حواشی اعدام وزیر دفاع با خمپاره ضد هوایی

داستان‌های وحشتناک کره شمالی را باور نکنید

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۲۲:۳۰ کد : ۱۹۴۷۶۸۳ اخبار اصلی آسیا و آفریقا
از هفت مقام ارشدی که در مراسم تشییع کیم جونگ ایل در کنار تابوت وی ایستاده بودند، شش نفر بدون هیچ ردی ناپدید شده‌اند.
داستان‌های وحشتناک کره شمالی را باور نکنید

نویسنده: لئونید برشیدسکی

دیپلماسی ایرانی: وزیر دفاع کره شمالی به خاطر چرت زدن در یک جلسه توسط ضد هوایی اعدام شد؟ اگر شما آن را باور می کنید، احتمالاً هر چیزی که در تلویزیون تبلیغ می شود را باور می کنید. این درحالی است که رسانه های سراسر جهان داستان مرگ ژنرال هیون یونگ چول را که براساس یک منبع ناشناس در سرویس اطلاعات ملی کره جنوبی بوده است، منتشر کرده اند.

اگرچه سرویس اطلاعات ملی بعداً عقب نشینی کرد و گفت هیون تصفیه حزبی شده است و لزوماً اعدام نشده است یا اعدامش به این شیوه وحشتناک نبوده است. این واقعه شبیه یک داستان شده است که موجب جذب مخاطبان می شود. مخاطبان اینترنت با مخاطبان مدل قدیمی تلویزیون و روزنامه متفاوت هستند، چون آنها براساس دیدگاه و علایقشان به دنبال خبر می روند. علاوه بر این مردم به احتمال زیاد گزارش های خبری را که مبتنی بر جهان بینی شان و مورد علاقه کاربران شبکه های محبوب بوده است، دنبال می کنند.

کره شمالی به عنوان یک دیکتاتوری رازآلود که منابع رسانه ای اش محدود به چند سایت پروپاگاندایی بی دندان است، هدف بسیار ساده ای است. به نظر می رسد کیم جونگ اون، رهبر فعلی کره شمالی در مقایسه با رهبران سابق کشور یعنی کیم جونگ ایل، پدرش و کیم ایل سونگ، پدربزرگش، سختگیرانه تر عمل می کند.

آندری لانکوف، کارشناس کره شمالی در مرکز کارنگی مسکو، اخیراً در مقاله ای نوشته است از هفت مقام ارشدی که در مراسم تشییع کیم جونگ ایل در کنار تابوت وی ایستاده بودند، شش نفر بدون هیچ ردی ناپدید شده اند. یکی از آنها در جلسه دولتی دستگیر و به اعدام محکوم شد که خبرش را خود کره شمالی اعلام کرد. نفر دیگر پستش را از دست داد و با استفاده از فتوشاپ از عکس حذف شده بود. اشتباهی نشده است: رژیم کره شمالی توسط لیبرال ها اداره نمی شود.

مخوف ترین داستان هایی که از خشونت رهبر جوان کره شمالی نقل می شود بیشتر شبیه شوخی های فریب آمیز است. نه، او هیونگ سانگ ولول، معشوقه اش را نکشته است. نه، او جان سونگ تائک، شوهر عمه اش را خوراک 120 سگ گرسنه نکرده است. این مسئله که کره شمالی از خمپاره انداز برای اعدام مردم استفاده می کند، هیچ وقت ثابت نشده است. دلیل ساده آن هم این است که هیچ کس مایل به صحبت با رسانه ها درباره اعدام در کره شمالی نیست. اما تنها نشانه ای که از چنین اقداماتی وجود دارد، مربوط به سقوط هواپیمای مالزی در اوکراین توسط روسیه بود که 298 مسافر در آن کشته شدند.

شخصیت داستانی کیم در فیلم کمدی هالیوودی «مصاحبه» که به خاطر آن شرکت سونی هک شد، می گوید: «می دانید چه چیزی مخرب تر از یک بمب اتمی است؟ کلمات.» کاملاً مشخص نیست که هکرهای کره شمالی مرتکب این جرم شده باشند، اما اتهام زدن به آنها به نفع همه است. سونی به خاطر این حمله و قربانی تروریسم دولتی واقع شدن، مورد همدردی قرار گرفت. نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده وظیفه شان را انجام دادند و توانستند با جرایم سایبری برخورد کنند و حتی کره شمالی به خاطر انجام بزرگترین حمله کامپیوتری تاریخ، مورد تحسین قرار گرفت.

اگر کره شمالی واقعاً جنگ کامپیوتری را یاد گرفته است، باید انتظار داشته باشیم که مهارت های رسانه ای پروپاگانداهای روسی و اوکراینی را هم یاد بگیرد. بدون شک اساتید کره شمالی در زمینه وارونه جلوه دادن حقایق می توانند مبارزین فاسد کیم را به عنوان آخرین سنگرها در مقابل جاسوسی فراگیر ایالات متحده جلوه دهند، چون این اقدام برای چین جواب داده است.

اگر کیم در حال حاضر بر امور مسلط باشد و تمام شایعات اسفباری که منتشر می شود، ریشه در دستگاه تبلیغاتی پنهان وی باشد چه؟ اگر باور آن غیرممکن است، شاید نشانه این باشد که شما بیش از حد در معرض پخش ترفندهای خبری بوده اید.    

منبع: بلومبرگ ویو/ مترجم: حسین هوشمند

کلید واژه ها: کره شمالی کیم جونگ اون


( ۳۸ )

نظر شما :