مصری‌ها نگران از حمله تندروهای لیبی

السیسی شب‌ها کابوس داعش می‌بیند

۲۸ تیر ۱۳۹۳ | ۰۴:۰۶ کد : ۱۹۳۵۸۴۹ اخبار اصلی خاورمیانه
نیروهای تندرو سودای جدایی از مجموعه‌های خود و پیوستن به شبکه القاعده که توانسته است بخش‌هایی از خاک عراق را به تصرف خود در آورد، دارند و از این طریق تلاش می‌کنند تا عبدالفتاح السیسی را سرنگون کرده و حکومت خلافتی در مصر مستقر کنند.
السیسی  شب‌ها کابوس داعش می‌بیند

دیپلماسی ایرانی: منابع نزدیک به کاخ ریاست جمهوری مصر اعلام کردند که اوضاع لیبی به دغدغه تازه ای برای رهبران مصر به ویژه عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری این کشور تبدیل شده است. به ویژه که اخباری منتشر می شود مبنی بر این که برخی از گروه های تندرو خود را آماده بیعت با داعش و رهبر آن ابوبکر البغدادی می کنند.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، در ماه می تنها چند روز بعد از انتخابات ریاست جمهوری مصر، رئیس جمهوری این کشور راهی مرزهای مصر و لیبی شد تا از قبایل آن جا دیدن کند.

شیوخ قبایل می گویند که السیسی در این دیدار در کسوت فرمانده کل قوا از آنها خواست که به مصر برای برتری یافتن بر خطر تروریسم که می تواند تهدیدی برای امنیت ملی مصر باشد، کمک کنند و از همکاری با گروه های اسلام گرای تندرو در آن سوی مرزها در لیبی خودداری کنند.

محمد الراجحی، یکی از رهبران قبایل مرزی مصر در شهر السلوم در این باره می گوید: «السیسی نزد ما آمد و از ما خواست که در کنار نیروهای امنیتی و ارتش بایستیم و به آنها برای کنترل مرزها کمک کنیم برای این که آن چه در لیبی رخ می دهد خطری شدید برای مصر محسوب می شود.»

الراجحی در ادامه می افزاید: «قبایل این منطقه السیسی را مطمئن کردند که به همراه دیگر قبایل به نیروهای امنیتی و ارتش کمک کنند.»

مسئولان امنیتی مصری می گویند که ناآرامی ها و شورش ها در لیبی به نیروهای تندرو اجازه می دهد که پایگاه هایی موقت برای آموزش نیروهای خود در چند کیلومتری مرزهای لیبی ایجاد کنند.

آنها همچنین می گویند که نیروهای تندرو جاه طلبی های مشابهی برای جدایی از مجموعه های خود و پیوستن به شبکه القاعده که توانسته است بخش هایی از خاک عراق را به تصرف خود در آورد، دارند و از این طریق تلاش می کنند تا عبدالفتاح السیسی را سرنگون کرده و حکومت خلافتی در مصر مستقر کنند.

یکی از افسران امنیتی مصری که نخواست نامش فاش شود در این باره می گوید: «ما لیبی را خطری برای کشورمان می دانیم برای این که بی ثباتی که بر آن حاکم است می تواند تا مرزهای ما گسترش یابد. اکنون در لیبی و در چند صد کیلومتری مرزهای ما اردوگاه هایی برای اسلام گرایان و شبکه القاعده به وجود آمده است.»

وی در ادامه می افزاید: «ما می دانیم که سه اردوگاه در صحرای درنه در نزدیکی مناطق مرزی با مصر ایجاد شده است و در آن جا صدها نفر از عناصر تندرو آموزش می بینند.»

برخی مسئولان امنیتی می گویند که تعداد افراد تندرو در اردوگاه های نظامی بین 2000 تا 4000 نفر است که اکثر آنها مصری هستند.

افسرهای واحد نظارت در سازمان امنیت مصر مسئولیت نظارت بر فعالیت گروه های تندرو در مرزها را بر عهده دارند در حالی که برخی منابع گزارش می دهند که نیروهای تندرو توانسته اند در درون نهادهای امنیتی و نظامی مصر نفوذ کنند.

در میان افراد تندروی فعال در مناطق مرزی با لیبی کسانی هستند که به داعش تمایل دارند و در میان آنها افراد فراری ای از اخوان نیز مشاهده می شوند که چگونگی استفاده از سلاح های گرم و سرد را نزد گروه های تندرو می بینند.

به گفته منابع امنیتی نیروهای تندرو در لیبی تلاش می کنند با جماعت "انصار بیت المقدس" خطرناک ترین گروه تندرو در مصر همکاری کنند و نقطه آغاز این همکاری ها نیز شبه جزیره سینا است.

انصار بیت المقدس به طور پراکنده در صحرای سینا فعالیت دارند و در صدها انفجار و ترور و حمله به کاروان های ارتش مصر دست داشته اند. آنها همچنین تلاش دارند که دیگر گروه های تندرو را جذب خود کرده و اتحادی در درون صحرای سینا میان خود ایجاد کنند.

ناظران می گویند که اعلام خلافت داعش در مرزهای عراق و سوریه باعث افزایش نگرانی ها نزد مقام های مصری شده و آنها بر لزوم کنترل مرزهای خود با لیبی تاکید دارند.

یک مسئول امنیتی متخصص در امور گروه های تندرو که نخواست نامش فاش شود در این باره می گوید: «موفقیت نیروهای تندرو در عراق باعث تقویت روحیه تندروها در لیبی شده است و آنها الآن احساس می کنند که وقت آن رسیده که قدرت خود را به روی زمین در سرزمین های مصر نشان دهند. آنها همچنین امیدوارند که اکنون بتوانند سلاح و پول بیشتری از القاعده دریافت کنند.»

مسئولان شورای امنیت ملی مصر نیز از افزایش فعالیت گروه های تروریستی در مناطق مرزی با لیبی به شدت نگرانند و برای همین در فکر انجام حمله ای گسترده برای نابودی گروه های تندرو در آن مناطق هستند.

برخی مسئولان امنیتی می گویند که تعداد افراد تندرو در اردوگاه های نظامی بین 2000 تا 4000 نفر است که اکثر آنها مصری هستند.

مسئولان لیبیایی می گویند که به رغم وجود مشکلات امنیتی در مرزهای خود با مصر با مقام های مصری در این زمینه همکاری می کنند.

قاچاقچیان سلاح نیز به رویترز گفته اند که گروه های تروریستی یک میلیون پوند مصری معادل 140 میلیون دلار برای انتقال اسلحه و خودروهای حمل سلاح پرداخت می کنند که عموما این امکانات از طریق بیابان های مصر و به دور از نظارت ارتش و نیروهای آن که چندان حضوری در این مناطق بیابانی ندارند، صورت می گیرد.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: مصر عبدالفتاح السيسي داعش


نظر شما :