تحریم های آمریکا از اول جولای اعمال می شوند

موانع تازه پیش روی تجارت دریایی ایران

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۲۳:۳۰ کد : ۱۹۱۵۸۸۳ اخبار اصلی اقتصاد و انرژی
در آستانه اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران، خطوط کشتیرانی تانکری خارجی در حال قطع روابط تجاری با ایران هستند و به این ترتیب جمهوری اسلامی در تجارت دریایی با مشکلات بیشتری مواجه می شود.
موانع تازه پیش روی تجارت دریایی ایران

دیپلماسی ایرانی: در آستانه اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران، خطوط کشتیرانی تانکری خارجی در حال قطع روابط تجاری با ایران هستند و به این ترتیب جمهوری اسلامی در تجارت دریایی با مشکلات بیشتری مواجه می شود.

این در حالی است که اقتصاد ایران هم اکنون نیز پیامد های تحریم هایی را متحمل می شود که آمریکا و متحدانش علیه برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی، اعمال می کنند. گزارش ها حاکی از آن است که از اواخر سال 2011، تا کنون ریال به عنوان پول رایج در ایران ، دو سوم ارزش خود را از دست داده و نرخ بیکاری و تورم افزایش یافته است.

به گزارش رویترز، بسیاری از محصولات وارداتی در ایران شامل مواد غذایی و کالاهای مصرفی ، توسط کانتینر ها به بنادر ایران می رسند. کانتینر هایی که عمدتا از امارات متحده عربی راهی ایران می شوند. اما به موجب تحریم های جدید آمریکا که از نخستین روز ماه جولای اعمال می شوند، بخش های مدیریت انرژی و بنادر، کشتی سازی و کشتیرانی ایران در فهرست سیاه قرار می گیرند. هرچند این تحریم ها معافیت هایی را در مورد مواد غذایی، دارو و کمک های بشردوستانه شامل می شود اما شرکت های خارجی با توجه به نگرانی های موجود در حال قطع رابطه با ایران هستند.

این در حالی است که شرکت کشتیرانی یونایتد عرب نیز که در فهرست 20 شرکت برتر در زمینه خدمات کانتینری قرار دارد، ماه گذشته اعلام کرد تمامی خدمات خود به ایران را متوقف می کند.این شرکت همچنین به دشواری های موجود در راه تجارت با ایران با توجه به تحریم هایی اعمالی، اشاره کرده است.

به موجب تحریم های جدید آمریکا که از نخستین روز ماه جولای اعمال می شوند، بخش های مدیریت انرژی و بنادر، کشتی سازی و کشتیرانی ایران در فهرست سیاه قرار می گیرند. هرچند این تحریم ها معافیت هایی را در مورد مواد غذایی، دارو و کمک های بشردوستانه شامل می شود اما شرکت های خارجی با توجه به نگرانی های موجود در حال قطع رابطه با ایران هستند.

 

با این حال مقامات آمریکایی تاکید دارند شرکت های کانتینری که کمک های بشردوستانه به ایران ارایه می دهند، هدف تحریم ها قرار نمی گیرند. کارشناسان می گویند: باوجود این اظهارات، شرکت های کانتینری نمی خواهد ریسک تجارت با ایران را بپذیرند. برای مثال شرکت کشتیرانی سیماتک دوبی اعلام کرده است که در ماه ژوئن، ارائه خدمات به ایران را متوقف می کند. این شرکت نیز تحریم های جدید آمریکا را دلیل تصمیم گیری خود عنوان کرده است.  

این در شرایطی است که پیش از این نیز تجارت محموله ها برای ایران با مشکلات عدیده ای دست به گریبان بود. چرا که ایالات متحده در سال 2011، شرکت تایدواتر که یکی از اپراتورهای بزرگ بنادر در ایران به شمار می رود را در فهرست سیاه قرار داد. این شرکت با 7 ترمینال شامل بندر عباس همکاری داشت. این محدودیت ها موجب شد که بزرگترین شرکت کانتینری جهان نیز در سال گذشته میلادی به همکاری با ایران پایان دهد.

شرکت های کانتینری نمی خواهد ریسک تجارت با ایران را بپذیرند. برای مثال شرکت کشتیرانی سیماتک دوبی اعلام کرده است که در ماه ژوئن، ارائه خدمات به ایران را متوقف می کند. این شرکت نیز تحریم های جدید آمریکا را دلیل تصمیم گیری خود عنوان کرده است.

 

 به این ترتیب پیش بینی می شود صادرات هند به ایران نیز با آسیب جدی مواجه شود. رویترز به نقل از یکی از مقامات شرکت ترانس آسیا در هند می نویسد که این شرکت از ماه جولای خدمات کانتینری به ایران ارایه نمی دهد. از سوی دیگر سه شرکت هندی دیگر نیز به طور محرمانه اعلام کرده اند که از ماه جولای به بعد ساماندهی اعزام کانتینرها به بنادر ایران بسیار سخت خواهد بود.  

این در حالی است که هند به عنوان دومین مشتری بزرگ نفت ایران پس از چین با توجه به تحریم های اقتصادی علیه ایران در پرداخت پول نفت خریداری شده دچار مشکل شده و دو طرف توافق کرده اند بخشی از پول نفت از طریق صادرات هند به ایران پرداخت شود که عملا با تحریم های جدید این راه نیز با موانع زیادی روبرو خواهد بود.

به گزارش رویترز، با توجه به خودداری شرکت های کانتینری هندی از خدمات دهی به ایران، شرکت هایی نظیر شرکت کشتیرانی حافظ دریا باقی می مانند که واشینگتن آن را یک شرکت پوششی توصیف می کند و علاوه بر تحریم های ایالات متحده، هدف تحریم های سازمان ملل و اتحادیه اروپا نیز قرار دارد.

تحریریه دیپلماسی ایرانی / 10

کلید واژه ها: تحریمکانتینریکشتیرانیآمریکاتجارتبنادر


نظر شما :