شکار پژاک توسط تک تیراندازهای ویژه سپاه

۱۹ شهریور ۱۳۹۲ | ۲۱:۱۹ کد : ۱۹۲۱۲۰۱ سرخط اخبار

فرمانده یگان ویژه صابرین در عملیات شمالغرب گفت: در این عملیات با جانفشانی و شجاعت نیروهای صابرین که ناشی از ایمانشان بود، ما روی قله های عزت قرار گرفتیم و دشمن به دره های ذلت رفت.

به گزارش فارس، اواخر خردادماه سال 90 بود که نیروی زمینی سپاه دست به یک سلسله عملیات برای برقراری امنیت در منطقه شمالغرب زد.

اگرچه سابقه جهاد برای برقراری امنیت در مناطق کردنشین در انقلاب اسلامی به ماه های اول پیروزی انقلاب بر می گردد اما این بار با وجود گذشت بیش از سه دهه از آن سال ها، یک بار دیگر پاسداران انقلاب باید خون خود را برای امنیت هموطنان کُرد می دادند.

فتح قله های امنیت در شمالغرب البته به راحتی نبود چراکه گروهک های ضدانقلاب با حمایت های همه جانبه اطلاعاتی و حتی لجستیکی غرب (به سردمداری آمریکا) این بار با تمام توان آمده بودند تا خاک بخشی از ایران را به توبره بکشند.

این عملیات ها که در نیمه اول سال 90 انجام شد، تا اواخر شهریور به طول انجامید تا نهایتا با تقدیم ده ها شهید و جانباز در این عملیاتها، بار دیگر امنیت به منطقه بازگشت و گروهک های ضدانقلاب مجبور به ترک خاک ایران شدند.

یگان ویژه نیروی زمینی سپاه که یگان «صابرین» نامیده می شود ازجمله یگانهایی است که عضویت در آن نیازمند پشت سر گذاشتن مراحلی دشواری است که از عهده کمتر کسی بر می آید و در واقع هرآنچه از سختی یگان های ویژه در فیلم ها دیده اید در صابرین عینیت می یابد.

یگانی که می توان آن را هم رده یگانهای ویژه در ارتش های مجهز دنیا دانست اما با یک وجه تماتیز مهم و آن هم روحیه ایمان و شهادت طلبی که نظیری در ارتش های دنیا ندارد. صابرین با شهدایی که در شمالغرب فدای امنیت کشور کرد، کارنامه درخشانی که از خود به جای گذاشت.

آنچه در ادامه آمده است گفتگو با سردار مرتضی میریان فرمانده یگان ویژه صابرین در عملیات شمالغرب و جانشین فعلی معاونت عملیات نیروی زمینی سپاه است که به بررسی نقش این یگان در برخورد با پژاک پرداخته است.

*****

سردار میریان در ابتدا با اشاره به نامگذاری یگان صابرین گفت: نام صابرین برگرفته از آیه 65 سوره انفال است که خداوند در این آیه یک مقایسه کمی کرده و توان صابرین را در برابر دشمن، یک به 10 مشخص می کند، البته خداوند در اینجا قید می کند به شرطی که ایمانشان قوی باشد.

وی افزود: در نیروی صابرین هم مهمترین مشخصه ایمان و اعتقاد است. دو مشخصه مهم دیگر برای این نیرو نظر گرفته شده است، یعنی یک نیروی صابرین، فردی 3 بعدی است. بعد دوم و سوم، علم و تخصص و دیگر توان بالای جسمی است. همه اینها از آموزهای دینی گرفته شده و در آیین نامه صابرین هم آورده شده است.

* بسیج امکانات و فدراسیون های کشور برای تشکیل صابرین

جانشین معاون عملیات نیروی زمینی سپاه ادامه داد: وقتی قرار بود یک نیروی ویژه تشکیل شود، آموزش هایش هم باید خاص و متناسب با تعریف نیرو باشد. در ابتدا یک بحثی بود که این آموزش در خارج از کشور صورت بگیرد یا داخل و آیا داخل توان چنین آموزشهایی را دارد یا ندارد؟ در آن زمان جلسات مکرری در آموزش نیروی زمینی در این خصوص برگزار شد. نهایتاً بحث بر این شد که شاید ما به تنهایی توان آموزش کامل را نداشته باشیم اما با بسیج امکانات کشور مثل فدراسیونهای مختلف می توانیم به هدفمان برسیم.

میریان تصریح کرد: ما در طول دوره یکم و دوم از 300 مربی استفاده کردیم که بخش زیادی از آن بیرون از سپاه بود. فدراسیونهای کوهنوردی، صخره نوردی، رزمی، تیراندازی و خیلی فدراسیون های دیگر را آوردیم پای کار و از مربیان آنها استفاده کردیم. یعنی تمام کشور را بسیج کرده و پای کار آوردیم تا امروز با گذشت قریب به 12 سال از تشکیل صابرین، مربیان متخصص خودمان را داشته باشیم.

* داوطلب و شهادت طلب بودن اولین ویژگی های صابرین

وی در خصوص نحوه انتخاب نیروهای اولیه صابرین، گفت: فراخوان دادیم و شرط اولیه هم این بود که داوطلبین، نیروی رسمی سپاه باشند. در اولین مرحله تعدادی داوطلب شدند. افراد باید دو ویژگی می داشتند تا وارد مراحل بعدی شوند، اول داوطلب بودن و دوم شهادت طلب بودن.

فرمانده یگان ویژه صابرین در عملیات شمالغرب اظهار داشت: اولین تستی که گرفتیم این بود که 54 کیلومتر راهپیمایی مداوم و با تجهیزات داشتیم که چند نفر ریزش کردند. انواع و اقسام تست ها را از این افراد گرفتیم، از تستهای بدنی تا روانی و هوش. بحث هوش و آمادگی ذهنی فاکتور خیلی مهمی است. نیروهای ویژه در شرایط سخت قرار می گیرند و خودشان باید تصمیم بگیرند، طرح ریزی کنند و عملیات انجام دهند. لذا باید از هوش بالایی برخوردار باشند. همچنین صعودهای بالای 4000 متر، حدود 300 کیلومتر جنگل نوردی، 500 کیلومتر کویرنوردی و بالای 1200 متر صخره نوردی از دیگر آزمایش های ما بود.

* تکاور، نیروی مخصوص و نیروی ویژه؛ سه سطح صابرین

میریان با بیان اینکه سطوح تکاور، نیروی مخصوص و نیروی ویژه برای صابرین تعریف شده است، خاطرنشان کرد: در هنگام تشکیل صابرین، متون و اطلاعات مربوط به 11 نیروی ویژه در دنیا ترجمه و مطالعه شد بخصوص نیروهای ویژه انگلیس که حدود 400 سال قدمت دارد و تقریباً پایه و الگوی همه نیروهای ویژه در دنیاست و اغلب کشورها از آن الگو گرفته اند. ما هم از تجارب دیگران حتی اگر دشمن باشد نگذشتیم.

جانشین معاون عملیات نیروی زمینی سپاه افزود: ما زیربنا و پشتوانه ای بسیار قوی داریم که بسیاری از آن آموزه های قرآنی است و سیره اهل بیت(ع) و پیامبر اکرم(ص) که می تواند بسیار کارساز باشد. بنیادی ترین بحثهای ما و ویژگی عمده ما یعنی ایمان، علم و تخصص و توان جسمی برگرفته از قرآن است.

* جنگ شمالغرب، جنگ اراده ها بود

فرمانده یگان ویژه صابرین در عملیات شمالغرب تاکید کرد: در نبرد اخیر در شمالغرب هم همین بود. اگر اراده نیروها قوی نبود، شکست می خوردیم. این اراده ما را پیروز کرد. در حقیقت جنگ، جنگ اراده ها بود. اساس صابرین هم همین است. یعنی اگر ما آن صبر و تحمل و استقامت را داشته باشیم، پیروز هستیم. اگر اراده ضعیف باشد با دو شکست به اصطلاح جزئی کار ما تمام است. لذا این نکته خیلی مهم است که اراده قوی پیروز کننده جنگ است.

* تک تیراندازها نقش تاثیرگذاری در عملیات شمالغرب داشتند

وی با اشاره به نقش تک تیراندازها در عملیات شمالغرب، تصریح کرد: تک تیراندازها نقش تاثیرگذاری داشتند و باید روی تک تیرانداز حساب ویژه ای باز کرد. گاهی یک تیر ممکن است ورق جنگ را برگرداند. در دوران دفاع مقدس، تلفاتی که دشمن با تک تیراندازش از ما می گرفت با تانکش نمی توانست بگیرد. در این عملیات تک تیراندازهایمان با استفاده از تجارب و تجهیزات خوبی که داشتند تلفات بالایی از دشمن گرفتند.

میریان در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: از گذشته در غرب کشور دو گروه عمده داشتیم یکی گروه دموکرات و یکی کومله، که گروه دموکرات 70 سال قدمت دارد. این گروه ها همیشه آلت دست بیگانه بودند. یک روزی شوروی، یک روز آمریکا و انگلیس و سایر قدرت های خارجی دیگر و هیچوقت هم دستاوردی نداشته اند و وقتی آن بیگانگان به اهداف خود رسیده اند بر سر اینها معامله کرده اند.

وی ادامه داد: تنها کاری که اینها کرده اند این بوده که مزاحمت ها و دردسرهایی برای حکومت مرکزی ایجاد کرده و تعدادی کشته روی دست حکومت و خودشان گذاشته اند. همچنین خسارت هایی به مردم منطقه وارد کرده و باعث عدم پیشرفت و عمران منطقه غرب شده اند.

فرمانده یگان ویژه صابرین در عملیات شمالغرب گفت: این دو گروه حدود 25 سال با جمهوری اسلامی معارضه کردند و چیزی هم به دست نیاوردند جز ضربه زدن به منطقه. جمهوری اسلامی به همه استانها نگاه یکسانی داشت اما این گروه ها با جنایت های خود مانع تحقق این نگاه بودند. افرادی که برای خدمت و آبادانی به این مناطق می رفتند با تهدید و شکنجه و کشته شدن روبرو می شدند و به این وسیله پتانسیل های زیادی از دست رفت.

میریان افزود: با فشاری که از طرف مردم به اینها آمد، فهمیدند باید اسلحه را کنار بگذارند و این راه به جایی نمی رسد. امروز می بینیم که در مناطق مرزی و روستایی کردستان به برکت امنیتی که بوجود آمد، عمران و آبادانی بسیار خوبی برقرار است.

* حدود سال 80 مسئولین متوجه عضوگیری پ.ک.ک در ایران شدند

جانشین معاون عملیات نیروی زمینی سپاه با اشاره به شکل گیری گروه پ.ک.ک، اظهار داشت: حدود 35 سال پیش در ترکیه یک گروه کردی به نام پ.ک.ک شکل گرفت که در مبارزه و تقابل با نظامیان این کشور بود چون نظامیان ترکیه با تفکر آتاتورکی، ظلم زیادی می کردند. در ترکیه 9 استان کردنشین و 25 میلیون کرد وجود دارد. اینها با ما مشکل خاصی نداشتند و ما هم دشمنی با اینها نداشتیم. تا اینکه در حدود سال 80، مسئولین متوجه شدند اینها در حال عضوگیری و نفوذ در ایران هستند و دارند تبدیل به یک تهدید می شوند.

فرمانده یگان ویژه صابرین در عملیات شمالغرب خاطرنشان کرد: به هرحال در اوایل دهه 80 پ.ک.ک چهار شاخه را برای ترکیه، عراق، سوریه و ایران تشکیل داد که شاخه ایرانش «پژاک» نام گرفت. البته اینجا باید بگویم که پژاک و پ.ک.ک هیچ فصل ممیزی ندارند و ما هیچ تفاوتی در ابعاد مختلف میان این دو ندیدیم. چه در تجهیزات، چه آموزش ها، مقرها و سایر موارد.

* استفاده از جاذبه های جنسی برای جذب در پژاک

میریان در خصوص شیوه های جذب نیروی این گروه ها، گفت: جوانان روحیه هیجانی دارند و این گروه های مسلح و معاند از این منظر می توانند جذابیت هایی داشته باشند. نکته دیگر استفاده از جاذبه های جنسی است چون دختران را هم جذب می کنند. عمده دخترانی که جذب این گروه می شوند، کسانی هستند که با خانواده های خود مشکلاتی دارند و از خانه فرار می کنند، مثل ازدواج های اجباری.

حضور و استفاده زنان در گروهک تروریستی پژاک


وی ادامه داد: موضوع دیگر سوءاستفاده از مشکلات اقتصادی مردم منطقه و معضل بیکاری است. مبالغی که عمدتاً از طریق قاچاق و حامیان خارجی خود مثل آمریکا و رژیم اسرائیل کسب می کنند، به اعضای خود می پردازند. ارمنستان هم که با ترکیه اختلافات عمیقی دارد از اینها حمایت می کند.

جانشین معاون عملیات نیروی زمینی سپاه با اشاره به نسبت و ارتباط این گروه ها با آمریکا، اظهار داشت: رویکرد آمریکا حدوداً از سال 80، تغییراتی کرد و آنها بعد از مطالعاتی که داشتند به این نتیجه رسیدند که باید تهدید اسلام را جایگزین تهدید کمونیسم کنند و بزرگترین اشتباه تاریخی خود را مرتکب شدند چون تهدید خداپرستی را جایگزین تهدید بی خدایی کردند.

* 11 سپتامبر بهانه ای در راستای ابرقدرت شدن آمریکا بود

میریان تاکید کرد: پس باید بهانه ای برای اقدام علیه این تهدید فرضی درست می کردند. وزیر دفاع آمریکا دو سه سال پیش از 11 سپتامبر می گوید ما باید در آمریکا ضربه ای بخوریم تا این ضربه بهانه لشگرکشی ما به خاورمیانه شود. 70 نفر از استراتژیست ها و متفکرین آمریکا نامه ای برای بوش پدر می نویسند و می گویند بعد از فروپاشی شوروی تا 10 سال دنیا گیج است. این یک فرصت تاریخی برای آمریکاست و باید میخ خودش را به عنوان ابرقدرت دنیا بکوبد و اگر نکوبد این فرصت برای همیشه از بین می رود و ما دیگر نمی توانیم ابرقدرت باشیم.

وی افزود: بر همین اساس می بینیم که ماجرای 11 سپتامبر اتفاق می افتد. اگر نگوییم خودشان این حرکت را کردند اما به آن کمک کردند. آمریکایی ها یک خصوصیتی که دارند این است که می گویند جلوی هیچ کاری را نگیرید و بگذارید اتفاق بیافتد. سعی کنید موضعی بگیرید که از هر اتفاقی بیشترین بهره را ببرید.

* «کیک 200 میلیون دلاری» اعراب برای آمریکا

جانشین معاون عملیات نیروی زمینی سپاه تصریح کرد: در ماجرای حمله عراق به کویت، پیش از حمله، وزیرخارجه آمریکا اعلام کرد اگر بین دو کشور عربی جنگی باشد موضع ما بی طرفی است، در حالیکه داشتند طراحی های جنگی می کردند. اسم این جنگ را هم گذاشتند «کیک 200 میلیون دلاری» چون پول جنگ را از حکام عرب گرفتند و تمام تجهیزات جنگی خود را با پول اعراب نوسازی کردند. آمریکایی ها با چنین تفکر و رویکردی وارد منطقه شدند و نیاز به مزدورانی هم داشتند. امثال ریگی و پژاک را می توان سرباز بی جیره و مواجب آمریکا دانست. روی اینها سرمایه گذاری کردند و مشغول تقویت اینها شدند.

* هرلحظه باید آماده و گوش به زنگ باشیم

فرمانده یگان ویژه صابرین در عملیات شمالغرب با بیان اینکه برخی ها شاید فکر کنند اینها چهارتا قاچاقچی ساده هستند، گفت: حضرت آقا عبارتی دارند به این مضمون که اگر شما در سنگرهایتان خوابید، دلیلی ندارد دشمنتان هم خواب باشد. او بیدار است و کار خودش را می کند. ما هرگز نباید دشمنمان را دست کم بگیریم. هرچند بزرگنمایی هم درست نیست و نمی کنیم. الان هم همینطور است و نباید فکر کنیم چون پیروز شدیم، دیگر همه چیز تمام شد. هرلحظه باید آماده و گوش به زنگ باشیم.

میریان با اشاره به بخشی از اقدامات در عملیات شمالغرب، اظهار داشت: در ابتدای کار، اقدامات اولیه از جمله شناسایی و طرح ریزی در منطقه شمالغرب آغاز شد. جاده سازی و مهندسی که شروع شد، حساسیت آنها هم زیاد شد و درگیر شدند و مزاحمت هایی را برای کار مهندسی آغاز کردند.

* کاشت 14 مین در یک جاده توسط پژاک

وی خاطرنشان کرد: ما در خاک خودمان مشغول کار عمرانی بودیم و به نوعی آنها بودند که با ایجاد مزاحمت جنگ را شروع کردند. بعضاً تا 14 مین در یک جاده می گذاشتند که تقریباً تمام مین های آنها کشف شد. مثلاً ما شروع کردیم به جاده زدن در بورالان که برای آنها بسیار گران آمد و به شدت با ما درگیر شدند و 10 تا 20 کشته در این قضیه دادند تا جلوگیری کنند که البته موفق هم نشدند و ما کار خودمان را کردیم.

جانشین معاون عملیات نیروی زمینی سپاه با بیان اینکه دشمن به دو چیز اعتراف کرد؛ نخست اینکه شما به هر جایی حمله می کنید آنجا را می گیرید و دوم هم اینکه ما توانایی پس گرفتن این مناطق را از شما نداریم، گفت: مثلاً با قوی ترین نیروهایشان حمله کردند برای گرفتن قله حاج ابراهیم و 17 کشته هم دادند اما موفق نشدند. در یک جمع بندی می توان گفت با جانفشانی و شجاعت نیروها که ناشی از ایمانشان بود، ما روی قله های عزت قرار گرفتیم و دشمن به دره های ذلت رفت.

کلید واژه ها: صابرین عملیات شمالغرب آمریکا نیروی زمینی سپاه پ.ک.ک ترکیه


( ۲۹ )

نظر شما :