راهکار تازه دولت برای مقابله با تحریم و افزایش قیمت دلار

۲۶ دی ۱۳۹۱ | ۱۹:۲۵ کد : ۱۹۱۱۵۸۹ سرخط اخبار

کاهش درآمدهای ارزی کشور در پی تحریم های اعمال شده باعث شد تا مدیران اقتصادی کشور به فکر تغییر الگوی تجاری و همچنین تغییر سبد ارزی بیفتند و از واحد پول دیگری به جز ارز برای تجارت با سایر کشورها استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، چندی پیش بود که محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی، تعیین واحد پول دیگری به عنوان وسیله مبادله و ذخیره ارزش برای مقابله با تهدیدات اقتصادی غرب و مصون بودن از نوسانات غیرقابل پیش بینی و ناخواسته دلار و یورو را از ضروریات دانست و گفت که به این منظور استفاده از ارزهای محلی یکی از کارهایی است که می توان انجام داد.

تقاضای واردات کالا به دلار نزدیک به صفر

در این راستا بود که صمد کریمی، سخنگوی مرکز مبادلات ارزی نیز اعلام کرد: بررسی عملکرد مرکز مبادلات از ابتدای راه اندازی حاکی از آن است که تقاضا برای واردات کالا به دلار مربوط به گروه های کالایی سه تا هشت نزدیک به صفر بوده است.

وی با بیان این که این امر ناشی از الگوی تجاری کشور و سبد ارزی مرکز مبادلات از یک سو و عوامل غیراقتصادی ناشی از تحریم های یک جانبه ی آمریکا و اروپا بوده است، گفت:دلار آمریکا عمدتا برای تامین مصارف خدماتی همانند ارز مسافرتی، دانشجویی و درمانی آن هم عمدتا به صورت اسکناس کاربرد داشته و بیشتر مبنای محاسبات ارزی ترازنامه ای در کشور است.

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی همچنین با تاکید بر اینکه دلار به عنوان ارز جهان روا سهمی در معاملات ارزی مرکز مبادلات ندارد گفت:این امر با توجه به اینکه 92 درصد کل صادرات قطعی کالای غیرنفتی به قاره آسیا و حدود 70 درصد از واردات قطعی از قاره آسیا صورت می گیرد سازگاری و تطابق لازم را دارد ضمن این که صادرات عمده نفت و گاز به قاره آسیا صورت می گیرد.

در واقع پس از تحریم های اعمال شده، آمریکا و اتحادیه اروپا محدودیت هایی را برای مبادلات و تجارت با دلار برای ایران و شرکای تجاری اش وضع کردند این دو امر سبب شد که هم در سبد ارزی و ذخائر ارزی کشور و هم در تجارت کشور تجدید نظر صورت بگیرد.

منتفع شدن کشور از تغییر ترکیب سبد ارزی

در این باره سید شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز روز گذشته گفت :بعد از اعمال تحریم ها در ترکیب ذخائر سبد ارزی که در اختیار بانک مرکزی بود به خوبی و با سرعت مناسب تجدید نظر شد و در مجموع کشور از این حیث منتفع شد. به طور مثال زمانی که بانک مرکزی ترکیب ارزی را به نفع یورو تغییر داد، به دلیل افزایش ارزش یورو ارزش دارایی کشور بالا رفت و همچنین زمانی که بنا شد بخشی از ذخائر به صورت فلزات گرانبها نگهداری شود، باز هم میزان دارایی های خارجی کشور افزایش یافت و در نتیجه می توان گفت از این نظر عدو سبب خیر شد.

وی همچنین با بیان این که این کار به زمان نیاز دارد، تصریح کرد: برخی تجار عادت کردند در کشور های خاص مستقر شوند و از طریق آن کشور ها با حوزه های خاص مانند اتحادیه اروپا تجارت کنند.

تقاضا برای ثبت سفارش با الگوی ارزی تطبیق پیدا کند

سخنگوی اقتصادی دولت ادامه داد: اما اگر سال 90 را با سال 89 و هم چنین سال جاری را با سال گذشته مقایسه کنیم، می بینیم که ترکیب شرکای تجاری ما تغییر پیدا کرد و سهم کشور هایی چون چین و ترکیه در مقایسه با کشور های اروپایی مانند آلمان، انگلستان و حتی فرانسه افزایش می یابد و در واقع این تغییر به معنای آن است که نیاز به ارز واسط چون دلار و یورو کاهش پیدا می کند.

وی اظهار کرد: تصمیمی که در کارگروه اقتصادی دولت اتخاذ شد و هماهنگی جدیدی که بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی برای ثبت سفارش صورت می گیرد مبنی بر این است که الگوی تجاری و یا به عبارتی تقاضا برای ثبت سفارش با الگوی ارزی تطبیق پیدا کند که نشان دهنده ی آن است که جمهوری اسلامی ایران عزم خود را جزم تا ارز های واسط را مانند دلار و یورو را در تجارت با کشور ها کنار بگذارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطر نشان کرد: آمریکا و اعضای اتحادیه اروپا تمایل دارند ارزش پولشان را کاهش دهند و از طرف دیگر کاهش ارزش این اسعار و بحران هایی را که در اتحادیه اروپا وجود دارد سبب شده که شرکای تجاری ما از تغییر سبد ارزی استقبال کنند تا حاکمیت اسعار محدود در مبادلات تجاری و مالی کاهش یابد.

مبادلات دلاری تغییر پیدا می کند

اما در این باره رییس کل بانک مرکزی امروز اعلام کرده که قرار است مبادلات دلاری تغییر پیدا کند ولی برنامه ای برای حذف دلار از مرکز مبادلات نداریم و هم چنان مرکز مبادلات تقویت می شود، ولی با توجه به این موضوع که با کشور های اروپایی و آمریکا مبادلات نداریم، این عرضه ها باید تبدیل شود و به همین دلیل است که این تغییر را انجام می دهیم.

وی ادامه داد: اجرای این امر باید نتیجه ی عکس در بازار آزاد داشته باشد و قیمت دلار را کاهش دهد، زیرا با کاهش تقاضا باید قیمت آن افت کند و منظور از این خبر اجرای این تغییرات بوده است بنابراین میزان عرضه ی ارز در مرکز مبادلات کاهش نخواهد یافت.

کلید واژه ها: ارزی دلار مرکز مبادلات تجاری اقتصادی ارز تجارت سبد بانک مرکزی سبد ارزی بانک آمریکا یورو اروپا الگوی اتحادیه اروپا اتحادیه ترکیب تحریم دارایی


( ۲ )

نظر شما :