آمریکا برای فروش 10 میلیارد دلار اسلحه به خاورمیانه آماده است

تجهیز متحدان علیه تهران

۳۱ فروردین ۱۳۹۲ | ۰۰:۲۴ کد : ۱۹۱۵۱۲۳ آمریکا ترجمه برگزیده خاورمیانه
قرارداد 10 میلیارد دلاری فروش تسلیحات از سوی آمریکا به متحدانش در خاورمیانه – شامل اسرائیل- به منظور تقویت نیروی دفاعی آنها علیه ایران، در هفته جاری نهایی می شود.
تجهیز متحدان علیه تهران

دیپلماسی ایرانی: گزارش ها حاکی از آن است که قرارداد 10 میلیارد دلاری فروش تسلیحات از سوی آمریکا به متحدانش در خاورمیانه – شامل اسرائیل- به منظور تقویت نیروی دفاعی آنها علیه ایران، در هفته جاری نهایی می شود. پیش از این برخی کارشناسان و مقامات آمریکایی به کاخ سفید توصیه کرده بودند برای نشان دادن جدید خود در مقابل ایران، کشورهای منطقه و از جمله اسرائیل را با تسلیحات خود تجهیز کند.

به گزارش نیویورک تایمز، این قرارداد به منظور افزایش توانمندی های دفاعی اسرائیل، عربستان سعودی و امارات متحده عربی طراحی شده است. در سال 2010 نیز عربستان از قرارداد خرید جنگنده های اف 15 از آمریکا به ارزش 29 میلیارد و 500 میلیون دلار خبر داده بود.

در این توافق که خبر آن در این روزنامه آمریکایی منتشر شده، اسرائیل مجاز خواهد بود جت های سوخت رسان هوایی خریداری کند که توانایی این کشور برای هدف قراردادن اهدافی در ایران را افزایش می دهد. همچنین موشک های جدید و هواپیماهایی برای انتقال نیرو نیز در مفاد این قرارداد گنجانده شده اند. این در حالی است که نشریه آتلانتیک در هفته گذشته به دولت اوباما توصیه کرده بود برای اینکه از اقدام نظامی اسرائیل علیه ایران جلوگیری کند، این کشور را به جت های سوخت رسان هوایی مجهز کند تا نگرانی های دفاعی تل آویو در مقابل ایران کاهش یابد.

در این توافق  اسرائیل مجاز خواهد بود جت های سوخت رسان هوایی خریداری کند که توانایی این کشور برای هدف قراردادن اهدافی در ایران را افزایش می دهد. همچنین موشک های جدید و هواپیماهایی برای انتقال نیرو نیز در مفاد این قرارداد گنجانده شده اند.

گزارش ها حاکی از آن است که چاک هگل، وزیر دفاع جدید آمریکا در جریان سفر قریب الوقوع خود با اسرائیل و کشورهای خاورمیانه برای عقید این قرارداد تسلیحاتی که در یک سال گذشته مذاکرات محرمانه ای در مورد آن انجام شده، تلاش خواهد کرد. هگل در شرایطی به اسرائیل سفر می کند که در هفته های اخیر جان کری، وزیر امور خارجه و باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا نیز تورهای خاورمیانه ای خود شامل اسرائیل را به پایان رسانده اند. اوباما در این سفر متعهد شد کمک امنیتی و تکنولوژی نظامی پیشرفته در اختیار اسرائیل قرار دهد.

به گزارش هاآرتص، یکی از دلایل سفر هگل به اسرائیل بررسی اهمیت قرارداد تسلیحاتی بین دو کشور است. همچنین منابع خبری فاش کرده اند که پیشنهاد تسلیحاتی آمریکا به معنی ارتقاء توانمندی های نظامی اسرائیل در منطقه است. با این حال نیویورک تایمز این نکته را خاطرنشان می کند که این قرارداد تسلیحاتی به معنی چراغ سبز به اسرائیل برای حمله به ایران نیست چرا که هدف آمریکا مدرن سازی ظرفیت های نظامی اسرائیل بدون تقویت مواضع تندروها در تل آویو است که به دنبال اقدام نظامی علیه ایران هستند.

البته هدف این قرارداد تسلیحاتی علاوه بر مقاومت در برابر ایران، نگرانی از به کار بردن تسلیحات شیمیایی در سوریه است. به هر ترتیب حجم تسلیحاتی که به موجب این قرارداد به اسرائیل فروخته خواهد شد، در سفر هگل به این کشور، نهایی می شود.

این قرارداد تسلیحاتی به معنی چراغ سبز به اسرائیل برای حمله به ایران نیست چرا که هدف آمریکا مدرن سازی ظرفیت های نظامی اسرائیل بدون تقویت مواضع تندروها در تل آویو است که به دنبال اقدام نظامی علیه ایران هستند.

حمله یکجانبه

اما همزمان با نخستین سفر هگل به اسرائیل در روز یکشنبه، همتای اسرائیلی وی هشدار داده که در صورت لزوم، کشورش به تنهایی علیه تاسیسات هسته ای ایران اقدام نظامی انجام می دهد. روز پنجشنبه نیز بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در گفت و گو با بی بی سی مدعی شده بود اسرائیل توانایی ها و حساسیت های متفاوتی در مقابل آمریکا دارد و باید در مورد اینکه چه زمانی توانایی برای حمله به ایران را از دست می دهد، محاسبه های خود را انجام دهد.

همچنین وزیر امور اطلاعاتی و استراتژیک اسرائیل نیز مدعی شده که تهران از روند مذاکرات برای پیشبرد برنامه های غنی سازی اورانیوم استفاده می کند و جامعه بین المللی باید برای ایران یک ضرب الاجل یا جدول زمانی تعیین کند و حتی تهدید به اقدام نظامی را نیز مطرح کند. به گفته وی، ایران در نیمه راه رسیدن به خط قرمز نتانیاهو قرار دارد.

تحریریه دیپلماسی ایرانی / 10

انتشار اولیه: جمعه 30 فروردین 1392/ باز انتشار: سه شنبه 3 اردیبهشت 1392

کلید واژه ها: اسرائیلآمریکاخاورمیانه


نظر شما :