصاحبه های خود از موضع گیری روشن در این زمینه خودداری می کند. در زیر به بخشی از آنچه هگل در گذشته در خصوص ایران گفته، اشاره می شود.

نوامبر 2005 در شورای روابط خارجی آمریکا: هرگونه راهکار بادوام در مورد برنامه های هسته ای ایران به مذاکره مستقیم ایالات متحده با این کشور نیاز دارد. آمریکا قادر است که در یک دیالوگ مستقیم با ایران وارد شود بدون اینکه ریسک به خطر افتادن منافع یا اهدافش وجود داشته باشد.

آوریل 2006 در سفر به اسلام آباد: من می گویم که اقدام نظامی علیه ایران یک گزینه مسئولانه و قابل پذیرش نیست. من بر این باورم که راهکار سیاسی، پاسخ این مشکل است نه راهکار نظامی. تمامی این موضوعات به راه حلی سیاسی نیاز دارند.

اکتبر 2007 در نامه ای محرمانه به بوش: رئیس جمهور عزیز: من این نامه را می نویسم تا به شما توصیه کنم گفت و گو های مستقیم، غیر مشروط و جامع را با دولت ایران دنبال کنید.  

مارس 2012 در گفت و گو با المانیتور: این روز ها کشتار های وسیعی وجود دارد. این کشتار ها آغاز شده است و شما نمی توانید آن را کنترل کنید. این روند رو به توسعه است. آنها همواره انجام می دهند و انجام خواهند داد. اما ما لزومادر یکی از دو گزینه محصور نشده ایم. اما ما در این کشور گزینه های اشتباه را دوست داریم.

سپتامبر 2012 در مقاله ای برای واشینگتن پست: جنگ با ایران غیر قابل اجتناب نیست اما امنیت ملی آمریکا از سوی ایران مجهز به سلاح هسته ای تهدید می شود. سیاست ما با سیاست روسای جمهور آمریکا همخوانی دارد که بیش از یک دهه است تمامی گزینه ها شامل گزینه نظامی را برای مواجه با ایران روی میز نگاهداشته اند. اما از آنجایی که اقدام نظامی، پیامد های ویژه ای برای منافع آمریکا به همراه دارد، باید از برآورد اهداف و پیامد های احتمالی درک روشنی داشته باشیم.

تحریریه دیپلماسی ایرانی / 10

انتشار اولیه:شنبه 25 آذر 1391 / بازانتشار:سه شنبه 28 آذر 1391

کلید واژه ها: هگلآمریکااوبامااقدام نظامی


نظر شما :