لغو جزئی تحریم‌ها در نشست آلماتی

۲۱ اسفند ۱۳۹۱ | ۱۳:۴۳ کد : ۱۹۱۳۸۵۹ سرخط اخبار
منابع دیپلماتیک اروپایی از زمینه سازی برای لغو جزئی تحریم های اقتصادی علیه ایران در نشست آینده این کشور با 1+5 خبر دادند.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، رادیو اروپایی «اوستن» که از نروژ پخش می شود دیروز در گزارشی اعلام کرد که محافل دیپلماتیک اروپایی تاکید کرده اند که نشست آینده 1+5 که قرار است بزودی با حضور ایران برگزار شود، شاهد یک گشایش حقیقی درباره پرونده هسته ای ایران خواهد بود و در نهایت اروپایی ها لغو جزئی تحریم های اقتصادی علیه ایران را اعلام خواهند کرد.
 
در این گزارش که پایگاه خبری «نهرین نت» آن را منتشر کرد، آمده است: این گشایش بیانگر متقاعد شدن اروپایی ها به ضرورت کاهش تحریم های اقتصادی علیه ایران است زیرا آنها موفق نشده اند که ایرانی ها را از نصب هزاران سانتریفیوژ در رآکتورهای هسته ای بازدارند و از سوی دیگر این تحریم های اقتصادی هیچ تاثیری در فعالیت های دانشمندان ایرانی نداشت. در چنین شرایطی اروپایی ها متقاعد شده اند که ایران هر زمان که بخواهد قادر به غنی سازی بیش از 20 درصد اورانیوم خواهد بود و این تحریم ها نیز هیچ تاثیری بر این روند نخواهد گذاشت.
 
در ادامه این گزارش به نقل از منابع دیپلماتیک اروپایی آمده است: آمریکا نیز به کاهش فشار بر دولت های اروپایی که به منظور اتخاذ مواضع سخت علیه ایران اعمال می کرد، متقاعد شده است و واشنگتن با «کاترین اشتون» رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا درباره میزان لغو تحریم های اقتصادی علیه تهران در نشست آتی 1+5 مذاکراتی داشته است تا از این راه ایران به وجود مشوق های حقیقی برای پاسخ مثبت به تداوم مذاکرات و دستیابی به یک راهکار نهایی برای پرونده هسته ای این کشور متقاعد شود.
 
بنا بر این گزارش، آمریکایی ها و انگلیسی ها کاملا مطمئن شده اند که پرونده هسته ای برای ایران مسئله مرگ و زندگی است و ایرانی ها بر تداوم راه خود برای مقابله با دولت های غربی و دفاع از دستاوردهای هسته ای خود به هر قیمتی، پافشاری می کنند. به ویژه که آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی ایران بارها اعلام کرده که ایران به دنبال تولید سلاح هسته ای نیست.
 
منابع دیپلماتیک مذکور اعلام کردند که با توجه به تکنولوژی هسته ای کنونی ایران، این کشور اگر بخواهد می تواند به تولید سلاح هسته ای روی آورد و تحریم های اقتصادی نمی تواند مانع آن شود حتی اگر بر شدت این تحریم ها افزوده شود. در چنین شرایطی این نگرانی وجود دارد که تداوم تحریم ها ایران را به گزینه های دیگری در مسئله هسته ای سوق دهد که تاکنون هیچ تمایلی به آن نداشته است و آن تولید سلا ح هسته ای است که برای غربی ها یک چالش بزرگ به شمار می رود.
 
در پایان این گزارش آمده است: اگر تلاش های دیپلماتیک اسرائیلی ها که طی دو هفته گذشته در پاریس، لندن و واشنگتن کاملا چشم گیر بوده تا مانع لغو تحریم ها علیه ایران شوند، ناکام بماند، باید به نشست آینده 1+5 و ایران خوش بین بود. بهانه اسرائیل در مخالفت با لغو تحریم ها علیه ایران این است که این اقدام تهران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای ترغیب خواهد کرد.
 
اما رادیو اوستن اعلام کرد که دلیل مخالفت اسرائیل با لغو جزئی تحریم ها این است که این اقدام از احتمال ایجاد نارضایتی در ملت ایران می کاهد. به ویژه که اسرائیل و غربی ها طرح هایی برای به حرکت در آوردن پرونده های داخلی در ایران برای تاثیرگذاری بر روند انتخابات آینده ایران و کم ارزش کردن واحد پول ایران و ...دارند.
 
بر اساس این گزارش، آنچه که در این گزارش نگران کننده است، این است که برخی دولت های عضو شورای همکاری خلیج فارس، از جمله عربستان و قطر تلاش های اسرائیل برای جلوگیری از لغو تحریم ها علیه ایران را تایید می کنند و معتقدند که این امر به تقویت جمهوری اسلامی ایران منتهی خواهد شد.

 

کلید واژه ها: تحریم اروپایی تحریم های اقتصادی اقتصادی دیپلماتیک پرونده تحریم های اقتصادی علیه متقاعد اسرائیل لغو تحریم اند که اقتصادی علیه


نظر شما :