سفر همزمان بی بی و محمود عباس به چین

ایران، نتانیاهو را به پکن کشاند

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۱۱:۳۰ کد : ۱۹۱۵۷۸۷ اخبار اصلی خاورمیانه
که برخی منابع نزدیک به نتانیاهو اعلام کرده‌اند که وی قصد دارد در سفر خود به پکن و دیدار با مقام‌های چینی قبل از هر چیز و پیش از پرداختن به موضوع مذاکرات صلح با فلسطینیان بر پرونده هسته‌ای ایران متمرکز شود.
ایران، نتانیاهو را به پکن کشاند

دیپلماسی ایرانی: پکن از اواسط هفته میزبان دو رهبری خواهد بود که حداقل در ظاهر رابطه چندان دوستانه ای با یکدیگر ندارند. دو رهبری که جامعه جهانی تلاش بسیاری می کند آنها را مجددا پشت میز مذاکره برگردارند و آنها را وادار کند که برای رسیدن به صلح با هم به گفت و گو بنشینند. مذاکراتی که به نظر می رسد به رغم امتیازهای بسیاری که سازشکاران فلسطینی به اسرائیلی ها داده اند بعید است به این زودی ها به نتیجه برسد. قرار است اواخر این هفته بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و روز یکشنبه محمود عباس، رئیس حکومت خودگردان فلسطینی به پکن سفر کنند و به طور جداگانه با مقام های چینی درباره راه های گسترش روابط و چگونگی تقویت حضور چین در منطقه بحث و تبادل نظر داشته باشند. مذاکراتی که قبل از هر چیز می تواند زمینه های نفوذ پکن در منطقه اعم از فلسطین و اسرائیل را گسترش دهد و به دیپلماسی پویای چینی پتانسیل حضور بیشتری بدهد.

به گزارش وبسایت شبکه خبری الجزیره، این در حالی است که برخی منابع نزدیک به نتانیاهو اعلام کرده اند که وی قصد دارد در سفر خود به پکن و دیدار با مقام های چینی قبل از هر چیز و پیش از پرداختن به موضوع مذاکرات صلح با فلسطینیان بر پرونده هسته ای ایران متمرکز شود.

این نخستین سفر یک مقام ارشد اسرائیلی به چین از سال 2007 تا کنون محسوب می شود. نزدیک به شش سال پیش ایهود اولمرت، نخست وزیر سابق اسرائیل در راس هیئتی بلندپایه به چین سفر کرده بود.

چین بزرگ ترین خریدار نفت ایران در جهان محسوب می شود و به دلیل عضویتش در شورای امنیت سازمان ملل و برخورداری از حق وتو جایگاهی ویژه در معادلات جهانی دارد. پکن همواره اعمال تحریم های یک جانبه واشنگتن و اتحادیه اروپا علیه ایران را رد کرده و بارها تاکید کرده است که پرونده هسته ای ایران تنها از طریق گفت وگو و مذاکره و پیشبرد راه های دیپلماتیک قابل حل است. نخست وزیر تندروی اسرائیلی که این روزها برخورد با پرونده هسته ای ایران برایش به یک دغدغه ذهنی تبدیل شده است، تلاش بسیاری می کند که چینی ها را مجاب کند که از همکاری با ایران دست بکشند و به جمع کشورهای تحریم کننده ایران بپیوندند. کشورهایی که بنا به شواهد روز به روز از تعداد و کیفیت آنها کاسته می شود.

مراودات تجاری ایران و چین بالغ بر 30 میلیارد دلار در سال است و برای چینی ها امکان پذیر نیست که به این سادگی از این بازار پر منفعت دست بکشند.

این در حالی است که سفر نتانیاهو به چین با حمله هوایی رژیم صهیونیستی به سوریه نیز هم زمان شده است. مساله ای که باعث نگرانی طرف چینی شده و پیش بینی می شود که حتما چینی ها بر سر این موضوع با نخست وزیر اسرائیل بحث و مذاکرات مفصلی داشته باشند. چین از حامیان جدی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است و دائما در کنار روسیه هر گونه دخالت نظامی در این کشور را رد کرده است. اکنون که اسرائیل نیز حملات هوایی خود را به سوریه آغاز کرده این مساله به دغدغه ای بزرگ برای چینی ها تبدیل شده است.

قرار است نتانیاهو قبل از سفر به پکن روز دوشنبه به شانگهای، پایتخت تجاری چین برود و با روسای شرکت های مختلف چینی مذاکره کند و احتمالا توافقات تجاری متعددی را با آنها به امضا برساند. سفر نتانیاهو به چین پنج روزه خواهد بود و پیش بینی می شود که توافق نامه های متعددی را با طرف های چینی در زمینه های مختلف کشاورزی و آب رسانی به امضا برساند. توافق نامه هایی که می تواند باعث افزایش همکاری های دو جانبه تلاویو و پکن که در حال حاضر بالغ بر 10 میلیارد دلار در سال است، بشود.

محمود عباس، رئیس حکومت خودگردان فلسطینی روز یکشنبه به چین رسید. هنوز خبری که نشان بدهد وی قرار است با بینامین نتانیاهو در چین دیدار کند، مخابره نشده است. وزارت امور خارجه چین اعلام کرده است که پکن آمادگی دارد در صورتی که رهبران فلسطینی و اسرائیلی تمایلی به دیدار با یکدیگر در چین داشته باشند، کمک کند که این دیدار انجام شود.

چین همواره تلاش کرده است که در پرونده صلح فلسطین و اسرائیل و کلا بحران های خاورمیانه حضوری نرم داشته باشد، اما در حال حاضر پکن بیشتر تمایل دارد تا حضورش در این پرونده را تقویت کرده و نقشی موثر در منازعات فلسطین و اسرائیل داشته باشد. البته تا کنون تلاش های چین در این زمینه هیچ نتیجه ای در بر نداشته است.

عباس در این باره گفته که تلاش خواهد کرد که از ارتباطات چینی ها با اسرائیلی ها استفاده کرده و دیوارهای موجود در برابر رشد اقتصاد فلسطین که اسرائیل بر آن تحمیل کرده است را بردارد.      

تحریریه دیپلماسی ایرانی 

کلید واژه ها: چین اسرائیل فلسطین محمود عباس و بنيامين نتانياهو


نظر شما :